Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

21. tydzień ciąży

20.03.2017 | 67
separator Wyślij e-mailem
21 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

21. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko jest wielkości sporego banana. Od czubka główki po pośladków mierzy około 18 cm. Waży prawie 315 gramów. 


W 21. tygodniu ciąży rączki i nóżki dziecka mają już odpowiednie proporcje. Miękkie, delikatne chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości. 
 
Wraz z rozwojem układu nerwowego ruchy dziecka są coraz lepiej skoordynowane. 
 
Choć twoje dziecko nie przyszło jeszcze na świat, już teraz ma szansę zostać smakoszem. Jak to możliwe? Smak twoich wód płodowych zmienia się w zależności od tego co jesz, np. jeśli często podjadasz słodkie owoce, powiedzmy banany, i wody płodowe robią się słodkawe. Dziecko przekonuje się o tym, gdy je połyka (sprawdź, jak wyglądają i jak odchodzą wody płodowe). 
 
Zastanawiasz się, co słyszy dziecko w brzuchu? W 21. tygodniu ciąży dociera do niego coraz więcej dźwięków. Odgłosy dobiegające z wnętrza twojego ciała (te, które towarzyszą pracy żołądka i jelit, szum przepływającej w naczyniach krwi i bicie serca oraz twój głos, który rezonuje w całym ciele) już zna, ale teraz docierają do niego także dźwięki ze świata zewnętrznego. Stopniowo uczy się je rozpoznawać i odróżnia przyjemne od nieprzyjemnych. Na te niemiłe reaguje szybszym biciem serca i drżeniem całego ciała, a przyjemne działają uspokajająco i kojąco. 
 
Czy wiesz, że dziecko rozpozna twój głos po przyjściu na świat? Nie miej jednak wyrzutów sumienia, jeśli nie masz ochoty mówić do własnego brzucha. Gdy dziecko przyjdzie na świat i tak wyłowi twój głos spośród wielu innych: słyszy go przecież także wówczas, gdy prosisz w sklepie o kilo jabłek albo rozmawiasz z szefem o urlopie. 
 
Choć dzieci już przed narodzinami boją się hałasu i lepiej je przed nim chronić, nie martw się, jeśli np. masz psa, który lubi wściekle szczekać. Do powtarzających się dźwięków dzieci szybko się przyzwyczajają. Zbadano kiedyś noworodki mieszkające przy lotnisku. Na tych, których mamy mieszkały tam od dawna (wprowadziły się nie później niż w pierwszej połowie ciąży), ryk silników nie robił żadnego wrażenia.

21. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Brzuszek jest coraz większy, ale... nie tylko on się zmienia. Twoje buty zrobiły się trochę przyciasne? To normalne. Stopy maja więcej do noszenia, więc mają prawo trochę spuchnąć, poza tym hormony ciążowe zwykle nieco rozluźniają stawy. 
 
Twoje dłonie mogą być nieco zaczerwienione. To także sprawka hormonów w ciąży. Czerwone dłonie nie oznaczają żadnych problemów zdrowotnych!
 
Od 21. tygodnia ciąży zmian w twoim ciele będzie znacznie więcej: na brzuchu pojawi się lada moment ciemna linia biegnąca od spojenia łonowego do pępka. Ta brunatna linia to linea negra, znak firmowy ciąży. W połowie II trymestru pępek zacznie wystawać i będzie wyglądał jak guzik od windy. Na twojej twarzy mogą też pojawić się przebarwienia, które po porodzie powinny zniknąć. Na wszelki wypadek unikaj jednak słońca. 
 
Wszędzie widzisz kobiety w ciąży? Zauważasz je w sklepie, w kawiarni, w tramwaju, ulice aż się od nich roją? Nie, nie martw się, nie masz halucynacji, nie szykuje się wyż demograficzny. Po prostu zaczęłaś dostrzegać to, co wiąże się z dziećmi i macierzyństwem. Już teraz zaczęłaś być mamą.

21. tydzień ciąży - Film

USG połowkowe w ciąży – to już ostatni dzwonek na to badanie! Sprawdź, dlaczego:

21. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

21. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Ból stóp w ciąży - płaskostopie poprzeczne
 
Ciąża to trudny okres dla stóp: mają więcej kilogramów do noszenia, puchną... Może też pojawić się płaskostopie poprzeczne, które sprzyja bolesności nóg. 
 
