Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

17. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
17 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. vlavetal - Fotolia.com

17. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Twoje dziecko rozpoczęło 17. tydzień życia. Z malutkiego noworodka zamieniło się w zgrabne niemowlę, które z dnia na dzień zaskakuje cię swoimi umiejętnościami. Sama nie możesz się nadziwić, jak bardzo zmieniło się twoje dziecko od czasu, kiedy wyszliście ze szpitala...

17-tygodniowe niemowlę umie już trzymać główkę wysoko, leżąc na brzuszku podnosi pewnie klatkę piersiową opierając się na przedramionach i w tym położeniu śledzi ruch przedmiotu przesuwanego mu przed oczkami w odległości ok. 30 cm.

Dziecko z coraz większym zapałem będzie ćwiczyć przewroty z plecków na brzuszek, a teraz prawdopodobnie potrafi już zmieniać pozycję i przewracać się na boczki. Z tej pozycji już prowadzi krótka droga do przewrotu na brzuszek. Choć niektóre dzieci opanowują tę umiejętność już w 4. miesiącu życia, większość dzieci potrafi bez problemu zrobić taki przewrót dopiero około 20. tygodnia życia. Nowa pozycja staje się dla niemowlaka bardzo atrakcyjna, od tej chwili ilekroć znajdzie się na plecach, będzie chciało przewrócić się na brzuszek.

W 17. tygodniu życia dziecko coraz pewniej siedzi z podparciem i z tym większym zapałem obserwuje świat. Potrafi już wytrzymać w tej pozycji dosyć długo bez przewracania się.

Sprawdź, jak przebiega nauka siadania.

Twoje dziecko cieszy się, gdy pomagasz mu przejść z pozycji leżącej na plecach do siedzącej. Nachylając się nad nim, pozwól mu uchwycić twoje palce, po czym powoli podciągaj niemowlę do pozycji siedzącej. Zobaczysz, jak dziecko przygina głowę do klatki piersiowej, kurczy się w sobie i samo dąży do zmiany pozycji.

17. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

17-tygodniowe dziecko coraz więcej gaworzy. W jego repertuarze pojawiają się takie zestawy głosek jak „ba”, „ma”, „la”, „ta”, ghee”.

Zdenerwowane czy zmartwione niemowlę może uspokoić się samo, ssąc kciuk czy wkładając do buzi całą piąstkę. Jest to kolejny etap w nauce samokontroli i zwalczania emocjonalnego dyskomfortu.

Duża różnorodność przeżyć dziecka w ciągu dnia może stać się z czasem powodem niespokojnych nocy i pojawienia się u dziecka reakcji tzw. popłakiwania. My to nazywamy marudzeniem, a niemowlę po prostu w ten sposób odreagowuje nadmiar doznanych w ciągu dnia wrażeń.

Staraj się zapewnić dziecku wyważoną ilość bodźców w ciągu dnia, unikaj zwłaszcza supermarketów i zatłoczonych, głośnych miejsc, które mogą wywołać u niemowlęcia poczucie dyskomfortu. Dziecko atakowane ze wszystkich stron obcymi dźwiękami, obrazami i zapachami może stać się nerwowe i niespokojne.

17-tygodniowe dziecko nawiązuje z tobą coraz pełniejszy kontakt uczuciowy. Potrafi już rozróżniać osoby znane od nieznanych. Na widok domowników uśmiecha się, a widząc kogoś obcego, wpatruje się badawczo w nieznajomą twarz, po czym odwraca się z niepokojem, szukając oparcia w tobie, a nawet wybucha płaczem. Dziecko bez trudu odróżnia dotyk twardej, szerokiej ręki taty, kiedy mu ją wkłada pod plecy, i potrafi go odróżnić od delikatnego dotyku matki.

W 17. tygodniu życia dziecko w coraz większym stopniu potrafi wyrażać siebie w zabawie. Potrząsanie zabawką albo uderzanie nią o stół lub o podłogę może być objawem jego radości, frustracji, złości lub podniecenia.

Zobacz: TOP 7 prezentów dla niemowląt.

Dziecko najbezpieczniej czuje się przy tobie, ale to nie powód by ograniczać mu kontakty z innymi ludźmi. Wręcz przeciwnie. Osoby nieznane dziecku dostarczają niemowlęciu ważnych bodźców dla ogólnego rozwoju. W kontaktach społecznych dziecko obserwuje bowiem różne zachowania dorosłych i sytuacje, do których uczy się dostosowywać własne reakcje. Stwierdzono nawet, że dzieci pozbawione możliwości obcowania z dorosłymi i starszymi dziećmi, gorzej się rozwijają.

17. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Dziecko uderza głową o ścianę

Strasznie to wygląda, ale wbrew obawom rodziców takie zachowanie zwykle nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach w rozwoju. O wiele częściej jest objawem tego, że dziecko jest złe, zaniepokojone, chce mu się spać albo coś je boli (np. ucho). Choć trudno w to uwierzyć, ta jednostajna, powtarzająca się czynność uspokaja dziecko. Zwykle nawyk bicia głową ustępuje wraz z wiekiem dziecka, jednak możesz dużo zrobić, aby wyeliminować go jak najszybciej. Przede wszystkim zapewnij dziecku dużo bliskości fizycznej i spokojny tryb życia.

