Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Tropienie wiosny

| aktualizacja: 16.03.2007 | 1

Przyszła, czy jeszcze nie? Ponoć już ją widziano, ale na wszelki wypadek lepiej to sprawdzić. Czas na weekendowe poszukiwania śladów wiosny!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Przyszła, czy jeszcze nie? Ponoć już ją widziano, ale na wszelki wypadek lepiej to sprawdzić. Czas na weekendowe poszukiwania śladów wiosny!

Choć jeszcze nie jest najcieplej, a najbliższy weekend zapowiada się nieco deszczowy – i tak wszyscy wiedzą, że wiosna wreszcie do nas nadeszła! Ta kalendarzowa zacznie się dopiero w środę, ale już teraz można zorganizować wyprawę w poszukiwaniu śladów wiosny. Maluchy będą uszczęśliwione!

Dzień sadzenia kwiatków

Pierwsze kroki wielkiej wiosennej wyprawy skierujcie do kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego. Nawet jeśli nie macie przydomowego ogródka, zabawcie się w ogrodników. Wystarczy kilka cebulek wiosennych bratków i mały skrawek ziemi (może być balkonowa doniczka). Pozwólcie, by przedszkolak sam wykopał dołek w ziemi i samodzielnie włożył do niego sadzonkę. Takie zajęcie uczy dziecko wrażliwości i pozwala na najwcześniejsze bliskie spotkania z naturą. Podczas wspólnego sadzenia kwiatów opowiedz dziecku o nadchodzących zmianach w przyrodzie: pojawieniu się biedronek, przylocie bocianów czy kwitnieniu drzew. Obserwacja oznak wiosny, przyglądanie się jak rosną kwiaty to fascynujące i rozwijające zajęcie dla malca.

Lekcja przyrody

Przełom zimy i wiosny to najlepszy moment na rozmowę z dzieckiem o przyrodzie i zmieniających się porach roku. Możecie razem wyliczyć najbardziej charakterystyczne cechy zimy, wiosny, lata i jesieni, a potem spróbować wszystko to narysować! Zwracaj uwagę dziecka na kolory, jakie kojarzą się z daną porą roku: np. wiosna - zielony, lato - czerwony, jesień - pomarańczowy a zima – biały. Pory roku inspirowały wielu malarzy (J. Chełmoński, C. Monet, S. Dali) lub muzyków (A. Vivaldi) – zatem, jeśli jesteś mamą przedszkolaka – możecie razem zapoznać się z dziełami sztuki o wiosennej tematyce. Rozmawiajcie o przylotach i odlotach ptaków, o powracającym co roku cyklu natury… Warto już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom potęgę i piękno przyrody i uczyć je jak dbać o środowisko naturalne.

Topienie Marzanny

To najbardziej oczekiwane przez dzieci święto wiosny! Zaplanujcie je na niedzielne przedpołudnie – dzięki temu będziecie mieli czas w sobotę przygotować słomianą kukłę. Materiały potrzebne do wykonania Marzanny znajdziecie w kwiaciarni (możecie poprosić o pęk rafii) lub w sklepach z wiklinowymi wytworami. Marzannę ozdóbcie starymi koralami i wstążkami, zachęćcie dziecko by namalował oczy i usta. Podczas wykonywania kukiełki możesz opowiedzieć bajkę o Królowej Śniegu lub opowieść o ślicznej panience Wiośnie. Topienie Marzanny to wielka atrakcja dla najmłodszych – najpiękniejsze wspomnienia przyniesie wyprawa całej rodziny nad staw lub rzekę, połączona z poszukiwaniem oznak wiosennych.

Pobyt na świeżym powietrzu zwiększa apetyt, a starszym członkom rodziny dodaje energii. Zajęcia w ogrodzie, połączone z opowiadaniem to wspaniała szansa na rozwijanie wyobraźni dziecka. Korzystajcie z wiosennej aury – przecież już za pół roku znowu nadejdą zimne miesiące.

Sylwia Niemczyk
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?