Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Szkarlatyna – po czym ją poznać? Jak leczyć?

| 05.03.2013, aktualizacja: 24.09.2015 | 1

Im szybciej zaczniesz leczenie szkarlatyny, tym jest mniejsze ryzyko powikłań. Jakie objawy mogą świadczyć o tej chorobie? Sprawdź koniecznie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
dziecko ze szkarlatyną
fot. Fotolia

Szkarlatyna panuje w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dziecko może nią się zarazić drogą kropelkową, kiedy ktoś chory obok niego kichnie czy zakaszlnie. Łatwo też zarazić się poprzez wspólną zabawę, gdy maluch weźmie do buzi oślinioną wcześniej przez chorego zabawkę (tak często dzieje się w najmłodszych przedszkolnych grupach).

Objawy szkarlatyny

Mówi się, że szkarlatyna to angina, tyle, że z wysypką i jest w tym jakaś prawda. Podejrzewając, że dziecko mogło się zarazić szkarlatyną, zwracaj zatem uwagę przede wszystkim na gardło i skórę dziecka.

To może być szkarlatyna, jeśli dziecko:

  • ma czerwone, opuchnięte gardło i białe naloty na migdałkach
  • ma wysoką gorączkę, często występującą z dreszczami
  • połyka z trudnością, odmawia jedzenia (gardło bardzo boli)
  • ma powiększone węzły chłonne

To na pewno szkarlatyna, jeśli:

  • Dwa dni po wystąpieniu bólu gardła, pojawia się wysypka, w pachwinach, pod pachami, potem na całym ciele. Wysypka szkarlatynowa przypomina gęsią skórkę: plamki są wielkości łebka od szpilki, bardzo czerwone i zlewają się ze sobą.
  • Wysypka i zaczerwienienie obejmuje całe ciało z wyjątkiem trójkąta wokół nosa i ust (tzw. trójkąt Fiłatowa).
  • Oprócz wysypki dziecko ma czerwony język z powiększonymi brodawkami smakowymi (wygląda jak malina). W pierwszych dniach choroby język jest pokryty białym nalotem, jak na zdjęciu poniżej:
  • Po mniej więcej dziesięciu dniach od pojawienia się wysypki skóra zaczyna swędzieć i łuszczyć się.

Leczenie szkarlatyny

Szkarlatynę, tak samo jak anginę, wywołują paciorkowce i tak właśnie przebiega leczenie szkarlatyny. Na szczęście zwykle łatwo można je wybić antybiotykami (np. penicyliną). Nie skracaj kuracji nawet o jeden dzień, nawet jeżeli objawy szkarlatyny już zniknęły. Niedobite paciorkowce mogą znowu zacząć się namnażać.  

Sprawdź, co trzeba wiedzieć o anginie.

Groźne są powikłania po szkarlatynie

Źle leczona szkarlatyna grozi powikłaniami, np. zapaleniem mięśnia sercowego i stawów. Warto też dwa tygodnie po przejściu przez dziecko szkarlatyny zrobić mu badanie moczu i zaprowadzić na pomiar ciśnienia, aby sprawdzić, czy nie wystąpiło przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych, które, jeżeli nie będzie leczone, grozi niewydolnością nerek. Często po szkarlatynie pojawia się zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok albo węzłów chłonnych.

Zobacz też: Wszystko o zapaleniu zatok – objawy, leczenie, zapobieganie

Kiedy dziecko przestaje zarażać?

Już dwa dni po rozpoczęciu kuracji antybiotykowej dziecko przestaje zarażać. Znika też gorączka. Po kolejnych dwóch dniach możecie wybrać się na pierwszy, niezbyt długi spacer. Każdego dnia wydłużaj spacer o kwadrans, aż dojdziecie do zalecanych przez lekarzy dwóch godzin.

Uwaga!  Na szkarlatynę, inaczej niż na ospę, dziecko może chorować kilka razy razy w życiu.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Ania2095
Ania2095 | 2016-01-15 09:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dziękuje dzięki pani moja mama i ja już wiemy jak poradzić sobie z tom chorobą.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?