Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Rodzaje testów ciążowych

| aktualizacja: 08.09.2015 | 2

Testy ciążowe działają na prostej zasadzie: wykrywają w moczu hormon, który pojawia się tylko u kobiet w ciąży, gonadotropinę kosmówkową (HCG). Są jednak różne rodzaje testów: płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Sprawdź, który test ciążowy jest najodpowiedniejszy dla ciebie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Dziewczyna, chłopak – pozytywny test ciążowy
fot. Fotolia.com

Wszystkie testy ciążowe, choć są ich różne rodzaje, wykrywają w moczu hormon wczesnej ciąży, gonadotropinę kosmówkową (HCG). Test ciążowy najlepiej jest zrobić na około dwa dni przed planowanym terminem miesiączki. Wcześniej wynik testu może być zafałszowany. Jeżeli pozytywnemu wynikowi towarzyszą inne pierwsze objawy ciąży, możesz się przyzwyczajać do myśli, że zostaniesz mamą!

Zobacz też: Kiedy wykonać test ciążowy

Testy ciążowe: najpopularniejsze modele

Obecnie dokładność domowych testów ciążowych jest naprawdę imponująca – potwierdzają lub wykluczają ciążę z 99-procentową pewnością.
  1. Test ciążowy strumieniowy – jest uważany za najwygodniejszy domowy test ciążowy. Nazywa się go też „flamastrowym”, ponieważ próbnik testu w kształcie przypomina właśnie flamaster. Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży tym testem, na kilka sekund podstaw test (pozbawiony nakładki ochronnej) pod strumień moczu. Następnie nałóż nakładkę z powrotem i połóż test na płaskiej i suchej powierzchni – wynik będzie widoczny po ok. 5 minutach.
  2. Test ciążowy płytkowy – aby go przeprowadzić, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Z próbki moczu za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik powinien być dostępny po ok. 3-5 minutach (w zależności od testu).
  3. Test ciążowy paskowy – jeśli chcesz go użyć, pobierz mocz do czystego naczynia, a następnie zanurz pasek testowy w próbce moczu na ok. 4-5 minut. Po upływie tego czasu można już odczytać wynik.
  4. Test ciążowy cyfrowy – działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy, natomiast odróżnia go cyfrowy wskaźnik, który najpierw wskazuje gotowość testu do działania, a po 3 minutach wynik: plusik oznacza ciążę, a minusik brak ciąży.

Ważne fakty na temat testu ciążowego

  • Wynik jest prawdziwy w 99% przypadków – jeśli test jest przeprowadzony zgodnie z instrukcją.
  • Ważna jest czułość testu - test o czułości mniejszej niż 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku, test do 800 IU/I - po 14 dniach, a test o czułości 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
  • Test ciążowy wykrywa w moczu obecność HCG – gonadotropiny kosmówkowej. To jest hormon, który pojawia się w organizmie tylko podczas ciąży, od ok. 7. dnia po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed pojawieniem się miesiączki. Nie warto wykonywać testu zaraz po współżyciu, gdyż test nic nie wykaże.
  • Fałszywe wyniki pozytywne na teście ciążowym zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne.
  • Wynik negatywny na teście ciążowym nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było za mało HCG. Po kilku dniach warto zawsze test powtórzyć.
  • Jeśli test potwierdza ciążę, warto jak najszybciej zapisać się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa lub położnej.
Jesteś w ciąży? – sprawdź, co teraz musisz zrobić.

Niepokojące objawy w ciążyseparator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Zostań Rodzicem
Zostań Rodzicem | 2014-08-21 13:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak jak jest tu wspomniane warto zwrócić uwagę na czułość testu ciążowego. Niskiej czułości test zrobiony zbyt szybko może wprowadzić w duży błąd i niepotrzebne rozczarowanie :)

Odpowiedz

JednaKreska
JednaKreska | 2014-03-02 13:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja czekam na ciążę i mam wiele objawów - ale wszsytkie co miesiąc kończą sie miesiaczka...:(

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?