Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

15. tydzień ciąży

20.03.2017 | 91
separator Wyślij e-mailem
15 tydzień ciąży, płód, zdjęcie płodu
fot. Piękna

15. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 15. tygodniu ciąży twoje dziecko bardzo szybko przybiera na wadze, szczególnie zaś zwiększa się jego masa mięśniowa. Średnio dziecko waży już od ok. 56 do 80 g, a mierzy całe 11 cm. To wielkość dorodnej pomarańczy!

Wyglądem dziecko coraz bardziej przypomina słodkie maleństwo z twoich snów – jego uszy są już na swoim miejscu z boku głowy (pamiętasz, wcześniej były na szyi i „wędrowały” w górę), a oczy przesuwają się z boków na przód twarzy.

Skóra dziecka w 15. tygodniu ciąży jest wciąż cienka i przezroczysta, prześwituje przez nią gęsta siateczka naczyń krwionośnych. Na skórze jest też coraz więcej meszku płodowego (tzw. lanugo).

Dziecko w 15. tygodniu ciąży ma już na tyle silne, skoordynowane ruchy, że samodzielnie porusza paluszkami dłoni i stóp. Gdybyś mogła teraz podejrzeć swojego malucha, może byś go nawet przyłapała na ssaniu kciuka! To właśnie dzięki takim treningom za 25 tygodni dziecko łatwiej poradzi sobie ze ssaniem piersi. Co ciekawe, większość dzieci od pierwszych chwil, gdy odkryje w sobie tę umiejętność, ssie palec, jakby robiły to od dawna.

Twoje dziecko wkłada paluszek do buzi także wtedy, gdy chce się pocieszyć, bo jest mu smutno (czuje na przykład, że smutna lub spięta jest jego mama). Tak, tak, stresy i nerwy to już nie tylko twoja osobista sprawa. Dziecko przeżywa je razem z tobą. Dlatego tak ważne jest, abyś znalazła swoje własne skuteczne sposoby na relaks. I uwierz, że własnej pogodzie ducha możesz też rozweselić swoje dziecko w brzuchu...

Czy wiesz, że twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży umie już oddychać? A w każdym razie wykonywać ruchy oddechowe. Czyni to, gdy z zapałem ssie i połyka wody płodowe. To kolejne przygotowania do wielkiego momentu, jakim będzie przyjście na świat i rozpoczęcie samodzielnego życia.

15. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 15. tygodniu ciąży twoja macica osiągnęła rozmiary niewielkiego melona. Uniosła się ponad spojenie łonowe, a więc nie będzie już uciskać na pęcherz. Dzięki temu przestaniesz tak często korzystać z toalety.

Przy gwałtownych zmianach pozycji (np. szybkim wstawaniu z łóżka czy krzesła), przyszłym mamom w 15. tygodniu ciąży zdarzają się zawroty głowy i omdlenia. Uważaj zatem, gdy chcesz się podnieść – rób to spokojnie i wolno.

Czujesz, że ubrania stają się przyciasne? To normalne w 4. miesiącu ciąży. Co prawda większość kobiet spodziewa się zmian w środkowej części brzucha, jednak pierwsze zaokrąglenie pojawia się niżej, tuż nad spojeniem łonowym. Po prostu tam na razie znajduje się dziecko.

TOP 10 ubrań ciążowych – skompletuj zestaw dla siebie!

Czas zastosować modowe triki ciążowe i zaopatrzyć się w uniwersalne, rosnące wraz z brzuszkiem spodnie czy spódnicę z rozciągliwą przednią częścią. Jeszcze jedna ważna sprawa: staraj się ubierać na cebulkę, a łatwiej będzie ci uniknąć przegrzania.

Apetyt dopisuje? Dieta na drugi trymestr ciąży pozwala sobie nieco pofolgować, ale nie trać kontroli nad tym, co i ile jesz. Jeśli teraz zapanujesz nad tyciem, będziesz sprawniejsza do końca ciąży, a po porodzie łatwiej wrócisz do wyglądu i formy. A taka nagroda jest warta wysiłku! Poza tym, wciąż możesz uprawiać wiele sportów – byle rozsądnie i... regularnie.

W okolicach 15. tygodnia ciąży zdarzają się przyszłym mamom katary i krwawienia z nosa. To nie jest niepokojący objaw, ale zgłoś go lekarzowi przy okazji kolejnej wizyty.

Drugi trymestr ciąży może cię zaskoczyć także ubytkami w zębach. U przyszłych mam, po okresie wymiotów i podjadania, często pojawia się próchnica. Dbaj o zęby i dziąsła – nieleczone mogą stać się źródłem infekcji, a każda infekcja to potencjalne niebezpieczeństwo dla organizmu, w którym rozwija się nowe życie.

