Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

15. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
15 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. tan4ikk - Fotolia.com

15. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Między 15. a 17. tygodniem życia u dziecka pojawiają się dwie nowe umiejętności. Przede wszystkim dziecko potrafi chwycić w dłoń dotykany przez siebie wcześniej przedmiot. Po uchwyceniu go niemowlę potrafi utrzymać go w ręku przez kilka lub kilkanaście sekund, nawet gdy osoba podająca wypuści przedmiot z dłoni.

Pierwsze chwyty dziecka są jeszcze bardzo nieudolne. Dziecko rozkłada szeroko palce i trzyma zabawkę niezdarnie. Nie przeszkadza mu nawet podwinięty mały palec lub kciuk wsadzony w otwór razem z palcem wskazującym. Dziecko chwyta przedmioty tak zwanym chwytem małpim, który charakteryzuje się przypadkowym ułożeniem dłoni na przedmiocie, bez przeciwstawiania wielkiego palca pozostałym.

Jak możesz zaobserwować, ruchy rączek dziecka, choć jeszcze mało precyzyjne, są coraz bardziej celowe. Pod koniec 4. miesiąca życia dziecko będzie potrafiło już samo się podrapać, gdy zaswędzi je nosek lub czoło.

Niektóre 15-tygodniowe niemowlęta, gdy są w dobrym nastroju, wykonują niezwykłe ćwiczenia, zwane mostkiem. Dziecko położone na plecach wygina kręgosłup do góry, opierając się z jednej strony na pośladkach lub na stopach a z drugiej na łopatkach lub na głowie. Unosi przy tym wysoko biodra i obserwuje świat za sobą.

Postaraj się wkładać niemowlęciu do rączki przedmioty, które łatwo mu będzie uchwycić. Spróbuj coś pokazać nad jego głową, stojąc za nim z tyłu. Zobaczysz, jak błyskawicznie wygnie ciało w łuk i będzie spoglądać na ciebie radośnie „do góry nogami”.

15. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Wiele dzieci w wieku 15 tygodni przepada za oglądaniem w lustrze swojego wizerunku. Niemowlę może uśmiechać się do siebie, wyciągać rączki, wykazywać wyraźne podniecenie na swój widok. W tym okresie możesz także usłyszeć z ust dziecka nowe dźwięki: spółgłoski. Niemowlę artykułuje je, bawiąc się własnym językiem i wargami, badając w ten sposób ich możliwości. Gdy cofa język w stronę gardła, możesz usłyszeć takie dźwięki jak „na-na”, ga-ga”, czy „ba-ba”.

Sprawdź: zaskakujące odgłosy wydawane przez niemowlęta.

Ustaw fotelik z dzieckiem w pobliżu lustra, tak aby mogło się ono bawić i cieszyć własnym odbiciem. Możesz robić do lustra śmieszne miny i zachęcać dziecko, aby samo spróbowało tej rozrywki. Naśladuj wydawane przez dziecko dźwięki, wymawiaj je wolno i wyraźnie.

Twoje 15-tygodniowe niemowlę potrafi skoncentrować się na wykonywaniu jakiejś czynności przez coraz dłuższy czas. Jednak zdolność ta jest cechą wrodzoną, niektóre dzieci są cierpliwe i wytrwałe, inne szybko się nudzą i potrzebują coraz to nowych atrakcji.

Dziecko w tym okresie coraz chętniej bawi się z tatą, i jak stwierdzili psychologowie, jest to niezwykle cenne dla jego rozwoju. Zabawy z ojcem to kosmiczny lot pod sufitem, huśtanie na rękach lub podskoki na kolanie. Dziecko przepada za intensywnymi wrażeniami, ale gdy się przypadkiem przestraszy, szuka pociechy w ramionach mamy.

Należy zachować rozsądek przy zabawach ruchowych z dzieckiem. Mama może podobnie jak ojciec poszaleć ze swoim dzieckiem. Zobaczysz, że gdy pokręcisz niemowlęciem w swoich ramionach jak karuzela, wywoła to piski i głośny śmiech dziecka.

15. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Dziecko ssie kciuk

Ssanie kciuka to jeden z najczęściej występujących dziecięcych nawyków, który niepokoi rodziców. Dzieci często uspokajają się w ten sposób, czasem nie mogą zasnąć bez kciuka w buzi. Jeśli dziecko ząbkuje, to normalne, że łagodzi ból i swędzenie dziąseł właśnie w ten sposób. Należy jednak uważać - kciuk w buzi prowadzi do powstawania wad zgryzu, czasem też niełatwych do korekcji wad podniebienia czy szczęki. Sprzyja oddychaniu przez usta, a w wyniku tego powietrze dociera do płuc nieogrzane, nienawilżone i nieoczyszczone.

