Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

16. tydzień ciąży

22.07.2016 | 79
separator Wyślij e-mailem
16 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

16. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

16. tydzień ciąży to okres bardzo szybkiego wzrostu dziecka. W 16. tygodniu dziecko jest już tylko trochę mniejsze od twojej dłoni. Waży od 85 do 140 g, a mierzy (od czubka głowy po pośladki) 10 do 13 cm. Jego skóra, choć wciąż niemal przezroczysta, wkrótce będzie miała miękką ochronną wyściółkę – tworzącą się właśnie tkankę tłuszczową.

Mięśnie dziecka są coraz silniejsze. Za kilka tygodni wreszcie sama poznasz ich moc, gdy pierwszy raz poczujesz nieśmiałe kopniaki w brzuchu... W 16. tygodniu ciąży najintensywniej wzmacniają się jednak mięśnie pleców, co pozwala dziecku cały czas systematycznie prostować sylwetkę.

Główka dziecka może budzić zachwyt – twarz zdobią już oprawione rzęsami i brwiami oczy, a uszy tkwią na właściwym miejscu. Co więcej, oczy już funkcjonują! Wykonują niewielkie ruchy w lewo i w prawo, potrafią nawet wychwycić nieco światła, które przeziera przez powłoki brzuszne. Powieki maleństwa są jednak jeszcze cały czas zamknięte.

W 16. tygodniu ciąży trwa intensywny rozwój mięśni twarzy dziecka – maluch ćwiczy je bardzo intensywnie, robiąc różne minki – otwiera usta, marszczy się itp.

Uszy dziecka już świetnie działają – co słyszy dziecko w brzuchu mamy? Twoje dziecko słyszy cię, kiedy się śmiejesz, śpiewasz pod prysznicem, a także... gdy się kłócisz z jego tatą. Jednak nie tylko to – czy wiesz, że dzieci, którym puszczano określoną melodię, gdy były w łonie mamy, rozpoznają ją także po urodzeniu?

Dziecko staje się do tego stopnia wrażliwe na dotyk, że potrafi... zapiszczeć, jeśli uderzysz się w brzuch! Oczywiście, na zewnątrz nie da się usłyszeć żadnego odgłosu.

W 16. tygodniu ciąży wciąż trwa trening wzmacniający mięśnie. Dziecko kopie, rozciąga się i porusza kończynami niemal bezustannie. Te wszystkie ćwiczenia będą trwały do końca ciąży, a ich efekty da się ocenić także podczas porodu. Dobre warunki do prawidłowego rozwoju płodu w brzuchu mamy to klucz do zdrowia dziecka także i w dorosłym życiu.

16. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Zaczyna się właśnie najlepszy okres ciąży. Przykre dolegliwości charakterystyczne dla pierwszych miesięcy minęły, czujesz w sobie niezwykłą energię, a w dodatku prawdopodobnie odczuwasz bardzo silny popęd seksualny i wasze przybladłe ostatnio życie intymne nabiera ponownie żywszych barw. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, będziecie mogli uprawiać sztukę kochania niemal do ostatnich dni ciąży. Wiele przyszłych mam mówi, że seks nigdy wcześniej nie sprawiał im tak wielkiej przyjemności.

Jeśli obawiałaś się poronienia, możesz już być spokojna – po 16. tygodniu ciąży strata dziecka praktycznie się już nie zdarza.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale wiele kobiet od drugiego trymestru ciąży ma problemy z koncentracją. Upuszczają przedmioty, zapominają, co chciały powiedzieć itp. Wiesz dobrze, o co chodzi? Nie przejmuj się, to przejściowa przypadłość!

Jeśli już mocno przybrałaś na wadze, mogą się u ciebie pojawić kłopoty z krążeniem. Oznacza to mało estetyczne pajączki i żylaki na nogach. Same nie znikną, pamiętaj jednak, by dużo pić i nie przeciążać nóg zbyt długim staniem. I dużo się ruszaj! Wypróbuj też sprawdzone sposoby na żylaki w ciąży.

