Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

28. tydzień ciąży

20.03.2017 | 170
separator Wyślij e-mailem
18 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

28. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko może już mieć nawet 40 cm wzrostu i ważyć ponad kilogram! Masz w domu kilogram cukru w torebce? Weź ją do ręki i wyobraź sobie, że twoje dziecko waży nawet nieco więcej!
 
Choć W 28. tygodniu ciąży twoje dziecko ma niemal całkowicie wykształcone płuca (co ułatwiłoby mu oddychanie, gdyby doszło do porodu), nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat: musi jeszcze sporo urosnąć i dalej się rozwijać. Taki wcześniak w domu nie dałby rady zdrowo rosnąć.
 
Poważne zmiany zachodzą w mózgu dziecka. Do tej pory jego powierzchnia była niemal płaska, teraz zaczynają kształtować się fałdy. Na twarzy wyraźnie widać już brwi i rzęsy, czuprynka jest coraz dłuższa.

Ponieważ tkanka podskórna wypełnia się tłuszczem, dziecko staje się bardziej pulchne. Po narodzinach warstwa tłuszczyku będzie go chronić przed chłodem, dostarczy mu też energii.
 
Dziecko w tym tygodniu posiądzie nową umiejętność, która jest potrzebna do życia po drugiej stronie brzucha: nauczy się mrugać. Warto wiedzieć, że gdy dziecko w brzuchu śpi – ma już sny, dzięki aktywnej fazie snu REM!
 
Słuchając twojego głosu, twoje dziecko uczy się mowy. Skąd to wiadomo? W 1975 r. przeprowadzono analizę płaczu wcześniaków urodzonych w 28. tygodniu. Wyniki były zaskakujące: dzieci naśladują podstawowe wzory mowy swoich mam. Zapamiętują akcent, rytm i melodię ich głosu.

28. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

3 trymestr ciąży oznacza, że dwie trzecie ciąży masz już za sobą i niedługo będziesz mogła przytulić swoje dziecko. Niech ta myśl poprawia ci humor, który może psuć się przez coraz większy brzuch i rosnące zmęczenie. Wiele kobiet na tym etapie ciąży nie jest w stanie uwierzyć, że kiedykolwiek, stojąc w pozycji wyprostowanej, zobaczy własne stopy, że znowu będzie miała talię i zmieści się w ulubione dżinsy. A wielkie zmiany w 3 trymestrze ciąży twoje ciało ma wciąż przed sobą! Twoja tęsknota za dawną lekkością i autonomią jest naturalna i zrozumiała. Ale do rozwiązania i twojej dawnej sylwetki już bliżej niż dalej!
 
W 28. tygodniu ciąży dno macicy znajduje się w przybliżeniu 28 cm powyżej górnej części kości łonowej. Choć może ci się wydawać, że w twoim ciele brakuje już wolnej przestrzeni dla rosnącej macicy (możesz mieć wrażenie, że wypełnia ona całą jamę brzuszną), nie jest to jeszcze koniec zmian — do zakończenia się powiększania macicy zostało jeszcze 8 -10 tygodni. Zmiany fizyczne podczas ciąży wciąż trwają!
 
Masz ochotę na generalne porządki? Zakupy? Zmiany w mieszkaniu? Być może włączył ci się tzw. instynkt wicia gniazda. Kupowanie ubranek dla maluszka, wybieranie łóżeczka, pościeli, kolorowych zasłon w misie to wielka przyjemność. I na tym poprzestań. To naprawdę nie jest dobry czas na malowanie ścian i pucowanie okien. Chyba że zrobisz to wszystko rękami partnera...

TOP 10 ubrań ciążowych – skompletuj zestaw dla siebie!

28. tydzień ciąży - Film

Rwa kulszowa w ciąży – zobacz jak z nią wygrać:

28. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

28. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Zespół niespokojnych nóg w ciąży

To dolegliwość, która przytrafia się 15 procentom ciężarnych. Polega ona na tym, że w nocy lub późnym popołudniem ciężarna nie może odpocząć, czuje ciągły niepokój, konieczność zmieniania ułożenia nóg. Uczucie nasila się, kiedy kobieta kładzie się (właśnie żeby odpocząć) lub nawet siada.
 
PRZYCZYNY: Specjaliści nie mają pewności co wywołuje zespół niespokojnych nóg (najprawdopodobniej zależy to od genów). Jednak na pojawienie się tej dolegliwości wpływ mają też dieta, stres i inne czynniki środowiskowe.
Powinnaś zatem obserwować swój organizm, uważać na to, co jesz, byś mogła rozpoznać, które wydarzenia wywołują stan takiego napięcia. Część kobiet twierdzi, że czują niepokój, gdy w ciągu dnia jedzą duże ilości węglowodanów.

