Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

14. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
niemowlę, bluza, wyprawka, ubranko dla niemowlaka
fot. Fotolia

14. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

14-tygodniowe dziecko powinno już swobodnie podnosić głowę w pozycji na brzuchu. W połowie 4. miesiąca życia można spróbować postawić niemowlę na nóżki z pozycji leżącej, delikatnie ciągnąc je za rączki. Do tej pory dziecko zginało nóżki w kolanach, obecnie trzyma je prosto i sztywno. Również podtrzymywane pod paszki i postawione pionowo początkowo ugina nóżki w kolanach, ale gdy tylko poczuje twarde podłoże, natychmiast je prostuje.

Do tej pory ułożone do karmienia dziecko szukało nerwowo piersi mamy, kręcąc główka na wszystkie strony. Teraz to się zmienia. Możesz u swojego 14-tygodniowego dziecka zaobserwować nową ciekawą reakcję. Gdy szykujesz niemowlę do karmienia, bezbłędnie zwraca główkę w kierunku piersi, nie szukając jej na oślep. Także inaczej zachowuje się podczas karmienia. Często dotyka twojej piersi lub bawi się swoimi rękami podczas ssania.

Pewnie zauważyłaś, że zajętego ssaniem niemowlaka nic nie było w stanie oderwać od piersi. Teraz dziecko potrafi przerwać ssanie, gdy zaspokoi pierwszy głód, lub gdy ktoś pokaże mu na przykład kolorową zabawkę. Jeśli jeszcze nie najadło się do syta, po chwili powróci do ssania.

Sprawdź: 9 sposobów na zwiększenie laktacji.

Staraj się jak najczęściej zmieniać położenie dziecka: przewracać z pleców na brzuch, sadzać w foteliku, na kolanach, brać na ręce, nosić po pokoju, stawiać nóżkami na twardym podłożu. Uważajcie z podrzucaniem dziecka: poczekajcie z takimi zabawami, aż dziecko będzie starsze. Poznaj zakazane zabawy dla niemowląt.

14. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

U 14-tygodniowego dziecka może pojawić się nieznane dotychczas uczucie lęku. Gdy przypadkowo niemowlak nakryje się pieluchą, nie potrafi jej zrzucić, ponieważ nie ma jeszcze wykształconych takich odruchów obronnych. Leży więc bezradnie, najpierw zaczyna się wiercić, a potem płakać. Świadomy odruch obronny – zrzucenie rączką zasłaniającego twarz przedmiotu pojawi się u niego dopiero w 5. miesiącu życia. Dziecko może też reagować lękiem i płaczem na pojawienie się obcych osób.

Kiedy dziecko się czegoś przestraszy, natychmiast je przytul i uspokój, nigdy nie pozostawiaj płaczącego. W takich sytuacjach człowiek najbardziej potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, a niemowlak znajduje je jedynie w ramionach mamy.

Twoje 14-tygodniowe dziecko czuje się lepiej, gdy może wyrazić swoje emocje artykułowanymi dźwiękami, a nie tylko płaczem i krzykiem. Może na przykład marudzić lub stękać, gdy jest głodne, jęczeć, gdy ma mokro, wesoło gaworzyć po przebudzeniu. Jeśli uważnie wsłuchasz się w wysyłane przez dziecko sygnały, będziesz w stanie szybciej i właściwiej zaspokajać jego potrzeby. Nie dziw się jednak gdy niemowlak będzie płakał z bólu, ze strachu, czy też pod wpływem jakiegoś stresu: te najbardziej negatywne emocje najłatwiej jest mu wyrażać donośnym krzykiem. Po nakarmieniu niemowlę zwykle jest w dobrym nastroju, co często wyraża... puszczaniem banieczek ze śliny. Czynności tej może towarzyszyć gaworzenie lub wesołe „granie” na języku.

W 14. tygodniu życia dziecko może już zacząć wyrażać swoje sympatie lub antypatie, zwłaszcza wobec nieznanych osób.

Choć to niełatwe, postaraj się być dla dziecka przykładem pozytywnego nastawienia do świata, przemawiając łagodnym głosem, pokazując mu uśmiechniętą twarz i dodając otuchy przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian – w otoczeniu, trybie życia czy nawet zestawie zabawek.

Zobacz najlepsze zabawki na każdy miesiąc życia dziecka.

14. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Czy obowiązkowe szczepionki są bezpieczne dla dziecka?

Szczepionki z obowiązkowego kalendarza, które dziecko dostaje bezpłatnie, są bezpieczne. Nad bezpieczeństwem szczepionek czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny, stacje sanepidu. 

Nie wszystkie jednak z tych preparatów są najnowocześniejsze. Nowoczesne preparaty to preparaty kilkuskładnikowe, tzw. wysoko skojarzone: 5 w jednym, 6 w jednym. W jednym preparacie znajdują się antygeny pochodzące od kilku drobnoustrojów. Takie szczepionki przeciw kilku chorobom (np. błonica, tężec, krztusiec, polio, HiB, zakażenia pneumokokowe, wzw typu B). Dzięki temu dziecko dostaje jedno ukłucie zamiast np. trzech, jest w nich mniej konserwantów, są bezpieczniejsze. Za te szczepionki rodzice muszą zapłacić sami.

Wydrukuj aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych.

14. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Co robić, gdy dziecko zanosi się płaczem?

