Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

27. tydzień ciąży

20.01.2016 | 59
separator Wyślij e-mailem
20 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

27. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko ma już 38 cm! Skąd taka wielka zmiana? Otóż od 27. tygodnia ciąży, czyli początku 3 trymestru, zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd nie będzie już mierzone od główki do pośladków, lecz od stóp do głów. Natomiast waga dziecka najprawdopodobniej przekracza już kilogram!
 
Dziecko ma coraz więcej kubków smakowych i coraz lepiej wyczuwa różnice w smaku wód płodowych w zależności od tego, co akurat zjadłaś. Niektóre dzieci mają czkawkę, gdy ich mama zje coś pikantnego, albo kopią wtedy mocniej. Właśnie teraz kształtuje się gust kulinarny dziecka w brzuchu - słodki smak - oto, co smakuje dziecku...
 
W ostatnich tygodniach ciąży dziecko przesypia około 15 godzin na dobę. Naukowcy twierdzą, że miewa nawet marzenia senne. Śniąc, porządkuje oraz utrwala sobie wrażenia i informacje, które dotarły do jego mózgu w czasie czuwania, np. że mama zaśpiewała mu kołysankę, a tata opowiedział bajkę.
 
To niesamowite, ale już teraz, na początku 3. trymestru ciąży dziecko uśmiecha się. Można to zobaczyć podczas badania USG!

27. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Twoja macica ma już wielkość dyni. Nie da się ukryć, że brzuszek będzie coraz bardziej utrudniał ci codzienne czynności. 

Martwisz się, że coś wypłynęło z piersi? Spokojnie. Kiedy jesteś podniecona, w trakcie seksu z piersi może zacząć wypływać ci siara. Nie wyciskaj jej, bo to pobudzi gruczoły do wytwarzania większej ilości pokarmu. By uniknąć mokrych niespodzianek np. w pracy, możesz stosować wkładki laktacyjne. 
 
Rozciągnięcie mięśni dna macicy może spowodować nietrzymanie moczu podczas kichnięcia lub głośnego śmiechu. Ćwicz mięśnie Kegla – dzięki temu nie tylko unikniesz niemiłej wilgoci, ale i lepiej przygotujesz się do porodu. 
 
Wiele kobiet obawia się, że seks w ciąży, a zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, może zaszkodzić dziecku. Tymczasem, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie ma powodów, by rezygnować ze współżycia w tym czasie. Dziecko może różnie reagować na skurcze macicy podczas orgazmu, jednak zarówno jego spokój, jak i chwilowe ożywienie, to całkiem normalne reakcje. A zatem – cieszcie się sobą, bo kto wie, ile czasu upłynie po porodzie, zanim będziecie mogli znów spokojnie się kochać.

27. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

27. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

27. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Obrzęki w ciąży

Czujesz się ciężka, nabrzmiała? Prawie trzy czwarte kobiet w ciąży cierpi na umiarkowane puchnięcie rąk, stóp i kostek. Obrzęki, które pojawiają się w wyniku zwiększonego przepływu krwi w tkankach organizmu, są całkiem normalne.

Jeśli wydaje ci się, że jesteś za bardzo spuchnięta, poradź się lekarza. Nadmierne puchnięcie może być oznaką stanu przedrzucawkowego

Jednak temu stanowi towarzyszą również inne objawy (np. podwyższone ciśnienie krwi, białko w moczu), na które lekarze zwracają uwagę podczas każdej wizyty.

Aby poczuć się lepiej i zmniejszyć opuchliznę:
  • Nie stój i nie siedź w bezruchu. Staraj się nie stać zbyt długo ani nie siedź w bezruchu. Jeśli musisz spędzać wiele godzin za biurkiem, rób sobie przerwy. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się albo nawet połóż na chwilę. 
  • Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami. To ułatwia odpływ krwi. Możesz także spać w tej pozycji. 
  • Noś wygodne buty. Nie powinny być zbyt ciasne ani na zbyt wysokim obcasie, bo to również utrudnia krążenie. 
  • Nie noś skarpetek ze zbyt ciasnym ściągaczem. Podobnie jak zbyt ciasne buty utrudniają krążenie.

Pamiętaj także o piciu 8 szklanek wody dziennie. 

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

27. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Czy żółtaczka w ciąży jest niebezpieczna?

Czasami przyszła mama odczuwa dokuczliwe swędzenie skóry lub pojawia się nawet lekka żółtaczka. Nie powinno to być powodem do zmartwienia. W ciąży czasami występuje zastój żółci, który jednak zazwyczaj ma łagodny przebieg i nie pociąga za sobą powikłań ani dla matki, ani dla dziecka. Najbardziej przykrą dolegliwością jest rzeczywiście swędzenie, które można złagodzić środkami stosowanym zewnętrznie. Swędzenie spowodowane jest podwyższonym stężeniem kwasów żółciowych we krwi. Po porodzie objawy te szybko ustępują

prof. Włodzimierz Fijałkowski, ginekolog-położnik

27. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Jakich kosmetyków do higieny intymnej powinnam używać w ciąży?
Kto jest najbardziej narażony na depresję poporodową?
Kiedy powinnam podjąć decyzję o porodzie rodzinnym?
Czy są sposoby na to, by po porodzie szybko odzyskać ochotę na seks?

