Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

19. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
19 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. Nik - Fotolia.com

19. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Ponieważ głowa, szyja i ramiona dziecka stale się wzmacniają, w 19. tygodniu życia potrafi ono umieść klatkę piersiową niemal pod kątem prostym w stosunku do podłoża. Taka pozycja „foki” umożliwia mu znacznie lepszą perspektywę w oglądaniu świata i jest ważnym etapem w przygotowaniu do raczkowania.

U 19-tygodniowego niemowlęcia pojawia się odruch chwytania przedmiotu z boku (w pozycji na pleckach). Jeśli podasz dziecku jakąś zabawkę z lewej lub z prawej strony, to chwyta ją ono jedną ręką, bliższą. W tym samym czasie pojawia się u dziecka jeszcze jedna reakcja: potrząsanie przedmiotem. Podaj dziecku zabawkę, a zobaczysz, jak radośnie będzie nią wymachiwać.

Twoje dziecko staje się bardzo ruchliwe, nawet przez sen, przemieszczając się po całym łóżeczku.

Bardzo ważne dla 19-tygodniowego dziecka jest dawanie mu różnych grzechotek lub innych zabawek wydających dźwięki przez potrząsanie, uderzanie lub obracanie nimi. Dodatkową atrakcją mogą być pozytywki, które kształcą słuch dziecka i pobudzają wyobraźnię. Pamiętaj jednak, by nie były to dźwięki za ostre, piskliwe lecz łagodnie i melodyjne – takie, by w razie zmęczenia dziecko mogło przy nich zasnąć.

Zobacz TOP 10 zabawek dla niemowląt.

19. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

19-tygodniowe dziecko już rozumie, kiedy wymawiasz jego imię, potrafi także zidentyfikować głos matki, nawet jeśli słyszy go w tłumie. W miarę rozwoju mowy dziecka rośnie również jego gadatliwość. Wydawanie dźwięków najwyraźniej sprawia niemowlęciu wielką frajdę, a teraz jest ona tym większa, że zaczyna się już lawirowanie między samogłoskami i spółgłoskami i zestawianiem ich w sylaby. Posłuchaj, jak niemowlak ćwiczy i powtarza swoje frazy, artykułując coraz częściej dźwięki bardzo podobne do prawdziwych słów.

Jeśli niemowlak nie reaguje na twój głos, mało gaworzy i nie odwraca główki w stronę dochodzących dźwięków, skonsultuj ten problem z waszym lekarzem pediatrą.

19-tygodniowy niemowlak jest wpatrzony w ciebie jak w obrazek. Wyraz twojej twarzy, sposób mówienia, mowa ciała, zachowanie wobec innych osób mają ogromny wpływ na samopoczucie dziecka. Kiedy jesteś uśmiechnięta, zadowolona, spokojna, odprężona, dziecko szybko i pozytywnie odpowiada uśmiechem i radosnym podnieceniem. I odwrotnie: dziecko bardzo dobrze potrafi wyczuć napięcie, smutek, niepokój i odpowiada ci analogicznymi uczuciami. W momentach smutku czy zdenerwowania niemowlęcia nadal najlepszą pomocą jest kontakt fizyczny (przytulenie i ukołysanie).

Staraj się być miła i łagodna w stosunku do dziecka, nawet jeśli w środku cała wrzesz. Niemowlę nie rozumie jeszcze twoich nastrojów, a mimo to mogą one przyprawiać go o wiele większy stres niż sobie wyobrażasz. Podniesiony głos, płacz czy nawet długie okresy milczenia między tobą a partnerem odbijają się negatywnie na usposobieniu dziecka, zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie.

Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

19. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Dziecko szarpie się za ucho

Na dwoje babka wróżyła: albo po prostu dziecko się nudzi, albo uszko je boli, a ono na własny sposób próbuje ukoić ten ból. Szarpanie uszka albo pocieranie nim o poduszkę często jest jednym z objawów zapalenia ucha. Infekcja jest bardzo prawdopodobna, szczególnie jeżeli w parze z takim zachowaniem dziecka idzie jeszcze gorączka albo katar.

19. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Jak nauczyć niemowlę spania w swoim łóżeczku?

Wieczorem niemowlęta zasypiają najczęściej pod koniec karmienia piersią lub butelką. Jeśli jednak tak się nie dzieje, połóż dziecko spokojnie do łóżeczka. Może nie zapadnie od razu w sen, ale zacznie się przyzwyczajać do samodzielnego zasypiania. Najlepiej taką naukę rozpocząć wcześnie. Im starsze dziecko, tym jest to trudniejsze. Dziecko przyzwyczaja się bowiem do obecności mamy przy zasypianiu i czuje się osamotnione, kiedy wyjdzie ona z pokoju.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

19. tydzień życia niemowlaka - Film

Zobacz najlepsze zabawki dla niemowląt za mniej niż 50 zł:

19. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Jak wyleczyć katar u niemowlaka?
Ból brzucha u niemowlęcia - 6 możliwych przyczyn
Alergiczne niemowlę - po czym poznać, jak karmić?
Aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku
Kalendarz szczepień obowiązkowych

19. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Dzieci - podział na roczniki i miesiące. Dołącz do Klubu Mam!
Jakich pieluszek używacie?
Jak dbać o siusiaka?Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

separator Wyślij e-mailem separator 8 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (8)
avatar

Gad
Gad | 2017-03-24 22:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Serio????? Niemowlę uczyć zasypiac????

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

bbbb
bbbb | Gad | 2017-04-05 15:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A kiedy ma się nauczyć?

Odpowiedz

Kasia
Kasia | Gad | 2017-07-20 09:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co w tym dziwnego?

Odpowiedz

Gabii
Gabii | Gad | 2017-07-19 11:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z tym to się alurat zgodzę, mój syn tylko z początku zasypiał w ramionach, sam nauczył się zasypiania bez mojej pomocy, po prostu kładę do łóżeczka i sam zasypia :) tak samo jest w dzień :)

Odpowiedz

Anula
Anula | Gad | 2017-06-16 18:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Naprawde da sie nauczyc niemowle usypiac w lozeczku..☺️Nasza 19 tygodniowa Hania sama juz zasypia od tygodnia w lozeczku👏👍

Odpowiedz

Marcin
Marcin | Gad | 2017-04-12 05:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A dlaczego nie. Moja corka do 16 tyg. zasypiala tylko na rekach, obecnie w 19 tyg. zasypia rownie czesto odlozona do łóżeczka co i na rekach.
Co w tym dziwnego, zwlaszcza ze nie robi przy tym problemu. Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje. Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta
Aneta | Marcin | 2017-05-09 07:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój 19-tygodniowy synek zasypiał sam w łóżeczku w swoim pokoju odkąd wróciliśmy do domu ze szpitala. Po karmieniu odkładam go do spania, głaszczę i wychodzę. Zazywczaj nie potrzebuje nawet smoczka. Tak jest też w ciągu dnia. Starszy syn miał podobnie więc przynajmniej u nas to kwestia przyzwyczajenia;-).

Odpowiedz

minimini
minimini | Aneta | 2017-10-22 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też sie zgadzam, córka odkąd skończyła 13 tydz po karmieniu i odbiciu układam ją w łóżeczku mówie "pora spać Kochanie" daje buziaka, a ona sie odwraca i zamyka oczka, wszystko sie da to kwestia podejścia i indywidualna sprawa szkraba.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?