Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Szczepionka 6w1 - dowiedz się wszystkiego o szczepionkach skojarzonych

| aktualizacja: 07.08.2017 | 30

Jeśli chcemy oszczędzić dziecku wielu zastrzyków, możemy zdecydować się na szczepionki skojarzone. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o szczepionkach 6w1 zanim podejmiesz decyzję.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(25)
szczepienia, pneumokoki, szczepionka
1. Szczepionki 6w1: podstawowe informacje
2. Zalety szczepionek 6w1
3. Niepożądany odczyn poszczepienny a szczepionki 6w1
4. Czym się różni szczepionka 5w1 od szczepionki 6w1?
5. Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

Szczepienie dziecka wymaga od rodziców podjęcia jednej z pierwszych ważnych decyzji: wyboru szczepionek. Zanim wybierzesz się z dzieckiem na pierwszą wizytę szczepienną, dowiedz się, jakie masz możliwości wyboru. Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo zdecydować się na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1. Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o szczepionkach 6w1, zanim zdecydujesz się zaszczepić nimi dziecko. 

Szczepionki 6w1: podstawowe informacje

Szczepienie 6w1 stosowane jest w zapobieganiu 6 chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, zakażeniom wywoływanym przez Hib, polio oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada zaszczepienie dziecka w pierwszych 18 miesiącach życia w sumie przeciwko 10 różnym chorobom, co w przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. Cena szczepionki 6w1 wynosi ok. 200 zł.  

Sprawdź kalendarz szczepień.Skoro dzięki szczepionce skojarzonej możesz zaszczepić dziecko jednocześnie przeciwko kilku chorobom, oszczędzi mu to nawet 9 wkłuć, jeśli wybierzesz szczepionkę 6w1. Ale czy to wystarczający powód, by zdecydować się na szczepionkę skojarzoną? Zalet szczepionek skojarzonych, jak się okazuje, jest więcej.

Zalety szczepionek 6w1

Istnieje kilka powodów, dla których rodzice decydują się na płatne szczepionki 6w1. Oto niektóre z korzyści szczepień skojarzonych:
  • Szczepionki skojarzone 6w1 zapobiegają 6 różnym chorobom.
  • Szczepiąc szczepionkami skojarzonymi dziecko dostaje mniej zastrzyków, co oznacza   mniejszy stres dla dziecka i rodziców: 5 wkłuć zamiast 14 do końca drugiego roku życia dziecka.
  • Bezpieczeństwo szczepionek 6w1 zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.
  • Szczepionki 6w1 zawierają bezkomórkowy antygen krztuśca – to nowocześniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla szczepionki refundowanej, która zawiera całokomórkowy antygen krztuśca. Dzięki temu szczepienie 6w1 powoduje mniej odczynów poszczepiennych.
  • Wybór szczepień skojarzonych oznacza również mniej wizyt szczepiennych. Korzystając ze szczepień z kalendarza lub szczepień 5w1 musimy udać się z dzieckiem na wizytę szczepienną w 7 miesiącu życia. Dziecko jest wtedy szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepionka 6w1 uodparnia także na WZW B,  dlatego nie musimy już szczepić 7-miesięcznego dziecka. Twoje dziecko dostanie dawkę uzupełniającą zgodnie z programem szczepień w 16-18 miesiącu życia.
  • Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi nieobowiązkowymi szczepieniami, np. przeciwko pneumokokom i rotawirusom.

Niepożądany odczyn poszczepienny a szczepionki 6w1

Być może martwisz się, że ich dziecko może mieć niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) po szczepieniu. Pamiętaj, że niepożądane odczyny poszczepienne mogą pojawić się po każdym szczepieniu, ale poważne występują bardzo rzadko. Po szczepieniu 6w1 najczęściej może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu podania

Jak w przypadku każdej szczepionki, tak i w przypadku szczepionek skojarzonych, możesz po szczepieniu podać dziecku lek przeciwgorączkowy, jeśli ma gorączkę lub źle się czuje. Podwyższona temperatura – ok. 37,5-38 stopni C nie jest uważana za NOP - to częsta reakcja na szczepienie. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi lekki obrzęk, możesz zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej: łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody.

