Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

10. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
10 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. Alena Ozerova - Fotolia.com

10. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Możesz spróbować trzymając niemowlaka pod pachami, ustawić go na nogach. Dziecko postawione na nóżkach i podtrzymywane potrafi dosyć mocno podpierać się nogami, nie zginając ich w kolanach ale w stawach biodrowych. W tej nowej pozycji dziecko czuje się dosyć swobodnie, stając to na jednej, to na drugiej nóżce, jakby przytupywało, lub prężąc obie jednocześnie.

Ruchy głową u 10-tygodniowego dziecka są na tyle opanowane, że zarówno w pozycji na brzuszku jak i na plecach niemowlę może ruszać swobodnie główką, skierowując ją w stronę, gdzie coś ciekawego się dzieje.

Twoje dziecko nadal ćwiczy sięganie, chwytanie zaś powoli przestaje być odruchem. Gdy dziecku uda się dotknąć rzeczy, po którą sięgało, uchwyci ją i spróbuje włożyć do buzi. Wraz z rozwojem percepcji wzrokowej dziecko widzi przedmioty, których wcześniej nie zauważało. Zdobywa też poczucie głębi i zaczyna dostrzegać, że świat jest trójwymiarowy.

Ponieważ mięśnie tułowia 10-tygodniowego niemowlaka są jeszcze słabe, należy pamiętać, by sadzać dziecko na krótko i z umiarem, by nie doprowadzić do zniekształcenia kręgosłupa.

Sprawdź, kiedy niemowlę siada.

Zapewnij dziecku wiele kolorowych, łatwych do trzymania zabawek, powieś je przy łóżeczku, umieść koło niemowlaka, by mógł ćwiczyć sięganie i chwytanie.

10. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Potrzeba ssania u niemowlaka jest bardzo silna już od chwili narodzin. Przynosi ulgę w początkowym okresie przystosowania się do życia w świecie tak innym od wnętrza brzucha mamy; pomaga też w prawidłowym funkcjonowaniu psychiki , daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Niektóre niemowlęta chcą ssać smoczek już od pierwszych chwil życia, inne zaś w ogóle go nie potrzebują. Należy rozsądnie ocenić potrzeby dziecka. Jeśli więc twoje dziecko odrzuca smoczek: nie dawaj mu go na siłę. A jeśli się go bardzo domaga, nie odmawiaj. Pocieszającym jest fakt, że w 3. miesiącu życia potrzeba ssania u większości niemowląt wyraźnie słabnie. Twój niemowlak prawdopodobnie zacznie wtedy wypluwać smoczek zaraz po włożeniu do ust.

Poznaj 8 rodzicielskich błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci.

Postaraj się podawać dziecku smoczek tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy ta potrzeba jest bardzo silna, zawodzą inne metody (kołysanie, śpiewanie, wzięcie na ręce), a dziecko uspokaja się dopiero po podaniu smoczka. Warto wyjmować smoczek, gdy dziecko robi się bardzo śpiące lub zaraz po zaśnięciu, by nie przyzwyczajało się do ssania przez sen, gdyż będzie się budziło natychmiast, gdy tylko wypadnie mu z buzi.

Lekarze zalecają, by podawać dziecku smoczek tylko przez pierwsze 3 miesiące życia. Tak więc jeśli do tej pory nie podawałaś niemowlęciu smoczka, nie rób tego. Spróbuj wykorzystać inne metody uspokajania.

10-tygodniowe niemowlę ma już zwykle swój ustalony, przewidywalny rytm dnia. Oczywiście ten rytm może ulegać pewnym wahaniom – nie przejmuj się tym jednak, rutyna jest tak samo męcząca dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pamiętaj jednak, że przewidywalność pewnych działań daje dziecko poczucie bezpieczeństwa.

