Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Szczepienia w ciąży: czy to jest bezpieczne dla płodu? Wyjaśnia ekspert

| aktualizacja: 01.08.2016 | 19

Szczepienia są tylko dla dzieci? Właśnie nie! Warto, aby szczepiły się też kobiety w ciąży albo planujące ciążę. Jakie szczepienia warto wybrać w ciąży? Jakie są wtedy niewskazane? Mówi dr Joanna Stryczyńska-Kazubska, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
dr Joanna Kazubska
fot. Fotolia/mat. prasowe
O szczepieniach młodzi rodzice zaczynają myśleć dopiero po narodzinach dziecka – a to błąd. Warto, aby kobieta rozważała nie tylko szczepienia niemowlęcia, lecz także zaszczepienie siebie w ciąży, a nawet jeszcze w cześniej: przed ciążą! O jakie konkretnie szczepienia chodzi? Wyjaśnia dr Joanna Stryczyńska- Kazubska, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Dlaczego amerykańscy lekarze zdecydowanie częściej zalecają szczepienia kobietom w ciąży niż lekarze w Polsce?

 Stanach Zjednoczonych od lat organizacje CDC i ACIP (The Advisory Committee on Immunization Practices) wydają szerokie rekomendacje dotyczące szczepień. W Polsce, do niedawna nie mieliśmy żadnych zaleceń dotyczących szczepienia kobiet ciężarnych. Dopiero w 2014 r. w Programie Szczepień Ochronnych pojawiło się zalecenie szczepienia przeciw grypie dla kobiet w ciąży, natomiast przeciw krztuścowi w 2016 r. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardów dotyczących opieki nad kobietą ciężarną ciągle brak jakichkolwiek informacji na temat szczepień.  To są prawdopodobnie główne przyczyny rzadszego niż w wielu innych krajach zalecania szczepień kobietom ciężarnym. Brak też szerokiej informacji na temat korzyści, jakie ze szczepień może odnieść zarówno kobieta ciężarna, jak i jej dziecko.

Jedne informacje mówią, że szczepienie w ciąży jest całkowicie bezpieczne, drugie odradzają szczepionki. Jaka jest opinia lekarzy w tej kwestii?

Ciąża jest bardzo specyficznym okresem w życiu kobiety. Lekarz opiekujący się ciężarną bierze podwójną odpowiedzialność –  zarówno za kobietę, jak i jej dziecko. Istnieją szczepienia, które nie są zalecane w ciąży i wykonuje się je tylko w wyjątkowych sytuacjach. W okresie ciąży nie podaje się szczepionek zawierających żywe drobnoustroje. Istnieje natomiast szereg szczepionek, które są w ciąży nie tylko bezpieczne, ale wręcz zalecane dla ochrony zdrowia kobiety i jej potomstwa. 

Lekarze powinni opierać się na rzetelnych danych medycznych, a te pokazują, że kobieta ciężarna chorująca na grypę jest częściej narażona np. na przedwczesny poród, a nawet zgon. Wiadomo również, że najwięcej ciężkich powikłań i zgonów w przebiegu krztuśca ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka, a najczęstszym źródłem zakażenia krztuścem jest matka. Zgony w przebiegu krztuśca dotyczą 2 proc. dzieci w wieku  poniżej 1 miesiąca, 0,9 proc. pomiędzy 1-2 miesiącem życia oraz 0,4 proc. w 2-3 miesiącu. Najważniejszym celem szczepienia przeciw krztuścowi kobiety ciężarnej jest ochrona jej dziecka. Wiadomo, że szczepienia przeciw krztuścowi podane w 3. trymestrze ciąży powoduje przekazywanie wytworzonych przez matkę przeciwciał dziecku. Zwiększa to jego ochronę przed krztuścem w okresie noworodkowym i niemowlęcym, czyli w czasie, w którym jeszcze samo nie zostało zaszczepione. 

Szczepienie przeciw grypie to również, podobnie jak w przypadku szczepień przeciw krztuścowi, metoda ochrony dziecka w pierwszych miesiącach życia. Z jednej strony realizacja zasady kokonu, z drugiej udokumentowana efektywność szczepień w ochronie dziecka. Te fakty oraz dane o bezpieczeństwie szczepień przeciw grypie i krztuścowi w okresie ciąży stały się podstawą zalecania  ich w okresie ciąży. 

Które ze szczepień szczególnie zalecane są kobietom będącym lub planującym ciążę? W jakim okresie najlepiej je przyjmować?

