Babyonline.pl
 
 

Polecane

Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

13. tydzień ciąży

20.03.2017 | 80
separator Wyślij e-mailem
13 tydzień ciąży, płód, zdjęcie płodu
fot. Piękna

13. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Pod koniec pierwszego trymestru, czyli w 13. tygodniu ciąży, twoje dziecko osiągnęło rozmiar dorodnej brzoskwini, czyli ok. 7,5 cm długości. Jego głowa wciąż stanowi połowę ciała (mierzonego od czubka główki do pośladków), ale organizm się tak błyskawicznie rozwija, że do czasu porodu  będzie stanowiła zaledwie jedną czwartą ogólnej długości dziecka.

W 13. tygodniu ciąży twoje dziecko uwielbia się ruszać. Ćwiczy praktycznie przez cały czas, kiedy nie śpi! W bezruchu wytrzymuje najwyżej 15 minut. Ponieważ jest jeszcze malutkie, może fikać koziołki i szaleć do woli. Ta gimnastyka świetnie wzmacnia jego mięśnie i ćwiczy koordynację ruchową. Pływając w wodach płodowych, malec coraz lepiej poznaje swoje otoczenie – w 13. tygodniu ciąży dotyka już ścian worka owodniowego, łapie się za nóżki czy rączki, ściska pępowinę. Uwielbia też ssać swój kciuk.
 
Jeśli mogłabyś teraz delikatnie dotknąć dziecko w policzek, odwróciłoby główkę w stronę twojej dłoni. Zupełnie jakby zaczynało czegoś szukać. Czego? Oczywiście dziecko szuka piersi! Gdy dziecko będzie już na świecie, rozpoznasz ten odruch (to jeden z odruchów noworodka) najpewniej w ciągu kilku minut po porodzie, kiedy dziecko zostanie położone na twoim brzuchu. Wykształca się on u dziecka właśnie w 13. tygodniu ciąży.

Co robi dziecko w brzuchu w 13. tygodniu ciąży? Oprócz tego, o czym piszemy wyżej, wykonuje pierwsze ruchy oczyma i reaguje na dźwięk, choć jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Prawdopodobnie czuje wibracje poprzez skórę. Ponieważ rozwijają się już mięśnie twarzy, dziecko zaczyna robić różne miny – otwiera usta, krzywi się, marszczy...

Dziecko jest coraz ładniejsze. Jego oczy – umiejscowione dotąd z boku u podstawy głowy – zaczynają się do siebie zbliżać, uszy stopniowo przesuwają się na właściwe miejsce. Nos i broda stają się bardziej wystające.

W 13. tygodniu ciąży zaczynają się kształtować struny głosowe. Twoje dziecko, kiedy się urodzi, będzie umiało i mogło płakać oraz krzyczeć do woli...

13. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Twoja macica przypomina niedużą, gładką piłkę. Zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne. Od tej pory będziesz już wyraźnie przybierała na wadze (idealny przyrost masy ciała to nie więcej niż pół kilograma na tydzień – sprawdź kalkulator wagi ciała w ciąży).

Znacznie maleje ryzyko poronienia, ale to nie znaczy, że możesz mniej na siebie uważać. Nie dźwigaj, nie wykonuj dużego wysiłku fizycznego. Bądź dla siebie dobra, bo nigdy nie wiesz, czym cię ciąża może zaskoczyć...

Możesz mieć wrażenie, że nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. W 13. tygodniu ciąży rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że w zasadzie mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co chwila – niestety także w nocy. Nic na to nie poradzisz, staraj się po prostu bywać tam, gdzie możesz do woli korzystać z łazienki. Dobra wiadomość jest taka, że lada moment macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie będzie już uciskać na pęcherz, to kwestia kilku dni.

Skończył się pierwszy trymestr ciąży, a wraz z nim najprawdopodobniej odejdą w zapomnienie charakterystyczne dla niego dolegliwości: poranne nudności, senność czy ciągłe zmęczenie. Jeśli nie przechodzą, sprawdź swoją dietę – dobre jedzenie leczy dolegliwości ciążowe. Czas zacząć cieszyć się ciążą! Drugi trymestr ciąży – tak mówią wszystkie mamy – to najpiękniejszy okres oczekiwania na dziecko.

TOP 10 ubrań ciążowych – skompletuj zestaw dla siebie!

