Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy kobiety chore na toczeń mogą zajść w ciążę?

| aktualizacja: 03.11.2017 | 0

Czy kobieta cierpiąca na toczeń rumieniowaty układowy, w skrócie TRU, może zajść w ciążę? Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie dziecka? Czy leki podawane w leczeniu tocznia mogą zaszkodzić dziecku?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
test ciążowy, ginekolog, ciąża, objawy ciąży, brak miesiączki
fot. Fotolia
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) to choroba autoimmunologiczna, która atakuje wiele narządów, m.in. nerki, serce, skórę, oraz układów, w tym układ mięśniowo-szkieletowy, centralny i obwodowy układ nerwowy. Choroba najczęściej pojawia się między 15. a 40. rokiem życia; częściej u kobiet niż u mężczyzn (proporcja 9:1).
Naukowcy od dawna starają się ustalić, jakie są przyczyny tej choroby. Wśród istotnych czynników wymienia się m.in.:
  • wrażliwość genetyczną,
  • czynniki środowiskowe, w tym nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, zakażenie wirusem Epsteina-Barra,
  • czynniki hormonalne.  

Jakie są objawy tocznia?

Objawy choroby mogą być różnorodne w zależności od uszkodzenia konkretnych układów czy narządów, a także nakładania się symptomów innych chorób tkanki łącznej. Najczęściej chorzy skarżą się na ból stawów (ponad 90%), ból mięśni (prawie 50%). Często obserwuje się objawy ogólne, takie jak: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, objaw Raynaud, wypadanie włosów czy powiększenie śledziony. Pojawiają się również zmiany skórne, a nawet owrzodzenia podudzi.

Warto wiedzieć: Komu grozi rzucawka ciążowa?

Toczeń rumieniowaty układowy a ciąża

Kobiety, które chorują na toczeń rumieniowaty układowy, mogą zostać matkami, ale ciążę powinny planować w konsultacji z lekarzami (ginekologiem oraz reumatologiem), w późniejszym okresie ciąży ważna jest również współpraca z pediatrą (neonatologiem).
Najlepszym momentem na zajście w ciążę jest okres remisji choroby lub jej małej aktywności. Dzięki temu można w czasie ciąży ograniczyć leki i odstawić te, które mogą mieć działanie teratogenne.
W większości przypadków ciąża w czasie remisji choroby rozwija się prawidłowo i kończy o czasie, a przebieg choroby jest niepowikłany.
W przypadku ciąży przebiegającej w czasie większej aktywności tocznia, może się ona zakończyć przedwcześnie i prowadzić do powikłać zdrowotnych u noworodka.

Zobacz też: Jak zajść w ciążę

Jakie leki stosuje się podczas ciąży u kobiet z toczniem?

– Wieloletnie doświadczenia wskazują na bezpieczeństwo niektórych leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych stosowanych u pacjentek z zaostrzeniem tocznia w ciąży – wyjaśnia dr n. med. Marzena Olesińska, Kierownik Kliniki i Polikliniki Układowych Chorób Tkanki Łącznej Instytutu Reumatologii w Warszawie. I dodaje: – Najczęściej korzysta się z glikokortykosteroidów. Podane w małych dawkach szybko zwalczają objawy niewielkich zaostrzeń choroby. Mają także duże znaczenie w poważnych powikłaniach tocznia, w zajęciu narządów wewnętrznych, np. nerek, płuc, serca. W tych przypadkach można zastosować także leki immunosupresyjne, np. azatioprynę, której aktywne składniki nie są metabolizowane przez tkanki płodu. Uważa się także, że leki antymalaryczne, takie jak hydroksychlorochina i chlorochina zabezpieczają przed zaostrzeniem tocznia i można je podawać bezpiecznie w czasie ciąży. Również większość tych leków można stosować w okresie karmienia piersią.

Opieka nad kobietą w ciąży chorej na TRU

U kobiet w ciąży cierpiących na TRU zaleca się stały monitoring ciśnienia tętniczego (czy nie występuje nadciśnienie), diagnostykę w kierunku cukrzycy oraz zakażeń dróg moczowych. Choroby te mogą się przyczynić do przedwczesnego rozwiązania ciąży.
Ważne też jest monitorowanie stanu zdrowia rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka – w przypadku tocznia u noworodka ważnym powikłaniem jest blok serca. 

Zobacz także: Dlaczego zakrzepica żył częściej pojawia się u kobiet w ciąży?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?