Zalecenia dla kobiet planujących ciążę różnią się od zaleceń dla kobiet już będących w ciąży. Rekomendacje na etapie planowania ciąży zależą od wcześniej przeprowadzonego uodpornienia oraz wywiadu dotyczącego przechorowania niektórych chorób zakaźnych. Należy sprawdzić, czy kobieta była szczepiona przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby B, przeciw różyczce oraz czy przechorowała ospę wietrzną bądź była przeciw niej zaszczepiona. W przypadku braku wyżej wymienionych szczepień lub ujemnego wywiadu dotyczącego ospy wietrznej, należy uzupełnić te szczepienia. W okresie ciąży nie ma możliwości podawania szczepionek żywych, czyli nie będzie można już uzupełnić szczepienia MMR (odra, świnka, różyczka) i przeciw ospie wietrznej.

Każdej kobiecie planującej ciążę należy zalecić szczepienie przeciw grypie na początku sezonu infekcyjnego, gdy tylko pojawią się szczepionki na dany sezon. Z kolei kobietom ciężarnym zaleca się szczepienie przeciw grypie bez względu na trymestr ciąży, najszybciej jak to jest możliwe, jeśli nie podano go przed okresem ciąży w bieżącym sezonie. Zaleca się szczepienie przeciw krztuścowi preparatem DTaP w 3. trymestrze ciąży – od 27.  tygodnia ciąży do 36. tygodnia ciąży. Jeżeli kobieta nie była wcześniej uodporniona przeciw WZW B, warto zalecić również to uodpornienie, najlepiej w 3. trymestrze ciąży, tak by przed porodem otrzymała 2 dawki szczepionki.

W USA kobietom w ciąży podaje się szczepienie DTPa, zawierające toksoidy tężcowe i błonicze oraz bezkomórkowe antygeny pałeczki krztuśca. Czy w Polsce kobiety w ciąży również mogą liczyć na takie szczepienie? 

Zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych szczepienie DTPa jest zalecane kobietom w 3. trymestrze ciąży. Szczepienie to jest odpłatne.

Dlaczego w Polsce nie są one tak popularne, jak np. w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii?

Zbyt rzadko ginekolodzy zalecają kobietom ciężarnym szczepienia, nie informują o zagrożeniach wynikających z chorób zakaźnych dla matki i dziecka oraz o korzyściach, jakie może odnieść kobieta ciężarna i jej dziecko ze szczepień. Niestety, jak już wcześniej wspomniałam, zalecenia te nie zostały ujęte w standardach opieki nad kobietą ciężarną. Brak również łatwo dostępnych informacji w internecie na stronach dla kobiet, brak ulotek dla kobiet ciężarnych przekonujących do tej formy profilaktyki.

Czy szczepienia przeciw grypie są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka? 

Szczepienia przeciw grypie zalecane i podawane są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i wielu innych krajach. Nie ma danych na temat zwiększonego ryzyka porodu przedwczesnego, poronienia czy wad wrodzonych w wyniku podania szczepionki kobiecie ciężarnej. Są natomiast dane o ciężkim przebiegu grypy u kobiet w ciąży oraz o spowodowanych grypą porodach przedwczesnych. 

Tylko w  latach 2000-2003 w Stanach Zjednoczonych zaszczepiono przeciw grypie ok. 2 mln kobiet w ciąży, poddając analizie dalszy przebieg ciąży oraz stan dziecka po urodzeniu. W tak licznej grupie nie stwierdzono zwiększonego ryzyka poronień, porodów przedwczesnych czy wad płodu. Od tego czasu podano bardzo dużą ilość szczepionek analizując system VAERS (system zgłaszania odczynów związanych ze szczepieniami, do którego zgłoszenia  może dokonać każdy  zarówno pracownik ochrony zdrowia, szczepiona osoba, jak i np. ktoś z rodziny). Na podstawie tej analizy wiadomo, że szczepienia są bezpieczne. Przeanalizowano również jednoczasowe szczepienie przeciw grypie i dTap –  w tym przypadku również nie stwierdzono negatywnego wpływu na matkę oraz dziecko.

Kobiety w ciąży, bardzo często nie są informowane przez swoich lekarzy o możliwości szczepienia. W jaki sposób można według Pani to zmienić?

To odwieczny problem ciągłej edukacji lekarzy. Kobieta w ciąży jest przede wszystkim pod opieką ginekologa, który na co dzień nie zajmuje się szczepieniami. Dlatego warto zachęcać lekarzy rodzinnych oraz pediatrów, by informowali o tej formie profilaktyki kobiety ciężarne. W wielu krajach, m.in. w USA i Australii informacje te są szeroko rozpropagowane na stronach internetowych dla kobiet ciężarnych. Warto o tym pomyśleć również w Polsce.

Czy istnieją szczepionki, których kobiety w ciąży nie powinny przyjmować?

