Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Szczepionka 6w1 - dowiedz się wszystkiego o szczepionkach skojarzonych

| aktualizacja: 07.12.2017 | 40

Jeśli chcemy oszczędzić dziecku wielu zastrzyków, możemy zdecydować się na szczepionki skojarzone. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o szczepionkach 6w1 zanim podejmiesz decyzję.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(35)
szczepienia, pneumokoki, szczepionka
1. Szczepionki 6w1: podstawowe informacje
2. Zalety szczepionek 6w1
3. Niepożądany odczyn poszczepienny a szczepionki 6w1
4. Czym się różni szczepionka 5w1 od szczepionki 6w1?
5. Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

Szczepienie dziecka wymaga od rodziców podjęcia jednej z pierwszych ważnych decyzji: wyboru szczepionek. Zanim wybierzesz się z dzieckiem na pierwszą wizytę szczepienną, dowiedz się, jakie masz możliwości wyboru. Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo zdecydować się na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1.
Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o szczepionkach 6w1, zanim zdecydujesz się zaszczepić nimi dziecko. 

Szczepionki 6w1: podstawowe informacje

Szczepionka 6w1 chroni dziecko przed 6 chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez HiB, polio oraz przed  wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada zaszczepienie dziecka w pierwszych 18 miesiącach życia w sumie przeciwko 10 różnym chorobom, co w przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce.
Cena szczepionki 6w1 wynosi ok. 200 zł.  
Zobacz także: Skojarzona czy pojedyncza – jaką szczepionką lepiej zaszczepić dziecko?
Skoro dzięki szczepionce skojarzonej możesz zaszczepić dziecko jednocześnie przeciwko kilku chorobom, oszczędzi mu to nawet 9 wkłuć, jeśli wybierzesz szczepionkę 6w1. Ale czy to wystarczający powód, by zdecydować się na szczepionkę skojarzoną? Zalet szczepionek skojarzonych, jak się okazuje, jest więcej.
Zobacz także: Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne? Co na to ekspert?

Zalety szczepionek 6w1

Istnieje kilka powodów, dla których rodzice decydują się na płatne szczepionki 6w1. Oto niektóre z korzyści szczepień skojarzonych:
  • Szczepionki skojarzone 6w1 zapobiegają 6 różnym chorobom.
  • Szczepiąc szczepionkami skojarzonymi dziecko dostaje mniej zastrzyków, co oznacza mniejszy stres dla dziecka i rodziców: 5 wkłuć zamiast 14 do końca drugiego roku życia dziecka.
  • Bezpieczeństwo szczepionek 6w1 zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.
  • Szczepionki 6w1 zawierają bezkomórkowy antygen krztuśca – to nowocześniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla szczepionki refundowanej, która zawiera krztusiec pełnokomórkowy. Dzięki temu szczepienie 6w1 powoduje mniej odczynów poszczepiennych.
  • Wybór szczepień skojarzonych oznacza również mniej wizyt szczepiennych. Korzystając ze szczepień z kalendarza lub szczepień 5w1 musimy udać się z dzieckiem na wizytę szczepienną w 7 miesiącu życia. Dziecko jest wtedy szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepionka 6w1 uodparnia także na WZW B,  dlatego nie musimy już szczepić 7-miesięcznego dziecka. Twoje dziecko dostanie dawkę uzupełniającą zgodnie z programem szczepień w 16-18 miesiącu życia.
  • Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami, np. przeciwko pneumokokom i rotawirusom.

Niepożądany odczyn poszczepienny a szczepionki 6w1

Być może martwisz się, że ich dziecko może mieć niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) po szczepieniu. Pamiętaj, że niepożądane odczyny poszczepienne mogą pojawić się po każdym szczepieniu, ale poważne występują bardzo rzadko. Po szczepieniu 6w1 najczęściej może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu podania

Jak w przypadku każdej szczepionki, tak i w przypadku szczepionek skojarzonych, możesz po szczepieniu podać dziecku lek przeciwgorączkowy, jeśli ma gorączkę lub źle się czuje. Podwyższona temperatura – ok. 37,5-38 stopni C nie jest uważana za NOP - to częsta reakcja na szczepienie. Jeśli w miejscu ukłucia wystąpi lekki obrzęk, możesz zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej: łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody.