Wiele kobiet twierdzi, że właśnie wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży spłynął na nie ogromny spokój wewnętrzny i pewność, że są w stanie poradzić sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakie przyniesie im macierzyństwo. Zastanów się, czy widzisz, że nagle dominują te dobre strony ciąży? Czy i tobie udzielił się taki cudowny nastrój?

W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz. Czy wiesz na przykład, że w twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije? W końcu pracuje dla dwojga...

W 13. tygodniu ciąży twoja macica osiągnęła rozmiary małego melona.

13. tydzień ciąży - Film

Kiedy rośnie ryzyko poronienia? Wyjaśnia ginekolog – obejrzyj film:

13. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Czy naprawdę w ciąży trzeba rzucić papierosy
Rady na pierwszy trymestr ciąży
Ciążowe pułapki kulinarne
7-dniowy jadłospis w ciąży – do druku 
Kawa w ciąży? – FILM
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl
 

13. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Złe samopoczucie i zmęczenie nie mijają? Sprawdź tarczycę!

Koniec pierwszego trymestru to czas, kiedy przyszła mama powinna odzyskać dawną werwę i dobre samopoczucie. Jeśli twój zły nastrój, zmęczenie oraz zaparcia nie mijają, a waga szybuje w górę, warto zastanowić się nad sposobem odżywiania oraz sprawdzić poziom hormonu tarczycy – tyroksyny.

Niedoczynność tarczycy (niedobór tyroksyny) wywołuje:

  • zmęczenie,
  • nadmierne i szybkie tycie
  • złe samopoczucie
  • łuszczenie się skóry
  • bóle i skurcze mięśni
  • obrzęki
Niedoczynność tarczycy (czyli właśnie niedobór hormonów tarczycy wywołany złym funkcjonowaniem tego gruczołu) łatwo niestety przeoczyć, a może ona negatywnie wpłynąć na ciążę i połóg.

Równie ważne jest zdiagnozowanie nadczynności tarczycy.

Objawy nadczynności tarczycy to:
  • bezsenność
  • zmęczenie
  • drażliwość
  • nieuzasadnione chudnięcie
Jeżeli rozpoznajesz u siebie wymienione objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, żeby mógł zacząć leczenie.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

13. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia:

Szybsze bicie serca w ciąży

Serce przyszłej mamy pracuje szybciej i intensywniej teraz niż przed ciążą. Częstość uderzeń na minutę wzrasta nawet powyżej 80 uderzeń (zwykle serce bije w ciąży ok. 10–20 proc. szybciej) na minutę.

Przyczyną szybszego bicia serca jest naturalny wzrost objętości krwi, która krąży w krwioobiegu przyszłej mamy, a którą trzeba przetransportować do wszystkich komórek, oraz większa ilość wody, którą organizm zatrzymuje. Nie bez znaczenia są też ciążowe hormony. Zmiany w pracy serca widoczne mogą być już od ok. 7. tygodnia ciąży. Najbardziej odczuwalne bywają zaś na początku trzeciego trymestru, ok. 30. tygodnia.

Jeśli przyszła mama czuje, że jej serce bije bardzo mocno, to najważniejsze, by starała się zachować spokój i wyciszyła się. Pod wpływem stresu serce zaczyna pracować jeszcze szybciej.

Regularne pomiary ciśnienia krwi pozwolą lekarzowi na bieżąco kontrolować sytuację i zapobiec ewentualnym problemom.

13. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy to prawda, że już w 13. tygodniu ciąży mogą się pojawić żylaki?
Dlaczego mój lekarz na comiesięcznej wizycie dokładnie oglądał moje dłonie i stopy?
Czy mogę leczyć zaparcia za pomocą preparatów błonnikowych, czy tylko odpowiednią dietą?
Nie miewam zaparć, tylko permanentną biegunkę. Czy powinnam powiedzieć o tym lekarzowi?

Drażni mnie hałas, a pracuję w głośnym pomieszczeniu. Czy przysługuje mi zwolnienie?
 