Sprawdź, jakie błędy prowadzą do wad zgryzu u dzieci.

15. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Jak wyleczyć potówki?

Potówki u niemowląt powstają wtedy, gdy np. dziecko jest przegrzewane albo gorączkuje. Są to zwykle drobne krostki wielkości główki od szpilki, które pojawiają się na szyi, karku lub plecach. Kiedyś zalecano, by przecierać je 30–40-proc. alkoholem albo gazikami Leko, które są nasączone rozcieńczonym spirytusem, ale teraz odchodzi się od stosowania takich środków na skórę dziecka. Aby poprawić kondycję jego skóry, do codziennej kąpieli warto dodawać emolienty i unikać smarowania ciała tłustymi kremami, które powodują, że skóra słabiej oddycha. W zapobieganiu potówkom pomaga też odpowiednie ubieranie w przewiewne ubranka uszyte z materiałów bez sztucznych dodatków – najlepsze są z czystej bawełny.

prof. dr n. med. Ewa Helwich, neonatolog

15. tydzień życia niemowlaka - Film

Czy trzeba dopajać niemowlę - radzi dietetyk:

15. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

12 najdziwniejszych gadżetów dla dzieci
Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Kalendarz szczepień obowiązkowych do druku
Dlaczego dziecko płacze - przewodnik
6 wygodnych pozycji do karmienia butelką
Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka

15. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Niemowlę cały czas płacze w wózku - co robić?
Niania elektroniczna z wyświetlaczem - warto?
Niania czy babcia?


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

separator Wyślij e-mailem separator 17 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (17)
avatar

Malgo
Malgo | 2017-11-19 21:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla każdej matki jej dziecko jest najlepsze i niepowtarzalne. Niech się rozwijają w swoim tempie, one wiedzą najlepiej kiedy zacząć chwytać zabawkę :) pozdrawiam mamuśki.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-09-02 21:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moj synek to jest taki naj....ze nawet jak zrobie kupie to pachnie jak kwiatki...

Odpowiedz

Anka
Anka | 2016-10-31 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój 15 tygodniowy synek to juz sam kurde chodzi, sam sobie kanapki robi, już nie wspomnę o perfekcyjnej obsłudze komputera. Ludzie każde dziecko jest inne jedno szybciej a drugi później się rozwija. A tak na poważnie to mój Kamilek to potrafi z brzuszka na plecy się przekręcić i to na tyle jak narazie. Zdąży nabawić się zabawkami

Odpowiedz

 baba  wątpiąca
baba wątpiąca | 2016-06-17 21:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dajcie baby spokój każde dziecko jest inne a wasze wszystkie to geniusze i wprowadzacie chaos inne matki rwą włosy z głowy bo ich jeszcze w tym wieku nie czytają , nie grają na pianinie itd. i itp.-
opanujcie się i cieszcie macierzyństwem

Odpowiedz

Jennifer
Jennifer | 2016-05-10 21:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia na 15 tyg od 2 tyg się przekreca z pleców na brzuszek i na odwrót. Zabawkę tez już dawno trzyma w raczce i przekłada ją na drugą rączkę. Ma swoje bajki przy których się śmieje i macha rączkami i nóżkami przy tym. A jak się śmieje jak się do niej mówi. Od tyg ssie kciuka a jak jej się go wyjmuje to płacze, smoczka w ogóle nie chce.

Odpowiedz

:):)
:):) | 2016-05-02 19:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja ma 11 tyg. Potrafi na dłużej trzymać grzechotki jak się poda do rączki i nie omieszka ich czasem wsadzić do buzi ;) ale najlepsze jak probuje "mówić" <3

Odpowiedz

Megido
Megido | 2016-04-15 08:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój syn w 14tyg wykradł plany gwiazdy śmierci a w 15 tygodniu wynalazł lekarstwo na raka. Szach mat mamuśki ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Megi
Megi | Megido | 2016-05-11 20:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo hahs

Odpowiedz

Aga
Aga | Megido | 2016-06-13 09:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahaha ;)

Odpowiedz

Patu
Patu | 2016-04-06 13:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek zaczynał chwytać zabawki które wisiały nad jego główką jak miał 2 miesiące teraz ma 14 tyg. i potrafi trzymać zabawke przez kilka sekund a nawet wkłada je sobie do buźki :)

Odpowiedz

k30
k30 | 2015-05-15 23:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a mój jest najkochańszy i najpiękniejszy na świecie:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Donara
Donara | k30 | 2017-08-30 21:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To podobnie jak i moj😃

Odpowiedz

Asia
Asia | 2014-12-02 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek miał 13 tygodni jak zaczął chwytać gryzak w rączkę, parę dni później potrafił już włożyć go do buzi :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?