Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

A może nie każde dziecko ma talent? – odpowiada Dorota Zawadzka – film

| aktualizacja: 04.07.2016 | 2

Każdy rodzic marzy, by jego dziecko było uzdolnione i miało talent. A jak takiego talentu w dziecku nie widzi, to co? Zdaniem psycholożki Doroty Zawadzkiej to nie wina dziecka, tylko... rodzica. Dlaczego?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Zobacz inne z serii Dorota Zawadzka o zabawie i zabawkach – obejrzyj! (10):

Każde dziecko ma talent. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że nie zawsze potrafimy ten talent w dziecku odkryć, bywa też, że nie jest on zgodny z naszymi wyobrażeniami, bo np. marzymy, by nasze dziecko pięknie śpiewało, a ono woli... sport albo gotowanie.

Talent dziecka nie zawsze łatwo jest rozpoznać  

Na początek musimy dać dziecku szansę, by nam pokazało, w czym jest dobre, co je interesuje, jaką ma pasję. Dlatego warto dawać dziecku różne zabawki rozwijające w różnych kierunkach: manualnie, fizycznie, emocjonalnie. I bardzo dokładnie dziecko podczas tych zabaw obserwować. Trzeba też oderwać się od tradycyjnego myślenia o talencie jako zdolnościach artystycznych – przekonuje Dorota Zawadzka. Bo talent można mieć do bardzo wielu rzeczy, np. do wymyślania historii, odkrywania nowych zastosowań przedmiotów itd. 

Talent dziecka należy mądrze rozwijać  

Aby twoje dziecko mogło rozwijać swoje uzdolnienia, potrzebuje od ciebie cierpliwości i wsparcia. Co to dokładnie znaczy? Chwal swoje dziecko za talent, podkreślaj, jaka to dla ciebie radość, podpowiadaj mu, co może jeszcze w tym kierunku zrobić. Ale też nie zapisuj go na siłę na jakieś rozwijające zajęcia i nie gniewaj się, jeśli dziecko nagle przestaje się czymś interesować. Według psychologii dziecko do 13. roku życia ma prawo codziennie interesować się czymś innym i badać swoje talenty ciągle w nowych dziedzinach.

Ochota na rozwijanie talentu czasem się kończy

Co robić, gdy dziecko nagle chce przestać chodzić na zajęcia, które wcześniej samo wybrało? Dziecko ma do tego prawo – twierdzi Dorota Zawadzka. Nam, dorosłym, gdy coś się przestaje podobać, też tego zaczynamy unikać. Warto dać dziecku odpocząć od takich zajęć, umawiając się z nim jednocześnie, że np. po miesiącu zastanowi się, czy nadal podtrzymuje swoją decyzję. Podczas tego miesiąca warto dziecko obserwować, spróbować przeanalizować, co takiego się stało, że dziecko zniechęciło się (mogą to być nieciekawe lub za trudne zajęcia, brak akceptacji od innych itd.). Jeśli jednak dziecko ponownie po miesiącu odmawia uczestniczenia w zajęciach, należy to zaakceptować. Takie ma prawo.    

Talent to nie tylko sprawa dziecka 

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Nie da się namawiać dziecka do robienia czegoś, co je rozwija, jeśli sami dla siebie nic nie robimy. Siła przykładu jest tutaj ogromna i warto o tym pamiętać!

Rozwiąż test: Jak uzdolnione jest twoje dziecko
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ola
Ola | 2017-03-31 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Talent to jedno a próby zaszczepienia pasji to drugie. Nie można czekać w nieskończoność aż dziecko samo zacznie nas czymś zaskakiwać. Trzeba mu pewne rzeczy podsuwać, próbować zainteresowania go różnymi zajęciami. Ja tak zrobiłam z moją Stefą i wysłałam ją do najlepszej szkoły muzycznej w Warszawie - Muzofilii. Bałam się, że sie nie dostanie ale udało się i o ile na początku nie wiedziałam czy dobrze robię tak teraz nie mam żadnych wątpliwości, córka rozwija swój śpiew w błyskawicznym tempie i naprawdę mi imponuje.

Odpowiedz

Hania
Hania | 2016-11-28 10:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto rozwijać umiejętności dzieci. Mojego syna zapisałam do muzofilii, ponieważ chciał grać na perkusji. Po miesiącu zrezygnował, a za to zapisał się na śpiew i tam już został. Widzę jego postępy, jest szkolony przez profesjonalistów, no i szkoła ma bardzo wysokie wymagania.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?