Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

5 zdań, których nie wolno mówić córkom

| aktualizacja: 03.07.2014 | 7

Zapewniać, że kochasz swoje dziecko mimo wszystko możesz nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Ale są też zdania, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
mama, córka, dziecko, kanapa, zabawa
fot. fotolia

Jesteś za gruba

Albo "Nie jedz tyle, bo będziesz gruba". Dzieci należy otaczać miłością i akceptacją. Zwłaszcza dziewczynki, które na co dzień widzą niezdrowe „ideały” piękna – chude modelki, aktorki, zdjęcia na billboardach - powinny wiedzieć, że nie jest to cel, do którego dążą. Ty możesz im bardzo pomóc w zdrowym postrzeganiu własnego ciała.

Przeczytaj, jakie są oznaki tego, że stajesz się podobna do własnej mamy
 
Takie niewinne zdanie może bardzo zapaść w pamięć i odcisnąć piętno na psychice małego dziecka. Może pomyśli, że mama czy tata będą ją bardziej kochać, jak będzie chuda.
 
Jeśli myślisz, że twoja córka zmaga się z realnym problemem nadwagi – reaguj. Po konsultacji z pediatrą lub dietetykiem wprowadź dietę, zacznijcie całą rodziną się ruszać, zachęcaj dziecko do zabaw na świeżym powietrzu, nie pozwalaj unikać w-fu. Ale nigdy nie mów dziecku, że jest grube!

Dziewczynkom nie wypada

Dzieciom nie wypada robić pewnych rzeczy, podobnie, jak wielu rzeczy nie wypada robić dorosłym. Nie ma jednak powodu, dla którego coś wypadałoby robić chłopcom, a dziewczynkom już nie. Dlaczego twoja córka miałaby nie bawić się samochodami, nie chodzić na karate albo nie robić innych rzeczy, które są bezpieczne, sprawiają jej satysfakcję, bawią i nie szkodzą, tylko dlatego, że ktoś wymyślił sobie, że to dla chłopców?

Sprawdź też: gender - moja rodzina to lubi

Jeśli chcesz mieć chłopaka/męża...

… to musisz nauczyć się gotować. Albo sprzątać. Albo zmywać. Albo siedzieć cicho. Albo ustępować.
Takie zdania to najlepszy sposób, żeby wpoić swojej córce, że sukcesem dla kobiety jest „zdobycie” odpowiedniego mężczyzny, nie może niczego sama osiągnąć, a jej wartość wynosi tyle, ile potrafi ulepić pierogów.
 
Jeśli chcesz wychować samodzielną, dojrzałą, przebojową kobietę, nigdy nie dawaj jej do zrozumienia, że jej wartość jest uzależniona od tego, w jakim będzie związku.

Jesteś kobietą, więc musisz...

Podobnie jak z „Dziewczynkom nie wypada” nie ma powodu, by twoja córka musiała coś robić, bo jest kobietą. Oczywiście dobrze jest umieć gotować, bo to praktyczna i pożyteczna umiejętność, jednak przydatna na równi kobietom, jak mężczyznom. Dobrze jest również być miłym i uprzejmym, ale to cechy pożądane na równi u dziewczynek, jak chłopców. Córka nie musi ustępować bratu lub wyręczać go tylko dlatego, że jest dziewczynką. Jeśli sama kiedyś słyszałaś takie zdania, to wiesz, jak potrafią irytować. Nie powielaj takich schematów. Różnice między płciami istnieją, ale nie na polu obowiązków domowych i przywilejów.

Chciałam mieć syna

Równie złe w innych wariantach: „nie chciałam mieć dzieci”, „chciałam mieć córkę” powiedziane synkowi. Twoja córka nie jest winna temu, że zdecydowaliście się mieć dziecko, a skoro jesteście dorosłymi ludźmi, to wiecie, że płci dziecka nie da się przewidzieć. Takie zdania świadczą jedynie o niedojrzałości osoby, która je wypowiada i mogą bardzo zranić dziecko.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Jo
Jo | 2015-12-21 06:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To chyba pisała ginbaza... Trochę psychologii, feminizmu, genderyzmu, ale mądrości niewiele... Nie mówić dziecku, chłopcu i dziewczynce, że prawdziwe szczęście i spełnienie dokonuje się przez bycie w udanym związku z drugą osobą płci przeciwnej, jest ordynarnym ZAFAŁSZOWANIEM RZECZYWISTOŚCI.

Odpowiedz

marwi
marwi | 2014-03-31 22:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak na pewno będę "wszczepiał" ideologię gender u dziecka. Po moim trupie !!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mia
mia | marwi | 2014-04-15 13:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie trzeba nic wszczepiać, wystarczy akceptować dziecko takim, jakie jest :)

Odpowiedz

aldercja
aldercja | marwi | 2014-07-21 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

właśnie! żeby w przyszłości taka smarkula nie znała swojego miejsca! w końcu miejsce kobity zawsze było w kuchni i tak ma zostać! hehe

Odpowiedz

andzia
andzia | 2014-03-31 12:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mówie swojej córce, ze jest piękna, madra, grzeczna i marzyłam o takim dziecku jak ona :) Mówię jej to codziennie a w zamian mam morze miłości i czułości. To jest piękne !

Odpowiedz

aasia
aasia | 2014-03-31 09:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Takie rzeczy trzeba mówić wciąż i wciąż i wciąż!

Odpowiedz

gosiexx
gosiexx | 2014-03-27 15:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

fajny. niby się to wie, ale można zapomnieć...
dziewczynki są takie super, a my im często krzywdę robimy głupim wychowaniem

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?