Niektóre niemowlęta tak przeraźliwie płaczą, że aż wpadają w bezdech, co popularnie nazywamy zanoszeniem. Niestety, nie da się uniknąć płaczu dziecka, ale trzeba się starać, by dziecko jak najmniej płakało. Gdy niemowlę zanosi się i traci oddech, trzeba szybko interweniować. Pomaga mocne dmuchnięcie w usta. Jeśli jednak takie sytuacje zdarzają się często, warto porozmawiać na ten temat z pediatrą. Być może zaleci badania. Na szczęście zanoszenie mija z wiekiem, dzieci z tego szczęśliwie wyrastają.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

14. tydzień życia niemowlaka - Film

Jakie są objawy biegunki rotawirusowej?

14. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Teksty najpiękniejszych kołysanek do druku
5 paskudnych rzeczy, które robisz z miłości do dziecka
Przeziębienie u niemowlaka - jak nie dopuścić do komplikacji?
Skaza białkowa - nie tylko od mleka!
Czy twoje dziecko ma alergię? - TEST

14. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Karmienie piersią a antykoncepcja
Ukochana przytulanka do snu naszych dzieci
Płatne szczepienia? Kupować? Ile to kosztuje?Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

separator Wyślij e-mailem separator 14 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (14)
avatar

agu
agu | 2017-11-08 10:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po raz kolejny artykuł na tej stronie bardziej szkodzi niz pomaga! nie wolno sadzac niemowlęcia, nie wolno podnosić go pod pachami do wstawania!!!

Odpowiedz

Kinia
Kinia | 2017-11-01 09:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego autorka klamie w sprawach szczepionek? Przypuszczam ze artykul musi byc zgodny z linia wladzy inaczej by sie nie ukazal. To barbarzynstwo podawac dzieciom preparaty nie przebadane i zawierajace tyle toksycznych substancji!!! Autorka albo nie mogla napisac prawdy albo zupelnie nie zna sie na problematyce szczepien i powtarza jak papuga zaslyszane slogany.

Odpowiedz

Ania MK
Ania MK | 2017-08-16 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przykre to, ze położna pisze takie bzdury... stawianie takiego malca na nóżki?!?!!! Żart?
A co do szczepionek skojarzonych to też zabrakło autorce tekstu przygotowania. Takie szczepionki są niebezpieczne i bardzo często powodują Niepożądane Odczyny Poszczepienne! Nie ma co w tej kwestii polegać na danych z sanepidu :(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Minika
Minika | Ania MK | 2017-10-05 21:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepienia są bardzo niebezpieczne!!!

Odpowiedz

Gosia
Gosia | Ania MK | 2017-11-15 16:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy mozesz podac w takim razie dane na ktorych nalezy polegac?

Odpowiedz

EwaMM
EwaMM | 2017-07-01 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co do stawiania tak małego dziecka na nóżkach to jest to niewskazane a wręcz zabronione, byniepotrzebnie nie obciążać kręgosłupa. Smutne że promujecie krzywdzące dla dzieci czynności.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | EwaMM | 2017-07-13 23:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z Ewą. 3-4-miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze samo siedzieć, a gdzie tu stawiać na nóżki i to w dodatku z pozycji leżącej! Skutkuje to nie tylko obciążeniem kręgosłupa ale i naciągnięciem stawów w rączkach...

Odpowiedz

Katja
Katja | EwaMM | 2017-08-14 22:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokladnie. syn z 12 maja skończyło teraz 3 miesiące (policzone 14 tygodni a na stronie pisze 4.5 miessiaca...)

Odpowiedz

Megi
Megi | 2017-04-29 02:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bez sensu cała strona moja córcia 1.05.17 bd miała 3 miesiące a już ma umiejętności dziecka z 14tyg?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Bartek
Bartek | Megi | 2017-05-25 13:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie wiesz, że każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija? Tu jest pokazany pewnie przeciętny rozwój dziecka. U mojej córci też tak jest jak u twojego dziecka

Odpowiedz

Emma
Emma | Megi | 2017-06-26 09:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba być naprawdę ograniczonym, żeby pisać takie rzeczy. Dziecko to nie zegarek, że u każdego jest ta sama godzina. Każde dziecko rozwija się indywidualnie. I to że Pani córka ma umiejętności 14 tygodniowego to nic wyjątkowego 2 a nawet 3 tygodnie do tyłu czy do przodu to nadal w normie.

Odpowiedz

matka
matka | 2016-06-02 11:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Nad bezpieczeństwem szczepionek czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny, stacje sanepidu" to jakiś żart. Nawet producent szczepionki jest zwolniony od odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jej zastosowania, to Ty droga Matko będziesz ponosić koszty leczenia i rehabilitacji dziecka jeśli dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku NOP. I zgadzam sie z Doris, że poliwalentne szczepionki nie są wcale bezpieczniejsze od innych preparatów, wprowadzone "na chybcika", bez długotrwałych testów klinicznych, monitorowania długofalowych skutków, nie będzie to nadużycie jeśli nazwę je eksperymentem medycznym, w dodatku za grubą kasę

Odpowiedz

Doris
Doris | 2015-01-28 10:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zgadzam się, że szczepionki skojarzone są "bezpieczniejsze" dla dziecka. Z mojego otoczenia wynika, że wręcz przeciwnie - częściej występuje po nich NOP.

Odpowiedz

alex
alex | 2014-10-27 21:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w linku Poznaj zakazane zabawy dla niemowląt otwiera się artykuł o laktacji.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?