Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

11. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
11 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. Alena Ozerova - Fotolia.com

11. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

11-tygodniowe dziecko potrafi już utrzymać sztywno główkę przez krótkie okresy czasu. Niemowlę przez najbliższe tygodnie będzie ćwiczyć też sztukę przewracania się z plecków na boki. Można wyróżnić dwa sposoby, w jakie dzieci próbują przewrócić się w stronę upatrzonej zabawki: niemowlę wyciąga rączkę w kierunku przedmiotu, zgina nóżki w kolanach i unosi je do góry. Potem w zamaszystym ruchu przewraca górną część tułowia na bok, a następnie podpiera się nóżkami i przewraca również dolną część. Gdy mu się to udaje – nóżki przesuwa do przodu i w ten sposób stabilizuje pozycję ciała.

Inny sposób to robienie tzw. mostka. Dziecko opiera się na głowie i stopach, sięgając do przedmiotu ręką. Z takiej pozycji już z łatwością obraca się na bok za pomocą odbicia się nóżkami. Od momentu, kiedy ten wyczyn uda mu się po raz pierwszy, rozpoczyna się w życiu dziecka okres... siniaków i guzów. Ale czy ktoś widział normalnie rozwijające się dziecko bez choćby jednego guza na głowie? Aby pobudzić dziecko do przewracania się, ułóż mu w łóżeczku zabawki z boku, tak by nie mogło ich dosięgnąć z pozycji na pleckach.

11-tygodniowe niemowlę coraz częściej bawi się swoimi rękami. Składa dłonie razem, splata palce, trzyma rączkę w rączce.

11. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Wraz z rozwojem układu nerwowego sen dziecka w nocy będzie coraz dłuższy. To wielka ulga dla rodziców. Jednak nie daj się zwieść opowieściom znajomych i krewnych: naprawdę niewielki procent niemowląt potrafi w wieku 11 tygodni przespać całą noc (zwykle te, które karmione są butelką) – wiele budzi się jeszcze 2-3 albo i więcej razy zanim wstanie świt.

Jeśli nie chcesz żyć w ciągłym stresie, zaakceptuj fakt, że obudzisz się po 8 godzinach nieprzerwanego snu dopiero, kiedy skończysz karmić piersią (zwykle ok. 12. miesiąca życia dziecka).

Zdania na temat spania z dzieckiem w jednym łóżku są podzielone. Na pewno ułatwia to życie mamie, która może nakarmić niemowlę prawie przez sen, bez potrzeby wstawania a potem odkładania go do łóżeczka. Wiele osób twierdzi, że w ten sposób dziecko ma poczucie „rodzinnego” ciepła i komfortu – cóż, maluchy to po prostu uwielbiają.

Jedynym problemem dla rodziców może być odzwyczajenie dziecka w późniejszym wieku od wspólnego spania: po prostu im dłużej niemowlę śpi z rodzicami, tym trudniej namówić go do przeprowadzki.

Poznaj 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem.

Około 3. miesiąca życia twoje dziecko może już wykazywać pewien stopień koncentracji uwagi. Niektóre niemowlęta można nawet nakłonić do porzucenia aktualnego zajęcia (na przykład marudzenia) dla ciekawszej alternatywy: nowej zabawki, piosenki itp.

Między rodzicami a dzieckiem ustala się prawdziwa harmonia: wzajemnie potraficie odczytać mowę ciała, mimikę wyraz oczy, nastroje i emocje. Jest to podwalina pod głęboką, „społeczną” więź, a wielu rodziców (zwłaszcza ojców) właśnie w tym okresie naprawę „zakochuje” się w swoim dziecku.

Dziecko może odkryć, że gdy płacze w nocy, udaje mu się zwabić zaspanych rodziców do siebie. W takich sytuacjach staraj się uspokoić go smoczkiem lub nakarmić go w ciszy, bez zapalania światła, rozmowy. Nie musisz także za każdym razem zmieniać mu pieluchy. Niemowlę wkrótce nauczy się, że noc nie jest najlepszą porą na zabawę.

11. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Jak wyleczyć potówki u niemowlaka?

Przemywaj potówki kilka razy dziennie wodą z dodatkiem emolientów albo wykąp dziecko w wodzie z dodatkiem 2–3 kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być leciutko różowy, nie fioletowy!). Możesz wypróbować też kąpiel w krochmalu (do ok. 3 litrów ciepłej wody wlej szklankę zimnej wody, do której wcześniej wsyp 2 łyżki mąki ziemniaczanej).

Gdy jest gorąco, możesz rozbierać dziecko do naga, by skóra lepiej oddychała i dolegliwości były mniejsze. Nie jest to jednak konieczne, gdy niemowlę nosi bawełniane ubranka. W przypadku potówek najważniejsze jest dokładne oczyszczanie, a potem delikatne osuszanie skóry dziecka.

Jeśli potówek jest dużo albo długo się utrzymują, pokaż dziecko lekarzowi.

Uwaga! Nie smaruj potówek żadnym kremem, gdyż może to spowodować pojawienie się stanu zapalnego. Zakazane jest przemywanie potówek preparatami z alkoholem!

11. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Jak zaradzić częstemu ulewaniu?