Na skutek działania hormonu o nazwie relaksyna (rozluźnia on więzadła, by przygotować cię do porodu, działa nie tylko na miednicę, ale i na cały organizm, w tym drobne więzadła w obrębie stopy) i przeciążenia związanego z dodatkowymi kilogramami przodostopie może się poszerzyć, a sklepienie poprzeczne (czyli przestrzeń między paluchem a małym palcem) obniżyć. Pojawiają się wówczas:
 • Piekący ból, a stopa coraz bardziej się deformuje: staje się szersza, może wykoślawić się paluch (powstają halluks).
 • Na podeszwie powstają brzydkie żółtawe zmiany - modzele.
To dopiero początek efektu domina. Gdy stopa przestaje pełnić swoją funkcję jak należy (czyli podpierać ciało w trzech punktach), może pojawić się ból kolan, bioder, kręgosłupa a nawet głowy.
 
Aby zapobiec problemom ze stopami, spowodowanym płaskostopiem:
 • Pilnuj wagi. Nie powinno ci przybyć więcej niż 16 kg. 
 • Zrezygnuj ze szpilek. Chodząc w butach na wysokich obcasach obciążasz głównie przód stopy. 
 • Pomyśl o wkładkach ortopedycznych. Kupo je koniecznie jeśli przybrałaś na wadze ponad normę. Najlepiej zaopatrywać się w nie w specjalistycznym sklepie (można liczyć na indywidualny dobór), ale są także w zwykłych sklepach z obuwiem. Szukaj wkładki podnoszącej łuk poprzeczny. Ma kształt łezki.
 • Nie tkwij w bezruchu... Spaceruj, zmieniaj pozycję, ćwicz, np. wykonuj stopami okrężne ruchy...
 • ... ale nie szarżuj. Nadmierne obciążanie stóp, np. wielogodzinne stanie, także źle na nie wpływa.
 • Masuj. Możesz robić to przy pomocy piłki-jeżyka albo wybrać się na masaż relaksacyjny lub refleksologiczny.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

21. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Ciśnienie krwi w ciąży
 
Nawet jeśli nigdy nie miałaś z nim problemów, podczas ciąży położna lub lekarz zmierzy ci ciśnienie podczas każdej wizyty kontrolnej.  
 
Maksymalne prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi u dorosłego człowieka wynosi 140/90. W ciąży maksymalne prawidłowe ciśnienie tętnicze to 135/85. Każda wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego w ciąży to nadciśnienie, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum 6 godzin.
 
U około 5-10 procent kobiet ciśnienie rośnie ponad normę czyli przekracza 135/85 mmHg. Jeśli kobieta nie miała wcześniej stwierdzanego nadciśnienia, mówi się o nadciśnieniu indukowanym (wywoływanym) ciążą. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, jest na ten temat mnóstwo teorii. Wiadomo jednak, że nie jest to błaha sprawa, a kobietę z  takim problemem trzeba otoczyć szczególną opieką (dotyczy to również przyszłych mam, które miały nadciśnienie już przed ciążą) ponieważ nadciśnienie w ciąży może prowadzić do groźnych powikłań dla przyszłej mama i jej nienarodzonego dziecka takich jak m.in. niedotlenienie i zahamowanie wzrostu dziecka.  

Nadciśnienie indukowane ciążą częściej pojawia się kobiet, które:
 • spodziewają się dziecka po raz pierwszy,
 • mają więcej niż 35 lat,
 • otyłych
 • tych, które chorują na nerki lub cukrzycę.
Jeśli do nadciśnienia dołączy białkomocz, mówi się o stanie przedrzucawkowym. Jego najpoważniejszym powikłaniem może być rzucawka ciążowa – drgawki przypominające atak padaczki. Taki atak jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka (mówiąc bez ogródek: zagraża nie tylko ich zdrowiu ale i życiu), trzeba więc zrobić wszystko, by go uniknąć. Właśnie  dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. 

Szczególną opieką powinny by otoczone również te mamy, które miały nadciśnienie przed ciążą.
 
