Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Toksoplazmoza u dzieci

| aktualizacja: 14.07.2014 | 0

Najczęściej do zarażenie toksoplazmozą u dzieci dochodzi drogą pokarmową, gdy nasze dzieci zjedzą brudne warzywa i owoce i nie myją rąk. Sprawdź, czy łatwo wykryć toksoplazmozę?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dzieci w piaskownicy
fot. Fotolia
Tosoplazmoza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaki z gatunku Toxoplasma gondii. Te niewielkie pasożyty rozmnażają się w komórkach nabłonka jelita cienkiego kota, ale także innych zwierząt.

Jak dochodzi do zarażenia toksplazmozą u dzieci?

Do zarażenia kolejnego żywiciela, którym może być właśnie nasze dziecko dochodzi drogą pokarmową poprzez:
  • spożycie warzyw i owoców zanieczyszczonych ziemią z oocytami
  • brudne ręce zanieczyszczone ziemią lub piaskiem zawierającym oocyty
  • uszkodzoną skórę.
Osobniki potomne przeniesione przez krew mogą się umiejscowić w węzłach chłonnych, mięśniach szkieletowych, w mięśniu sercowym, mózgu, gałce ocznej i innych narządach. Tam znowu się rozmnażają. Zakażenie Toxoplasma gondii przebiega najczęściej bezobjawowo. Czasem może wystąpić:

Jak rozpoznać toksoplazmozę u dzieci?

Podstawą rozpoznania zakażenia tym pasożytem jest wykonanie badania krwi w kierunku wykrycia przeciwciał swoistych dla T. gondii. Otóż organizm w odpowiedzi na zakażenia T. gondii wytwarza specjalne białka (IgG, IgM), których obecność we krwi pośrednio wskazuje na możliwość zakażenia. Najszybszą metodą sprawdzenia czy nasze dziecko jest zakażone jest wykrycie Toxoplasma gondii za pomocą metod biologii molekularnej (PCR). Trzeba również pamiętać o tym że, zakażenie Toxoplasma gondii jest bardzo groźne dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Konsultacja: Dr n. biol. Magdalena Macko

Polecamy: Czy twoje dziecko ma pasożyty? - test
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?