Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Piękne szopki krakowskie na zdjęciach

| aktualizacja: 02.12.2016 | 1

Krakowskie szopki znane są w całej Polsce. Obejrzyj galerię zdjęć szopek krakowskich i dowiedz się więcej o ich historii.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Jedne z piękniejszych szopek powstają w Krakowie – szopki krakowskie znane są chyba każdemu Polakowi. Bajecznie kolorowe, z mnóstwem szczegółów, elementami historycznymi i patriotycznymi, szopki krakowskie cieszą Polaków od końca XIX w. , a krakowskie rzemiosło szopkarskie wpisane jest na Listę Dziedzictwa UNESCO. Szopki to część świątecznego klimatu w wielu domach. Tradycją świąteczną jest też odwiedzanie kościołów, by obejrzeć przygotowane tam szopki. Dzieci chętnie budują szopki, ozdabiają je, bawią się nimi, a po latach wspominają szopkę z dzieciństwa z dużą nostalgią i rozrzewnieniem.

Historia szopek krakowskich

Tradycyjna szopka krakowska powstała pod koniec XIX w.. Na początku szopki krakowskie były przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Po pewnym czasie przedstawienia odgrywane przez amatorów zastąpiono poruszanymi mechanicznie figurkami, wyrzeźbionymi lub ulepionymi z modeliny czy gipsu.  W tradycyjnych szopkach krakowskich znajdziemy Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa, której najczęściej towarzyszą anioły, Trzej Królowie, zwierzęta i pasterze. To, co wyróżnia krakowskie szopki to motywy historyczne i patriotyczne – znajdziemy więc w nich również polskich królów, bohaterów narodowych oraz postaci z legend krakowskich – hejnalistę, Pana Twardowskiego i Lajkonika. W niektórych szopkach krakowskich umieszcza się też postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane Polaków, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II. 

Architektura szopek krakowskich

Gdybyście zastanawiali się, dlaczego szopki krakowskie mają nietypowy kształt, odpowiedź na to pytanie znajdziecie w krakowskiej architekturze – krakowskie szopki mają przypominać najpiękniejsze zabytki Krakowa. Szopka krakowska ma więc wieże, najczęściej wzorowane na zwieńczonej koroną wyższej wieży kościoła Mariackiego (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał), ale także na wieżach katedry na Wawelu i na wieży Ratuszowej. Poza wieżami, w szopce krakowskiej znajdziemy często elementy Zamku Królewskiego na Wawelu,  Barbakanu i Bramy Floriańskiej.

Konkurs Szopek Krakowskich

W grudniu w Krakowie odbywa się co roku Konkurs Szopek Krakowskich. Tegoroczny konkurs to już 74 edycja tego wydarzenia. Obejrzyjcie galerię szopek krakowskich, nacieszcie oczy, pozachwycajcie się i dajcie się porwać świątecznej magii.

Zobacz też:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

szopkarz
szopkarz | 2017-09-20 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zadbajmy, nasi bliscy przebywający na stałe poza granicami Polski otrzymali od nas choćby przesyłką pocztową miniaturową szopkę krakowską. Będzie to bardzo sentymentalny dar z okazji nadchodzących Świąt Bożego narodzenia o wielkich wartościach patriotycznych. Choć odległe, wasze serca zabiją wspólnym rytmem przy wigilijnym stole.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?