15. tydzień ciąży - Film

Ból brzucha w ciąży to niepokojący objaw! Sprawdź, dlaczego:

15. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Wegetarianka w ciąży
Oddychanie w ciąży
Jak dbać o zęby w ciąży
Kalkulator wagi płodu
Dieta w ciąży – FILM
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

15. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Leczenie zębów w ciąży

Próchnica u przyszłej mamy to jeden z czynników ryzyka przedwczesnego porodu. Leczenie dotkniętych próchnicą zębów jest w ciąży absolutnie konieczne.

Nie bój się dentysty, tylko regularnie go odwiedzaj. Pamiętaj, by o ciąży powiedzieć stomatologowi od razu po wejściu do gabinetu.

Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonywać między 4. a 6. miesiącem ciąży. Jeśli nie jest to konieczne, nie należy wykonywać zdjęć RTG, stosować środków znieczulających, przeciwbólowych oraz antybiotyków. W razie konieczności jednak lekarz zastosuje taki lek, który bez obaw można stosować u przyszłych mam.

Oto choroby, jakie może wywoływać próchnica:

  • Zapalenia zatok. Górne piątki i szóstki znajdują się bardzo blisko zatoki szczękowej, dlatego bakterie próchnicze łatwo do niej wnikają i wywołują stan zapalny. Chory maluch ma gorączkę i płacze rozpaczliwie (to dlatego, że zapaleniu zatok towarzyszy mocny ból głowy). Pomogą mu wtedy antybiotyki, ale konieczne będzie także jak najszybsze wyleczenie dotkniętych próchnicą zębów.
  • Angina Ludwiga. To choroba, której przyczyną są prawie zawsze próchnica (czasem jest też powikłaniem po wyrwaniu zęba). Chory ma wysoką gorączkę, bardzo opuchnięte gardło i nie jest w stanie poruszać swobodnie językiem. Angina Ludwiga przytrafia się przede wszystkim dzieciom i zawsze wymaga leczenia w szpitalu.
  • Sepsa. Tak, to prawda: bakterie z nieleczonych zębów mogą doprowadzić nawet do ogólnego zakażenia organizmu dziecka! Chociaż to stan, który zdarza się bardzo rzadko, lekarze przytaczają jego przykład na dowód tego, jak groźne mogą być skutki nieleczonej próchnicy.
Nie masz wyjścia – skoro już wiesz, jak dbać o zęby w czasie ciąży i jakie to ważne, działaj!
Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

15. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Krwawienie z nosa i zawroty głowy w ciąży

Przyczyny krwawienia z nosa w ciąży mogą być różne, u ciężarnych jednak najczęstszym ich powodem jest wzrost poziomu hormonów i obrzęk śluzówek. Jeśli krwawienie zdarzyło się raz, to nie jest to powód do zmartwień. O wszystkich wypadkach krwawienia z nosa należy jednak powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Zawroty głowy są skutkiem zmieniającego się podczas ciąży ciśnienia krwi (znacznie wzrasta wówczas jej objętość) i z reguły nie są powodem do lęku. Zdarzają się dosyć często przyszłym mamom. Aby jednak to stwierdzić, trzeba wykluczyć schorzenia, których mogą być objawem. Badania laboratoryjne oraz konsultacja internisty powinny pomóc w ustaleniu ich przyczyny.

Jeśli przyszła mama czuje, że kręci jej się w głowie, powinna usiąść i na kilka minut pochylić głowę, do kolan. Może się też położyć, unosząc stopy tak, by były nieco wyżej niż głowa. Ważne jest spokojne i głębokie oddychanie – ono również powinno pomóc, kiedy przyszłą mamę męczą zawroty głowy.

15. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy w ciąży można przyjmować antybiotyki?
Co to znaczy „wysokość dna macicy”?
Czy w drugim trymestrze ciąży można latać samolotem?
Często miewam w dole brzucha kłucia. Czy to powód do niepokoju?
Czy naprawdę o wszystkich drobnych dolegliwościach powinnam mówić ginekologowi?
 


 Konsultacja: dr n. med. Julia Murlewska, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

separator Wyślij e-mailem separator 91 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (91)
avatar

Gosia
Gosia | 2017-04-14 19:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ooo dziewczyny, a ja jestem w 16tc i nie wiem jeszcze co będzie. W 20tyg się dopiero powinnam dowiedzieć. Mieszkam w Szwajcarii.

