Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

18. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
18 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. Oksana Kuzmina - Fotolia.com

18. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

U 18-tygodniowego dziecka pojawia się umiejętność chwytania przedmiotów podawanych mu nad twarzą. Dziecko coraz częściej chwyta rzeczy tylko jedną ręką, podczas gdy drugą trzyma w tym czasie w przykurczu. Stwierdzono, że już w tym czasie można zauważyć przewagę jednej ręki nad drugą. Możesz też zaobserwować, że chwytanie odbywa się zwykle z dużym udziałem... nóżek. Polega to na tym, że gdy niemowlę wyciąga ręce po przedmiot lub niesie do buzi, równocześnie podnosi nóżki do góry. Zresztą nóżki stają się teraz ulubionym obiektem zabaw dziecka, które zafascynowane stópkami obmacuje je, chwyta i gryzie (potrafi nawet obgryzać paznokieć u największego palca!).

U 18-tygodniowego niemowlaka wykształca się umiejętność samodzielnego siedzenia z trzymaniem się np. szczebelków łóżeczka. Dziecko trzeba oczywiście posadzić i pozwolić mu chwycić się podpory. Trzymając się w ten sposób, dziecko usiedzi zaledwie kilkanaście sekund, ale już po paru dniach – kilka minut. Równocześnie z samodzielnym siadaniem można dziecko postawić na nóżki z pozycji na plecach, ciągnąc je za rączki. Jednak chęć stawania zależy od samopoczucia dziecka. Jeśli nie ma ono w danej chwili ochoty na stanie, będzie niezadowolone krzyczeć oraz uginać nogi w kolanach. Dziecko usztywnia też nóżki, gdy się je chwyci pod paszki i postawi pionowo.

Sprawdź: kiedy niemowlę siada?

18-tygodniowe niemowlę aktywnie wypróbowuje wszystkie zdobyte zdolności i potrzebuje na to sporo bezpiecznego miejsca. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie dziecka w dużym kojcu ze ściankami z siatki, w którym na pewno nie zrobi sobie krzywdy.

18. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Okres czuwania u twojego 18-tygodniowego dziecka wydłużył się do około 6 godzin w ciągu doby: przez tyle czasu niemowlak jest aktywny i gotowy do zdobywania coraz to nowych umiejętności. Mózg niemowlęcia osiąga już taki stopień dojrzałości, że zaczyna się ono uczyć pierwszych prostych zależności przyczynowo-skutkowych, niezmiernie ważnych dla jego dalszego rozwoju intelektualnego. Dziecko wie już, że jeśli płacze, to ktoś do niego przychodzi, a jeśli ssie pierś, to płynie mleko.

U 18-tygodniowego dziecka pojawiają się też pierwsze reakcje obronne: jeśli nakryjesz dziecko pieluchą, po upływie kilku sekund zdenerwowany maluch zacznie energicznie trzepotać rączkami i nóżkami, by ściągnąć z siebie niepożądany przedmiot. Choć ruchy te są zupełnie chaotyczne, to doprowadzają do zamierzonego przez dziecko celu: zrzucenia pieluszki z twarzy. 5-miesięczne niemowlę potrafi manipulować czymś, czego nie widzi, ale czuje.

Dziecko już coraz dłużej w okresach czuwania potrafi skupić się na jakiejś wykonywanej czynności, ale jeśli wykazuje objawy znudzenia, nie rób niczego na siłę. Zmień zabawkę, aktywność, lub po prostu pozwól niemowlęciu odpocząć i zająć się sobą.

Kontakty dorosłych z niemowlętami mogą być bardzo różne. Odpowiednio urozmaicone, żywe, pobudzające do aktywności ruchowej, gaworzenia, uśmiechu – wywierają dodatni wpływ na rozwój dziecka. W wieku ok. 18 tygodni dzieci uwielbiają łaskotki, pocieranie noska o nosek, śmieszne miny i inne wygłupy. Potrafią śmiać się z tego do rozpuku.

Wypróbuj zabawy rozwijające dla niemowląt.

Gdy dziecko płacze, można go uspokoić nie tylko biorąc na ręce i przytulając, ale dziecko ucisza się również, słysząc głos mamy, taty lub interesujący dźwięk, na przykład dzwonka, gwizdka, telefonu.

Możesz spróbować zrobić niemowlęciu pierwszy mini-teatrzyk kukiełkowy. Wystarczy, że weźmiesz jakąś maskotkę (kotka, pieska, małpkę) i zmieniając głos, będziesz przemawiać do dziecka, ruszając zwierzątkiem.

18. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Niemowlę śpi z otwartą buzią

Oddychanie przez buzię może być objawem nie tylko zatkanego noska (chociaż to pierwsze podejrzenie), lecz także zwiastować problemy logopedyczne. Warto więc pokazać dziecko pediatrze albo laryngologowi. Jeszcze przed wizytą u niego obserwuj, jak często dziecko śpi z otwartą buzią oraz czy podczas czuwania nie wysuwa bardzo często języka na wargi. To pomocne informacje przy diagnozie.


Sprawdź kalendarz badań niemowlaka od 0 do 12 miesięcy.

18. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Dlaczego dziecko ulewa?Powodem niepokojących objawów (ulewania i czkawki) może być przekarmianie. Możliwe, że dziecko je zbyt często i za dużo. Radzę nie budzić wtedy niemowlęcia do karmienia, lecz cierpliwie czekać, aż samo upomni się o posiłek, nawet gdyby przerwy między karmieniami przedłużały się do 4 godzin.Jeżeli mleko wypływa z piersi zbyt szybko, przed karmieniem trzeba go trochę odciągnąć. Po karmieniu należy zaś trzymać dziecko w pionie, aż usłyszy się wyraźne odbicie. Nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek leków. Ważna jest dostosowana do potrzeb dziecka technika karmienia i cierpliwość.

dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra

18. tydzień życia niemowlaka - Film

Jak rozpoznać alergię u dziecka - radzi pediatra:

18. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Dlaczego dziecko nie chce spać - 8 powodów
Kalendarz badań niemowlaka od 0 do 12 miesięcy
Plan ząbkowania niemowlaka do druku
Jak ochronić dziecko przed otyłością - 9 rad dla rodziców niemowlęcia
7 wielkich mitów o karmieniu piersią

18. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Kosmetyki dla niemowlaka - SONDA
Ciemieniuch ciągle wraca...
Dzieci - podział na roczniki i miesiąca. Dołącz do Klubu Mam!


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

separator Wyślij e-mailem separator 31 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (31)
avatar

Mama
Mama | 2017-08-16 06:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Drogie mamy ,które czytacie te bzdury, proszę nie krzywdzcie swoich dzieci sadzajac je na siłę, a tym bardziej stawiając je na nóżki,jeszcze w dodatku chwytając za rączki...To chyba podejście z przed 50lat.Teraz fizjoterapeuci zalecają zostawić dziecko w w spokoju i pozwolić mu się rozwijać własnym tempem,czyli samo ma robić to do czego dojrzało.norma chodzenia dla dzieci to nawet18 miesięcy i jeśli do tej pory nie chodzi to zaczyna się intensywny trening.owszem można wcześniej zachęcić i ćwiczyć (10,12miesiąc),ale po co z 4miesięcznym dzieckiem ?ono samo ma jeszcze dużo czasu,w ciągu którego będzie turlac się,podpierać na boczkach,bawić na boczkach,siadać(samo przez przejście na bok,bo dzieci nie siadają na wprost,)pewnie pelzac,czworakowac,kucac,bawić się w kuckach,wstawać z podparciem,chodzić z podparciem itp.my też nie uczymy się ułamkow zanim nie nauczymy się dodawać,czytać zanim poznamy litery.Bawmy się i cieszmy powoli pięknymi chwilami wraz z naturalnym rozwojem maluszka,a nie zameczajmy go tym na co nie jest gotowy

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-07-09 20:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba komuś pomyliły się tygodnie :)

Odpowiedz

Wildcherry
Wildcherry | 2017-05-25 08:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bzdury!!! Sadzając dziecko można mu bardzo zaszkodzić!

Odpowiedz

M.
M. | 2017-03-29 12:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakim cudem niemowlę, które nie ma jeszcze ząbków ma obgryzać paznokcie? I po co na siłę uczyć dziecka siedzenia? Czy dziecko nie powinno same próbować siadać? Ćwiczyć z maluszkiem, ale nie robić niczega za nim samo nie zacznie czegoś robić.

Odpowiedz

Agnes
Agnes | 2017-02-04 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Stawiać i sądząc dziecko... Jak można pisać takie bzdury. A potem ktoś kto nie ma pojęcia o rozwoju dziecka będzie robił takie głupoty. Tragiczna strona, same głupoty

Odpowiedz

~Kate
~Kate | 2017-01-30 08:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakie bzdury o sadzaniu i obgryzaniu paznokci. Ciekawe kto to pisał?

Odpowiedz

Natt
Natt | 2017-01-26 08:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeszcze na początku śledziłam ten poradnik wraz z rozwojem dziecka. Czytając od 16 tygodnia o sadzaniu, uderzaniu głową przez niemowlę w ścianę i obgryzaniu paznokci (czym???) żegnam się z babyonline.pl

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wildcherry
Wildcherry | Natt | 2017-05-25 08:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, straszne i szkodliwe bzdury.

Odpowiedz

mk
mk | 2017-01-10 17:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Obgryzanie paznokcia:-) ....ciekawe czym. ..

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | mk | 2017-02-13 21:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahah dobre

Odpowiedz

Uhhh
Uhhh | 2016-12-10 18:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecka sie nie sadza na sile....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

karolina
karolina | Uhhh | 2017-01-26 05:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A kto napisal ze na sile?! Po co komentujesz jesli czytac ze zrozumieniem nie potrafisz. Zapisz sie lepiej na kolko haftu bo takue komentarze nikomu nie pomagaja ani nie sa potrzebne

Odpowiedz

anna
anna | 2016-08-23 12:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem kto pisal te artykuly ale chyba powinniscie je zweryfikowac... Stawiac 18-tyg dziecko na nogi???

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jag
Jag | anna | 2016-10-12 09:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzymając, nie puszczać. Ja stawiam już od 2-3 tyg

Odpowiedz

Est
Est | anna | 2016-11-29 22:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko od 3 tygodni staje na nogi, a dopiero ma 18 tygodni... wiec podane informacje nie sa wyssane z palca.

Odpowiedz

karolina
karolina | anna | 2017-01-26 05:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przez takich jak ty to az strach myslec co ze swoim dzieckiem robisz! Jesli nie rozumiesz co stoi za ida- stawiac dziecko na nogi a nie doslownie to robic radze zapisac sie na lekce polskiego gdyz szkola nie odniosla w twoim przypadku oczekiwanego sukcesu nauczania .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?