Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

16. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
16 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. orelphoto - Fotolia.com

16. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

16-tygodniowe dziecko zwykle podwaja wagę urodzeniową. Przez ostatni miesiąc urosło ok. 2 cm. Leżąc na brzuszku, niemowlę utrzymuje nogi proste lub trzyma je lekko zgięte. Wiele dzieci w tej pozycji podnosi klatkę piersiową, utrzymując się na przedramionach, a główkę unosi na ok. 15 cm. W 16. tygodniu życia dziecko chętnie przebywa w pozycji półleżącej. Śledzi wzrokiem poruszające się przedmioty, obracając główkę o 180 st. z jednej strony na drugą. Niektóre niemowlęta zaczynają przewracać się z plecków na brzuszek.

Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu w nauce obracania.

Delikatnie podciągany za nadgarstki do pozycji siedzącej 16-tygodniowy niemowlak zwykle utrzymuje już pewnie głowę. Ułożony na pleckach, potrafi sięgać po wiszące nad nim przedmioty, chwytać je, potrząsać nimi i próbować wkładać do ust. Możesz zauważyć, że dziecko zaczyna także interesować się swoimi nóżkami. Odtąd nieustannie podnosi je do góry, chwyta i wkłada duży palec do buzi. Z pewnością dziwisz się wyczynom dziecka, bo ta sztuka udaje się tylko niemowlętom. Nie wierzysz? Spróbuj włożyć do ust swoją własną stopę!

Wiele dzieci w okolicy 16. tygodnia zaczyna się częściej budzić w nocy lub domaga się częstszych karmień niż w poprzednich tygodniach. Niektóre dzieci w wieku 16 tygodni zaczynają też z zainteresowaniem przyglądać się jedzeniu, które znajduje się na talerzu mamy czy taty. Jeżeli jednak nie ma medycznych wskazań do wcześniejszego rozszerzania diety, najlepiej zachować wyłączne karmienie piersią do końca 6. miesiąca życia dziecka.

Karmienie mieszanką modyfikowaną kieruje się trochę innymi zasadami. Jeżeli niemowlę jest karmione mieszanką, już po ukończeniu 4. miesiąca może dostawać pierwsze stałe dania.

Wydrukuj aktualny schemat żywienia niemowląt.

16. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Twój 16-tygodniowy niemowlak już chętnie gaworzy, szczególnie gdy w pobliżu widzi mamę i znajomych mu domowników. Wydłuża pojedyncze, powtarzane głoski np. rrrrr, w śpiewny, gardłowy dźwięk o zmiennej intonacji. Umie lokalizować źródło dźwięku i odwraca główkę w stronę osoby, która je woła. W miarę jak niemowlę coraz uważniej przysłuchuje się rozmowom domowników, zmienia się charakter jego gaworzenia. Twoje dziecko może wyraźnie uciszać się, gdy ty mówisz, i odzywać, gdy zamilkniesz. Uczy się artykułowania dźwięków, słuchania i oczekiwania na odpowiedź, a to oznacza, że doskonali sztukę konwersacji.

Dziecko zaczyna coraz bardziej uzmysławiać sobie, że rzeczy istnieją nawet wtedy, gdy znikają z pola widzenia. 16-tygodniowy niemowlak wita to odkrycie szeroko otwartymi oczami, zesztywnieniem, nasilonym odruchem ssania i nagłymi ruchami.

Aby pomóc dziecku zrozumieć, że rzeczy nie znikają, gdy się ich nie widzi, baw się z niemowlęciem w „a-kuku” zasłaniając i odsłaniając sobie twarz rękoma. Możesz też narzucić sobie na chwilę na twarz ręcznik, mówić spod tej zasłony do niego, a potem ją odsłonić. Zobaczysz, jak oczy dziecka rozjaśnią się, gdy cię zobaczy.

Sprawdź katalog zabaw rozwijających dla dzieci.

Możesz zauważyć, że dziecko wykazuje przywiązanie do jednej ze swoich zabawek (ale może to być też pieluszka czy kocyk) i płakać, gdy się mu ją zabierze. Może nawet nie chcieć bez niej usypiać. Taka zabawka to substytut matki: pozwala mu łatwiej się z nią rozstać i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Twoje 16-tygodniowe dziecko już zapewne często śmieje się głośno i okazuje niezadowolenie, gdy kontakt wzrokowy z drugą osobą zostanie przerwany. Dziecko wręcz czeka, aby mogło się śmiać wpatrzone w twarz mamy i wsłuchane w jej słowa. Niemowlę zaczyna również w tym okresie okazywać złość, gdy jakaś z jego potrzeb nie jest zaspokojona, albo gdy ma ograniczone ruchy. Twoje dziecko w coraz większym stopniu staje się istotą społeczną i woli przebywać wśród ludzi niż w samotności. Wyraża te preferencje marudzeniem, zwracaniem na siebie uwagi, garnięciem się do opiekunów i płaczem, gdy zostaje opuszczone. Niemowlę zaczyna uświadamiać sobie, że jest osobą, a ekspresja różnych emocji stanowi objaw jego rosnącej niezależności.