Artur Kucharski, ginekolog-położnik

21. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Z moich piersi zaczął wyciekać jakiś żółtawy płyn. Nie za wcześnie na siarę?
Wciąż jeszcze nie czuję ruchów dziecka. Co powinnam zrobić?

separator Wyślij e-mailem separator 67 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (67)
avatar

Betka
Betka | 2017-01-30 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My dziś zaczynamy 21 tydzień 😊 młody zaczął dokazywac już w 17 tygodniu - rewelacyjne uczucie 😄 Połowkowe usg już za nami i wszystko jest ok😀póki co 3 kg do przodu. Pozdrawiam wszystkie ciężarówki 😆

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-08-22 12:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej. A ja jestem przerażona. To moja 4 ciąża. Ostatni syn ważył najwięcej- 4kg120g. Słyszałam, że każda kolejna ciąża oznacza większe dziecko. Jestem w 21 tc, synek waży 475g. Prawie 0,5 kg, lekarka mówi, że to dobrze. Czytam w artykułach, że norma to od 300 do 400g . Wiem, że rodzę duże dzieci...i dlatego jestem przerażona:(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Bulubaba
Bulubaba | Mama | 2016-11-04 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prosze sie nie martwic , usg nie oddaje prawdziwej wagi dziecka tylko przybliżona wagę i tez zależy z jakiego sprzętu lekarz korzysta. Z reguły jest mówione ze każde dziecko jest większe od poprzedniego ale ja sie a tym nie zgodzę, spotkałam tyle par ktore maja 2-3 dzieci i np drugie mniej ważyło od pierwszego a trzecie miało przybliżona wagę do obu . Wiec prosze sie tym nie sugerować , dopiero pod sam koniec ciazy można określić ale tez mniej więcej jakie duze bedzie dziecko

Odpowiedz

gocha
gocha | Bulubaba | 2017-04-23 18:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba nie wie Pani co oznacza informacja duże dzieci. Mój 1 syn miał 4650, 2-gi 4780 - porody naturalne a 3-syn 5740! Teraz Jestem w 4 ciąży a dzidziuś z pomiarów jest na 2 tygodnie do przodu. Nie mam cukrzycy ciazowej, po prostu rodze duże dzieci. Jak ktoś mówi że jest przerażony bo dziecko było duże przy urodzeniu i miało 3800 to jest to śmieszne. Jak urodzi Pani 4800 lub przeszło 5100 to może Pani mówić o dużych dzieciach.

Odpowiedz

emilia
emilia | Mama | 2016-11-28 22:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie koniecznie umnie pierwsze 4,1 drugie 4,5 trzecie 3,6

Odpowiedz

slodka mamcia
slodka mamcia | Mama | 2016-12-06 12:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To moja 1-sza ciąża również 21tydzien. Wczoraj na usg lekarz powiedzial: "waga ok 445g" ale nic nie mowil ze za dużo. Dzis sie zmartwilam kiedy przeczytałam te komentarze. Dodam, ze choruje na cukrzyce i szybki przyrost masy ciała dzidziusia nie jest mile widziany.

Odpowiedz

Paulina88
Paulina88 | 2016-08-20 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam,jestem w 21 tygodniu i czuje ruchy od 15 tyg. :-) będą bliźniaki więc może dlatego już je czuję :-) wg USG będzie parka :-D ale 2września będzie kolejne więc wtedy się upewnie. Co do oznak ciąży to bardzo mi doskwiera ból krzyża :-(

Odpowiedz

edimedi1
edimedi1 | 2016-08-02 14:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej. Ja też jestem w 21 tc. z tym że to już moja trzecia ciąża :) Mam już dwóch chłopaków i ponoć tym razem ma być dziewczynka (tak stwierdził lekarz na ostatnim USG). Za kilka dni mam USG połówkowe i mam przeczucie że jednak będzie chłopak :) Czy któraś z Was miała tak że na jednym USG wyszło że dziewczynka a na następnym że jednak chłopak???

