Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Tablet i telefon – pozwalać dziecku na zabawę nimi? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)

| aktualizacja: 04.07.2016 | 4

Trudno pochować przed dzieckiem wszystkie telefony i tablety, by nigdy się nimi nie bawiło. Wcale nie ma takiej potrzeby – mówi Dorota Zawadzka i od razu dodaje – Trzeba jednak nauczyć dzieci mądrze z nich korzystać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Zobacz inne z serii Dorota Zawadzka o zabawie i zabawkach – obejrzyj! (10):

Nie uciekniemy przed technologiami – mówi psycholożka Dorota Zawadzka – i nie ma się co na nie obrażać. Co więcej, naprawdę warto, by dziecko umiało się nimi posługiwać (co nie znaczy, żeby korzystało z nich bezmyślnie).

Technologie pod kontrolą

Należy nauczyć dziecko, że technologie służą do konkretnych rzeczy: komputer do pracy, telefon przede wszystkim do rozmowy. Trzeba też pokazać dziecku, że korzystanie z internetu czy granie na tablecie muszą być ograniczone czasowo. Niestety, żeby tego dziecko nauczyć, samemu trzeba to umieć, a mnóstwo dorosłych ma kłopot z uzależnieniem od nowoczesnych technologii – twierdzi Dorota Zawadzka.

Najważniejsze zasady

Aby dziecko było bezpieczne wśród technologicznych wynalazków, pamiętaj o kilku zasadach:
  • Do 3. roku życia dziecko w ogóle nie powinno oglądać telewizji. Oczywiście czasem mama musi pójść do toalety albo porozmawiać przez telefon, albo zwyczajnie odetchnąć i włączenie wtedy dziecku telewizji na 15 minut, raz na jakiś czas, na pewno dziecku krzywdy nie zrobi. Ale to nie może być zwyczaj, coś naturalnego, telewizor nie może grać non stop.
  • Dziecko może bawić się tabletem pod warunkiem, że taką samą zabawę zna już w realu. To znaczy, że jeśli układało już puzzle własnymi rączkami, może je także ułożyć w komputerze czy tablecie. Nigdy odwrotnie, bo nowe technologie upraszczają czynności. Wykonywanie ich w realnym świecie jest trudniejsze, więc dziecko może z niechęcią podchodzić do nauki.
  • Dziecko nie powinno bawić się telefonem czy tabletem, gdy nie mamy pomysłu jak je zająć, np. podczas jazdy tramwajem. Bo w takich chwilach powinniśmy z dzieckiem rozmawiać! Tymczasem, jak dowodzą badania, dzieci coraz gorzej rozwijają się na poziomie werbalnym, źle mówią, choć nowe technologie mają w małym palcu. 
Sprawdź też, czym grożą nowe technologie: „Mama, tata, tablet" w kampanii Fundacji Dzieci Niczyje
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Matka
Matka | 2016-06-30 15:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

powiesz szczerze, pierwszy raz czuję, że naprawdę się zgadzam z SuperNianią. ja starszemu dziecku dopiero teraz sprawiłam telefon (jest w IV klasie) i to dlatego, że wyjeżdża na długi obóz. znalazłam oferte w abonamencie od TMobile, nie ma obaw o dodatkowe koszty. zainstalowałam ochronę rodzicielską i mam nadzieje, ze nie narobie tym telefonem krzywdy corce! ;)

Odpowiedz

pimunia
pimunia | 2016-06-21 10:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pewnie, że dziecko obserwuje rodziców i chce ich naśladować, tak zawsze było i będzie. Z tego samego powodu przede wszystkim trzeba pilnować siebie, jeśli chodzi o technologie, a dopiero potem dziecka. Nie popadajmy też w skrajność: jeśli znajdziemy odpowiednie gry i aplikacje dla maluchów, które będą je rozwijać, a nie ogłupiać, to nie trzeba będzie się niczego obawiać. Przykładowo takie Tabletowe Przedszkole - nie dość, że pozwala kontrolować przez rodzica czas spędzony przez dziecko przed urządzeniem, to jeszcze nie zawiera głupich gierek, tylko rozwijające zadania o różnej trudności w zależności od wieku pociechy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agnieszka
Agnieszka | pimunia | 2016-12-06 09:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się. Przecież mamy wpływ na to jakie jakie aplikacje będzie przeglądało nasze dziecko. Jest dużo wartościowych aplikacji, ale tak czy inaczej nie możemy dziecka zostawić z tabletem czy telefonem same sobie. My aktualnie bawimy się w czytanie z MyBatStory.

Odpowiedz

pat
pat | 2016-05-28 11:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale to dla niej proste. Niestety zazwyczaj wyglada to tak ze jedyne co dziala to kara na tableta, telefon. Zeby dziecko nie korzystalo z takich rzeczych to by musieli rodzice z nich zrezygnowac bo nie od dzisiaj wiadomo. Dziecko podpatruje Zachowania rodzicow. Z telewizorem troche latwiej z mojej perspektywy zazwyczaj dziecku szybko sie nudzi i bierze zabawki. Ale to tylko moja opinia a kazde dziecko jest inne i na kazde cos innego dziala

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?