W ciąży nie należy podawać szczepionek zawierających żywe drobnoustroje, zwłaszcza szczepionek przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Należy również zalecić, by szczepienia te były wykonane co najmniej miesiąc przed planowaną ciążą. Z obserwacji klinicznych kobiet, które przypadkowo otrzymały szczepienie MMR na początku ciąży wynika jednak, że wirusy szczepionkowe nie spowodowały wad wrodzonych u płodu.

W jaki sposób, według Pani kobiety ciężarne powinny poszukiwać informacji na temat szczepień? 

Akcja „Zaszczep się wiedzą” stanowi bardzo dobry sposób na przekazywanie rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat szczepień. Warto pamiętać, że internet nie zawsze stanowi dobre źródło wiedzy. Fora internetowe, wiadomości niepoparte rzetelnymi badaniami klinicznymi mogą zasiać niepokój oraz spowodować zaniechanie tej bezpiecznej i skutecznej formy profilaktyki. Trzeba uświadamiać kobiety, że najlepszym źródłem wiedzy na temat szczepień są pediatrzy i lekarze rodzinni – to oni na co dzień zajmują się szczepieniami i  to właśnie z nimi należy rozmawiać na ten temat.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (19)
avatar

Alex
Alex | 2017-12-05 13:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mieszkam tymczasowo w Wielkiej Brytanii, jestem w 26 tyg. i szczepiłam się przeciwko grypie. Tu, szczepienia dla kobiet w ciąży są za darmo. A po 28 tyg. zaszczepię się przeciwko kokluszowi. Mam w rodzinie w Polsce 3 lekarki i 2 położne, z czego jedna pani doktor urodziła w tym roku śliczne zdrowe bliźniaczki (zaleciła mi stanowczo szczepienie p. grypie, a na koklusz, nawet mojemu mężowi), a druga opowiedziała o bliskiej koleżance chorej na grypę, która z powodu wirusa straciła dziecko w 22 tyg. ciąży.

Włączcie myślenie dziewczyny, a nie szukajcie spisku wszędzie wkoło. Czy jadąc na długie wakacje do egzotycznego kraju nie zaszczepiłybyście się p. febrze, durowi brzusznemu czy tężcowi?

Ospa do Polski wróciła. Koklusz/ksztuciec też się uaktywnił - w mojej rodzinie dwa zachorowania w styczniu tego roku. Ksztusiec dla noworodków jest śmiertelnie niebezpieczny - a wystarczy siedzieć ze swoim noworodkiem w jednej poczekalni z innymi chorymi dziećmi. Jak opisała niedawno jedna lekarka, maleńka dziewczynka (o imieniu Ola?) zaraziła się kokluszem od siedzącej obok kilkuletniej chorej dziewczynki, zanim sama została zaszczepiona i ciężko walczyła o życie...

PS Nawiasem mówiąc, zastanawiam się nad taką statystyką - poziom wykształcenia i średnia liczba przeczytanych w roku książek a stanowisko wobec profilaktyki szczepień. Ale same przed sobą odpowiedzcie na to pytanie.

Odpowiedz

martula1004
martula1004 | 2017-12-03 18:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, mieszkam obecnie w Irlandii, jestem w 18 tygodniu ciąży i właśnie nurtuje mnie ten temat szczepień.... wyobraźcie sobie, że tu szpital stanowczo wskazuje aby kobieta w ciąży szczepiła się przeciwko grypie i ksztuśćcowi w28 tygodniu ciąży. Wpisano mi to nawet w książkę ciąży aby lekarz prowadzący zastosował te szczepionki. Jestem w szoku, po opiniach i tak na zdrowy rozsądek.... przyjmowanie leków jest niebezpieczne a tu szczepionka??????? Konsultowałam się ze znajomą położną w pl i faktycznie... zaczynają także w pl zalecać szczepienia.... i teraz bądź kobieto mądra i sama decyduj....mam ogromny dylemat....

Odpowiedz

i wszystko na ten temat
i wszystko na ten temat | 2017-07-11 08:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Nie ma danych na temat zwiększonego ryzyka porodu przedwczesnego, poronienia czy wad wrodzonych w wyniku podania szczepionki kobiecie ciężarnej"
Więc szczepcie się matoły -najlepiej co miesiąc!

Odpowiedz

niko
niko | 2017-07-08 23:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ktoś jeszcze śmie pisać takie bzdury? Przy takiej wiedzy dostępnej i faktach. To świństwo! Sama nie mało umarłam po szczepionce na grypę kilka lat temu. Jakoś nikt nie chciał mi nawet pomóc.Wtedy otwarły mi się oczy,zobaczyłam ilu ludzi zmarło po szczepieniu.Afera goni aferę ,wszystko się tuszuje ,kłamie.Nigdy więcej,drogo za to zapłaciłam.Lata dochodzę do zdrowia.

