Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

13. tydzień ciąży

20.01.2016 | 44
separator Wyślij e-mailem
13 tydzień ciąży, płód, zdjęcie płodu
fot. Piękna

13. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Pod koniec pierwszego trymestru, czyli w 13. tygodniu ciąży, twoje dziecko osiągnęło rozmiar dorodnej brzoskwini, czyli ok. 7,5 cm długości. Jego głowa wciąż stanowi połowę ciała (mierzonego od czubka główki do pośladków), ale organizm się tak błyskawicznie rozwija, że do czasu porodu  będzie stanowiła zaledwie jedną czwartą ogólnej długości dziecka.

W 13. tygodniu ciąży twoje dziecko uwielbia się ruszać. Ćwiczy praktycznie przez cały czas, kiedy nie śpi! W bezruchu wytrzymuje najwyżej 15 minut. Ponieważ jest jeszcze malutkie, może fikać koziołki i szaleć do woli. Ta gimnastyka świetnie wzmacnia jego mięśnie i ćwiczy koordynację ruchową. Pływając w wodach płodowych, malec coraz lepiej poznaje swoje otoczenie – w 13. tygodniu ciąży dotyka już ścian worka owodniowego, łapie się za nóżki czy rączki, ściska pępowinę. Uwielbia też ssać swój kciuk.
 
Jeśli mogłabyś teraz delikatnie dotknąć dziecko w policzek, odwróciłoby główkę w stronę twojej dłoni. Zupełnie jakby zaczynało czegoś szukać. Czego? Oczywiście dziecko szuka piersi! Gdy dziecko będzie już na świecie, rozpoznasz ten odruch (to jeden z odruchów noworodka) najpewniej w ciągu kilku minut po porodzie, kiedy dziecko zostanie położone na twoim brzuchu. Wykształca się on u dziecka właśnie w 13. tygodniu ciąży.

Co robi dziecko w brzuchu w 13. tygodniu ciąży? Oprócz tego, o czym piszemy wyżej, wykonuje pierwsze ruchy oczyma i reaguje na dźwięk, choć jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Prawdopodobnie czuje wibracje poprzez skórę. Ponieważ rozwijają się już mięśnie twarzy, dziecko zaczyna robić różne miny – otwiera usta, krzywi się, marszczy...

Dziecko jest coraz ładniejsze. Jego oczy – umiejscowione dotąd z boku u podstawy głowy – zaczynają się do siebie zbliżać, uszy stopniowo przesuwają się na właściwe miejsce. Nos i broda stają się bardziej wystające.

W 13. tygodniu ciąży zaczynają się kształtować struny głosowe. Twoje dziecko, kiedy się urodzi, będzie umiało i mogło płakać oraz krzyczeć do woli...

13. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Twoja macica przypomina niedużą, gładką piłkę. Zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne. Od tej pory będziesz już wyraźnie przybierała na wadze (idealny przyrost masy ciała to nie więcej niż pół kilograma na tydzień – sprawdź kalkulator wagi ciała w ciąży).

Znacznie maleje ryzyko poronienia, ale to nie znaczy, że możesz mniej na siebie uważać. Nie dźwigaj, nie wykonuj dużego wysiłku fizycznego. Bądź dla siebie dobra, bo nigdy nie wiesz, czym cię ciąża może zaskoczyć...

Możesz mieć wrażenie, że nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. W 13. tygodniu ciąży rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że w zasadzie mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co chwila – niestety także w nocy. Nic na to nie poradzisz, staraj się po prostu bywać tam, gdzie możesz do woli korzystać z łazienki. Dobra wiadomość jest taka, że lada moment macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie będzie już uciskać na pęcherz, to kwestia kilku dni.

Skończył się pierwszy trymestr ciąży, a wraz z nim najprawdopodobniej odejdą w zapomnienie charakterystyczne dla niego dolegliwości: poranne nudności, senność czy ciągłe zmęczenie. Jeśli nie przechodzą, sprawdź swoją dietę – dobre jedzenie leczy dolegliwości ciążowe. Czas zacząć cieszyć się ciążą! Drugi trymestr ciąży – tak mówią wszystkie mamy – to najpiękniejszy okres oczekiwania na dziecko.

