Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

13. tydzień ciąży

10.02.2017 | 65
separator Wyślij e-mailem
13 tydzień ciąży, płód, zdjęcie płodu
fot. Piękna

13. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Pod koniec pierwszego trymestru, czyli w 13. tygodniu ciąży, twoje dziecko osiągnęło rozmiar dorodnej brzoskwini, czyli ok. 7,5 cm długości. Jego głowa wciąż stanowi połowę ciała (mierzonego od czubka główki do pośladków), ale organizm się tak błyskawicznie rozwija, że do czasu porodu  będzie stanowiła zaledwie jedną czwartą ogólnej długości dziecka.

 

Trimid to JEDYNY suplement o wysokiej zawartości kwasu foliowego, opracowany przez Instytut Matki i Dziecka. Dowiedz się więcej!

W 13. tygodniu ciąży twoje dziecko uwielbia się ruszać. Ćwiczy praktycznie przez cały czas, kiedy nie śpi! W bezruchu wytrzymuje najwyżej 15 minut. Ponieważ jest jeszcze malutkie, może fikać koziołki i szaleć do woli. Ta gimnastyka świetnie wzmacnia jego mięśnie i ćwiczy koordynację ruchową. Pływając w wodach płodowych, malec coraz lepiej poznaje swoje otoczenie – w 13. tygodniu ciąży dotyka już ścian worka owodniowego, łapie się za nóżki czy rączki, ściska pępowinę. Uwielbia też ssać swój kciuk.
 
Jeśli mogłabyś teraz delikatnie dotknąć dziecko w policzek, odwróciłoby główkę w stronę twojej dłoni. Zupełnie jakby zaczynało czegoś szukać. Czego? Oczywiście dziecko szuka piersi! Gdy dziecko będzie już na świecie, rozpoznasz ten odruch (to jeden z odruchów noworodka) najpewniej w ciągu kilku minut po porodzie, kiedy dziecko zostanie położone na twoim brzuchu. Wykształca się on u dziecka właśnie w 13. tygodniu ciąży.

Co robi dziecko w brzuchu w 13. tygodniu ciąży? Oprócz tego, o czym piszemy wyżej, wykonuje pierwsze ruchy oczyma i reaguje na dźwięk, choć jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Prawdopodobnie czuje wibracje poprzez skórę. Ponieważ rozwijają się już mięśnie twarzy, dziecko zaczyna robić różne miny – otwiera usta, krzywi się, marszczy...

Dziecko jest coraz ładniejsze. Jego oczy – umiejscowione dotąd z boku u podstawy głowy – zaczynają się do siebie zbliżać, uszy stopniowo przesuwają się na właściwe miejsce. Nos i broda stają się bardziej wystające.

W 13. tygodniu ciąży zaczynają się kształtować struny głosowe. Twoje dziecko, kiedy się urodzi, będzie umiało i mogło płakać oraz krzyczeć do woli...

13. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Twoja macica przypomina niedużą, gładką piłkę. Zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne. Od tej pory będziesz już wyraźnie przybierała na wadze (idealny przyrost masy ciała to nie więcej niż pół kilograma na tydzień – sprawdź kalkulator wagi ciała w ciąży).

Znacznie maleje ryzyko poronienia, ale to nie znaczy, że możesz mniej na siebie uważać. Nie dźwigaj, nie wykonuj dużego wysiłku fizycznego. Bądź dla siebie dobra, bo nigdy nie wiesz, czym cię ciąża może zaskoczyć...

Możesz mieć wrażenie, że nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. W 13. tygodniu ciąży rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że w zasadzie mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co chwila – niestety także w nocy. Nic na to nie poradzisz, staraj się po prostu bywać tam, gdzie możesz do woli korzystać z łazienki. Dobra wiadomość jest taka, że lada moment macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie będzie już uciskać na pęcherz, to kwestia kilku dni.