Odpowiedz

ben
ben | 2017-07-08 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Takiego experta to powinno się niedopuszczać do publikowania takich obłąkańczych pomysłów rodem z USA co mają wywrócone pomysły prosto z domu dla obłąkanych. I takie coś sprowadzić do Polski?

Odpowiedz

ben
ben | 2017-07-08 23:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Medycyna w USA najwyrażniej jest w obłędzie. Wiem że w katolicyżmie wpadli już dawno na pomysł aby nienarodzone dzieci pokrapiać wodą wbijając igłę do brzucha ciężarnej kobiecie. Firmy farmaceutyczne robią wszystko by mieć zysk i w przyszłości medycznego niewolnika. OBŁĘD!!!

Odpowiedz

ciężarna
ciężarna | 2017-07-07 21:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oddam za darmo ,przysługującą mi ,swoją szczepionkę autorce tego gniota a ta durna baba, członkini ZPTW , niech swoje idiotyczne teksty przekazuje takim samym durniom jak ona sama

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | ciężarna | 2017-12-05 13:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powiedziała wykształcona i oczytana... na forach internetowych.

Odpowiedz

Rafał
Rafał | 2017-07-07 18:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jakiś SKANDAL !!!!
To kobiecie w ciąży zabrania się praktycznie każdego LEKU a namawia sie do szczepienia na grype ??? TO JAKIS ŻART !!!

Redakcjo baby Online !
Zastanówcie się co wy piszecie :(((

Ciekawe jednak jest to, czy zalecający te szczepienia lekarze wiedzą, że od 2009 do 2010 wzrost ilości zgłoszonych przypadków śmiertelnych płodu po zastosowaniu tej szczepionki zwiększył się o... 4 250 % ?? Dane oficjalne z bazy VAERS.

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | 2017-06-01 03:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten portal schodzi na psy. Kto Want placi za takie artykuly? Zapewne koncerny farmaceutyczne!

Odpowiedz

gosc
gosc | 2016-04-18 10:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no latwo polecac szczepionki dla ciezarnych i to jeszcze platne .dlaczego ? a dlatego ze lekarze ktorzy namowia a raczej nastrasza taka kobiete w ciazy nieswiadoma i ona zgodzzi sie zaszczepic maja kupe kasy od producentow danej szczepionki,wiec lekazom nie chodzi o zdrowie matki i dziecka tylko o to kase jaka dostana za to, a przeciez odpowiedzialnosci za powiklania u matki i wady rozwojowe u dziecka nie wezma bo gdyby im podsunas papier do podpisanie ze ok zaszczepie sie tylko niech lekarz wezmie odpowiedzialnosc w razie co -to juz nikt was nie bedzie chcial w ciazy szczepic, pozatym lekarzy w szkolahc medycznych ucza tylko o dobryhc stronach szczepien a o zlych juz nie i jak lekarz nie poszuka info samodzielnie to nie wie ze szczepionki to najbardziej niebezpieczny wyrob medyczny -nie lek wiec nie musii przechodzic tak regorystycznych badan jak leki!!!!!!.wiec co ci lekarze maja pacjentom mowic gdyz sami sa blednie przekonani ze szczepionki sa skuteczne i bezpieczne. w tym tkwi caly problem ze lekarze nie maja czasu lub checi poszukiwac prawdy na wlasna reke!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

wiesis
wiesis | gosc | 2017-06-01 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zgadzam się z tym nie życzę aby w pani pana rodzinie urodziło się niemowlę i w pierwszych tygodniach życia dostało koklusz.... w Polsce zbyt mało mówi się na ten temat u nas w Australii tez szczepionki kosztują i ta na koklusz aż$ 65 A więc nigdzie nie ma za darmo a jednak kobiety w ciąży się szczepia a nawet całe rodziny

Odpowiedz

Lekarz
Lekarz | gosc | 2017-09-20 14:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z przyjemnością wytoczę proces każdemu kto oskarży mnie o przyjmowanie jakichkolwiek profitów za zalecanie szczepionek czy to w ciąży, czy dzieciom, czy w ogóle jakiegokolwiek leku komukolwiek. Czytam komentarze i nie wierzę jaki w Polsce jest ciemnogród. Brak podstawowej wiedzy medycznej, ale dyskutować będą wszyscy... Bardzo ciekawe, że wszyscy tutaj, tak potępiający lekarzy, jak zachorują poważnie to nie będą się sami leczyć...Brak konsekwencji i hipokryzja.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?