Objawy poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, zazwyczaj trwają od kilku do 48 godzin. Możesz zaznaczyć wszystkie takie objawy na  Karcie Obserwacji Dziecka po Szczepieniach i poinformować o nich lekarza na kolejnej wizycie. 

Żeby zapobiec wystąpieniu niepożądanych odczynów poszczepiennych, dziecko jest zawsze dokładnie badane przed szczepieniem. Szczepionki, także te skojarzone, podaje się tylko dzieciom zdrowym. Zgodnie z definicją, za NOP uznaje się niepożądane reakcje, które występują w 4 tygodnie po podaniu szczepionki. Niepokoić mogą też duże odczyny miejscowe: duża opuchlizna, spore zaczerwienienie obejmujące np. całą rączkę czy nóżkę dziecka. Pamiętaj, że niepożądane odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. W przypadku szczepionki 6w1, ze względu na nowocześniejszy bezkomórkowy antygen krztuśca, zdarzają się rzadziej niż w przypadku szczepionki zawierającej całokomórkowy krztusiec.

Czym się różni szczepionka 5w1 od szczepionki 6w1?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysoko skojarzonych: 5w1 i 6w1. Pierwsze z nich jest stosowane w zapobieganiu 5 chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio. Szczepienie 6w1 stosowane jest w zapobieganiu wszystkim tym chorobom i dodatkowo wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepionki skojarzone, zarówno 5w1, jak i 6w1, dostępne są na receptę, którą przepisze wam lekarz pediatra. Cena szczepionek skojarzonych wynosi około 200 zł w przypadku szczepionek 6w1 i ok. 130-160 zł w przypadku szczepionek 5w1. 

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

W ulotce dołączonej do szczepionki 6w1 wymienione są przeciwwskazania do szczepienia tym preparatem:
zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli dziecko:
  • cierpi na trombocytopenię lub zaburzenia krzepnięcia,
  • ma alergię na neomycynę lub polimyksynę,
  • przyjmuje leki immunosupresyjne (obniżające odporność).
Poinformuj lekarza o swoich obawach. 


Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (40)
avatar

Iga
Iga | 2017-12-16 18:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie potrafię pojąć, na co dzieciom te szczepionki na pewno nie wpłyną na ich zdrowie a tylko mogą zaszkodzić. Urodziłam się po wojnie, na nic nie szczepiona i do tej pory cieszę się zdrowiem tak jak wielu moich znajomych. Nie było takich warunków do życia jakie są teraz. Obecnie młodzi i dzieci są strasznie schorowani i nikt mi nie powie, że to nie jest wina szczepień pełnych trucizn które niszczą młode organizmy. Jest to takie logiczne, Dlaczego w obecnych czasach matka nie może cieszyć się macierzyństwem tylko musi walczyć z chorym systemem. Ministrowi zdrowia nie zależy na zdrowym społeczeństwie tylko na kasie, i to powinno się wyleczy

Odpowiedz

Magda
Magda | 2017-12-15 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A gdzie podstawowa informacja, czyli skład szczepionki?

Odpowiedz

Mamuś
Mamuś | 2017-12-11 21:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kocham - nie szczepie !!!

