Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Szczepionka na alergie pokarmowe – możliwe?

| aktualizacja: 08.11.2014 | 9

To ogromna szansa dla alergików uczulonych na pokarmy, którzy dziś zmuszeni są unikać uczulających ich potraw. Pierwsze podjęzykowe szczepionki odczulające ten rodzaj alergii są już na etapie badań klinicznych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, mleko
fot. fotolia
Alergia na pokarmy, to coraz większy problem, przede wszystkim z trzech powodów:
  1.  Jedyną metodą zapobiegania jej jest unikanie źródeł alergii. Podczas gdy wyeliminowanie z diety dziecka wszystkich pokarmów, które wywołują niepożądaną reakcję jest bardzo trudne.
  2. Źródeł alergii wciąż przybywa.
  3. Reakcje alergiczne na pokarmy mogą mieć bardziej gwałtowny przebieg niż te na pyłki.
Do najsilniej uczulających pokarmów należą: białko jaja kurzego, mleko, orzechy laskowe i orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki,, a także produkty zawierające pszenicę.

Zobacz też: 10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę

Jak zdiagnozować alergię pokarmową?

W celu potwierdzenia reakcji klinicznej z podejrzanym alergenem pokarmowym przeprowadza się testy skórne, naskórkowe testy płatkowe oraz doustne próby prowokacji. Można również przeprowadzić specjalne testy krwi. Za pomocą tych metod nie można jednak określić ryzyka wystąpienia reakcji krzyżowej pomiędzy różnymi alergenami.

Podjęzykowe szczepionki na alergie pokarmowe

Naukowcy są zdania, że w przypadku alergii pokarmowej najwygodniejszą i najskuteczniejszym sposobem będzie podawanie szczepionki doustnie (podjęzykowo).

Podjęzykowe odczulanie alergii pokarmowych jest wciąż jeszcze w fazie prób, budzi jednak coraz większą nadzieję w miarę, jak przybywa danych klinicznych. Trwa też proces doskonalenia samych szczepionek – opowiada prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik łódzkiego Centrum Alergologii.

Dr Teresa Małaczyńska, ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc gdańskiego Szpitala Dziecięcego "Polanki" dodaje, że w niektórych ośrodkach podejmowane są próby odczulania podjęzykowego potwierdzonej alergii na białka mleka krowiego, jaja kurzego, czy orzeszków arachidowych.
– Wyniki są zachęcające, choć metoda nadal traktowana jest jako eksperymentalna i jest nadal jeszcze obarczona ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznej – mówi dr Małaczyńska.

Alergolodzy z ogromną nadzieją patrzą na wyniki prób klinicznych odczulania alergii na pokarmy za pomocą szczepionek podjęzykowych. Tym bardziej, że ta bezinwazyjna metoda doskonale sprawdza się już w tej chwili w leczeniu alergii wziewnych. Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa to obecnie najskuteczniejsza metoda walki z alergią. Jej nowoczesną metodą są szczepionki w postaci kropel lub tabletek podawanych podjęzykowo.
– W moich doświadczeniach bezpieczna metoda podjęzykowa sprawdza się bardzo dobrze nie tylko w odczulaniu alergii wziewnych, ale także krzyżowych. Podczas odczulania na pyłek brzozy maleje jednoczesna alergia krzyżowa na jabłko czy inne owoce. Oczywiście tylko pod warunkiem, że w szczepionce znajdował się ów krzyżowy składnik – mówi prof. Buczyłko.

Na czym polega odczulanie podjęzykowe?

Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć. Jest to wygodna metoda, ponieważ lek można podawać w domu, poza gabinetem lekarskim.
Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów:
  1. Leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla konkretnego pacjenta. Leczenie wstępne trwa przeważnie kilka dni. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.
  2. Leczenia podtrzymującego, czyli regularnego przyjmowania, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej.