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Bululala
Bululala | edimedi1 | 2016-11-04 11:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

najlepiej jak usg połówkowe robi sie miedzy 21 a 22 tygodniem wtedy dokładnie widać czy chłopczykowi zastąpiły jąderka czy tez bedzie dziewczynka ponieważ w 20 tygodniu zaczynaja dopiero zastępować i nie można na 100% potwierdzić

Odpowiedz

Monika
Monika | edimedi1 | 2016-11-07 19:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam z usg w 18tygodniu wyszło ze dziewczynka bo na usg było widać mały "przecinek" jak lekarz w polsce stwierdził a w 20stym tyg w Anglii okazało się ze chłopak, nie był wstydliwy więc na 99,9% czekamy na chłopaka w marcu co nad bardzo cieszy ;)

Odpowiedz

Sabka
Sabka | edimedi1 | 2016-11-30 20:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, ja tak mambi nadal nie wiem czy bedzie chlopak czy dziewczynka:-(

Odpowiedz

Klaudia2602
Klaudia2602 | edimedi1 | 2017-02-07 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak pani ginekolog w 5 miesiacu powiedziala mi ze to dziewczynka w 8 okazalo sie ze chlopak ale mysle ze teraz maja dobre sprzety wiec sie nie pomylili to bylo 13 lat temu 😏🖒

Odpowiedz

Axam
Axam | edimedi1 | 2017-03-14 00:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak,ja tak miałam, w 14 tyg na 100% chłopak a w 20....ptaszek odleciał, była coreczka:)

Odpowiedz

MK
MK | edimedi1 | 2017-03-23 20:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, moja znajoma tak miała.

Odpowiedz

Delfinek
Delfinek | 2016-07-20 09:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej dziewczyny.Jestem w 21 tc.Ruchy malenstwa czuje juz od 3 tygodni.Za 2 tygodnie mam badanie połowkowe i mam nadzieje ze dowiemy się kto tam się rozwija :)Zdrówka życzę 😊

Odpowiedz

Maja
Maja | 2016-07-06 17:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hejka:) wczoraj byłam na USG połówkowym i już wiadomo, że będzie dziewczynka:). co do ruchów to coś się dzieje w moim brzuchu jakieś bulgotanie itp... ale czy to ruchy mojej gwiazdy nie wiem. Pani doktor mówi, że rozwija się prawidłowo.

Odpowiedz

Agnes
Agnes | 2016-07-05 07:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hejka :) ja właśnie dziś zaczynam 21 tydz. Mam łożysko ulokowane na przedniej ścianie, ale czuję co jakiś czas ruchy Maluszka,mniej więcej od końca 19 tyg. Fajne uczucie. :) pozdrawiam serdecznie wszystkie mamuśki i malutkie Fasolki :)

Odpowiedz

Jagoda
Jagoda | 2016-06-29 13:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hejka 😊 21 tydzień pierwszej ciąży i ruchy czuję od 17 tygodnia 😀 a od wczoraj wiem, że będziemy mieli kobietke 👧

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lola
Lola | Jagoda | 2016-06-29 17:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez 21 tc i tez yak wczesnie poczulam ruchy mimo ze to pierwsza ciąża, za to od wczoraj maluch tak szaleje ze az cieplo na sercu ;p

Odpowiedz

magfa
magfa | Jagoda | 2017-01-11 21:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mala bedzie miala na imie Jagòdka

Odpowiedz

marta
marta | Jagoda | 2017-03-07 10:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

też jestem w 21 tyg i będę mieć córeczkę, ale kopie mnie już dość wyraźnie <3

Odpowiedz

szczesliwa
szczesliwa | 2016-06-28 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Daga moze masz łozysko z przodu czy jak to opisac..:) i dlatego jeszcze nie czujesz ruchow. Ja jestem w 21 tyg :) jutro połówkowe :) mam nadz ze bedzie zdrowy syn :) to moja druga ciaza..pierwsza zakonczyla sie w 24 tyg ;(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

asia
asia | szczesliwa | 2016-10-09 13:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Straciliscie dzidziusia ?wyrazy wspolczucia

Odpowiedz

DAGA
DAGA | 2016-06-20 14:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

WITAM Jestem w pierwszej ciazy bardzo sie cieze na malenstwo bo bedzie dziewczynka ale martwie sie tym iz jestem w 21 tygodniu i nawet nie czuje ruchow wiec dlamnie to troszke niepokojace POZDRAWIAM SERDECZNIE

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Olesia
Olesia | DAGA | 2017-02-16 06:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja w drugiej ciąży tez długo ruchów nie czułam. Pojechałam da oddział ginekologiczny , gdzie mam znajomą i zrobili mi badanie bicia serca dzidziusia. Wszystko było ok. Za dwa dni już się kręcił 😀 to było w 20 tyg.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?