Staraj się nie zostawiać dziecka samego na dłużej w okresie czuwania. Zaproś od czasu do czasu jakieś starsze dziecko do zabawy: niemowlęta przepadają za dziećmi. Oczywiście musisz czuwać nad przebiegiem takiej wizyty, bo nawet sporo starsze dzieci nie zawsze wiedzą, jak obchodzić się z niemowlęciem.

16. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Dziecko często się pręży i wygina

Niejedno dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, podczas płaczu pręży się i odgina głowę do tyłu tak daleko, że gdyby je wtedy położyć na plecach, praktycznie by na niej stanęło. Wygląda to dziwnie, jednak nie świadczy o żadnych problemach z rozwojem.

Co innego, jeżeli takie wyginanie się i odchylanie główki zdarza się w chwilach odprężenia. Wtedy może (ale nie musi) świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym i wymaga konsultacji neurologa lub fizjoterapeuty.

16. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Czy można pić piwo w czasie karmienia piersią?

Odradzam picie wina i piwa w czasie karmienia piersią. Pogłoski o korzystnym wpływie alkoholu, w tym piwa, na laktację nie znalazły potwierdzenia naukowego.

Sprawdzono to m.in. w doświadczeniu, w którym karmiącym kobietom podawano alkohol (w soku pomarańczowym) w ilości, jaka zwykle znajduje się w butelce piwa. Stwierdzono, że zawartość wydzielanego pokarmu zmniejszała się – a nie zwiększała – o 25 proc.

Do tego nawet niewielka (pojęcie względne) ilość alkoholu może zmieniać smak kobiecego pokarmu oraz wpływać na zachowania karmiącej mamy i na wyczuwany przez niemowlę zapach.

Przypomnijmy też, że pozornie korzystne działanie alkoholu, mające sprzyjać zasypianiu dziecka, wywołuje u niego zaburzenia snu, często utrzymujące się przez dłuższy czas.

Poznaj zasady zdrowej diety karmiącej mamy.

16. tydzień życia niemowlaka - Film

Jakie są objawy biegunki rotawirusowej - tłumaczy pediatra:

16. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Co może pić niemowlę? - napoje dozwolone i zakazane
Karmienie piersią i przeziębienie - czy karmić i jak się leczyć?
Najczęstsze błędy w pielęgnacji niemowląt
Jak ubierać niemowlę latem?
6 niezbędnych ubranek dla niemowlaka na zimę

16. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Czy dziecko śpi z wami w łóżku?
Do kogo podobne są wasze dzieci?
Jak to jest z Kubusiami?


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

separator Wyślij e-mailem separator 14 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (14)
avatar

NK
NK | 2017-08-23 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja zaczęła 16 tydz. i nie obraca się z pleców na brzuszek ani nóżek nie łapie i się tym nie martwię. Resztę robi książkowo :) Karmię piersią i chciałam dać marchewkę pod koniec 5 miesiąca i teraz mam dylemat. Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Just
Just | NK | 2017-12-03 07:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja też się nie obraca. Aktualnie 20 tygodni,a korygowane 16 tygodni. Wcześniak.

Odpowiedz

M.
M. | 2017-06-20 05:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziwne, ja mogę sie pochylić do przodu i sięgnąć do stóp bez problemu, a nawet niczego go nie ćwiczę....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marla
Marla | M. | 2017-07-22 07:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niemowle sie nie pochyla do przodu tylko lezy na plecach. Poloz sie jak twoj malec na plecach z glowa na podlozu i sprobuj polizac sobie chociazby jeden palec u nogi....
Jedyne co mozesz to wybic sobie zeba kolanem

Odpowiedz

NK
NK | M. | 2017-08-23 21:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też tak mam :P

Odpowiedz

mk
mk | M. | 2017-10-09 11:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A włożyć duży palec od stopy do buzi tez pani potrafi ? Bo to chyba o to autorowi tekstu chodziło

Odpowiedz

R
R | M. | 2017-10-16 07:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A włożysz duży palec u stopy do ust?

