Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Test obciążenia glukozą

| aktualizacja: 21.10.2008 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
fot. Edipresse
Czy to konieczne badanie? Na czym polega? Mówi ginekolog.
Co to jest test obciążenia glukozą? Kiedy powinnam go zrobić? Muszę być wtedy na czczo? Inga

Jest to badanie, które powinny wykonać wszystkie kobiety na początku ciąży (lekarz wypisze Pani skierowanie). Pozwala ono oznaczyć poziom glukozy we krwi. Trzeba zgłosić się na nie na czczo. Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży należy wykonać test doustnego obciążenia 50 g glukozy. Dostanie Pani po prostu do wypicia glukozę i po godzinie zostanie pobrana krew. Przed tym badaniem nie musi już być Pani na czczo, może się też Pani zgłosić do przychodni o dowolnej porze (bez znaczenia jest godzina ostatniego posiłku).

Za prawidłowe uznaje się stężenie glukozy w surowicy krwi poniżej 140 mg%. Gdy wynik wynosi 140–180 mg%, trzeba wykonać test obciążenia 75 g glukozy. Jeżeli wynik tego drugiego testu okaże się dobry, w 32. tygodniu ciąży trzeba będzie powtórzyć test obciążenia 75 g glukozy, jeśli nie – konieczna jest wizyta w poradni diabetologicznej.


Odpowiada: prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Marzena
Marzena | 2015-02-25 19:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niedawno miałam do zrobienia taki właśnie test. Najgorsze w tym wszystkim jest to że trzeba być na czczo. Koleżanki mnie straszyły że nie da się tego wypić, ale jakoś dałam radę. Najgorsze jest to co działo się potem. W poczekalni nie mogłam znaleźć sobie miejsca miałam straszne nudności i zawroty głowy. Po pół godzinie od wypicia wszystko zwróciłam. Teraz martwię się o wynik badania i o to że będę musiała ten test wykonać drugi raz...

Odpowiedz

marta
marta | 2011-03-17 10:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam do zrobienia test. Ile to ja się naczytałam o tym, bo nie wiedziałam co jak i w ogóle. Tylko mnie nastraszyły te różne wypowiedzi, że to okropne nie da się wypić, jakieś mdłości po tym itp itd. A tu co się okazało...? Fakt może do rarytasów ten "syropek" nie należy, ale bez przesady! Nie jest aż taki zły. Da się wypić jednym zamachem nie odrzuca , więc naprawdę nie ma się co martwić na zapas. Gorsze od tego wypicia jest czekanie w poczekalni na drugie pobranie krwi.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2011-02-10 11:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic nie rozumie, to w końcu trzeba być na czczo, czy nie?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?