Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ważna ankieta przed szczepieniem dziecka przeciw odrze

| aktualizacja: 03.09.2015 | 13

Specjalną ankietę przed szczepieniem przeciw odrze, śwince, różyczce zaleca dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień. Ankieta nie diagnozuje autyzmu, jeśli jednak wypadnie niepomyślnie, warto odroczyć szczepienie przeciw odrze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
szczepienia
fot. Fotolia
Szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce u dzieci (a zwłaszcza jej komponent przeciw odrze) była swego czasu oskarżana o to, że może powodować autyzm.  
- Nie ma przesłanek wskazujących na związek między autyzmem a szczepieniami. W wyniku podania szczepionek może jednak być obserwowane pogorszenie lub przyspieszenie pogorszenia u dzieci, które mają autyzm skąpoobjawowy - mówi dr Paweł Grzesiowski.
Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Jedną z koncepcji powstania autyzmu jest to, że pewne połączenia mózgowe nie tworzą się w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie.
Dr Paweł Grzesiowski opracował autorską ankietę dla rocznych dzieci w formie pytań do rodziców. Ankieta nie rozpoznanie autyzmu, ale umożliwia wychwycenie nieprawidłowych cech rozwojowych u dziecka, po to, by poszerzyć diagnostykę i wstrzymać szczepienie przeciw odrze – do czasu wyjaśnienia.
- Jeśli prawdziwa jest koncepcja, że autyzm polega na tym, że pewne połączenia mózgowe nie tworzą się w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie, to podanie szczepionki za wcześnie u dziecka z predyspozycją do autyzmu, może przyspieszyć rozwój choroby - dodaje dr Grzesiowski.
Szczepionka przeciw odrze zawiera żywe wirusy, które mogą wywołać bardziej nasilone objawy poszczepienne niż szczepionki zawierające martwe drobnoustroje lub ich fragmenty niezdolne do rozwoju w organizmie dziecka.
- Warto podkreślić, że dziki wirus odry raz na kilka - kilkanaście tysięcy przypadków odry powoduje stwardniejące zapalenie mózgu. To nieprawidłowa odpowiedź zapalna na wirusa powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej. Jest więc teoretyczna możliwość, że u osób podatnych wirus szczepionkowy – mimo że jest osłabiony – może spowodować nasilenie procesu chorobowego w mózgu - mówi dr Grzesiowski.

Pytania przed szczepieniem dla dziecka w wieku 12 miesięcy:
Na każde pytanie należy odpowiedzieć, wybierając jedną z czterech odpowiedzi:
a. nigdy  b. rzadko  c. często  d. zawsze
 1. Czy dziecko kieruje wzrok w kierunku osoby wypowiadającej jego imię?
 2. Czy dziecko odpowiada uśmiechem na uśmiech otaczających osób?
 3. Czy dziecko uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze, czy często się śmieje?
 4. Czy dziecko wypowiada proste słowa rozpoczynające się na literę m, p, n, w, b?
 5. Czy dziecko reaguje ruchami na muzykę?
 6. Czy dziecko lubi być przytulane, całowane?
 7. Czy dziecko dobrze słyszy subtelne dźwięki np. cichą muzyką, szepty, odgłosy zwierząt?
 8. Czy dziecko komunikuje swoje potrzeby głosem lub ruchami?
 9. Czy dziecko zwraca uwagę na twarze osób zbliżających się do niego?
 10. Czy dziecko dobrze toleruje nowe sytuacje, nowe zabawki, nowych ludzi w swoim otoczeniu?
 11. Czy dziecko ma niezaburzony sen (łatwo zasypia, nie wybudza się wielokrotne itp.)
Uwaga: Jeśli u rocznego dziecka uzyskuje się co najmniej 2 odpowiedzi "nigdy" lub 4 odpowiedzi "rzadko", warto odroczyć szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce i przeprowadzić dokładniejsze badania.

