Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

10. tydzień ciąży

29.01.2014 | 19
separator Wyślij e-mailem
9 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

10. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 10. tygodniu ciąży dziecko w przybliżeniu ma wielkość dużej truskawki (3-4 centymetry długości). Wykonuje ruchy rękoma i nogami, a także porusza klatką piersiową – być może są to praktyczne ćwiczenia oddychania.

W 10. tygodniu ciąży dziecko potrafi już wychwytywać twoje emocje – i te trudne (niepokój, zdenerwowanie), i pozytywne (radość, spokój, zadowolenie). Jeśli czujesz się szczęśliwa, dziecko dowiaduje się o tym dzięki przenikającym z twojego krwiobiegu do jego krwi hormonom i… również jest szczęśliwe. Dlatego uśmiechaj się jak najczęściej!

Jednym z powodów do radości jest fakt, że dziecko z końcem 10. tygodnia ciąży przestanie być zarodkiem, a stanie się „poważnym” płodem! Główne narządy dziecka są już ukształtowane, jeśli to dziewczynka, rozwijają się jajniki.

W pierwszym trymestrze ciąży podczas badania okresowego lekarz powinien zbadać czynność serca płodu. Obecnie używa się do tego aparatu Dopplera – ręcznego urządzenia ultradźwiękowego, które wzmacnia dźwięk i może być stosowane już w 10. tygodniu ciąży.

Pamiętaj jednak, że nawet taki aparat nie wychwyci żadnego dźwięku w tak wczesnym okresie ciąży, jeśli np. uniemożliwi to ułożenie dziecka, łożyska, pozycja macicy czy otyłość matki. Nie ma wówczas powodów do niepokoju – poczekaj jeszcze miesiąc, w 14. tygodniu ciąży już na pewno usłyszysz bicie serca swojego dziecka.

Jeśli będziesz mamą bliźniaków, już w 10. tygodniu ciąży możesz się tego dowiedzieć podczas badania USG (sprawdź, jak przebiega ciąża bliźniacza).

10. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Wraz z 10. tygodniem kończy się czas, kiedy dziecko było najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dziecko będzie teraz na nie odporniejsze. Ale nadal bądź bardzo ostrożna:

    •    nie bierz żadnych leków bez porozumienia z lekarzem (nawet ziołowych),
    •    unikaj silnego stresu,
    •    unikaj promieniowania rentgenowskiego.

Jeśli chodzi o zmiany fizyczne, ok. 10. tygodnia ciąży możesz zauważyć u siebie nieznaczne powiększenie tarczycy i rozpulchnienie dziąseł. Prawdopodobnie odczuwasz też często dość uciążliwe parcie na pęcherz i coraz częściej musisz korzystać z toalety - uczucie uciskania to efekt powiększania się trzonu macicy.

Twoja psychika zaś zaczyna płatać figle tobie i twojemu otoczeniu: możesz stać się bardziej drażliwa i skłonna do płaczu.

10. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

10. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

4 najwygodniejsze pozycje seksualne w ciąży
Opowieść nienarodzonego dziecka
Za niskie, za wysokie czy wzorcowe - uwaga na ciśnienie w ciąży
7-dniowy jadłospis w ciąży - do druku
Jakie objawy w ciąży powinny niepokoić - FILM
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

10. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Badania w ciąży

Proste badania krwi (morfologia) pozwolą przede wszystkim określić grupę krwi i rodzaj czynnika Rh (czy jest dodatni, czy też ujemny) oraz stwierdzić lub wykluczyć wiele chorób (np. anemię, cukrzycę czy też odporność na groźną dla ciężarnych oraz ich dzieci różyczkę). Analiza moczu natomiast pomaga stwierdzić, czy kobieta nie nosi pewnych bakterii odpowiedzialnych za przedwczesny poród. Z czasem lekarz będzie również sprawdzał obecność białka w moczu – jeśli je tu wykryje, będzie ono mogło być objawem zakażenia lub dość poważnego stanu przedrzucawkowego, tzw. gestozy. W skrócie: te pierwsze podstawowe badania dają ginekologowi najważniejsze informacje o ogólnym stanie zdrowia ciężarnej. Sprawdź normy morfologii krwi w ciąży.


Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

10. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Znieczulenie dentystyczne w ciąży

Kobieta w ciąży powinna dbać o zęby, bo psują się one szybciej niż u innych. To bardzo ważne, bo nieleczone zęby są potencjalnym źródłem zakażenia. Taka infekcja wywołana próchnicą może być (ale nie musi!) niebezpieczna dla ciąży – grozi nawet poronieniem albo przedwczesnym porodem. Ale uwaga! Trzeba powiedzieć dentyście o ciąży, bo nie każdy lek znieczulający można zastosować u ciężarnej. Lekarz dobierze odpowiedni preparat.

dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog-położnik

10. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy powinnam już używać kremu na rozstępy?
Czy mogę farbować włosy w ciąży?
Mam kłopoty z trądzikiem. Czy to przez ciążę?
Kiedy minie największe zagrożenie poronieniem?
Czym mogę leczyć przeziębienie w ciąży?

separator Wyślij e-mailem separator 19 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (19)
avatar

kam
kam | 2014-10-27 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 10tyg ciazy brzuszek sie zaokragla mdlosci mijaja schudłam okolo 3kg ..

Odpowiedz

mag
mag | 2014-10-01 19:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hej jestem w 10 tyg ciązy i jeszcze nie miałam wymiotów ani nic ale przytyłam 2kg nieraz jestem tylko śpiąca i niraz wszystko mnie denerwuje ale jest ok :)

Odpowiedz

GamI
GamI | 2014-10-01 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 10tyg. ciąży i przytyłam 7kg !

Odpowiedz

Ania10111
Ania10111 | 2014-09-30 17:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć;)
Ja tez jestem w 10tc. Na szczęście nie miałam mdłości ani wymiotów. Jem jak poprzedniczka częściej ale mniejsze porcje i masę owoców. Schudłam ok 3kg, ale mam już fajnie widoczny brzuszek ;)
Pozdrawiam wszystkie przyszłe Mamusie ;)

Odpowiedz

majka
majka | 2014-09-30 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja schudlam 3,5 kg ale w 6 tyg zaczelam okropnie wymiotowac az trafilam do szpitala. teraz jest lepiej ale nie mam zbyt duzego apetytu brzuszek juz troche widoczny:) i tez bym duzo spala

Odpowiedz

NIKA
NIKA | 2014-08-30 13:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jedyna "dolegliwość" jaka mnie dotknęła to senność ( uwielbiam spać, więc dla mnie super) i częste siusianie ( ale to da się przeżyć) jem racjonalnie, bo też średnio u mnie z apetytem było na początku. Bardzo często, ale małe porcje. Dużo warzyw, owoców, zup, nabiału, chudego mięsa. Ale tak naprawdę, gdybym nie wiedziała, że jestem w ciąży, tobym nie widziała, że w niej jestem;) Zachcianek na razie żadnych nie mam, na nic mnie też nie odrzuca.

Odpowiedz

aneta
aneta | 2014-08-02 08:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mnie w 10 tyg waga jeszcze nie drgnęła, mdłości i wymioty na szczęście mnie omijają ale nie mam też dziwnych zachcianek, jem normalnie jak przed ciążą.

Odpowiedz

annare
annare | 2014-06-30 13:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie mam brzuszka i nie mam apetytu

Odpowiedz

Deotyma
Deotyma | 2014-06-01 22:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam brzyszek i wilczy apetyt :)

Odpowiedz

lll
lll | 2014-03-16 22:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w 10 tyg i mam juz dosc duzy brzuszek :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?