Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?

| aktualizacja: 18.08.2017 | 2

Kiedy czas na test ciążowy? Dwa dni po stosunku? Tuż po terminie przewidywanej miesiączki? Po ilu dniach od zapłodnienia test pokaże wiarygodny wynik? Poniżej odpowiedź!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
kiedy zrobić test ciążowy
fot. Fotolia.com

Pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny na 99 procent. Jeśli wyszedł negatywny, mimo wykonania później niż 10. dnia od stosunku, jego wiarygodność również jest wysoka. Ale kiedy go najlepiej zrobić, możliwie najwcześniej, i dostać pewny wynik? Lekarze zalecają, by z robieniem testu ciążowego poczekać do jakichś 2 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Ale co możesz zrobić, jeśli nie jesteś taka cierpliwa?  


Zobacz też: Objawy wczesnej ciąży – czy je masz? 
 

Dlaczego nie ma sensu robić testu ciążowego kilka dni po stosunku?

Starasz się o dziecko i chcesz wiedzieć, kiedy możesz zrobić test ciążowy? Niestety, nie jest on wiarygodny tuż po zbliżeniu, ani kilka dni po nim. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 6, a nawet jak niektórzy twierdzą, 7 dni – ciąża może zacząć się rozwijać nawet tydzień po stosunku! 

 

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?

Testy laboratoryjne są bardzo dokładne i przez to wiarygodne. Ciążę wykrywa się przez oznaczenie stężenia w pobranej krwi hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej (bHCG) . Najlepiej wykonać je 10 dni po po dacie spodziewanej miesiączki.

 

Kiedy zrobić domowy test ciążowy? 

Jest wiele rodzajów testów ciążowych. To, kiedy można je robić, by wynik był wiarygodny, zależy od czułości testu. Sprawdź, jaką czułość dany test zanim kupisz go w aptece. 

  • Test o czułości mniejszej od 500 IU/l – wiarygodny wynik daje 10 dni po zapłodnieniu. 
  • Test o czułości 500-800 IU/l – pozwala uzyskać wiarygodny pomiar w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. 
  • Test o czułości powyżej 800 IU/l – wykaże ciążę lub jej brak po tygodniu od dnia spodziewanej miesiączki. 

UWAGA: test ciążowy najlepiej robić rano, z pierwszego moczu, ponieważ wtedy jest najwyższe stężenie bHCG, co ułatwia pomiar.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

oburzona
oburzona | 2017-08-16 10:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury! Tak się wprowadza ludzi w błąd. A co, jeśli owulacja nastąpiła 6 dni po stosunku? To po trzech dniach test ma wyjść prawidłowy? Ludzie, ratunku... Wtedy nawet jeszcze nie dojdzie do implantacji zarodka, a bez tego HCG w ogóle się nie wytwarza!
Test można próbować robić 10 dni po owulacji, ale też nie ma pewności, że już wyjdzie. Najlepiej poczekać do daty spodziewanej miesiączki.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Uususj
Uususj | oburzona | 2017-08-25 08:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A gdzie masz napisane, że po 3 dniach ma wyjść wynik prawidłowy? Jakoś w żadnym miejscu tego nie znalazłam :) Może by tak czytanie ze zrozumieniem?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?