Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

To obowiązkowa szczepionka przed wakacjami! – przekonuje ekspert

| 19.06.2017, aktualizacja: 19.06.2017 | 0

Coraz więcej w Polsce jest kleszczy, dlatego przed wyjazdem na wakacje trzeba zaszczepić dziecko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zachorowania na kleszczowe zapalenia mózgu są coraz częstsze – ostrzega dr Ernest Kuchar, pediatra.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
szczepienia kleszcze
fot. Fotolia

W lasach, parkach, na łąkach jest coraz więcej kleszczy. Coraz więcej jest też w Polsce przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego nie tylko warto zaszczepić dziecko przed wyjazdem na wakacje, ale po prostu trzeba to zrobić: przekonuje dr Ernest Kuchar, pediatra, szef Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warto zaszczepić dziecko przed wakacjami?

Oczywiście że tak, wyjazd wiąże się z większym ryzykiem. Jeśli wyjeżdżamy do Polski, to trzeba zwrócić uwagę na to, że liczba kleszczy ostatnio gwałtownie wzrosła: trzeba pomyśleć o zaszczepieniu dziecka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Uważa pan, że warto szczepić, że jest duże ryzyko, że dziecko zachoruje na kleszczowe zapalenie mózgu? 

Oczywiście, że tak! Lepiej panikować i badać kleszcza? Czy chronić dziecko?

Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest rzadko polecana przez pediatrów...

Nie wiem, dlaczego. Ja patrzę na dane epidemiologiczne. A dane są takie, że kleszczowe zapalenie mózgu jest najczęstszym zapaleniem mózgu w Polsce. A kleszczy w Polsce jest coraz więcej.
Gdy zaczynałem pracę jako pediatra 25 lat temu, zdarzały się pojedyncze ugryzienia przez kleszcze. W tej chwili jest to coraz większy problem, pewnie z powodu ocieplenia klimatu. Kleszczy jest coraz więcej. To nieracjonalne działanie, że ludzie badają kleszcze, a nie chcą się szczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu: najczęstszemu zapaleniu mózgu w Polsce!

Wydaje się, że ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu jest niewielkie...

Warto popatrzeć na dane epidemiologiczne: w ubiegłym roku było kilka przypadków zachorowania na tężec. I było ponad 300 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu!

Skoro są takie są statystyki, to zamiast obowiązkowego tężca powinno się szczepić dziecko obowiązkowo przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu? 

Nie zamiast, bo tężec nadal jest problemem. Liczba zachorowań na tężec zmniejszyła się właśnie dlatego, że są szczepienia obowiązkowe.
A jeśli chodzi o szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, to w wielu krajach jest ono obowiązkowe – np. w Austrii, Czechach. Oni to, co my mamy teraz, mieli kilka lat temu. W Austrii wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu i problem się rozwiązał. Warto zwrócić uwagę na ciężkość choroby. Zapalenie mózgu może całkowicie zmienić życie. 

Szczepi się pan przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Ja jestem zaszczepiony, moja rodzina – też.
Oczywiście, jak ktoś nie wychodzi z domu, niemowlę jest w wózku chronione moskitierą, to szczepienie nie jest konieczne. Jednak w przypadku starszego dziecka zalecam to szczepienie. Kleszcze można dziś spotkać wszędzie, nie tylko w lesie, ale też na działce, w parku. 

Zobacz także: Groźne mity na temat kleszczy
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?