 Konsultacja: dr n. med. Julia Murlewska, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

separator Wyślij e-mailem separator 80 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (80)
avatar

KarSan
KarSan | 2017-07-07 15:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

13 tydzien, 2 ciaza. Na szczescie nudnosci I bol I zmeczenie minely:)

Odpowiedz

Nanadi
Nanadi | 2017-06-21 16:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja w niedzielę wchodzę w 13tc, męczą mnie wymioty, chociaż przez kilka dni mam spokój i się zaczynają od nowa. Brzuszek lekko zaokrąglony w dole :) Na usg dzieciątko ruchliwe, ze nawet zdjecia nie chcialo dac sobie zrobić

Odpowiedz

Karo
Karo | 2017-05-24 13:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 13 tyg.ciazy to jest moja pierwsza ciaza boli mnie podbrzusze i leci mi cos brozowego od wczoraj po wizycie u lekarza czy to normalne?!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

olka
olka | Karo | 2017-05-25 14:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zadzwoń jak najszybciej do lekarza.

Odpowiedz

Lena86
Lena86 | 2017-02-27 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja dzisiaj zaczęłam 13 tc, również nie miałam żadnych wymiotów, zauważyłam jednak, że tam na dole, może nie dziecko, bo jest zbyt małe, ale raczej powiększająca macica, daje mi się we znaki, głównie wieczorem i nie są to wizyty w toalecie, ale coś w rodzaju skurczy? W każdym bądź razie, budzę się i jestem zmuszona zmieniać pozycję, wyłącznie na plecy lub prawy bok, na lewy to jest bardziej uciążliwe, zarówno pierwszy jak i teraz nowy, drugi lekarz, zapewnia mnie, że wszystko jest w porządku i nie mam co się martwić. Jestem też po pierwszym badaniu prenatalnym, które miałam w zeszłym tyg., faktycznie jest wszystko w porządku, trochę się martwiliśmy z partnerem, bo nie tak dawno przechodziłam jakaś koszmarną grypę....tak czy siak, wspaniale było zobaczyć naszą kruszynkę :) Na początku dziecko nie chciało zmienić pozycji (uparta jak mama :p), kiedy już kruszynka zmieniła pozycję, zaczęła brykać jak nie wiem :) nie uszło to komentarzowi oczywiście, była też w idealnej pozycji aby sprawdzić płeć, wg. lekarza jest to 85%, że dziewczynka :) Trochę wcześnie, jak na mój gust, ale coś czuję, że jednak ma rację. Życzę również wszystkim takiego partnera, męża jak mój, kocham go,dba o nas, odciąża mnie od wszystkiego, no może oprócz gotowania, bo nie potrafi, chociaż się stara i coś mu tam wychodzi ;)

Odpowiedz

Jagoda98
Jagoda98 | 2017-02-22 10:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć, dzisiaj weszłam już w 13 tc i jest to moja pierwsza ciąża, jak na razie przechodzę ją rewelacyjnie. Nie miałam żadnych mdłości. Martwi mnie tylko ból podbrzusza, bo czasami jest nie do zniesienia. Boję się bardzo, że coś złego się stanie, mimo wsparcia Mamy czuję się z tym bardzo osamotniona. Mój partner ma ciągle pretensje i cały czas unosi głos, nie odciąża mnie... Mam nadzieję, że wszystko będzie przebiegać dobrze i bez żadnych komplikacji do samego końca. Pozdrawiam wszystkie przyszłe i obecne Mamuśki 😉😊🍼

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lm
lm | Jagoda98 | 2017-02-26 12:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z takim bólem powinnaś zgłosić się do ginekologa- będziesz wiedziała czy to zwykłe rozciąganie macicy czy coś poważnego. Ciąża to nie choroba ale pierwsze miesiące są meczące, porozmawiaj z partnerem na spokojnie któregoś wieczoru czego od niego oczekujesz i wysłuchaj go też co on myśli o sytuacji. Jestem w drugiej ciąży, obie z komplikacjami a mąż wielu rzeczy dowiaduje się dopiero teraz. Faceci na prawdę nie mają zielonego pojęcia o okresie ciazy- dosłownie wszystko trzeba im wytłumaczyć.

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | Jagoda98 | 2017-03-13 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinnaś zmienić partnera, bo ktoś taki nie zasługuje na Ciebie i dziecko:(

Odpowiedz

aaa
aaa | Jagoda98 | 2017-04-21 20:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też miewałam silne bóle brzucha. Trwały godz lub dwie. Bardzo się martwiłam. Lekarz kazał mi brać codziennie magnez i przeszło jak ręką odjął :)

Odpowiedz

Karolina
Karolina | Jagoda98 | 2017-06-03 20:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Weź magnez nawet 600 mg na dzień , tez miałam takie bóle to normalne , macica się powiększa