Jedynie jeśli uderzanie główką o ścianę czy podłogę powtarza się często i jest tak silne, że sprawia dziecku ból, trzeba poradzić się lekarza. Prawdopodobnie będzie konieczna konsultacja neurologa albo psychologa.

Sprawdź, jakie zachowania niemowlaka powinny niepokoić rodziców?

17. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Jak pielęgnować suchą skórę dziecka?

Jeśli dziecko ma rzeczywiście mocno przesuszającą się skórę, to do jej pielęgnacji najlepiej używać emolientów – specjalnych środków, które nie tylko myją, ale również chronią skórę przed przesuszeniem. Do kąpieli proszę dolewać specjalny płyn lub oliwkę. Uwaga: nie stosujemy już wówczas mydła, gdyż mogłoby ono właśnie wysuszyć skórę. Jeśli po umyciu jest ona sucha, warto ją dodatkowo posmarować kremem. Ważne, by przesuszone miejsca smarować nim kilka razy dziennie: to będzie najlepsza ochrona.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Mydło czy chusteczki? Poznaj najlepsze kosmetyki dla niemowląt.

17. tydzień życia niemowlaka - Film

Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka - radzi logopeda:

17. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

W którym centylu jest dziecko? (Siatki centylowe online)
Teksty najpopularniejszych kołysanek
Pielęgnacyjne wpadki zbyt troskliwych rodziców
8 produktów, które ułatwią kąpiel dziecka
Jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne
Wózki spacerowe - przegląd i opinie

17. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Ile dzieci planujecie?
Najbrzydsze imiona dla dziewczynek
Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

separator Wyślij e-mailem separator 11 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (11)
avatar

Hhnk
Hhnk | 2017-03-20 10:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po co uczyc siadac?? Dziecko usiadzie jak bedzie gotowe, sadzaniem tylko przeszkadzamy! Poza tym nie wolno uczyc dziecka podciagania, ono sie rozwija przez wypychanie z lapek. Az sie zdenerwowalam, co za bzdury wypisujecie

Odpowiedz

Przemek
Przemek | 2017-02-13 09:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasz ma właśnie 17 tygodni i siedzi dość stabilnie i długo z podparciem.
Zaczynał już tydzień temu, na konsultacji stwierdzili, że nie powinno to prowadzić do żadnych komplikacji (dziecięcy fizjoterapeuta)
Za to do obracania się na brzuch wcale się mu nie spieszy 😁

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wtf??
Wtf?? | Przemek | 2017-03-20 10:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gratuluje. Juz szukajcie rehabilitanta, fizjo najwyrazniej niedouczony. Jak mozna sadzac dzieciaka w 17tym tyg???

Odpowiedz

Emik1
Emik1 | 2016-12-16 05:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A juz sie balam ze mam cofniete dziecko w rozwoju. Dzieki ludziska ze wkoncu ktos szczerze napisal jak przebiega rozeoj ruhowy. Wg tych poradnikow mam leniwca w domu. Zat inteligentnego😜

Odpowiedz

Pyza
Pyza | 2016-12-10 00:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W jaki sposób szesnastotygodniowe niemowlę mogłoby uderzać głową o ścianę? Tak zwyczajnie podchodzi do ściany i uderza? Czy trzeba je do niej przystawić?

Odpowiedz

Kat
Kat | 2016-10-06 20:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój maluch w 14-15 tyg potrafił przewrócić się z plecków na brzuch i wyciągnąć rączkę spod siebie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

PAT
PAT | Kat | 2017-03-09 23:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek od 14 tygodnia potrafi bez problemu przewracać się z pleców na brzuch i z powrotem na plecy.

Odpowiedz

Ann
Ann | 2016-07-31 05:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecko siedzi samo z podparciem w wieku 6miesięcy, siada samo nawet dopiero w 8. Nikt mi nie powie, że dziecko, które dopiero zaczęło w sumie w miarę pewnie trzymać główkę, należy sadzać- nawet z podparciem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sonia
Sonia | Ann | 2017-04-20 00:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jednak ;) moj ma 17 miesiecy... od 3 dnia spal na brzuszku i potrafil podnosic sam glowke i przewracac ja z jednego policzka na drugi... jak mial 2 tygodnie podnosil sie sam na raczkach, lezac na brzuszku... i potrafil tak wytrzymac 3 min. Teraz moze tak nawet 20min spedzic... jak skonczyl 12 tygodni sam chwycil mnie za oba palce i podciagnal sam glowke i probowal usiasc. Wielokrotnie tez lezac na plaskim probuje sie podniesc lokciami. Kazde dziecko inaczej sie rozwija... niektore szybciej a niektore wolniej. Zadna matka widzac ze dziecko nie potrafi trzymac samo glowki i kregoslup nie jest na to gotowy nie zacznie dziecka sadzac ;) trzeba te wszystki poradniki traktowac z przymrozeniem oka... ;) pozdrawiam

Odpowiedz

Pat
Pat | 2016-07-25 00:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to za bzdura, by 17 tygodniowe niemowlę uczyć siadać i sadzac z podparciem? Dziecko powinno samo zacząć siadać, gdy kręgosłup będzie na to gotowy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aas
aas | Pat | 2016-10-21 09:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadza.sie. brednie...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?