Skończył się pierwszy trymestr ciąży, a wraz z nim najprawdopodobniej odejdą w zapomnienie charakterystyczne dla niego dolegliwości: poranne nudności, senność czy ciągłe zmęczenie. Jeśli nie przechodzą, sprawdź swoją dietę – dobre jedzenie leczy dolegliwości ciążowe. Czas zacząć cieszyć się ciążą! Drugi trymestr ciąży – tak mówią wszystkie mamy – to najpiękniejszy okres oczekiwania na dziecko.

TOP 10 ubrań ciążowych – skompletuj zestaw dla siebie!

Wiele kobiet twierdzi, że właśnie wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży spłynął na nie ogromny spokój wewnętrzny i pewność, że są w stanie poradzić sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakie przyniesie im macierzyństwo. Zastanów się, czy widzisz, że nagle dominują te dobre strony ciąży? Czy i tobie udzielił się taki cudowny nastrój?

W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz. Czy wiesz na przykład, że w twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije? W końcu pracuje dla dwojga...

W 13. tygodniu ciąży twoja macica osiągnęła rozmiary małego melona.

13. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

13. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Czy naprawdę w ciąży trzeba rzucić papierosy
Rady na pierwszy trymestr ciąży
Ciążowe pułapki kulinarne
7-dniowy jadłospis w ciąży – do druku 
Kawa w ciąży? – FILM
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl
 

13. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Złe samopoczucie i zmęczenie nie mijają? Sprawdź tarczycę!

Koniec pierwszego trymestru to czas, kiedy przyszła mama powinna odzyskać dawną werwę i dobre samopoczucie. Jeśli twój zły nastrój, zmęczenie oraz zaparcia nie mijają, a waga szybuje w górę, warto zastanowić się nad sposobem odżywiania oraz sprawdzić poziom hormonu tarczycy – tyroksyny.

Niedoczynność tarczycy (niedobór tyroksyny) wywołuje:

  • zmęczenie,
  • nadmierne i szybkie tycie
  • złe samopoczucie
  • łuszczenie się skóry
  • bóle i skurcze mięśni
  • obrzęki
Niedoczynność tarczycy (czyli właśnie niedobór hormonów tarczycy wywołany złym funkcjonowaniem tego gruczołu) łatwo niestety przeoczyć, a może ona negatywnie wpłynąć na ciążę i połóg.

Równie ważne jest zdiagnozowanie nadczynności tarczycy.

Objawy nadczynności tarczycy to:
  • bezsenność
  • zmęczenie
  • drażliwość
  • nieuzasadnione chudnięcie
Jeżeli rozpoznajesz u siebie wymienione objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, żeby mógł zacząć leczenie.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

13. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia:

Szybsze bicie serca w ciąży

Serce przyszłej mamy pracuje szybciej i intensywniej teraz niż przed ciążą. Częstość uderzeń na minutę wzrasta nawet powyżej 80 uderzeń (zwykle serce bije w ciąży ok. 10–20 proc. szybciej) na minutę.

Przyczyną szybszego bicia serca jest naturalny wzrost objętości krwi, która krąży w krwioobiegu przyszłej mamy, a którą trzeba przetransportować do wszystkich komórek, oraz większa ilość wody, którą organizm zatrzymuje. Nie bez znaczenia są też ciążowe hormony. Zmiany w pracy serca widoczne mogą być już od ok. 7. tygodnia ciąży. Najbardziej odczuwalne bywają zaś na początku trzeciego trymestru, ok. 30. tygodnia.

Jeśli przyszła mama czuje, że jej serce bije bardzo mocno, to najważniejsze, by starała się zachować spokój i wyciszyła się. Pod wpływem stresu serce zaczyna pracować jeszcze szybciej.

Regularne pomiary ciśnienia krwi pozwolą lekarzowi na bieżąco kontrolować sytuację i zapobiec ewentualnym problemom.

13. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy to prawda, że już w 13. tygodniu ciąży mogą się pojawić żylaki?
Dlaczego mój lekarz na comiesięcznej wizycie dokładnie oglądał moje dłonie i stopy?
Czy mogę leczyć zaparcia za pomocą preparatów błonnikowych, czy tylko odpowiednią dietą?
Nie miewam zaparć, tylko permanentną biegunkę. Czy powinnam powiedzieć o tym lekarzowi?

