Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

To dziecko ma troje rodziców – absolutny przełom w medycynie!

| aktualizacja: 28.09.2016 | 2

Dlaczego ten chłopiec potrzebował aż trzech osób, by pojawić się na świecie?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziecko ma 3. rodziców - przełom w medycynie
fot. Fotolia
Metoda wykorzystana przez amerykańskich lekarzy, wzbudza oczywiście kontrowersje. Ścierają się zwolennicy i przeciwnicy ingerowania w to, kto będzie miał dzieci, a kto musi się pogodzić z ich brakiem. Spójrzmy jednak na ten przełomowy moment z pozycji szczęśliwych rodziców, którzy doczekali się w końcu potomka.

Dlaczego nie naturalnie?

Kobieta cierpi na zespół Leigha, który uniemożliwiał jej donoszenie poprzednich czterech ciąż, a dwoje dzieci, które urodziła, zmarły w wieku 8 lat i 8-miesięcy. 

Dla niej metoda wspomaganego rozrodu, była wybawieniem i spełnieniem największego marzenia. Na czym polegała? Naukowcy pobrali od kobiety komórkę jajową, z której wyjęto jądro. Pozbawione mitochondria z wadliwym DNA, zostało umieszczone w komórce dawczyni ze zdrowymi mitochondriami. Potem komórka została zapłodniona nasieniem ojca. 

Jaki jest udział trzeciej osoby w całym procesie?

Określa się,  że stanowi jedynie 0.1% DNA dziecka, więc jest to znikomy procent, ale bez pomocy osoby trzeciej, nie byłoby możliwe urodzenie zdrowego dziecka. 

Cała operacja została przeprowadzona w Meksyku, gdzie nie obowiązuje zakaz jej stosowania. Będzie dostępna jedynie w Wielkiej Brytanii, gdzie można wykonać ją legalnie.

Jaki jest cel wspomaganego rozrodu?

Najważniejszym powodem jest uratowanie dziecka przed chorobą genetyczną, która miałaby wpłynąć na jego życie. Oczywiście wiele par, które od lat bezskutecznie stara się o dziecko, otrzymało nową nadzieję, że zostaną jeszcze kiedyś rodzicami. Wiele osób jednak sprzeciwia się takiej ingerencji w życie i zdrowie dziecka.

A co wy uważacie? Czy to przełom w medycynie dający nadzieję bezdzietnym?

Nowa metoda leczenia niepłodności już w Polsce
Niepłodność - rodzaje i metody leczenia

źródło: polskatimes.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Dieego
Dieego | 2016-10-02 07:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaraz,a to nie jakis nowy zwiastun tej komedii "Bliźniacy"??

Odpowiedz

Odolana
Odolana | 2016-09-30 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cała otoczka z mitochondriami była obca? Po matce dziedziczy się też otoczkę komórki jajowej z jej polaryzacją i specyficznym układem cukrów. To też bardzo ważna dziedziczona informacja, choć nie genetyczna. Tak że to 0.1% jest mylące.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?