Rosnący maluch może już teraz znacząco utrudniać ci spanie w ulubionej pozycji. Dwa najczęstsze ułożenia – na plecach i na brzuchu – nie są zbyt wygodne, co więcej, mogą również powodować problemy zdrowotne. Wypróbuj zwijanie się w kłębek oraz prostowanie w pozycji na boku (najlepiej lewym) z założeniem jednej nogi na drugą; między nogi spróbuj włożyć poduszkę. Taka pozycja jest najzdrowsza i dla matki, i dla płodu, ułatwia przepływ krwi, wspomaga pracę nerek.

To jeszcze co prawda bardzo mało prawdopodobne, ale... możesz już zacząć odczuwać ruchy swojego dziecka! Występują one zwykle między 16. a 26. tygodniem ciąży. Ruchy maleństwa mogą nie być wyczuwalne, jeśli np. źle obliczono wiek ciąży. Zdarza się też, że mama ich nie rozpoznaje i myli np. ze wzdęciami lub ruchami w układzie pokarmowym, czyli... popularnym burczeniem w brzuchu.

16. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

16. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Jak rozwijają się zmysły płodu
Co wiesz o ciąży? – QUIZ
Dzień z życia maluszka w brzuchu
Waga płodu w kolejnych tygodniach ciąży – kalkulator
Seks w ciąży – FILM
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

16. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Żylaki i pajączki na nogach w ciąży

Jeśli twoja siostra, mama czy babcia mają żylaki, zapobiegaj problemom już teraz, we wczesnej fazie ciąży, nawet gdy nie masz jeszcze na nogach żadnych widocznych zmian. Aby zapobiec powstawaniu żylaków:

  • Noś specjalne rajstopy. Jeżeli badanie wykaże, że zastawki żył nie są tak wydolne jak powinny, a tym bardziej wówczas, gdy masz już żylaki,  noś przeciwżylakowe rajstopy o stopniowanym ucisku (największym w okolicach stopy i kostki, najsłabszym  w okolicy ud),  które pomagają krwi wracać do serca.
  • Kupuj rajstopy przeciwżylakowe w specjalistycznych sklepach z przeszkolonym personelem, który pomoże ci dobrać odpowiedni rozmiar i stopień ucisku. Uwaga! Rajstopy z bazaru czy internetu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
  • Bierz leki w porozumieniu z lekarzem. Leki flebotropowe nie likwidują żylaków, ale wzmacniają żyły, usprawniają krążenie i zmniejszają obrzęki. Choć na ogół można je zażywać podczas  ciąży i karmienia piersią, uzgodnij to z lekarzem prowadzącym ciążę.
  • Ruszaj się. Tylko mięśnie, które regularnie i intensywnie pracują, są w stanie wypychać krew w kierunku serca. Spaceruj, pływaj, ćwicz.
  • Dbaj o siebie.  Przyszłym mamom zaleca się  pilnowanie, by nadmiernie nie przybierały na wadze, nosiły skarpety z luźnym ściągaczem, leżały z nogami uniesionymi ponad poziom tułowia, nosiły buty z szerokimi noskami  i... chroniły się przed upałem.
Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

16. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Seks w ciąży

Gdy ciąża przebiega normalnie i w poprzednich ciążach nie występowało zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem, nie ma podstaw do ograniczenia współżycia seksualnego.

Wczesne i dość intensywne współżycie płciowe może nawet – według najnowszych doniesień naukowych – pomóc w przezwyciężeniu zakłóceń ciąży, które powodują poronienie. Korzystny wpływ na ciążę ma w tym wypadku wywierać obecność nasienia, które staje się czynnikiem ułatwiającym kobiecie immunologiczną tolerancję obcego białka.

16. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Mam napady wilczego głodu. Czy tak będzie do końca ciąży?
Co za choroba – endometrioza? Komu grozi najbardziej?
Czy można mieć w ciąży okres?
Dlaczego tak szybko łapię zadyszkę? Jeszcze miesiąc temu czułam się świetnie!
Jak nie zapomnieć o najważniejszych badaniach w danym miesiącu ciąży?
 