Drażni mnie hałas, a pracuję w głośnym pomieszczeniu. Czy przysługuje mi zwolnienie?
 


 Konsultacja: dr n. med. Julia Murlewska, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

separator Wyślij e-mailem separator 65 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (65)
avatar

Jagoda98
Jagoda98 | 2017-02-22 10:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć, dzisiaj weszłam już w 13 tc i jest to moja pierwsza ciąża, jak na razie przechodzę ją rewelacyjnie. Nie miałam żadnych mdłości. Martwi mnie tylko ból podbrzusza, bo czasami jest nie do zniesienia. Boję się bardzo, że coś złego się stanie, mimo wsparcia Mamy czuję się z tym bardzo osamotniona. Mój partner ma ciągle pretensje i cały czas unosi głos, nie odciąża mnie... Mam nadzieję, że wszystko będzie przebiegać dobrze i bez żadnych komplikacji do samego końca. Pozdrawiam wszystkie przyszłe i obecne Mamuśki 😉😊🍼

Odpowiedz

Agula
Agula | 2017-02-16 16:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej ja też 13 tydzień ciąża 4 mdłości mam od rana do wieczora naszczescie już ustępują lekarz przepisał mi takie tabletki na mdłości rewelacja zaraz lepiej się poczułam .Pozdrawiam 😊🍼

Odpowiedz

mamusia
mamusia | 2017-02-12 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez jestem w 13 tyg( 2 ciąża) 😋 Mdłości jeszcze są brrr

Odpowiedz

ilovelusia
ilovelusia | 2017-02-09 23:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej, a ja jestem w drugiej ciązy, tym razem serce pracuje za trzech :)))) 13 tydzien, blizniaki,
a brzuszka nie ma :)

Odpowiedz

LM
LM | 2016-12-31 14:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Jestem w drugiej ciąży i na ostatniej wizycie moja gonkologii stwierdziła skracanie szyjki macicy i nisko położoną ciążę. W ostatniej ciąży mislam podobne problemy ale dopiero od 18 tyg. Czy któraś z was miała skracanie szyjki tak wcześnie (13tydz.)?

Odpowiedz

Maryska
Maryska | 2016-11-21 19:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam:) jestem mama dwojki cudownych dzieciaczkow Werka 8 lat , Dominika 4,5 mies. I jestem w kolejnej ciazy obecnie w 13 ty. Kazda z ciaz przechodzilam bardzo spokojnie bez zasnych dolegliwosci przy pierwszej corce tylko raz zemdlalam a tak zero objawow Zycze wszystkim mamuska wytrwalosci w trudnych chwilach i oby szybko minely :) pozdrawiam

Odpowiedz

Patka
Patka | 2016-09-05 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam jestem w 13 tygodniu i mam pytanie czy powinnam czuc jakies ruchy juz bo jakies dwa tygodnie temu czulam ze mi sie tsk jak by wody przelewaja i maly sie rusza a teraz od paru dni tak prawie nic nie czuje czy to normalne troche sie boje jutro mam pierwsze usg mam nadzieje ze wszystko bedzie dobrze

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mamaaa
Mamaaa | Patka | 2016-12-03 13:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w ciąży bliźniaczej obecnie 13tc od tygodnia czuje łaskotanie w dole brzucha :)

Odpowiedz

Mama
Mama | Patka | 2017-01-11 20:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

11 tydz to jeszcze za wcześnie na czucie ruchów dziecka. Może miałaś gazy i wzdęcia.

Odpowiedz

ewelina
ewelina | 2016-08-27 17:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziwne, ja bym zmieniła ginekologa, owszem bolał mnie brzuch ale to przez zaparcia, znikły po dicopegu, wcale bym nie czekała tyle czasu bezczynnie.