Zobacz też: Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych od 0 do 18 lat
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

Paulina
Paulina | 2017-10-21 12:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hehe gdyby ta ankieta obejmowała również szczepionkę dtp, to śmiało mogłabym szczepić...i zaszczepilam... Do końca życia będę żałować

Odpowiedz

Kitten
Kitten | 2017-10-21 08:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakim cudem bezpieczna szczepionka może działać na mózg?? Jeśli może " przyspieszyc badz nasilic" zaburzenia neurorozwojewe u dzieci ryzyka, to może też namieszać u zdrowych. Ludzie czytajcie historię szczepień, szczepionka dtp wywołała więcej neurologicznych nopow niż by naturalnie wywołał ksztusiec. Epidemia autyzmu, cukrzycy 1typu, AZS, alergii, astmy.....

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-05-18 06:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam film dokumentalny "Zaszczepieni". Szczepionka MMR w Stanach juz dawno została wycofana z obiegu. Tylko oczywiście koncerny musiały ją gdzieś upchac. Jak szczepilam synoa zostalam poinformowana że cale zamieszanie wokół autyzmu i szczepionce bylo ponad 10 lat temu i teraz ma ona zmieniony skład. Tymczasem nie zmieniono nic. Synek jest 10 miesiecy po szczepieniu. Nie ma żadnych skutków ubocznych. Ale gdybym obejrzała film wcześniej odroczylabym szczepienie. Nasz kalendarz szczepienien ogolnoe jest bardzo bogaty i jak to mowia prywatnie lekarze nic nie atoi na przeszkodzie zeby odraczac w czasie te szczepienia. Mam w rodzinie jeden przypadek autyzmu. Nie wiadomo co jest przyczyna ale wiem ze jest to niepelnosprawnosc na całe życie a nie zakazna która trwa 2 tyg.

Odpowiedz

Kaszko
Kaszko | 2017-05-15 22:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

RazDwaTrzy poziom Twojej wypowiedzi wskazuje na to, że masz jakiś wewnętrzny problem...Dyskusja o szczepionce mmr nie pojawiła się z kosmosu, a od dawna wiadomo co koncerny farmaceutyczne robią z szarym człowiekiem. Jeśli masz odmienne zdanie na ten temat to poprzyj je jakimiś faktami naukowymi zamiast wyzywać kogoś, kto wykazuje się wiekszą inteligencją niż Ty, bo zadaje sobie chociażby trud zeby uzyskać jakiekolwiek informacje, niżeli obrażać innych którzy maja odmienne zdanie. Prostactwo i buractwo

Odpowiedz

RazDwaTrzy
RazDwaTrzy | 2017-03-19 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Antyszczepionkowcy to rak, idźcie wszyscy na ospaparty moze bedzie wreszcie jakiś przypadek śmiertelny

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

magda
magda | RazDwaTrzy | 2017-04-07 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozumiem, że masz dowody na to, że nie mają racji!

Odpowiedz

Pluman
Pluman | RazDwaTrzy | 2017-10-21 23:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

RazDwaTrzy , to samo chciałam napisać !!

Odpowiedz

asik
asik | 2017-03-13 10:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i dobrze. bo jesli zaszczepią dziecko ktore ma kontakt wzrokowy np(pyt.1) to nie beda mogli potem wmowic,ze dziecko takie sie urodziło i na pewno nie kierowało wzroku na opiekuna. ankieta powinna byc robiona w 2 egzemplarzach prze lekarza i opiekuna prawnego,podbite obydwie ankiety z data przez lekarza. jak dziecko nagle zacznie sie wycofywac po szczepieniu to bedzie juz jakis dowod.

Odpowiedz

agn
agn | 2016-10-26 06:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

może jak sobie rodzice odpowiedzą na te pytania a po szczepieniu zobaczą, że te rzeczy się zmieniły to więcej z nich w końcu otworzy oczy

Odpowiedz

hjhjhj
hjhjhj | 2016-10-01 22:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jjjnjh

Odpowiedz

jatakamama
jatakamama | 2016-02-23 19:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak , wiem można powiedzieć że dziecko miało pecha a specjaliści rozkładają ręce .

Odpowiedz

jatakamama
jatakamama | 2016-02-23 19:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co ,jeśli dziecko rozwija się wzorcowo a po szczepieniu w bliższym lub dalszym czasie następuje regres umiejętności społecznych.I co wtedy ja się pytam.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?