Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Tych prac domowych nie wolno wykonywać w ciąży!

| aktualizacja: 16.11.2017 | 29

Ciężarne kobiety często zadają sobie pytanie — czy sprzątanie w ciąży jest możliwe i bezpieczne? Planując porządki, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na mycie okien lub czyszczenie toalety przy użyciu detergentów. Okazuje się, że nie wszystko można robić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
jakich prac nie wykonywać w ciąży
fot. Fotolia
Nawet jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, niektórych prac absolutnie nie wolno wykonywać. Oto lista obowiązków domowych, których lepiej nie wykonywać w ciąży:

Odkurzanie i mycie podłóg

Może wywołać rwę kulszową, czyli bolesne zapalenie nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców w dół całej nogi. Ból pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała, "obsługujący" mięśnie uda, łydki i stopy – jest czymś drażniony lub uciskany. Jest to powszechne w czasie ciąży z powodu przyrostu masy ciała i nacisku macicy na nerwy. Prace, które wymagają pochylania się do przodu pod kątem, mogą nam bardzo zaszkodzić. „Czasami kobiety podczas wykonywania prac domowych czują się dobrze, ale po ich skończeniu odczuwają silny ból” - mówi prof. nadz. Hope Ricciotti z Harvard Medical School w Bostonie.

Sprzątanie toalety

Tradycyjnie wiąże się to z używaniem chemikaliów, których matki nie powinny wdychać. Leslie Reichert, autorka książki „The Joy of Green Cleaning”, wyznaje zasadę: „Jeśli jakiś produkt ma bardzo intensywny zapach, należy trzymać się od niego z daleka”. Dodaje też, że przy użyciu niedrogich składników, takich jak soda lub sok z cytryny, można samemu zrobić ekologiczne środki czystości.

Wymiana kociego żwirku

Największym kocim zagrożeniem dla ciężarnych jest toksoplazmoza oraz infekcje pasożytnicze, które są bardzo groźne dla płodu. Pasożyty te mogą znajdować się w kocim kale. Aby uniknąć ryzyka zarażenia, ciężarna nie powinna sama czyścić kociej kuwety. Jeżeli jednak musimy zrobić porządek w kuwecie dla kota, koniecznie załóżmy rękawiczki, a po wymianie żwirku dokładnie umyjmy ręce.

Wieszanie zasłon i czyszczenie żyrandola

Wiąże się to z koniecznością trzymania rąk w górze, co może doprowadzić do zaburzeń krążenia, a to z kolei do utraty równowagi albo omdlenia. Tego rodzaju czynności wymagają wspinaczki, przez co stają się ryzykowne wraz ze zwiększającym się obwodem brzucha. ”Powiększające się brzuch i piersi powodują przesuwanie się ogólnego środka ciężkości ciała do przodu, dlatego kobiety stają się bardziej narażone na upadki”. – wyjaśnia Ricciotti.

Robienie prania

Wydawać by się mogło, że wieszanie prania nie jest szczególnie męczącym zajęciem. Lepiej jednak odpuścić sobie zarówno pranie, jak i wieszanie. Pamiętajmy, że dźwiganie kosza z bielizną, kucanie i schylanie się, stanowią zagrożenie dla naszej ciąży. Może zdarzyć się tak, że wystąpią symptomy przedwczesnego porodu, takie jak odklejanie się łożyska czy nagły wzrost ciśnienia we krwi.

Widziałaś już nasze konkursy? Sprawdź, jakie świetne nagrody możesz wygrać dla siebie lub dla dziecka!

Pamiętajmy, że ciąża to również nieprzyjemne dolegliwości i osłabienie organizmu, a zbytnie forsowanie się w tym stanie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia matki i dziecka. Jeżeli ciąża jest zagrożona sprzątanie w ciąży jest absolutnie zakazane. Gdy mamy jakieś wątpliwości, karta ciąży pomoże nam je rozwiać. Tak czy inaczej, do kwestii porządków domowych należy podejść z rozsądkiem.

Co myślicie na ten temat? Czekamy na komentarze!

Źródło: fitpregnancy.com

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (29)
avatar

PrzyszlyTatus
PrzyszlyTatus | 2017-11-14 14:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wingiel moze wrzucac?

Odpowiedz

Olaa
Olaa | 2017-11-14 08:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie to będzie dobrze pokazałam to mojemu narzeczonemu i na szczęście teraz to on zacznie teraz dbać o dom a ja mam odpoczywać :)

Odpowiedz

Malena
Malena | 2017-11-13 10:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Totalna bzdura. Wszystko to robiłam i ciąża przebiegała prawidłowo. Dobrze jest się ruszać i dotleniać. Jestem obecnie w 2 ciąży i nawet podnosze synka, który waży
10 kg i nie wiem, kto wymyśla takie głupoty.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gość
gość | Malena | 2017-11-14 18:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko z głową, ale uwierz, że ciąża ciąży nierówna więc nie można tylko na swoim przypadku stwierdzać, że to bzdury! Fajnie, że Tobie udało sie przejść cała 9 miesięcy bez komplikacji, ale ile jest kobiet, ktore nie mogą takich obowiązkow wykonywać. Ja trochę ponosiłam 6 kg bobasa, bo wydawało mi się że przecież ciąża to nie chorobaw i z dnia na dzień wszystko sie "popsuło"
Teraz muszę leżeć 😑

Odpowiedz

Lirnisa
Lirnisa | 2017-11-12 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja robiłam wszystko to co tutaj zakazane i ciąża przebiegała prawidłowo, wiadomo wszystko z umiarem nie forsowalam się jednak ktoś musiał posprzątać i ogarnąć dom. Zauważyłam że czułam się o wiele gorzej kiedy przelezalam pół dnia nic nie robiąc, wszystko ma swoje granice i myślę że ruch nikomu jeszcze nie zaszkodzil oczywiście z umiarem.

Odpowiedz

P
P | 2017-11-12 10:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Ja w ciąży robiłam wszystko, czego tutaj nie wolno. A kto za mnie to zrobi ? Fakt ze mogą być tego skutki np. wcześniejszy poród. U mnie właśnie tak było, ale nie wyobrażam sobie leżeć i nic nie robić.

Odpowiedz

Mag
Mag | 2017-11-11 22:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepiej się położyć i nie robić nic. Ciąża to nie choroba. Nie dajmy się zwariować. Ja szorowała podłogę na kolanach w 8 m-cu. Chociaż to nie było zbyt mądre.

Odpowiedz

Hela
Hela | 2017-11-11 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja przez 9 miesiecy robilam to wszystko czego tu zakazują, czegos takiego jeszcze nie słyszałam. Ze niby kto mialby to zrobić? Nie wyobrażam sobie nie robic nic a samo sie nie sprzatnie

Odpowiedz

Wera88rt
Wera88rt | 2017-11-11 18:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W życiu nie czytałam większej głupoty! Potem przyszłe ciężarne czytają takie bzdury i leżą brzuchem do góry przez 9 mscy.. Ciąża to nie choroba!

Odpowiedz

kate de
kate de | 2017-11-10 21:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to teraz zarośnijmy brudem przez 9 mies. Jak dla mnie istna bzdura:)

Odpowiedz

SuzAnka
SuzAnka | 2017-11-10 20:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie prać i nie sprzątać przez dziewięć miesięcy. A kota wynieść "na działki" :).

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?