Wiele kobiet twierdzi, że właśnie wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży spłynął na nie ogromny spokój wewnętrzny i pewność, że są w stanie poradzić sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakie przyniesie im macierzyństwo. Zastanów się, czy widzisz, że nagle dominują te dobre strony ciąży? Czy i tobie udzielił się taki cudowny nastrój?

W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz. Czy wiesz na przykład, że w twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije? W końcu pracuje dla dwojga...

W 13. tygodniu ciąży twoja macica osiągnęła rozmiary małego melona.

13. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

13. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Czy naprawdę w ciąży trzeba rzucić papierosy
Rady na pierwszy trymestr ciąży
Ciążowe pułapki kulinarne
7-dniowy jadłospis w ciąży – do druku 
Kawa w ciąży? – FILM
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl
 

13. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Złe samopoczucie i zmęczenie nie mijają? Sprawdź tarczycę!

Koniec pierwszego trymestru to czas, kiedy przyszła mama powinna odzyskać dawną werwę i dobre samopoczucie. Jeśli twój zły nastrój, zmęczenie oraz zaparcia nie mijają, a waga szybuje w górę, warto zastanowić się nad sposobem odżywiania oraz sprawdzić poziom hormonu tarczycy – tyroksyny.

Niedoczynność tarczycy (niedobór tyroksyny) wywołuje:

  • zmęczenie,
  • nadmierne i szybkie tycie
  • złe samopoczucie
  • łuszczenie się skóry
  • bóle i skurcze mięśni
  • obrzęki
Niedoczynność tarczycy (czyli właśnie niedobór hormonów tarczycy wywołany złym funkcjonowaniem tego gruczołu) łatwo niestety przeoczyć, a może ona negatywnie wpłynąć na ciążę i połóg.

Równie ważne jest zdiagnozowanie nadczynności tarczycy.

Objawy nadczynności tarczycy to:
  • bezsenność
  • zmęczenie
  • drażliwość
  • nieuzasadnione chudnięcie
Jeżeli rozpoznajesz u siebie wymienione objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, żeby mógł zacząć leczenie.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

13. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Szybsze bicie serca w ciąży

Serce przyszłej mamy pracuje szybciej i intensywniej teraz niż przed ciążą. Częstość uderzeń na minutę wzrasta nawet powyżej 80 uderzeń (zwykle serce bije w ciąży ok. 10–20 proc. szybciej) na minutę.

Przyczyną szybszego bicia serca jest naturalny wzrost objętości krwi, która krąży w krwioobiegu przyszłej mamy, a którą trzeba przetransportować do wszystkich komórek, oraz większa ilość wody, którą organizm zatrzymuje. Nie bez znaczenia są też ciążowe hormony. Zmiany w pracy serca widoczne mogą być już od ok. 7. tygodnia ciąży. Najbardziej odczuwalne bywają zaś na początku trzeciego trymestru, ok. 30. tygodnia.

Jeśli przyszła mama czuje, że jej serce bije bardzo mocno, to najważniejsze, by starała się zachować spokój i wyciszyła się. Pod wpływem stresu serce zaczyna pracować jeszcze szybciej.

Regularne pomiary ciśnienia krwi pozwolą lekarzowi na bieżąco kontrolować sytuację i zapobiec ewentualnym problemom.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

13. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy to prawda, że już w 13. tygodniu ciąży mogą się pojawić żylaki?
Dlaczego mój lekarz na comiesięcznej wizycie dokładnie oglądał moje dłonie i stopy?
Czy mogę leczyć zaparcia za pomocą preparatów błonnikowych, czy tylko odpowiednią dietą?
Nie miewam zaparć, tylko permanentną biegunkę. Czy powinnam powiedzieć o tym lekarzowi?
Drażni mnie hałas, a pracuję w głośnym pomieszczeniu. Czy przysługuje mi zwolnienie?

separator Wyślij e-mailem separator 44 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (44)
avatar