LECZENIE: Nie ma polecanego skutecznego leczenia. Zazwyczaj nie pomagają żadne sposoby na skurcze nóg, masaż ani rozciąganie mięśni. Przyjmowanie leków nie wchodzi w grę — w ciąży lepiej unikać nadmiaru farmakologii.

Przy zespole niespokojnych nóg pomocne mogą być:
  • akupunktura,
  • joga,
  • techniki relaksacyjne.
Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

28. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Ruchy dziecka w ciąży
 
Począwszy od 28. tygodnia ciąży warto dwa razy w ciągu każdego dnia sprawdzać aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza i wieczorem, gdy wzrasta. Co oznaczają ruchu płodu? Oznaczają, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija.

Jak liczyć ruchy dziecka?
 

Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu).
 
Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź się, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.
 
Im bliżej terminu rozwiązania, tym ważniejsze jest takie kontrolowanie ruchów dziecka.

dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

28. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Moja koleżanka robiła ostatnio z lekarzem plan porodu. Co to jest?
Co to jest „edukacja prenatalna”?

separator Wyślij e-mailem separator 170 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (170)
avatar

magda
magda | 2017-04-19 19:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

28 tydz 16 kg na plus. Jest ciezko ale zdrowie dziecka sie liczy :-)

Odpowiedz

Alaa
Alaa | 2017-04-08 11:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Początek 59.3 kg, obecnie 28tc i już 71kg i oczekiwanie na synka :) :) ważne by zdrowe było a zbędne kg to już ostateczne zmartwienie :) Pozdrawiamy przyszłe mamusie :)

Odpowiedz

PaulaPaulina
PaulaPaulina | 2017-03-22 22:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

28 tydzień i minus 5 kg ja chudne a dzidzia przybiera

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Oli
Oli | PaulaPaulina | 2017-04-02 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pozazdrościć ;-)

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-03-04 18:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czesc mamusie...ja zaczelam ciaze z waga 56kg a teraz 63kg...ale co tam sie mamy przejmowac...zgubi sie...moja kolezanka jest w 26tc I przytula juz 14kg a odzywia sie wzorowo ..zero slodkosci...takze nie ma reguly...oby malenstwa byly zdrowe...

Odpowiedz

kasia
kasia | 2017-02-21 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no to pociesze mamusie 28 tydzień 14 kg do przodu i moje pierwsze maleństwo, no cóż jem wszystko co przede mną nie ucieknie he he he

Odpowiedz

Martus9292
Martus9292 | 2017-02-17 07:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja przytylam tylko 0.5 kg. 28 tc

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nati
Nati | Martus9292 | 2017-02-24 20:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja wcale :)

Odpowiedz

Ja1
Ja1 | Martus9292 | 2017-03-09 09:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To niemożliwe... przecież dziecko waży już ponad kilogram +łożysko, wody płodów, piersi itp
Ni chyba, że chudnąć wcześniej to może...

Odpowiedz

Sonia
Sonia | Martus9292 | 2017-03-21 08:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To fizycznie niemożliwe.

Odpowiedz

Paulina
Paulina | 2017-02-11 23:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

28tydzień a ja 16kg na plusie😊

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | Paulina | 2017-02-14 08:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Stracisz wszystko po porodzie! Nie zaniedbój ruchu! 😊

Odpowiedz

Aga
Aga | Paulina | 2017-02-15 09:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja się martwiłam o moje 9 kg...

Odpowiedz

Katie
Katie | Paulina | 2017-03-16 15:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przytyłam tyle samo choć wcale się nie przejadam jem tyle co zwykle także nie ma reguły. Najważniejsze, że moja mała dziewczynka zdrowo rośnie ☺️

Odpowiedz

matkapolka
matkapolka | 2017-02-09 13:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego matki najbardziej przezywaja dodatkowe kg? Na tym etapie ciąż można przytyć nawet 10 kg i wszystko jest ok ( no chyba ze jest nadwaga) ja do tej pory przytylam 8 ale nawet tego nie odczuwam, najważniejsze zdrowie dziecka. A zbędne kilogramy jak się chce to po porodzie się zgubi :) pozdrawiam przyszle mamusie

Odpowiedz

Mama
Mama | 2017-02-08 18:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ważyłam 55 teraz 62 , 7 kg do przodu :( 28 tydzień ciąży druga ciąża

Odpowiedz

Madziulek
Madziulek | 2017-02-05 10:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja 28 tydz i 5 kg na plusie.W pierwszej ciąży 8 lat temu przytyłam 14 kg.Teraz też córeczka.

Odpowiedz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11 Następna >
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?