separator Wyślij e-mailem separator 59 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (59)
avatar

yoanna
yoanna | 2016-02-03 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Drogie mamy miło by było jabyście zaówarzyły , że poprostu jest więcej artykułów a niestety komentarze są pomieszane . Jedna mama która przeczyta artykuł o 27 tygodniu ciąży widzie te same komentarze co mama, która czyta artykuł o 27 tygodniem życia dziecka ... naprawde tak trudno to zauważyć ??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Dags
Dags | yoanna | 2016-02-05 20:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zauważyły... warto sięgnąć do słownika poprawnej polszczyzny przy nadmiarze czasu

Odpowiedz

Iza_Bela
Iza_Bela | 2016-01-29 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dżizas, pod każdym tygodniem te same komentarze " to nie forum dla kobiet w ciąży", "to nie forum dla kobiet, które już urodziły". Te same komentarze pojawiają się pod forum dla przyszłych mam i dla dzieci, które mają 27 tygodni. Wyluzujcie, cieszcie się ciążą, cieszcie się macierzyństwem :) pozdro :D

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Monika
Monika | Iza_Bela | 2016-02-02 08:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda, że nie można tutaj dać "lubię to"- mnie to też już irytuje że pod każdym tygodniem walczą ze sobą przyszłe i świeżo upieczone Mamusie i każda myśli że ma rację zamiast wyluzować :)

Odpowiedz

Berenika
Berenika | 2016-01-11 22:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Droga a77ndzia nie czepiaj się ślicznej amelii bo to nie ładnie to po pierwsze a po drugie to jest forum dla przyszłych mam i znajdziesz informacje o 27 tygodniu ciąży! a nie o dzieciach, które mają 27 tygodni. No chyba, że masz problem z czytaniem i zrozumieniem tekstu?

Odpowiedz

a77ndzia
a77ndzia | 2016-01-05 18:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

do ślicznej amelii!! kobieto naucz się pisać poprawnie bo z ortografią masz spore kłopoty

Odpowiedz

a77ndzia
a77ndzia | 2016-01-05 18:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przyszłe mamusie!!! jakbyście zauważyły to jest forum dla mam które już urodziły i dzieciątka maja 27 tygodni a nie o 27 tygodniu ciąży.forum dla kobiet w ciąży jest w zakładkach ciąża i poród,w różnych tygodniach ciąży.wiem bo sama nie dawno byłam w ciąży i właśnie tam znalazłam wszystkie informacje

Odpowiedz

xdd1234567890-=
xdd1234567890-= | 2016-01-04 14:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

han\\


Odpowiedz

kdjikmc
kdjikmc | 2015-12-13 13:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boże!!Naucz się pisać..Ile błędów!

Odpowiedz

sliczna amelja <3
sliczna amelja <3 | 2015-11-19 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja natomiast od samego począntku miałam dolegliwości z wymiotowaniem, zgaga bule żołontka, zmęczenie, kłopoty ze snem w nocy, kręgosłup, i w ogóle jutro będzie 27 tydzień ciąży , moja mała amelja jest strasznie ruchliwa akiedy kłade rekę na brzuszku i mówie jak bardzo ją kocham kopie mnie w dłoni uwielbiam te uczucie:) bardzo jestem szczęśliwa stego dzidzusia, bo wcześniej raz jusz poroniłam a lekarz stwierdziłe że nie bęndę miała dzieci :( długo czekaliśmy na ten cut ale dzieki bogu jest jusz dobrze :) na plusie 7 KG, kocham ją jusz teraz bardzo mocno ! i nie mogę się doczekać kiedy wezne ją w ramiona pozdrawiam :*

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Joanna
Joanna | sliczna amelja <3 | 2015-11-25 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żołądka się pisze koleżanko. Oj straszny błąd.

Odpowiedz

Anna
Anna | Joanna | 2015-12-08 08:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No i "bóle"... Co z tych dzieci wyrośnie...

Odpowiedz

Szu
Szu | Anna | 2015-12-09 12:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba to prowokacja, na podbicie komentarzy pod artykulem

Odpowiedz

dc
dc | 2015-11-19 17:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ma z

Odpowiedz

szczęśliwa
szczęśliwa | 2015-10-23 14:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

za dwa dni zacznę 27 tydzień, jest cudownie, to nasza ciąża po stracie maleństwa, długo na nią czekaliśmy i teraz jesteśmy już tak daleko, wszystko idzie dobrze, wszystkie dolegliwości to nic w porównaniu z radością z oczekiwania na narodziny, zaparcia, zgaga, zmęczenie, kłopoty ze snem w nocy, senność w dzień, bolące biodra, stawy, mięśnie w pachwinach, mdłości po witaminach, ale takie uroki ciąży, wszystko przetrzymamy bez narzekania byle nasze dzieciątko urodziło się zdrowe. Już je kochamy, słodko wypycha nóżki i rączki...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?