Odpowiedz

andy
andy | 2017-12-02 23:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ludzie, zaszczepsiewiedza.pl to portal prowadzony przez INFARMA - stowarzyszenie firm farmaceutycznych, myślicie że prawdę wam napiszą?? Szczepienia są niebezpieczne, mają rtęć, aluminium i kupę innego syfu, szczepienie dziecka to gra w rosyjską ruletkę

Odpowiedz

Ania
Ania | 2017-11-03 16:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobry tekst, sporo informacji. O tych skojarzonych szczepionkach przeczytałam już dużo na zaszczepsiewiedza.pl

Odpowiedz

Wpisz swój nic
Wpisz swój nic | 2017-09-10 23:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepienia skojarzone sa niebezpieczne moj synek po szczepionce cztery w jednej zmienil sie po jednym dniu placz i rozpacz wielka przykrosc ze czlowiek zaufal lekarzowi teraz nie moge powiedziec ze jestem szczesliwa matka dziecko tez sie meczy.....a mogloby byc tak wspaniale czasu nie cofne moje dziecko jest chore....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | Wpisz swój nic | 2017-09-21 10:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam swoją córkę szczepimy 6w1 plus pneumokoki nie bylo zadnych niepokojojacych skutkow. W rodzinie jest też takie maleństwo i ona jest szepione bezpłatnie po pierwszym szczepieniu malutka wylądowała w szpitalu więc które szczepionki są tak naprawde bezpieczne nie wiadomo okaze sie za pare lat które dzieci i jak będą przechodziły różnego rodzaju choroby wirusy.

Odpowiedz

sasiad
sasiad | 2017-06-03 23:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ARTYKUL SPONSOROWANY Big farma nabija kase a durni rodzice nawet ulotek nie cztaja.

Odpowiedz

Anika
Anika | 2017-05-09 18:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla mam, ktore sa przekonane iz im dzieciom nic nie jest po szczepieniu - zrobcie toksykologie dziecku i sprawdzccie poziom metali ciezkich i innych cudow.... mozna sie zdziwic...
moj syn mial nieszczescie zalapac sie na program pilotazowy szczepionka skojazona 21w1, po 4 latach walki wracamy z dalekiej drogi, jedynie z organizacji do ktorej dolaczylismy z naszym nieszczesciem dowiedzielismy sie iz smiertelnosc po szczepiace wyniosla ponad 71,13 procent, nikt mnie nie pytal czy chce, poinformowano mnie po fakcie. Dzis moj syn nadal ma przekroczone poziomy rteci, aluminium, bromu, strontu i olowiu. Wiem, ze rodzice nawet nie mysla o takich badaniach, ale jak sie ma problem to mozna i w Austrii zrobic badania za niewyobrazalna sume, byleby ratowac dziecko ... Jesli ktos chce zanegowac to prosze o kontakt, dokumentacja medyczna do wgladu ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kicia
Kicia | Anika | 2017-06-03 23:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sam sie nie zalapal. Musials wyrazic zgode. A Twoj syn to krolik doswiadczalny?

Odpowiedz

Mama
Mama | Anika | 2017-09-21 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wystarczy logicznie pomyśleć 21 w 1 jaki to kusi być szok dla organizmu tak malutkiego dziecka sama weź 21 różnych tabletek nawet samych witamin. Najlepiej o jak fajnie nikt tego jeszcze nie miał to i ja spróbuje a później lekarze źli czasem trzeba samemu pomyśleć.

Odpowiedz

Mila
Mila | Anika | 2017-10-21 14:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak można dziecku podać 21 w 1bo nie mogę sobie tego wyobrazić, może 2w1 ja się boję podać 6w1

Odpowiedz

ina
ina | 2016-12-06 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wczoraj szczepiła moja i nic nie zapłaciła za Hexę.To płaci się czy nie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewka91
Ewka91 | ina | 2017-01-04 22:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Placi sie za Hexe, tylko w przypadku wczesniakow i dzieci urodzonych z waga mniejsza niz 2,5kg jest darmowa.

Odpowiedz

Marlena
Marlena | ina | 2017-03-30 17:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Płaci się bo ja płaciłem 200zl, nie wiem jak jest w innych przychodniach

Odpowiedz

yyyyyuhugugt
yyyyyuhugugt | 2016-04-09 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hhhyfyyhtdhg yyyyyguhgyg hjhhjhhhjhhg yhhhgyhgyg

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?