 Konsultacja: dr n. med. Julia Murlewska, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

separator Wyślij e-mailem separator 79 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (79)
avatar

Adźka
Adźka | 2016-07-17 08:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeci dzidziuś i też już czuję jak się wierci.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

martha
martha | Adźka | 2016-07-19 22:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A w którym jesteś tc?

Odpowiedz

Mala
Mala | 2016-07-11 14:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciąża czwarta czuję już kopniaki mojego maluszka

Odpowiedz

Lena
Lena | 2016-06-01 10:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciąża druga, tydzień 16, odczuwam już kopniaki od dzieciątka :)

Odpowiedz

Heulyn
Heulyn | 2015-10-16 18:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ech i znowu to samo. Te, które każą nauczyć nam się czytać, niech same zapiszą się do okulisty. Jest to artykuł o 16 tygodniu ciąży, a nie życia niemowlaka. Artykuł znajduje się w dziale CIĄŻA I PORÓD, a nie NIEMOWLĘ czy MAŁE DZIECKO.
Tak czy inaczej pozdrawiam wszystkie ciężarne mamusie;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agata190898
agata190898 | Heulyn | 2016-04-21 12:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wzajemnie ;)

Odpowiedz

Klaudusia
Klaudusia | 2015-10-02 21:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kochane nie zapominajmy o tym, żeby kupić odpowiednie rzeczy, które będą potrzebne po urodzenia dziecka. Później może być na to za późno
childheaven.pl/art/26/przed-pojawieniem-sie-dziecka

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agata190898
agata190898 | Klaudusia | 2016-04-21 12:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no dokładnie dlatego już zaczynam pomału kupywać bo potem będzie ciężej ;)

Odpowiedz

Nati
Nati | 2015-09-23 10:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

KOBIETY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!CZY WY UMIECIE CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????? 16 TYDZIEŃ ŻYCIA NIEMOWLAKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

hh
hh | Nati | 2015-11-03 21:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

16 tydzien bycia w ciazy nie z zycia niemowalaka

Odpowiedz

sara
sara | Nati | 2015-11-29 16:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani chyba też, to samo forum pokazuje się w dwóch tematach

Odpowiedz

Justyna
Justyna | Nati | 2016-03-14 19:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

16. tydzień ciąży....
Nati, wróć może do szkoły....

Odpowiedz

Asia
Asia | Nati | 2016-05-13 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie jedna dziewczyna pisała juz ze jest błąd na stronie i te same komentarze ukazują się i do artykułu o życiu niemowlaka jak i o ciąży, wiec nie bulwersuj się tutaj. Ja np właśnie czytałam o 16 tyg ciąży a tu taki Twój komentarz, wiec ewidentnie jest coś tu nie tak. Życzę więcej wyrozumiałości

Odpowiedz

A gdzie tu
A gdzie tu | Nati | 2016-06-17 05:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jest cos o niemowlaki? Przeciez pisze wyraźnie o ciazy...

Odpowiedz

Ania
Ania | Nati | 2016-07-25 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To wejdz sobie na strone 16 tydzien ciazy i zobaczysz ze tu i tu sa te same komentarze. Trzeba czasem wykazac sie inteligencja i samemu dojsc do tego dlaczego tak się dzieje ze sa takie komentarze. Mowiac Twoim jezykiem ogarnij sie i oby dziecko nie odziedziczylo ilorazu inteligencji po mamusi

Odpowiedz

Kamila
Kamila | 2015-08-24 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czytam 16 tydz rozwoju dziecka a tu sa komentarze z 16tyg ciazy pod rozwojem dziecka. Wydaje mi sie ze cos na tej stronie sie popsulo i te same komentarze sa wpisywane pod 1 6tydz ciazy i rozwoju dziecka
Ps
Moja cora ma juz 13 tygodni a umie wszystko z 15 i polowe z 16, pewnie dlatego ze urodzila sie po terminie. Na pewno z czasem wyrowna z rowiesnikami