Odpowiedz

Evkka
Evkka | 2017-03-28 16:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie 14 tyd a dalej nie wiadomo jaka plec... W Holandii dopiero w 20 tyg.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

marcia
marcia | Evkka | 2017-04-10 20:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mieszkam w Holandi i jestem w 15 tc i znam płeć :)

Odpowiedz

agatek
agatek | 2017-03-17 08:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas 13 tc - informacja , że synek <3

Odpowiedz

Mmm
Mmm | 2017-03-13 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nawet nie wiecie jakie to szczęście dla par które spodziewają się dziecka, a tak długo się o nie starali! Gratuluje tym co się udało a tym co jeszcze walczą pamiętajcie 12 dni liczone od pierwszego dnia okresu! ☺

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marcin i Ania
Marcin i Ania | Mmm | 2017-04-16 11:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jaki 12 ? Kalendarzykiem się posługujesz jeszcze ? To przeszłość. Dowiedz się o Naturalnym Planowaniu Rodziny. PRzy każdej parafii są kursy prowadzone dla chcących zajść w ciążę. Często Kościół się o zacofanie oskarża a to co widzę, to ludzie w skrajności wchodzą- albo kalendarzyk albo tylko in vitro. Nie dziwota, że nie mogą zajść w ciążę. Pozdrawiam..

Odpowiedz

mamcia
mamcia | 2017-03-01 05:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My nadal nie wiemy czy chłopiec czy dziewczynka :( a córcia chce juz wiedzieć kogo urodzę 😍

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marcin
Marcin | mamcia | 2017-04-16 11:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jaki 12 ? Kalendarzykiem się posługujesz jeszcze ? To przeszłość. Dowiedz się o Naturalnym Planowaniu Rodziny. PRzy każdej parafii są kursy prowadzone dla chcących zajść w ciążę. Często Kościół się o zacofanie oskarża a to co widzę, to ludzie w skrajności wchodzą- albo kalendarzyk albo tylko in vitro. Nie dziwota, że nie mogą zajść w ciążę. Pozdrawiam..

Odpowiedz

nikola
nikola | 2017-02-25 20:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Juz nie mogę doczekać mojej córeczki kochanej

Odpowiedz

dusia
dusia | 2017-02-06 11:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a u nas w 13, ani 14 tc lekarz niczego nie znalazł między nóźkami :) ale podobno może się jeszcze ujawnić

Odpowiedz

Annnna
Annnna | 2017-01-25 18:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie lekarz powiedzial juz w 14tyg ze bedzie chłopiec. Wszystko bylo fajnie widac..

Odpowiedz

MartynaD
MartynaD | 2017-01-24 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale sie zdenerwowalam :( kilka dni temu bylam u dentysty na fundusz i powiedziala mi, ze mam zeby do robienia a madre babsko stwierdzilo, ze ona mi zebow nie bedzie leczyc bo nie wie czy w ktoryms przypadku nie trzeba bedzie uzyc znieczulenia a ona nie bedzie mnie torturowac wiec mam wrocic za rok! A teraz przeczytalam ze nie mozna bagatelizowac zebow :/

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ala
Ala | MartynaD | 2017-02-06 17:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zeby nagle sie nie zepsuly skoro miwa o kilku. Trzebabyli dbac o zeby jeszcze przed ciążą. To nie wina dentystów .

Odpowiedz

Andzia
Andzia | Ala | 2017-02-15 13:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zęby niestety niszczą się podczas ciąży,nie ma na to reguły...Ja dbalam o zęby przed ciążą i w ciąży też mam problem z kilkoma zębami,po prostu zależy od dentysty!

Odpowiedz

Andzia
Andzia | MartynaD | 2017-02-15 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda, leczenie zębów jest ważne w ciąży,mi dentystka podjęła się leczenia, lecz najpierw zapytała ginekologa jakie znieczulenie może mi podać i nie było problemu, jedynie czego dentysta nie może zrobić podczas ciąży to rendgen ,bo niestety szkodzi dziecku. Najlepiej zmienić dentystę 😉

Odpowiedz

Mila
Mila | MartynaD | 2017-03-22 21:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znieczulenie mozna podać- dla ciężarnych, bez adrenaliny. Pozdrawiam

Odpowiedz

M. G.
M. G. | MartynaD | 2017-03-30 13:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Robić i leczyć zęby drugi trymestr jest odpowiedni nawet z znieczuleniem. Jestem w 14 tc i dzisiaj idę do swojej dentystki leczyć pozostałe zęby , nawet na jednym znieczuleniu można dwa koło siebie zęby zrobić. Zmień stomatologa , ja wolę resztę doleczyc na znieczuleniu niż czekać aż mnie zacznie ząb boleć i się męczyć bez tabl. Przeciwbólowych w ciąży niby można jedynie paracetamol i tylko w ostateczności a na mnie on w ogóle nie działa tak jakbym chciała...

Odpowiedz

iw
iw | 2017-01-19 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi tez w 12 tyg usg wskazala na 2 synka

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?