Już w 10. tygodniu życia możesz dostrzec, czy dziecko okazuje swoje emocje, czy raczej jest powściągliwe (sprawdź, jak rozpoznać emocje niemowlaka). W pierwszym przypadku niemowlę będzie często gaworzyć, chichotać głośno, kiedy jest szczęśliwe, często jęczeć, krzyczeć i płakać, kiedy jest smutne lub złe. W drugim przypadku dzieci zachowują się raczej zrównoważenie: rodzice mówią o nich, że są spokojne. Skłonność do mniejszej lub większej ekspresji uczuć wydaje się cechą wrodzoną.

Staraj się, na ile tylko możesz, zapewnić dziecku stałe pory posiłków, spacerów, kąpieli.

Polecamy:
Biegunka u maluszka

10. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Co robić, gdy dziecko ma gorączkę?

Nie przegrzewaj dziecka. Dreszcze, nagłe pogorszenie samopoczucia świadczą o tym, że gorączka rośnie. Odruchowo okrywasz dziec­ko po uszy kołderką? To błąd! W ten sposób niemowlak nie będzie miał możliwości oddania ciepła otoczeniu. Ubierz więc dziecko w cieniutką piżamkę i okryj leciutkim kocykiem. I pamiętaj! Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa chory niemowlak, nie powinna być wyższa niż zazwyczaj (najlepsza to około 20°C).

Ochłodź dziecko kąpielą. Jeśli gorączka nie spada, spróbuj ją obniżyć chłodną kąpielą. Do wanienki nalej wody o temperaturze tylko o jeden stopień niższej niż temperatura ciała dziecka. Możesz stopniowo dolewać chłodniejszej. Zbyt gwałtowne oziębienie jest nieprzyjemne i obciąża układ krążenia dziecka. W obniżeniu gorączki pomagają również chłodne okłady. Połóż je dziecku na czole, z boku szyi, na brzuchu, wewnętrznej stronie ramion, w pachwinach.

Dbaj, żeby niemowlak dużo pił. Odwodnienie jest dla gorączkującego dziecka niebezpieczne. Podawaj dziecku wodę, pokarm z piersi. Jeśli nie chce pić, szybko skontaktuj się z lekarzem, bo przy gorączce niemowlę może się szybko odwodnić. Objawy odwodnienia to m.in.: spierzchnięte usta i szorstki język, zwiotczała skóra na brzuchu, zapadnięte ciemiączko.

Podaj dziecku leki. Gorączkę u niemowlaka powyżej 38,5°C trzeba obniżyć. Jeśli dziecko nie ma pół roku, skonsultuj się z lekarzem – zdecyduje, jaki podać lek. Dawkę dostosowuje się do wagi dziecka. Lek powinien zadziałać w pół godziny.

Uwaga! Ze względu na ryzyko wystąpienia rzadkiego, ale groźnego zespołu Reye’a dzieciom nie wolno podawać żadnych preparatów, które zawierają kwas acetylosalicylowy, np. polopiryny, aspiryny.

10. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Czy 2-3-miesięczne dziecko może spać na brzuszku?

Nawet noworodek może spać na brzuszku, pod warunkiem że cały czas ktoś przy nim czuwa. Dopóki niemowlę samodzielnie nie potrafi zmieniać pozycji, trzeba na niego uważać w czasie snu.

Pozycja na brzuszku jest korzystna dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, jednak – jak udowodnili naukowcy – może być jedną z przyczyn wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dlatego radzę układać dziecko częściej na brzuszku, gdy czuwa i chce się bawić. A do snu wyłącznie wtedy, gdy mama lub tata są blisko i mogą co chwilę patrzeć na dziecko. Gdy niemowlę nauczy się zmieniać pozycję (ok. 5.–6. miesiąca), będzie mogło spać na brzuszku też w nocy.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

10. tydzień życia niemowlaka - Film

Nasz ekspert radzi, jak prać i prasować ubranka niemowlaka:

10. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

W którym centylu jest dziecko? (Siatki centylowe online)
Niepokojące zwyczaje dziecka - 5 nawyków, które powinny zwrócić uwagę
Jadłospis karmiącej mamy do druku
10 sposobów, by zapobiec SIDS - śmierci łóżeczkowej
8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci
Jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne?

10. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Poidełko dla niemowlaka - hit czy kit?
Kolczyki u niemowlaka?
Dzieci - roczniki i miesiąca. Dołącz do Klubu Mam!Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
* A.
Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
* S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

separator Wyślij e-mailem separator 18 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (18)
avatar

eve
eve | 2017-07-14 07:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

podawaj wode i karm piersia - co za beznadziejny artykul. na jakich faktach on sie opuera bo napewno nie medycznych. dzieci karmione piersia nie potrzebuja dodatkowego dopajania.. dawno nie cxytalam tak wielu niezgidnosci na jedenj stronie internetowej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marta
Marta | eve | 2017-10-09 01:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chodziło o podanie wody przy mm, lub jeśli kobieta KP, dostęp do pokarmu! Radzę czytać ze zrozumieniem!

Odpowiedz

julka
julka | eve | 2017-10-17 11:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu raczej chodziło o wodę kiedy dziecko jest na mm😉

Odpowiedz

Monia
Monia | 2017-06-25 03:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sądzać w 10 tygodniu? A potem się dziwić że skoliozy, lordozy. Matki naczytają się takich mądrości a potem dramat, bo rehabilitacja kosztuje majątek albo się czeka po kilka miesięcy na NFZ.

Odpowiedz

M.
M. | 2017-03-28 22:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja podałam synkowi smoczek w drugiej dobie życia a położna zrobiła mi wykład o zaburzeniu ssania (jakoś jej nie posłucham 😁). Od tamtego dnia do dzisiaj (Chłopek ma 9 tyg) w ciągu dnia ma takie napady na ssanie że aż nerwowo kręci główką a od godziny 22 do 8 smoczek mógłby nie istnieć :D.

Odpowiedz

kkl
kkl | 2017-02-21 15:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bez przesady, żeby nie podawać smoczka przed 8 tygodniem... Moja corka miala tak dua potrzebe ssania, ze gdyby nie smoczek, to bym nie spala tylko siedziala obok z biustem na wierzchu. My podalismy smoczek w 3 dobie zycia, mala je normalnie z piersi czy butelki (odciagnoete mleko) i jakos nie ma problemow ze ssaniem

Odpowiedz

Hh
Hh | 2017-02-09 10:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja sadzam moja dzidzie ma już 10 tygodni. Nie ze sama siedzi tylko trzymam ja w pozycji pół siedzacej na kolanach, albo udach

Odpowiedz

Marta
Marta | 2016-12-03 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z tym sadzaniem moze chodzi w szczególnych przypadkach. Ja owszem sadzam swoją córkę ale tylko i wyłącznie do obcinania paznokci (bo tak poproatu jest mi najwygodniej). A w innych przypadkach wydaje mi się ze jest jeszcze za malutka

Odpowiedz

Ala
Ala | 2016-09-20 13:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak samo kretynstwo z tym smoczkiem! Wszedzie pisza by dziecku karmionemu piersia nie dawac smoczka przed ukonczeniem 8 tyg!!@ bo zaburzy prawidlowy odruch ssania!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

S.
S. | Ala | 2016-11-18 23:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja dawałam smoczek wcześniej niż w 8 tyg i nie zburzyło to odruchu ssania mojego dziecka. Nie ma problemu ze złapaniem i spaniem piersi.

Odpowiedz

Andrzej
Andrzej | 2016-09-05 21:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za kretyn pisał ten artykuł,dziecko sadza się około 6miesiaca. Powinno juz siedzieć,a najlepiej to sami rodzice zauważą ale nie 6,10 tydzień

Odpowiedz

Tata
Tata | 2016-06-09 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

coś wam się pokręciło w życiu nie można sadzać 10 tygodniowego dziecka grozi trwałym uszkodzeniem kręgosłupa

Odpowiedz

Mariella
Mariella | 2016-03-18 14:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja sadzałam już 6-7 tygodniowego:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?