Odpowiedz

izabelka
izabelka | 2017-05-24 12:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moja Antonówka w dzien matki konczy czwarty miesiac i rosnie jak na drożdzach juz sam sie przejreca na brzuszek jak lezy na pleckach jest moim 2 dzieckiem ale zauważam ze rozwija sie szybciej niz starszy syn

Odpowiedz

mama
mama | 2017-05-02 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po pierwsze nie wolno podciągać niemowlaka do pozycji siedzącej za rączki!!! W ten sposób dzieci są badane przez lekarzy i fizjoterapeutów i tylko oni mogą wykonać taki manewr z dzieckim!!! Po drugie jaka pozycja półleżąca?! Dla dziecka najlepsze co możemy zrobić to częste układanie malucha na brzuchu aby mógł ćwiczyć mięśnie. Oczywiście dzieci uwielbiają pozycje wysokie ale póki im jej nie pokażemy to nie będą się jej domagać płaczem czy marudzeniem. Maluch powinien usiąść sam a zanim to osiągnie misi zdobyć szereg innych umiejętność np. pełzanie, czworakowanie. Większość ludzi i tak sadza sama swoje dzieci bo panuje przeświadczenie, że dziecko w 6 miesiącu powinno samo siedzieć, a to nieprawda. Zdrowo rozwijające się maleństwo usiądzie samo parę miesięcy później. Oczywiście nie zabijemy tym swoich dzieci ale możemy negatywnie wpłynąć na ich układ kostno-mięśniowy, skoro dziecko zdrowo się rozwija a samo czegoś nie robi to znaczy że nie jest na to gotowe!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja
Ja | mama | 2017-05-25 08:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jesteś lekarzem??

Odpowiedz

Mamusia
Mamusia | mama | 2017-07-22 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autorzy nie maja na mysli szarpac malucha za rece , tylko objac delikatnie nadgarstek i powoli przysuwac do siebie. Tez tak robilam
Tylko pod plecki kladlam poduszke. Malemu nie wychodzilo tym sposobem ale w nosidelku sam probowal. A pozycja połlezaca w czym problem ? Moj maly mial refluks i w tej pozycji spedzal wiekszosc dnia. W nocy w lozeczku jdynie bacznie go obserwowalismy poniewaz sie krztusil pokarmem. Jadl czuwal a nawet zamiast gondoli chodzil w nosidle na spacery... Mial zalecenie spania w nosidle w pozycji pollezacej ale na to juz nie wyrazilam zgody ze wzgledu na jego wygode. Jezeli ta pozycja nie jest polsiedzaca ,nie ma w niej problemu a czasami moze pomoc.

Odpowiedz

Edie
Edie | 2015-04-28 22:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Reni. Dzieci karmione sztucznie mogą mieć rozszerzaną dietę od 4 miesiąca, dokładnie między 16 a 27 tygodniem. WHO zaleca rozszerzanie diety od ukończenia 6 miesiąca dzieciom karmionym piersią (również rekomendowane przez WHO). Jednak dzieci karmione mlekiem modyfikowanym często zmagają się z zaparciami. Wprowadzanie warzyw i owoców już w 4 miesiącu daje dziecku dostęp do naturalnego błonnika, co usprawnia pracę jelit. Dzięki temu, probiotyki, które zazwyczaj podaje się dziecku z zaparciami, dłużej żyją w przewodzie pokarmowym (błonnik stanowi dla nich pożywienie). Jak by nie patrzeć, dziecko zaczyna się normalnie wypróżniać. Nie potrzeba czopków i chemii. Naturalne składniki pokarmowe zawsze będą lepsze od chemicznych suplementów. Mojej Oli podaję jabłuszko na zaparcia i przepajam sokiem 100% jabłkowym rozrobionym pół na pół z wodą. Skończyły się problemy z zaparciami i płaczem przy oddawaniu stolca. Nie potrzeba czopków i innych preparatów. Co do piwa, zgodzę się. To sód jęczmienny działa mlekopędnie. Jednak, gdy prolaktyna nie dopisuje, oksytocyny w organiźmie tyle, co kot napłakał, to nie pomoże nic :( Przy mojej Oleńce chyba zbyt pochopnie była podjęta decyzja o dokarmianiu jej mlekiem modyfikowanym, bo w pierwszej dobie spadła z wagi prawie 10%. Nie chciałam, żeby była głodna, więc za radą neonatologa, dokarmiałam. Po 12 tygodniach mleko zaczęło zanikać totalnie i przestałam karmić piersią i przeszłam na mleko modyfikowane. Trudno. Zdecydowanie wolałabym karmić piersią, ale wyżej nerek nie podskoczę :( Pozdrawiam :)

Odpowiedz

Reni
Reni | 2015-04-24 08:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakie rozszerzanie diety w 4 miesiącu??? WHO zaleca po ukończeniu 6 miesiąca. Co za bzdura z tym alkoholem na poprawę laktacji!!! To przekręcanie faktów. Na poprawę laktacji dobry wpływ ma słód jęczmienn, który jest na przykład w piwie bezbezalkoholowym Karmi.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ona
Ona | Reni | 2017-08-02 23:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bzdura bzdura bzdura reni doczytaj i doinformuj się zanim otworzysz buzie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?