Odpowiedz

kaśka
kaśka | 2015-08-06 14:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam pytanie, czy mozna pić w czasie ciąży coca-colę? Mam taki problem, że przed ciążą nigdy nie sięgałam po to "świństwo", a w czasie ciąży mam ogromną ochotę na colę, choć wiem, ze jest mega niezdrowa... czy szkodzę dziecku pijąc ją od czasu do czasu??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ela
ela | kaśka | 2015-08-13 12:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też mam taki sam problem ale pytałam o to swojej położnej i powiedziała że trochę można. Pomaga to nawet na mdłości. Za to po urodzeniu Dziecka i karmieniu trzeba omijać cole ponieważ powoduje kolki u Maleństwa.

Odpowiedz

Adźka
Adźka | kaśka | 2016-07-17 08:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W umiarze nic nie szkodzi. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamcia
Kamcia | kaśka | 2016-05-09 13:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam tak samo ale juz jak chce sie gazowanego to fanta pomaga. :) wydaje mi sie ze nie powinno zaszkodzic raz na jakis czas. Ja jestem juz w 16 tygodniu i tez czasami mam taka ochote ze az musze sie napic :) mama mowi zebym lepiej nie pic bo potem dziecko moze miec nie tak cos ze skora. Ale pragnienie jest czasami silniejsze :) pozdrawiam

Odpowiedz

Jozia
Jozia | Kamcia | 2016-06-10 09:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj lekarz mowil, ze fante, sprite itp moge pic czesto. Wiec pije codziennie- po kilka puszek. Za to cola tez moge ale do 0,5 l dziennie. Wczoraj bylismy na usg, 16 tydzien- dziewczynka:) i ciaza przebiega perfekcyjnie

Odpowiedz

Kasia
Kasia | kaśka | 2016-05-25 15:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak mozna mi zawsze przy kazdej ciazy pomagalo na zgagentetaz jestem w 15ciaxy i pije caly czas fakt ze ja kawy nie pijam wogule

Odpowiedz

Sexymama
Sexymama | kaśka | 2016-05-28 16:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też pije cole w ciązy od czasu do czasu tyle że ma ona dużo cukru i można się cukrzycy ciążowej dorobić...

Odpowiedz

ola
ola | 2015-08-06 14:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny, mam jeszcze takie pytanie...usg miałam w 12-tym tygodniu ciąży, ale pani doktor nie potrafiła określić płci dziecka, powiedziała mi, że w tej fazie płód zawsze wskazuje na dziewczynkę...
W którym tygodniu ciąży można na 100% być pewnym płci dziecka ???

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MRT
MRT | ola | 2015-08-24 14:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JAK URODZISZ :D

Odpowiedz

Kamcia
Kamcia | ola | 2016-05-09 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najpeiej to w 20. 12 tydzien moze byc jeszcze za wczesny na dokladny pokaz plci :)

Odpowiedz

Krecik
Krecik | ola | 2016-05-31 06:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po 20 tygodniu. Jeśli lekarz rozpozna chłopca to raczej trudno o pomyłkę. Natomiast jeśli dziewczynkę to nie można mieć 100% pewności. Moja koleżanka miała określana płeć przez dwóch ginekologow miała byc dziewczynka. Pokoik na różowo, sukienki a tu niespodzianka urodził się synus. ☺

Odpowiedz

Klkol
Klkol | ola | 2016-06-07 15:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja miałam w 13 tc i nie było wątpliwości co do chlopca, teraz w 16 to już pewne :) będzie syn :)

Odpowiedz

Kalina
Kalina | 2015-08-06 14:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też jestem w 16 tygodniu ciąży, od początku jej trwania czuję się świetnie, w sensie nie mam żadnych dolegliwości typu mdłości, zawroty głowy...etc., dopada mnie jednak zmęczenie w najmniej oczekiwanych momentach, jako że jeszcze jestem aktywna zawodowo, zdarza mi się potocznie mówiąc"przybić gwoździa" przy komputerze;-P
Jest to moja pierwsza ciąża, jeszcze nie odczuwam ruchów maluszka...a już się nie mogę doczekać:)))

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?