Objawy poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, zazwyczaj trwają od kilku do 48 godzin. Możesz zaznaczyć wszystkie takie objawy na  Karcie Obserwacji Dziecka po Szczepieniach i poinformować o nich lekarza na kolejnej wizycie. 

Żeby zapobiec wystąpieniu niepożądanych odczynów poszczepiennych, dziecko jest zawsze dokładnie badane przed szczepieniem. Szczepionki, także te skojarzone, podaje się tylko dzieciom zdrowym. Zgodnie z definicją, za NOP uznaje się niepożądane reakcje, które występują w 4 tygodnie po podaniu szczepionki. Niepokoić mogą też duże odczyny miejscowe: duża opuchlizna, spore zaczerwienienie obejmujące np. całą rączkę czy nóżkę dziecka. Pamiętaj, że niepożądane odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. W przypadku szczepionki 6w1, ze względu na nowocześniejszy bezkomórkowy antygen krztuśca, zdarzają się rzadziej niż w przypadku szczepionki zawierającej całokomórkowy krztusiec.

Czym się różni szczepionka 5w1 od szczepionki 6w1?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień skojarzonych: 5w1 i 6w1. Pierwsze z nich jest stosowane w zapobieganiu 5 chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio. Szczepienie 6w1 stosowane jest w zapobieganiu wszystkim tym chorobom i dodatkowo wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepionki skojarzone, zarówno 5w1, jak i 6w1, dostępne są na receptę, którą przepisze wam lekarz pediatra. Cena szczepionek skojarzonych wynosi około 200 zł w przypadku szczepionek 6w1 i ok. 130-160 zł w przypadku szczepionek 5w1. 

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

W ulotce dołączonej do szczepionki 6w1 wymienione są przeciwwskazania do szczepienia tym preparatem:  zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli dziecko cierpi na trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia , ma alergię na neomycynę lub polimyksynę albo przyjmuje leki immunosupresyjne (obniżające odporność). Poinformuj lekarza o swoich obawach. 

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (30)
avatar

sasiad
sasiad | 2017-06-03 23:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ARTYKUL SPONSOROWANY Big farma nabija kase a durni rodzice nawet ulotek nie cztaja.

Odpowiedz

Anika
Anika | 2017-05-09 18:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla mam, ktore sa przekonane iz im dzieciom nic nie jest po szczepieniu - zrobcie toksykologie dziecku i sprawdzccie poziom metali ciezkich i innych cudow.... mozna sie zdziwic...
moj syn mial nieszczescie zalapac sie na program pilotazowy szczepionka skojazona 21w1, po 4 latach walki wracamy z dalekiej drogi, jedynie z organizacji do ktorej dolaczylismy z naszym nieszczesciem dowiedzielismy sie iz smiertelnosc po szczepiace wyniosla ponad 71,13 procent, nikt mnie nie pytal czy chce, poinformowano mnie po fakcie. Dzis moj syn nadal ma przekroczone poziomy rteci, aluminium, bromu, strontu i olowiu. Wiem, ze rodzice nawet nie mysla o takich badaniach, ale jak sie ma problem to mozna i w Austrii zrobic badania za niewyobrazalna sume, byleby ratowac dziecko ... Jesli ktos chce zanegowac to prosze o kontakt, dokumentacja medyczna do wgladu ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kicia
Kicia | Anika | 2017-06-03 23:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sam sie nie zalapal. Musials wyrazic zgode. A Twoj syn to krolik doswiadczalny?

Odpowiedz

ina
ina | 2016-12-06 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wczoraj szczepiła moja i nic nie zapłaciła za Hexę.To płaci się czy nie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewka91
Ewka91 | ina | 2017-01-04 22:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Placi sie za Hexe, tylko w przypadku wczesniakow i dzieci urodzonych z waga mniejsza niz 2,5kg jest darmowa.