Mnie od
Mnie od | 2016-05-24 16:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

początku 3tc męczą okropne mdłości. Przez nie jestem zablokowana ze wszystkim, nie jestem w stanie nic robic, non stop zastanawiam sie czy iść do toalety teraz albo jeszcze zaczekać. Nie jestem w stanie zrobić sobie nawet nic do jedzenia. Wszystko wcześniej przygotowuje mi mąż bo ja jak tylko spojrzę na jedzenie to przepraszam ale przełykam wymiociny już w gardle. Okropność. Czy to mi minie czy tak zostanie do końca ciąży? I te zapachy, doprowadzają mnie do szału, mam wrzenie że wokół mnie wszystko śmierdzi

Odpowiedz

keyty
keyty | 2016-05-23 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem po pierwszym USG prenatarnym 4D to niesamowite uczucie zobaczyc swojego maluszka z tak bliska! takie badania powinny mieć wszystkie przyszłe mamy!

Odpowiedz

Ciężarówka.
Ciężarówka. | 2016-05-01 23:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na zaparcia polecam rano na śniadanie płatki owsiane a po kolacji jabłko i duzo wody do picia. Ja tak jem codziennie i mi pomaga bo też miałam okropne zaparcia prowadzące nawet kilkakrotnie do krwawienia z odbytu.

Odpowiedz

Madzik
Madzik | 2016-04-21 06:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja od początku ciąży mam ogromne mdłości, bywały też wyczerpujące całonocne wymioty... Potem doszly jeszcze zaparcia, ale na nie znalazłam sposób, zrezygnowałam z bananów i i kaszek (bo te rzeczy i jogurty to bylo jedyne co jadłam przez te mdłości i wymioty) a zaczęłam jeść produkty z błonnikiem tzn. od razu po przebudzeniu, jeszcze na leżąco (mój sposób na mdłości - jeść lekki, drobny posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka) jadłam płatki pełnoziarniste z błonnikiem na gorącym mleku. Na zaparcia pomogło, tylko muszę tego błonnika w diecie po przebudzeniu pilnować i nie jeść rzeczy zapychających jelita. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy

Odpowiedz

Kurator
Kurator | 2016-04-04 20:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Robert Małota nr dowodu NIP, Telefon, dłużnika: Weksel Adres Miasto: Sosnowiec Ulica: Nakaz sądowy ID oferty: 89585 Wartość wierzytelności brutto: 2 532.00 zł Przeterminowanie: powyżej 2 lat Dane wystawcy: kredycik.com.pl woj. ślaskie Witczaka 42 41-902 Bytom NIP: 4980115397 Sprzedam za brutto: 2 532.00 zł dług, wierzytelność, sąd weksel nakaz wyrok pożyczka kredyt komornik eksmisja kraków egzekucja wieliczka nieruchomości.

Odpowiedz

Nina
Nina | 2016-02-19 23:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na mnie działają w około kwadrans, ja nie wiem jak to jest mozliwe, mam mega mdlosci, ledwo cokolwiek zjadam wciagu dnia, zwykle sa to lekkie rzeczy typu jogurty, serki, warzywa czy owoce a mimo to mam zaparcia, tragedia...

Odpowiedz

Agison
Agison | 2016-02-19 16:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Perla, w jakim czasie można spodziwać się, że czopek zadziała?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mimi
mimi | Agison | 2016-02-21 10:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie te czopki działają do 15 min. Stosuję je od czasu do czasu kiedy zaparcie mnie mocno przyciśnie.

Odpowiedz

perla
perla | 2016-02-05 15:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w ciąży najbardziej doskwieraly mi zaparcia, pomogly dopiero czopki eva/qu

Odpowiedz

monia
monia | 2016-01-14 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zapraszam na grupe zamknietą dla mam i kobiet w ciazy. :)
.facebook.com/groups/922493824465710

Odpowiedz

kama
kama | 2015-12-06 13:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a ja za to przytyłam aż 15kg ... jestem nerwowa, zła śpiąca i wogle ...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?