Ulewanie jest zwykle spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego u dziecka. Żeby niemowlę nie zachłysnęło się pokarmem, najlepiej po jedzeniu ponosić je w pozycji pionowej (podtrzymując główkę i kręgosłup), czekając, aż odbije mu się połknięte powietrze. Czasem trzeba zaczekać 20–30 minut. Do snu dobrze układać dziecko na boczku, a jeśli lubi spać na pleckach, to ułożyć je tak, by miało główkę nieco wyżej niż tułów. Wystarczy pod przednie nogi łóżeczka podłożyć 2-3 grube książki.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

11. tydzień życia niemowlaka - Film

Czy dziecko może spać w łóżeczku pełnym zabawek? Posłuchaj rad eksperta:

11. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

Jak zbijać gorączkę u niemowlaka?
W którym centylu jest dziecko? (Siatki centylowe online)
Jadłospis karmiącej mamy do druku
Co robić, gdy dziecko się zakrztusi?
Stulejka u niemowląt - jak rozpoznać i leczyć?
11 sposobów, by niemowlę spało dłużej

11. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Poznałam najlepszy sposób na kolkę niemowlęcą
Karmienie piersią a smoczek uspokajacz
Jakich butelek używacie?

separator Wyślij e-mailem separator 50 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (50)
avatar

Asiek
Asiek | 2017-10-27 00:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

3 dziecko. Modlilam sie zeby ladnie spalo bo pierwsza dwojka dala w kosc. Od trzeciej nocy po porodzie budzil sie tylko raz, ok 6. Teraz ma 11 tygodni i od okolo tygodnia przesypia cale noce. Zasypia ok polnocy ale my i tak wczesniej nie idziemy spac wiec jest super!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kika
Kika | Asiek | 2017-11-13 14:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie to samo :) rodzinka w szoku i pytaja czy na pewno wszystko ok z córką, haha

Odpowiedz

Aywona
Aywona | Asiek | 2017-12-11 12:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka ma dokładnie tak samo. Owszem, pewnie dla niektórych rodziców jest to uciążliwe, bo nie mają wolnego wieczoru itp. Ale wizja całej nocy przespanej od 23 do 7rano jest suuuuuper
😁😁😁

Odpowiedz

Klaudia
Klaudia | 2017-10-02 22:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kp od początku syn budził się 2 razy w nocy. Teraz ma 11 tygodni i budzi się raz ok godz 2-3 .usypia ok godz 20 ☺. Ogólnie jest grzeczny i słodki

Odpowiedz

Jagoda
Jagoda | 2017-10-01 21:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodaj komentarzCóra ma 11tyg. Na początku budziła się max 2razy w nocy. Od 10tyg przesypia całe noce (uśpiona o 22:00 wstaje o 7 rano:). Karmię piersią i butelką. Zero kolek, czasem męczą ją bączki, ale nie płacze;)

Odpowiedz

Eve
Eve | 2017-09-29 21:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mia jest drugim dzieckiem, karmie piersią i dokarmiam butelka głównie na dobranoc, miałyśmy troche problemów z laktacja po cesarce i mała duzo spadła z wagi urodzeniowej.Teraz w 11 tygodniu wazy 5,510kg i jest kochanym dzieckiem, w ciagu dnia nie spi długo ale w nocy budzi sie tylko raz(ja juz nauczona wstaje co 3h, ale nie budzę jej bo smacznie spi)Kolek nie było i całe szczescie bo przy synie były okropne!pozdrawiam mamusie

Odpowiedz

M&M
M&M | 2017-09-04 10:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój pierwszy syn zaczął przesypiac noce w wieku 1,5 miesiąca karmiony tylko piersią a po 1 miesiącu dodatkowo butelka mm po kąpieli (7 lat ma teraz) a nasz drugi ma 2 miesiące a my tylko jedną nieprzespaną noc!! Karmie piersią i butelką (2-3 butelki na dobę) po cesarce miałam problemy z laktacją ale dzięki uporowi udało się problem przezwyciężyć i możemy się "cyckować" :)

Odpowiedz

Moja mała ma 11 tyg to drugie dziecko. 1 mał okropne kolki nie spał prawie wcale ... a ona to aniolek spi mi po 10 godz od kiedy skonczyla 2 tyg !! Tylko w ciagu dnia maruda 😉. Karmie mm i piersią
Moja mała ma 11 tyg to drugie dziecko. 1 mał okropne kolki nie spał prawie wcale ... a ona to aniolek spi mi po 10 godz od kiedy skonczyla 2 tyg !! Tylko w ciagu dnia maruda 😉. Karmie mm i piersią | 2017-07-24 20:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mała ma 11 tyg to drugie dziecko. 1 mał okropne kolki nie spał prawie wcale ... a ona to aniolek spi mi po 10 godz od kiedy skonczyla 2 tyg !! Tylko w ciagu dnia maruda 😉. Karmie mm i piersią

Odpowiedz

NK
NK | 2017-07-22 08:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja zaczęła spać po 6-7h a potem po 2-3h. Dla mnie to już cudowny luksus :) Nie ma kolek. Jest ogólnie cudowna :)♥

Odpowiedz

szczęśliwa
szczęśliwa | 2017-06-28 05:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I nasze drugie dziecko teraz ma 11 tygodni, a od piątego tygodnia przesypia całe noce. Ze starszą było podobnie. Dodam, że kp.

Odpowiedz

Klaudia
Klaudia | 2017-05-22 12:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój maluszek rowniez od miesiąca chodzi spać o 21 śmalusze, je i nawet do 10 śpi: ) Karmiony tylko piersią :) Aniolek :)

Odpowiedz

Ela
Ela | 2017-04-22 13:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synus spi od 21 do 4-5 pozniej 7-8 i tak od miesiaca a ma teraz 2 miesiace dziecko cud :) a dodam ze karmie go wylacznie piersia wiec drogie mamusie jest to mozliwe :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Muza natchniuza
Muza natchniuza | Ela | 2017-06-13 18:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka dokładnie tak samo ;)

Odpowiedz

j
j | Ela | 2017-06-19 08:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czyli musisz wstac w nocy sciagnac pokarm

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?