Odpowiedz

anula
anula | 2016-07-30 12:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Jestem w 13 tc i miewam kłóci brzucha w różnych miejscach. Czasami nie mogę się wyprostować. Mój ginekolog nie zareagował jak mówiłam. Od czego to może być? Dodam że to już moja 3 ciąża i tą znoszę najgorzej. Z góry i kuję za odp.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ka
ka | anula | 2016-08-02 12:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Macica się rozciąga, to od tego, też tak miałam w pierwszej ciąży i teraz w drugiej znów od kilku dni. Tak mi tłumaczył lekarz

Odpowiedz

sylwia5113
sylwia5113 | anula | 2016-08-29 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja rowniez jestem w 13 tc i również miewam takie kucia.. Moj lekarz powiedział ze to normalnie poniewaz dziecko robi dla siebie miejsce zapobiegawczo biore luteine pod jezyk.

Odpowiedz

Haniaho
Haniaho | sylwia5113 | 2016-12-28 20:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Luteina pod język jak jesteś juz w ciąży nic nie daje. Powinna być albo dopochwowo, albo duphaston.

Odpowiedz

LM
LM | Haniaho | 2016-12-31 14:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak samo działa pod język, chodziłam do 3 różnych lekarzy, każdy pytał jak wole zażywać i to samo w szpitalu jak lerzałam na patologii ciąży.

Odpowiedz

Mnie od
Mnie od | 2016-05-24 16:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

początku 3tc męczą okropne mdłości. Przez nie jestem zablokowana ze wszystkim, nie jestem w stanie nic robic, non stop zastanawiam sie czy iść do toalety teraz albo jeszcze zaczekać. Nie jestem w stanie zrobić sobie nawet nic do jedzenia. Wszystko wcześniej przygotowuje mi mąż bo ja jak tylko spojrzę na jedzenie to przepraszam ale przełykam wymiociny już w gardle. Okropność. Czy to mi minie czy tak zostanie do końca ciąży? I te zapachy, doprowadzają mnie do szału, mam wrzenie że wokół mnie wszystko śmierdzi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Milena
Milena | Mnie od | 2016-06-01 22:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam to samo 13 tydzień ciąży a wymioty dopiero się zaczęły, zamiast być lepiej zaczyna być coraz gorzej :( strasznie to męczące. I te zapachy...

Odpowiedz

Ania S.
Ania S. | Mnie od | 2016-06-07 12:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kochana przejdzie Ci na pewno, ja zaczęłam właśnie 12 tc i czuję się w końcu normalnie A miałam bardzo ciężki okres za sobą, 3 tyg lezalam i nic nie mogłam jeść oprócz kiwi i lekkich zup. nadal mi przeszkadzają zapachy z lodówki ale to już da się wytrzymać. Trzymam kciuki!!! Ania S. 😊

Odpowiedz

Ola
Ola | Mnie od | 2016-06-15 19:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam tak samo doskonale cie rozumiem i współczuję

Odpowiedz

Aga
Aga | Mnie od | 2016-06-26 12:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tak miałam do 12 tc.

Odpowiedz

Ulka
Ulka | Mnie od | 2016-10-21 07:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety niektórych to spotka. I jak słyszę ze ciąża to nie choroba to mnie szlag trafia... Najpiękniejszy okres w życiu? Jak się dziecko urodzi to jest najpiękniejszy ale jak się wymiotuje kilka razy dziennie to juz nie tak pięknie... Jestem w drugiej ciąży i znów rozumiem i czym piszesz. Przejdzie. Powodzenia.

Odpowiedz

Kaska
Kaska | Mnie od | 2017-01-16 13:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tez tak mialam... wszystko na okolo smierdzialo..najgorsze bylo mieso!! A i wymioty non stop. Schudlam 4-5kg. Ale kolo 14tyg przeszlo najgorsze. Ogolnie mdlosci do konca ciazy. Teraz jestem w 13tyg ciazy tez okropne wymioty...ale.tabletki przeciwwymiotne daja rade. W miare normalnie funkcjonuje dzieki nim. I juz.czuje roznice od tygodnia. Chyba przechodza powoli:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?