Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

30. tydzień życia niemowlaka

21.03.2017 | 18
separator Wyślij e-mailem
dziecko, niemowlę, nauka wstawania, nauka chodzenia
fot. Pakhnyushchyy - Fotolia.com

30. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

To tylko kilka sekund, ale jakież osiągnięcie! Tato, mamo, samo stoję! I czas już najwyższy. Ileż bowiem dziecko może patrzeć, jak wszyscy zniżają się do niego.

Od dłuższego już czasu dziecko trenowało mięśnie, kopiąc nóżkami, zginając je i rozprostowując. Potem stanęło z twoją pomocą. Obecnie powinno być już na tyle silny, by samodzielnie utrzymał się na nogach przez chwilę. Dlatego nie zdziw się, widząc, że chwyta wszystko, co ma pod ręką, a co mogłoby być podporą do wstania.

Jeśli jednak twojemu 30. tygodniowemu dziecku wystarcza raczkowanie czy siedzenie i nie ciekawi go jeszcze, jak świat wygląda z góry, to nie ma powodów do obaw. Każdy niemowlak ma własne tempo. Widocznie twoja pociecha uznała, że nie ma się do czego spieszyć. Pewnie za to szybciej rozwija się umysłowo, może nawet próbuje już zacząć mówić? W tym wieku takie różnice są zupełnie naturalne.

Zobacz: Kiedy dziecko wstanie? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu >>

Stwarzaj 30. tygodniowemu dziecku jak najwięcej okazji do treningu. Postaw dziecko, podtrzymując rękami. Kiedy już złapie równowagę, puść jedną dłoń. Kiedy będzie znów pewnie stało, spróbuj zabrać i drugą podporę. Albo trzymaj najpierw za ramiona, potem za rączki, palce, a w końcu puść. Bądź jednak czujna, by dziecko w każdej chwili złapać, gdy nóżki odmówią mu posłuszeństwa. Pamiętaj też, że dużo łatwiej utrzymać równowagę bosymi nóżkami na płaskiej powierzchni.

30. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

30. tygodniowe dziecko zaczyna kojarzyć, że pewne słowa wiążą się z czynnościami. Jedzenie poprzedza dźwięk miksera, powrót taty - dzwonek do drzwi. A kiedy zapytasz, czy chce na ręce, wyciągnie do ciebie rączki. Może też trzeć oczy, gdy zasugerujesz, że pora już iść spać. Dziecko w tym okresie rozumie bowiem najprostsze słowa i zdania. Dodatkowo możesz mu pomóc dodając do wypowiadanych słów gesty, np. zamkniesz oczy, gdy pora iść spać albo pomlaskasz, gdy czas na posiłek.

Ucz go je wykonywania najprostszych czynności. Zaczniesz pewnie, jak większość rodziców, od robienia „papa”. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo dziecku nic nie wyjdzie. Z kolei, kiedy już będzie wykonywał twoje prośby, nie popisuj się nim. Ty też nie chciałabyś robić za tresowaną małpkę.

Do każdego polecenia dodawaj słowo „proszę”. W przyszłości będzie ono dla dziecka czymś naturalnym.

Sprawdź: Czego uczy się niemowlę - 7.-12. miesiąc >>

 

30. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Czy twoje dziecko denerwuje się widząc, jak odchodzisz od niego?
W tym okresie zdarza się to coraz częściej.

Raczkowanie czy pełzanie po podłodze pozwala dziecku na odkrywanie świata. To pasjonujące, ale jednocześnie powoduje obawy.

30. tygodniowe dziecko zdaje sobie sprawę, że oddala się od ciebie. Zaczyna uświadamiać sobie, że nie zawsze jesteś tuż obok niego.

Kiedy ma Cię w zasięgu wzroku, wszystko jest w porządku. Jednak kiedy wychodzisz, może płakać i próbować podążyć za tobą.

Dlaczego tak się dzieje? Dziecko zaczyna tęsknić. Wcześniej nie znało tego uczucia. Kiedy tata albo mama znikali mu z oczu, po prostu przestawało o nich myśleć. Teraz, gdy rusza w świat, uspokaja go myśl, że zawsze może do ciebie wrócić. Gorzej, kiedy to ty wychodzisz z pokoju.

Zobacz: Rozłąka z dzieckiem >>

Możesz zabawą umacniać w dziecku świadomość, że ludzie i rzeczy są, nawet, jak ich nie widać. Połóż przed dzieckiem ulubioną zabawkę i zakryj ją kocem czy pieluszką. Pytaj: „Gdzie ona jest?”. Jeśli dziecko ściągnie zasłonę, by odzyskać zabawkę, zawołaj radośnie: „Tutaj!”

30. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Dziecko nie chce zostawać w domu z opiekunką, a każde twoje wyjście do pracy okupione jest szlochem dziecka. Co robić?