Odpowiedz

Marlena
Marlena | ina | 2017-03-30 17:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Płaci się bo ja płaciłem 200zl, nie wiem jak jest w innych przychodniach

Odpowiedz

yyyyyuhugugt
yyyyyuhugugt | 2016-04-09 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hhhyfyyhtdhg yyyyyguhgyg hjhhjhhhjhhg yhhhgyhgyg

Odpowiedz

gość
gość | 2016-01-15 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hahahah chyba was pogieło

Odpowiedz

Mama Wiktora
Mama Wiktora | 2014-12-26 01:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, jesteśmy po kolejnej(ostatniej) szczepionce 6w1 typu Hexa. Wszystko przebiegło bezproblemowo, oczywiście była chwila płaczu ale nie 3.

Odpowiedz

Karmelowa
Karmelowa | 2014-12-16 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepię synka 6 w 1 i nie mogę nic złego powiedzieć, dodatkowo też zaszczepiłam na rotawirusy i pneumokoki. Po żadnej szczepionce nie było problemów, koszty tych szczepionek są zdecydowanie za wysokie za jedną dawkę szczepionki 6w1 + jedną na rotawirusy + jedną na pneumokoki zapłaciłam w jednym miesiącu prawie 1 000 zł ! Przy czym synek dostał już po dwie a gdzie kolejne ? ...za co ...?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Karmelowa | 2017-01-16 09:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karmelowa... u nas to samo. W naszej przychodni szczepia 6w1 i rota na jednej wizycie a pneumokoki po 2tyg. Planuje jeszcze meningo po roku. Ospe i kleszcze w przyszlosci

Odpowiedz

MamaDwójki
MamaDwójki | 2014-11-17 18:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wyraźnie napisano u góry "Artykuł sponsorowany" ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

wolność
wolność | MamaDwójki | 2014-12-16 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie.

Odpowiedz

karolina
karolina | 2014-11-09 19:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja lekarz stanowczo odradzala mi 6w1 ponoc to najgorszy syf!
a co do autyzmu i szczepien, to jest to klamstwo. Szczepienia MOGA wywolywac autyzm! Jedna ze szczepionek wymienia nawet autyzm jako skutek uboczny. Gdyby tak nie bylo po co by to wpisywali? Ludzie ogarnijcie sie nie dajcie sie nabierac, oni nabijaja wlasna keiszen straszac was chorobami a gorsze od choroby sa skutki szczepien!

Odpowiedz

Justyna O
Justyna O | 2014-11-07 11:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

absolutnie nic dobrego nie powiem o szczepionce skojarzonej - mam dwoje dzieci Starszy synek właśnie taką był szczepiony. Synek doznał wstrząsu poszczepiennego kilkudniowej bardzo wysokiej gorączki, obrzęki rączek i nóżek wielkości arbuza niezwykle bolesne- to był istny koszmar - ostatecznie z jakiegoś powodu co jakiśczas te szczepionki są niedostępne w hurtowniach farmaceutycznych - zwyczajnie traktowane są jak eksperyment a nasze dzieci jak króliczki doświadczalne. Drugiego syneczka zaszczepiłam darmowymi, sandinowskimi szczepionkami - po mimo że też jest alergikiem od pierwszych chwil życia i o dziwo nic - ZUPEŁNIE NIC MU NIE BYŁO. a ŁEZ - wcale nie było mniej - dzieciaczki i tak cierpią ale na szczęście szybko zapominają. ODRADZAM SZCZEPIENIA SKOJARZONE!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Swiadoma
Swiadoma | Justyna O | 2015-11-16 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Darmowa szczepionka DTPw to też szczepionka skojarzona tylko 3w1......

Odpowiedz

Marlena
Marlena | Justyna O | 2017-03-30 18:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko było szczepione szczepionka 5w1 i nic złego nie mogę powiedzieć nic mu nie było wiadomo że każde dziecko inaczej reaguje...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?