Zobacz też: Uczulenie? Sprawdź na co

Więcej informacji o odczulaniu na:  www.odczulanie.info
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

jadzka55
jadzka55 | 2015-09-08 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niestety u mnie alergie są na porządku dziennym, odstawiłam przede wszystkim gluten i nabiał i jest lepiej, ostatnio byłam na testach alergicznych i wyszła mi nawet nietolerancja na żółtko kurze.. czuję, że cokolwiek nie zjem to jest źle.. do tego jeszcze alergia na pyłki ale przynajmniej na to są odpowiednie leki, biorę tabletki z bilastyną (clatra) i przynajmniej z tym jest ok

Odpowiedz

jeju
jeju | 2015-07-23 15:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

szczepionka podawana w domu?!to jakiś absurd, może dla alergii lekkich to jest bezpieczne, ale w przypadku ciężkiej alergii to jest bardzo ryzykowne, ciekawa jestem kto podpisze się pod tym, że szczepionkę można podać samodzielnie w domu.

Odpowiedz

Jolka
Jolka | 2015-02-27 15:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawy jestem czy faktycznie ta szczepionka będzie skuteczna. Z opisu raczej wynika że nie będzie przeznaczona dla małych dzieci . A co ze skutkami ubocznymi? Najlepszą szczepionka dla małego dziecka jest karmienie go piersią (uważam że przynajmniej do 1 roku życia), zdrowa dieta matki i nie przesadzanie ze zbytnią sterylność. ęsli matka z jakiś względów nie może karmić piersią to dobrtm rozwiązaniem jest podawanie probiotyków dla alergików np Latopic. Probiotyki będą stymulować prawidłowe dojrzewanie układu pokarmowego i immunologicznego.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Novacco
Novacco | Jolka | 2017-06-25 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Głupoty piszesz. Mój mały był na piersi przez pół roku i chorował jak każde inne dziecko. W dodatku teraz ma 5 lat i ma alergię na gluten

Odpowiedz

kol
kol | 2014-11-22 14:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czytaliście kiedyś ile w szczepionkach jest toksycznych dodatków takich jak aluminium, rtęć, fenol, aceton (składnik zmywacza do paznokci), formalina (do konserwowania preparatów), formaldehyd itp.? Toż to najbardziej szkodliwe substancje na ziemi!! Zastanawiacie się czasem dlaczego są wstrzykiwane kilkukilogramowym dzieciom w dawkach przekraczających wielokrotnie dawki uważane za bardzo szkodliwe?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Novacco
Novacco | kol | 2017-06-25 11:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy wiesz że bylas/byłeś szczepiony/a i żyjesz bez chorób zakaźnych. Czemu odmawiać z dzieciom tego prawa?

Odpowiedz

aa
aa | 2014-11-22 14:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jeszcze trochę i będą szczepić na wszystko włącznie z powietrzem

Odpowiedz

ewa
ewa | 2014-11-11 12:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kolejną szczepionka będzie szczepionka na autyzm. Następna na ADHD , następna przeciwko wszelakim powikłaniom będącym następstwem podawania szczepionek.

Odpowiedz

nick
nick | 2014-11-10 14:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za idiotyzm! Większość alergii pokarmowych u maluchów związane jest właśnie ze szczepionkami. A tu proszę szczepionka na efekty po innej szczepionce, no większej bzdury dawno nie czytałam. Jeśli wycofać z rynku większość szczepień i leków na wszelkie choroby, które pojawiły się znikąd i nauczyć ludzi żyć zgodnie z naturą i zdrowo jeść to założę się, że nagle się okaże, że ludzie są zdrowi. Ale wtedy biznes się kręcić przestanie... No ale przecież w imię postępu cywilizacyjnego i nie bycia zaściankowym, średniowiecznym zacofańcem powinniśmy wszyscy truć się szczepionkami, lekami i fastfoodami tudzież modyfikowanym genetycznie "dobrodziejstwem" "natury". Poza tym szczepionki to nie leki, więc nazewnictwo mnie zaskakuje, no chyba, że to propozycja profilaktycznego podawania tego "cudu".

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?