Jeśli dziecko po wyjściu mamy szybko się uspokaja i chętnie bawi się z osobą, która się nim opiekuje, jest wesołe, to  konsekwencja w postępowaniu mamy powinna szybko rozwiązać problem. W takiej sytuacji trudne są tylko chwile rozstania. Jeśli natomiast malec protestuje przeciwko zostawaniu z kimkolwiek, to radzę nie zwlekać podczas wychodzenia z domu, lepiej zrobić to zdecydowanie, każdorazowo zapewniając malca o tym, że się do niego wróci o określonej porze, np. po tym, jak zje obiad. No i najważniejsze, wywiązywać się z tych umów. A po powrocie z pracy poświęcić synkowi dużo czasu, prasowanie może poczekać!

Beata Chrzanowska, pedagog specjalny, psycholog, pracuje w szkole i w poradni Uniwersytet dla Rodziców.

30. tydzień życia niemowlaka - Film

Sprawdź, czy pomagać dziecku w nauce chodzenia:


30. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
11 sposobów, by niemowlę spało dłużej
Spacerówka na medal - możesz ją mieć!
Rozłąka z dzieckiem

30. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Dziecko w łóżku rodziców
Co potrafi nasze dziecko
Kiedy do spacerówki???
Pierwsze Kroki Waszych Pociech

Źródło:
* H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka”
* P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

separator Wyślij e-mailem separator 18 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (18)
avatar

Marta
Marta | 2017-12-06 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn dopiero teraz zaczyna siadać. I dobrze, nie ma pośpiechu. Stoi jak się go podtrzymuje i idzie do przodu. Pierwszy syn już siedział od 6-go miesiąca. Nie ma reguły.

Odpowiedz

Miki
Miki | 2017-06-21 22:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek na 7 miesięcy i ani nie raczkuje ani nie chodzi. Stoi na nogach jak g podtrzymuje i tyle.

Odpowiedz

Asia
Asia | 2017-04-19 22:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synuś ma 29 tygodni jeszcze nie siedzi , a raczkuje po całym domu, sam podniósł się za siostra na nogi i stał przez chwile trzymając się krzesła.

Odpowiedz

basia
basia | 2017-01-31 17:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

taaaaa ćwiczyć stanie.... ten kto to napisał powinien stanąć na głowie i kopnąc sie w nią jednocześnie!!!!! większej głupoty nie słyszałam. Nigdy nie pozwole na to żeby córka w wieku niespełna 7 miesiecy stała na siłe. Bo ktoś tak napisał...... Sama wstanie, ma czas. nic na siłe. Chodzika do chodzenia też jej nie kupie bo taka głupia nie jestem. Synek zaczał chodzić bez tego i też chodzi.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-10-31 23:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No a tak a później u dziewczynek problemy z bioderkami ale o tym rodzice nie myślą pozwalając stać swoim dzieciom nawet na chwilę. A co z kręgosłupem ... jeszcze taki słaby a już trzeba się pochwalić, że takie małe dziecko a już sam stoi. Bezmyślność nie zna granic!

Odpowiedz

Ravenna
Ravenna | 2016-09-12 22:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka dzień po skończeniu 7 miesięcy zaczęła sama stawać w łóżeczku :) 2 tygodnie wcześniej zaczęła płynnie raczkować i siedzieć

Odpowiedz

Kinia
Kinia | 2016-08-29 22:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek zaczal wstawac jak mial 6 miesiecy, teraz ma 7 i zaczyna chodzic z podporem tzn trzymajac sie mebli stawia swoje pierwsze kroczki.

Odpowiedz

ana167
ana167 | 2015-04-09 14:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Nasza za tydzień kończy 7miesięcy i wczoraj sama stanęła w łóżeczku. Gdyby ktoś mi to powiedział to nie uwierzyła bym a że widziałam sama na własne oczy to potwierdzam fakt że niektóre dzieci w tym okresie potrafią same wstać i utrzymać tą pozycję-choć przez kilka sekund. Pozdrawiamy :)

Odpowiedz

KasiaW.
KasiaW. | 2015-01-23 23:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córa ma teraz 6,5 miesiąca siedzi sama, raczkuje, i stoi w łóżeczku trzymając się szczebelków, bez przytrzymywania się ustoi kilka sekund. Dzieci różnie się rozwijają... nic na to nie poradzimy. Jest ich czas i robią to na co im pozwala ich małe ciałko, zapewne dużo zależy też od charakteru maluszka, moja córa jest wszędobylska i ciekawska - może to ją tak szybko postawiło na nogi:) Pozdrawiam rodziców

Odpowiedz

nk
nk | 2014-09-14 14:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synek ma 7,5 miesiaca i juz sam chodzi ...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?