Odpowiedz

Aduś
Aduś | Jagoda98 | 2017-07-08 01:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie mart się, ja już właściwie w 14 tygodniu, ale też miewam jakby skurcze i ból podbrzusza, lekarz uspokaja że to normalne, za to mąż nie może znieść narzekania i też reaguje podobnie, podnosi głos i mówi że nie ja pierwsza i nie ostatnia jestem w ciąży... mężczyźni nie zawsze okazują tak wiele emocji co my, tym bardziej że oni jeszcze tak dokładnie nie widzą i nie czują tych zmian, jak my :) mój mąż nawet nie został wpuszczony na pierwsze usg prenatalne (dziwny lekarz w instytucie matki i dziecka twierdził że i tak na tym etapie nie ma co oglądać), ale u mojego lekarza zadawał pytania i uspokoił się, myślę że z biegiem czasu i rozwoju dziecka, kiedy będzie do niego więcej świadomości docierać co się dzieje, i kiedy ja się uspokoilam, będzie już tylko lepiej :) także głowa do góry, kiedy przejdą te wahania nastroju i niepokój pierwszego trymestru (a ja miałam już wcześniej poronienie i te 3 miesiące to był teraz ciągły strach) zaczniecie razem w pełni cieszyć się ciążą i oczekiwaniem na dziecko :)

Odpowiedz

Agula
Agula | 2017-02-16 16:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej ja też 13 tydzień ciąża 4 mdłości mam od rana do wieczora naszczescie już ustępują lekarz przepisał mi takie tabletki na mdłości rewelacja zaraz lepiej się poczułam .Pozdrawiam 😊🍼

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewelina2484
Ewelina2484 | Agula | 2017-03-14 07:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam a co to za tabletki na te mdłości bo ja tez je mam od rana do nocy a potem zgaga tez jestem w 13 tc mój nr 500685649

Odpowiedz

mamusia
mamusia | 2017-02-12 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez jestem w 13 tyg( 2 ciąża) 😋 Mdłości jeszcze są brrr

Odpowiedz

ilovelusia
ilovelusia | 2017-02-09 23:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej, a ja jestem w drugiej ciązy, tym razem serce pracuje za trzech :)))) 13 tydzien, blizniaki,
a brzuszka nie ma :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Harry
Harry | ilovelusia | 2017-02-28 14:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja żona podobnie, druga ciąża, 13tc, ciaża blizniacza, brzuszek niewidoczny ale poranne nudnosci i zmeczenie dają się porządnie we znaki - duzo zdrówka!

Odpowiedz

LM
LM | 2016-12-31 14:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Jestem w drugiej ciąży i na ostatniej wizycie moja gonkologii stwierdziła skracanie szyjki macicy i nisko położoną ciążę. W ostatniej ciąży mislam podobne problemy ale dopiero od 18 tyg. Czy któraś z was miała skracanie szyjki tak wcześnie (13tydz.)?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anvsia7
Anvsia7 | LM | 2017-04-12 13:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam:) podobnie jak ty jestem w drugiej ciąży i w 13 tugodniu. Pierwsza córeczkę urodzilam w 34 tygodniu ze względu m.in. na skrócona szyjke macicy. 3 tygodnie temu bylam na usg i moja szyjka miala 26 mm gdzie w 30 tygodniu powinna miec ok 25mm. Mam na siebie uważac, leżec i nie stresowac sie, zero wysilku fizycznego. Prawdopodobnie nie dlugo zaloza mi pessar ( tak jak w 1 ciazy). Ciaza rozwija sie prawidlowo wiec jestem dobrej myśli :) głowa do góry donosimy ta ciążę :) pozdrawiam

Odpowiedz

lm
lm | Anvsia7 | 2017-05-03 21:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie zaczęłam 30 tydzień, passer założyli mi w 25 tyg i na razie jestem dobrej myśli :) pierwsze dziecko również urodziłam wcześniej ze względu na skracanie szyjki w 36tyg. Mam nadzieje że teraz to już z górki ;)

Odpowiedz

Maryska
Maryska | 2016-11-21 19:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam:) jestem mama dwojki cudownych dzieciaczkow Werka 8 lat , Dominika 4,5 mies. I jestem w kolejnej ciazy obecnie w 13 ty. Kazda z ciaz przechodzilam bardzo spokojnie bez zasnych dolegliwosci przy pierwszej corce tylko raz zemdlalam a tak zero objawow Zycze wszystkim mamuska wytrwalosci w trudnych chwilach i oby szybko minely :) pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?