Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

31. tydzień ciąży

20.03.2017 | 109
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty pierwszy tydzień ciąży
fot. Piękna

31. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko waży już ok. 1,6 kilograma, ma około 45 cm długości (plus lub minus kilka centymetrów — na tym etapie mogą być już oczywiście różnice).

W 31. tygodniu ciąży dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób jednak nie tylko urozmaica swoją dietę i ćwiczy przewód pokarmowy – naukowcy twierdzą, że to również metoda... radzenia sobie ze stresem. Zauważono, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu. Inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt.

Czy wiesz, że w na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli? To dlatego, że w 31. tygodniu nastąpi bardzo ważny etap jego rozwoju: pojawi się sieć połączeń między neuronami w mózgu.

Ukształtował się temperament dziecka. Jeśli nieustannie wierci się w brzuchu, możesz się spodziewać, że będzie energicznym i żywiołowym człowiekiem. Maluch spokojny w brzuszku będzie się zachowywał podobnie po przyjściu na świat.

Ciało dziecka jest już uformowane. Teraz trwa budowa systemu odpornościowego. Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób.

Dziecko przygotowuje się już do opuszczenia swojego dotychczasowego mieszkanka. Prawdopodobnie ułożyło się główką do dołu i od tej pory aż do narodzin będzie pozostawało w tej pozycji. Ułożenie dziecka do porodu to szalenie ważna rzecz - jeśli nie będzie główkowe, być potrzebna będzie cesarka.

31. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz, masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często (i pozornie bez powodu) czujesz się najszczęśliwsza na świecie. Uczucia przed porodem to mieszanka wybuchowa. Czy uspokoi cię świadomość, że gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet?
 
Zapewne wstajesz też kilkakrotnie w ciągu nocy do toalety, bolą cię żebra od wiercenia się dziecka, a może dokucza ci zgaga? Cóż, końcówka ciąży rzadko bywa przyjemna... Możesz teraz przybierać na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. 
 
Prawdopodobnie w 31. tygodniu ciąży odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. To nic niepokojącego.
 
Kiedy dopadnie cię gorszy nastrój, dolegliwości stają się naprawdę nieprzyjemne i czujesz się po prostu zmęczona, pamiętaj, jak blisko do rozwiązania! Masz teraz wiele do zrobienia, zajmij się przygotowaniami do porodu!

Nie zostawiaj kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę – rozważne zakupy zajmują sporo czasu? Co kupić do wyprawki? Sprawdź!

31. tydzień ciąży - Film

Zobacz, jaki sprzęt na porodówce ułatwia poród:

31. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Co robić, by dobrze przygotować się do porodu
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

31. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Strach przed bólem porodowym

Poród to ciężka praca, która trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i zazwyczaj bardzo boli. Twój strach przed bólem porodowym jest zupełnie naturalną i normalną rzeczą. Warto zrozumieć, skąd się bierze ból i dlaczego tak boli - twój poród nie musi boleć, masz prawo do znieczulenia!
 
Dlaczego boli: W czasie porodu macica wykonuje regularne, potężne skurcze, by wypchnąć całkiem spore dziecko przez całkiem mały przesmyk (szyjkę macicy), a potem przez jeszcze mniejszy otwór (pochwę, która kiedyś wydawała się zbyt wąska, by włożyć tampon). Taka "operacja" ma prawo boleć. 
 
Sposoby łagodzenia bólu: Jest ich bardzo, bardzo wiele. Od tych medycznych przez związane z medycyną alternatywną, bezlekową (akupunktura, hydroterapia) po masaże i inne. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych pamiętaj, że wybór metody łagodzenia bólu należy do ciebie. Ty rodzisz, ty decydujesz. 
 
Znieczulenie zewnątrzoponowe: Podaje się je bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej otaczającej rdzeń kręgowy matki.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe krok po kroku?
  • Dolna i środkowa część pleców mamy zostaje umyta środkiem anyseptycznym, po czym podaje się znieczulenie miejscowe - chodzi o znieczulenie miejsca wkłucia igły punkcyjnej.
  • Następnie - zazwyczaj kiedy rodząca siedzi w pozycji wyprostowanej lub leży na lewym boku - przez znieczulone miejsce wprowadza się do przestrzeni międzykręgowej długą igłę. W czasie wprowadzania tej igły niektóre kobiety czują niewielkie napięcie, inne lekkie mrowienie lub lekki ból. W porównaniu z bólem, jaki wywołują skurcze, dyskomfort wywołany ukłuciem igły jest drobnostką. 
  • Po wyjęciu igły pozostaje w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa cienki, elastyczny cewnik - przymocowywany następnie plastrem do pleców, dzięki czemu rodząca może się poruszać z boku na bok. 
  • Po upływie trzech do pięciu minut od podania początkowej dawki znieczulenia następuje brak czucia w nerwach. Pełny efekt znieczulenia (pełna ulga) jest odczuwalny zwykle po 10 minutach.
  • Środek znieczula nerwy w całej dolnej części ciała, sprawiając, że odczuwanie skurczów jest znacznie mniejsze, na pewno bezbolesne.
Znieczulenie to uważa się za bezpieczniejsze dla dziecka od innych środków przeciwbólowych. Dla mamy jest bardzo skuteczne, bezpieczne a skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko: niektóre kobiety mogą odczuwać odrętwienie jednej strony ciała.

31. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Badania krwi i moczu w ciąży

Regularne badanie krwi i moczu w ciąży jest niezwykle ważne. Obecność białka w moczu informuje o jakości funkcjonowania nerek. Dość często stwierdza się jego niewielką zawartość w moczu kobiety ciężarnej, a oznacza to jedynie tyle, że nerki pracują teraz ciężej niż przed zajściem w ciążę.

Ponieważ może to oznaczać też lekką infekcję, lekarz przekazuje mocz do dalszej analizy, w celu określenia, czy ma do czynienia z infekcją też nie. Jeśli badanie to da wynik pozytywny, przepisane zostaną antybiotyki. Konieczne są kolejne badania moczu i krwi, by wykluczyć stan przedrzucawkowy.

dr Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

31. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy na pewno mam dobrze wyliczony termin porodu?
Jak mądrze wybrać imię dla synka?

separator Wyślij e-mailem separator 109 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (109)
avatar

Pola
Pola | 2017-04-07 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witajcie ponownie
Jestem m-c po porodzie. Blazej urodził sie 8 marca tydzien przed terminem. Miałam cc. Napisze tylko tyle. Jestem mega zadowolona co prawda ból niesamowity po cięciu nie ma jak z łóżka wstać ale bez porównania z naturalnym porodem. Strasznie sie balam bo mialam planowane cc ze wzgledu na polozenie maluszka. Wyszlo tak ze trafilam do szpitala z 5 cm rozwarciem i skorczami co 7min Ale mimo to mnie cieli. Blazejka zobaczyłam po okolo 10min od zrobienia znieczulenia, mial 3600 i 54cm, szycia niestety nie pamiętam coś mi podali. Po cc najgorszy byl pierwszy tydzien ból pieczenie, chodzilam zgarbiona bo brzuch bardzo bolał jak sie prostowalam. Teraz jest super, trzeba tylko szybko zaczac chodzic mimo ze boli. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy i trzymam za was kciuki.😀😀😀

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Pola | 2017-04-07 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gratulacje..! W jakim polozeniu byl synek..ja jestem w 33 tc I Antos lezy w poprzek..jestem malutka I chudziutka ha ha takze moze mu tak wygodniej...

Odpowiedz

Pola
Pola | Kasia | 2017-04-09 12:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potylicowe tylne. Mial zadarte czoło. Ulozyl się tak w 35tc.

Odpowiedz

Justyna
Justyna | 2017-03-13 18:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

29 tydzień mała 1600 teraz w piatek następne usg (31 tyd.) Wiem tylko, że jest duża a ja przytyłam 4 kg. w sumie mniej niż przed ciąża bo na poczatku schódłam ok 7 kg.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Justyna | 2017-03-22 21:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To pdobnie u mnie ...nasz synek pod koniec 28tygodnia wazyl 1500...tez mi powiedzieli ze duzy...co mnie troche zestresowalo na poczatku ...nastepne usg mam za 2 tygodnie ...ja w sumie przytalam 7kg...powodzenia Justyna...

Odpowiedz

Julia
Julia | 2017-03-13 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja malutka mniej więcej 1030g w 30 tygodniu.

Odpowiedz

Manna
Manna | 2017-02-16 21:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja maleńka ma 31 tygodni i waży ok 1800g, muszę się pilnować bo wyszła cukrzyca ciążowa, ale jestem dobrej myśli

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-02-01 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tc córcia waży 1600g, jak to lekarz powiedział przeciętniaczek, ale ważne, że zdrowa :) szwagra córka urodziła się 2tyg temu ważąc 4610g i mierząc 59cm, a na etapie 31 tc ważyła już 2200g, więc mam nadzieję, że moje maleństwo urodzi się troszkę mniejsze :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tabi
Tabi | Kasia | 2017-02-06 16:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Będzie łatwiej jej wyjść ;)

Odpowiedz

Tabi
Tabi | 2017-01-27 14:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydz . plus 5kg . Mala daje popalic. Ma kilo 300. Oby tylko byla zdrowa.

Odpowiedz

Pola
Pola | 2017-01-26 21:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No jestem po wizycie u lekarki 33 tc i mały waży 2900 jak go pani okreslila tlusciutki jest ważne że wszystko jest ok od 26 tc mam skróconą szyjke i rozwarcie naszczescie juz nie długo koniec

Odpowiedz

Iwona
Iwona | 2017-01-26 16:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziś zaczęliśmy 31tc tym razem będzie synuś w 30 tc ważył 1750g 😀 pierwsza córcie urodziłam w 41 tc przez cc waga 4025g i 57cm długa. Synuś się baaaardzo rozpycha i daje znać o sobie 😁

Odpowiedz

milu
milu | 2017-01-26 12:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaczynam 31 tc ...w 28 maly wazyl 1170 g ..teraz moze bedzie mial 1400 ...podobno nie bedzie duzym dzieckiem wielce prawdopodobne tez ze urodzi sie wszesniej oby dotrzymac chociaz do 36 tc..ja ogolnie przytylam 7,5 kg ...

Odpowiedz

Karola
Karola | 2017-01-25 11:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej jestem w 31 tc i synus wazy juz 2830kg 😉

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Pola
Pola | Karola | 2017-01-26 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O jejku strasznie duży synuś...
Ja dziś idę koniec 33 tc ciekawe ile będzie ważył
Powodzenia zycze

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?