Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy telewizja jest dobra dla dziecka?

| aktualizacja: 13.10.2015 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fot. fotolia
Szklany ekran ograniczać rozwój dziecka. Ale może też go wspierać. Wszystko zależy od tego, co i jak długo maluch ogląda. Sprawdź, jak mądrze korzystać z telewizora.
Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić.

Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód.

Telewizja a niemowlę

Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja  ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia
 
Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego  telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy  próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu.

Jak pomóc dziekcu w nauce mowy?
 

Telewizja a dziecko kilkuletnie

Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami, bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić. 
 
Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka, bo jego energia nie znajduje ujścia.  Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem. 
 
Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych.
 
W pewnym stopniu telewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka. Posługuje się bowiem głównie obrazem.

Mały telemaniak często nie ma czasu ani ochoty na słuchanie czytanych mu książek, nudzą go opowiadane bajki.
 

Co dziecko może oglądać w telewizji?

Wybierając program dla malca, sprawdź, czy jest dostosowany do jego wieku i potrzeb.
 
0-2 lata

Nie ma takich programów.
Dziecko w tym wieku w ogóle nie powinno przebywać w pobliżu włączonego telewizora! 
 
Od 2 lat

Krótkie, proste (także od strony graficznej) bajki.
 Im mniej elementów i prostsza fabuła, tym lepiej. Filmik może trwać najwyżej 10 minut, bo tak małe dziecko nie potrafi dłużej skupić uwagi. Możesz wybrać bajkę na wideo lub DVD – taką, która na pewno nie zaszkodzi dziekcu,  np. uwielbiane przez maluchy Teletubisie.
 
Od 3 lat

Programy z piosenkami.
Dzieci w tym wieku uwielbiają słuchać wesołej, skocznej muzyki. Dziecko chętnie obejrzy razem z tobą "Domisie", "Ulicę Sezamkową" czy "Jedyneczkę". To wartościowe programy pełne gier, wierszyków i piosenek. Malec może też obejrzeć krótkie (15-, 20-minutowe) kreskówki. 
 
Od 5 lat
 
Pełnometrażowy film animowany. Powinien mieć jednego wyrazistego bohatera, z którym dziecku łatwo będzie się utożsamić. Wybieraj filmy z piosenkami (pozwalają odpocząć maluchowi, który śledzi w napięciu akcję). 
 
Od 6 lat
 
Filmy, także dokumentalne. W tym wieku może zainteresować się przeznaczonym dla niego programem o życiu zwierząt lub historii, np. starożytnej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

mamuska
mamuska | 2010-07-26 15:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam niesamowity problem jesli chodzi o ogladanie tv przez dziecko!!Moj syn siedzialby calymi dniami przed tv,obiad nawet musi jesc przy bajce bo inaczej nie zje.ciezko go oderwac by pobawic sie.Nie mam juz pomyslow jak to zmienic.Gorzej bo corka tez zaczyna sie wciagac w ogladanie.Jak ktos zna jakas rade to prosze pomoc-dzieki

Odpowiedz

Hilaria
Hilaria | 2008-07-11 20:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja nie mam problemu, moja córka nie wie co to telewizor, woli czas spędzić z rodzicami na czytaniu książek czy też na zabawie na świeżym powietrzu.

Odpowiedz

Tata odpowiedzialny
Tata odpowiedzialny | 2007-01-15 09:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziś (wiem, że to niezdrowe, ale takie są fakty) dwuletnie dzieciaki na luzach obczajają prawie godzinne bajki (np. Olinek Okrąglinek, Pani Pajączkowa itp) i nie wykazują znudzenia jak twierdzi autor (-ka)...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anonim
Anonim | Tata odpowiedzialny | 2007-06-01 19:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tekst jest napisany bardzo dobrze, pod względem rozwoju dziecka. Jeżeli Pan tak napisał, to nie zna pan rozwoju emocjonalnego oraz rozwoju mózgu dziecka.Lista konsekwencji 2-latka przed telewizorem jest długa. Najważniejsza rzecz to: DZIECKA MóZG COFA SIę W ROZWOJU., KłOPOTY Z KONCENTRACJą, Z UCZENIEM SIę (no ale rodzice, kiedy maja takiego 2-latka nie myślą że pójdzie do szkoły?!!!!)
Zachęcam wszystkich rodzicó do zabawy w czytanie. To najlepszy sposób spędzania czasu z dzieckiem. Literatura Katarzyna Rojkowska Naucz małe dziecko myśleć i czuć. Strona autorki www.leaderschool.pl Jeżeli ktoś będzie miał pytania to proszę na adres aga.lidia@op.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?