Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

3. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
3 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko, noworodek
fot. ventura - Fotolia.com

3. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Dziecko słyszy już w łonie matki, ale ponieważ po urodzeniu jego przewody słuchowe są wypełnione cieczą płodową, reaguje początkowo tylko na głośne dźwięki. Dopiero w 2.-3. tygodniu życia dziecko zaczyna słyszeć dźwięki o średniej i słabej sile. Próbę słuchu możesz przeprowadzić wtedy, gdy dziecko krzyczy. Spróbuj w tym czasie zadzwonić dzwoneczkiem lub potrząsnąć grzechotką: dziecko zamilknie i zacznie nasłuchiwać. Noworodek zaczyna także rozpoznawać głos mamy i woli go od innych.

W 3. tygodnia życia wzrok noworodka nadal się rozwija: u dziecka pojawia się zbieżność gałek ocznych. Noworodek zaczyna zatrzymywać wzrok na jakimś błyszczącym lub barwnym przedmiocie przez krótki czas (kilkanaście sekund), wstrzymując jednocześnie inne aktywności.

Między 3. a 6. tygodniem życia dziecka pojawiają się próby podnoszenia głowy w pozycji na brzuszku. Dziecko jednak nie potrafi jeszcze utrzymać główki w górze, tylko od czasu do czasu podnosi ją na moment tuż nad posłaniem lub obraca na bok.

U noworodka wykształca się także tzw. odruch warunkowy ssania: już wzięcie na ręce powoduje, że dziecko się uspokaja i wykonuje niecierpliwe ruchy głową, jakby szukając piersi (odruch ten utrzymuje się do około 3. miesiąca życia).

3. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

W 3. tygodniu życie twojego dziecka zaczyna się i kończy na tobie. Nie mając jeszcze poczucia siebie jako odrębnej osoby, noworodek kojarzy cię z komfortem, zadowoleniem i sytością. Dziecko rozpoznaje cię na 3 sposoby: przez zapach, wzrok oraz głos. Słysząc cię, stara się odwrócić w twoją stronę, próbuje obserwować twoją twarz, gdy zbliżysz się na odpowiednią odległość. Jeśli dałabyś noworodkowi do wyboru zapach mleka twojego i innej matki, wybierze to, które dobrze zna.

Już w 3. tygodniu życia noworodka możesz zaobserwować zalążki temperamentu i osobowości dziecka. Specjaliści twierdzą, że aktywność obserwowana w okresie niemowlęcym (a nawet już w łonie matki) jest cechą wrodzoną i pozostaje na niezmiennym poziomie przez całe życie. I tak: dzieci ruchliwe, krzykliwe, często czuwające pozostaną aktywne do końca życia. I odwrotnie: dziecko spokojne, mało ruchliwe będzie miało prawdopodobnie spokojny temperament. Pamiętaj, że aktywne niemowlęta wymagają więcej uwagi i cierpliwości ze strony rodziców. Jeśli będziesz okazywać swoje zniecierpliwienie i rozdrażnienie, dziecko szybko to wyczuje i samo stanie się drażliwe. Poznaj zakazane zabawy dla niemowląt.

Coraz sprawniejsze funkcjonowanie narządu wzroku oraz ogólny rozwój i wzmocnienie się systemu nerwowego stwarzają dziecku dogodne warunki do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Od tej pory noworodek z wielką chęcią korzysta z każdej okazji, by obserwować ludzi, przedmioty i to, co się wokół niego dzieje.

Twoje dziecko już zapewne przywykło do tego, że jest regularnie karmione, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu coraz częściej pozwala sobie na przerwy w ssaniu, jeśli tylko coś ciekawego przyciągnie jego uwagę. Jest to dowód na rosnące zainteresowanie otaczającym światem. Sprawdź: 10 powodów, dla których noworodek nie chce ssać piersi.

Dziecko uczy się też zależności przyczynowo-skutkowych. Wie na przykład, że krzykiem może wyegzekwować swój obiad, a kiedy energicznie ssie, płynie dużo mleka.

Polecamy: Dlaczego moje dziecko płacze?

3. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Jak obcinać paznokcie noworodka?

  • Jedną ręką zdecydowanie, ale nie za mocno, przytrzymuj rączkę (lub nóżkę) dziecka.
  • Obcinaj paznokcie na prosto. Nigdy nie na półokrągło, by nie uszkodzić wału paznokciowego i nie spowodować infekcji.
  • Jeśli dziecko jest niespokojne i kręci się, obcinaj mu paznokcie tylko wtedy, gdy mocno śpi.
  • Gdy zdarzy ci się skaleczyć dziecko w czasie obcinania paznokci, rankę przemyj czystą wodą.

3. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Jak często smarować kremem pupę dziecka?

Jeden raz dziennie nie wystarczy. Pupę niemowlęcia trzeba smarować kremem po każdej kupce. Wcześniej jednak należy ją dokładnie umyć, osuszyć i dopiero wtedy posmarować kremem – takim, który zapobiegają odparzeniom. Jeśli dziecko ma często odparzenia, to trzeba smarować mu pupę przy każdej zmianie pieluszki.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

3. tydzień życia niemowlaka - Film

Jak karmić dziecko piersią - radzi ekspert:
 

3. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Karmisz piersią? Sprawdź, czy dobrze jesz - TEST
Brak apetytu u dziecka - kiedy zrobić badania?
Ile czystości potrzebuje noworodek?
Czy trzeba spowijać noworodka?
Jak ochronić noworodka przed stresem?

3. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Najlepsze mleko modyfikowane waszym zdaniem
"Dobre rady" od teściowej
Plan dnia naszych dzieci

Źródło:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

separator Wyślij e-mailem separator 0 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?