Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

31. tydzień ciąży

29.01.2014 | 19
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty pierwszy tydzień ciąży
fot. Piękna

31. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko waży już ok. 1,6 kilograma, ma około 45 cm długości (plus lub minus kilka centymetrów — na tym etapie mogą być już oczywiście różnice).

W 31. tygodniu ciąży dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób jednak nie tylko urozmaica swoją dietę i ćwiczy przewód pokarmowy – naukowcy twierdzą, że to również metoda... radzenia sobie ze stresem. Zauważono, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu. Inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt.

Czy wiesz, że w na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli? To dlatego, że w 31. tygodniu nastąpi bardzo ważny etap jego rozwoju: pojawi się sieć połączeń między neuronami w mózgu.

Ukształtował się temperament dziecka. Jeśli nieustannie wierci się w brzuchu, możesz się spodziewać, że będzie energicznym i żywiołowym człowiekiem. Maluch spokojny w brzuszku będzie się zachowywał podobnie po przyjściu na świat.

Ciało dziecka jest już uformowane. Teraz trwa budowa systemu odpornościowego. Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób.

Dziecko przygotowuje się już do opuszczenia swojego dotychczasowego mieszkanka. Prawdopodobnie ułożyło się główką do dołu i od tej pory aż do narodzin będzie pozostawało w tej pozycji. Ułożenie dziecka do porodu to szalenie ważna rzecz - jeśli nie będzie główkowe, być potrzebna będzie cesarka.

31. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz, masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często (i pozornie bez powodu) czujesz się najszczęśliwsza na świecie. Uczucia przed porodem to mieszanka wybuchowa. Czy uspokoi cię świadomość, że gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet?
 
Zapewne wstajesz też kilkakrotnie w ciągu nocy do toalety, bolą cię żebra od wiercenia się dziecka, a może dokucza ci zgaga? Cóż, końcówka ciąży rzadko bywa przyjemna... Możesz teraz przybierać na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. 
 
Prawdopodobnie w 31. tygodniu ciąży odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. To nic niepokojącego.
 
Kiedy dopadnie cię gorszy nastrój, dolegliwości stają się naprawdę nieprzyjemne i czujesz się po prostu zmęczona, pamiętaj, jak blisko do rozwiązania! Masz teraz wiele do zrobienia, zajmij się przygotowaniami do porodu!

31. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

31. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Co robić, by dobrze przygotować się do porodu
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

31. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Strach przed bólem porodowym

Poród to ciężka praca, która trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i zazwyczaj bardzo boli. Twój strach przed bólem porodowym jest zupełnie naturalną i normalną rzeczą. Warto zrozumieć, skąd się bierze ból i dlaczego tak boli - twój poród nie musi boleć, masz prawo do znieczulenia!
 
Dlaczego boli: W czasie porodu macica wykonuje regularne, potężne skurcze, by wypchnąć całkiem spore dziecko przez całkiem mały przesmyk (szyjkę macicy), a potem przez jeszcze mniejszy otwór (pochwę, która kiedyś wydawała się zbyt wąska, by włożyć tampon). Taka "operacja" ma prawo boleć. 
 
Sposoby łagodzenia bólu: Jest ich bardzo, bardzo wiele. Od tych medycznych przez związane z medycyną alternatywną, bezlekową (akupunktura, hydroterapia) po masaże i inne. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych pamiętaj, że wybór metody łagodzenia bólu należy do ciebie. Ty rodzisz, ty decydujesz. 
 
Znieczulenie zewnątrzoponowe: Podaje się je bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej otaczającej rdzeń kręgowy matki.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe krok po kroku?
  • Dolna i środkowa część pleców mamy zostaje umyta środkiem anyseptycznym, po czym podaje się znieczulenie miejscowe - chodzi o znieczulenie miejsca wkłucia igły punkcyjnej.
  • Następnie - zazwyczaj kiedy rodząca siedzi w pozycji wyprostowanej lub leży na lewym boku - przez znieczulone miejsce wprowadza się do przestrzeni międzykręgowej długą igłę. W czasie wprowadzania tej igły niektóre kobiety czują niewielkie napięcie, inne lekkie mrowienie lub lekki ból. W porównaniu z bólem, jaki wywołują skurcze, dyskomfort wywołany ukłuciem igły jest drobnostką. 
  • Po wyjęciu igły pozostaje w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa cienki, elastyczny cewnik - przymocowywany następnie plastrem do pleców, dzięki czemu rodząca może się poruszać z boku na bok. 
  • Po upływie trzech do pięciu minut od podania początkowej dawki znieczulenia następuje brak czucia w nerwach. Pełny efekt znieczulenia (pełna ulga) jest odczuwalny zwykle po 10 minutach.
  • Środek znieczula nerwy w całej dolnej części ciała, sprawiając, że odczuwanie skurczów jest znacznie mniejsze, na pewno bezbolesne.
Znieczulenie to uważa się za bezpieczniejsze dla dziecka od innych środków przeciwbólowych. Dla mamy jest bardzo skuteczne, bezpieczne a skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko: niektóre kobiety mogą odczuwać odrętwienie jednej strony ciała.

31. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Badania krwi i moczu w ciąży

Regularne badanie krwi i moczu w ciąży jest niezwykle ważne. Obecność białka w moczu informuje o jakości funkcjonowania nerek. Dość często stwierdza się jego niewielką zawartość w moczu kobiety ciężarnej, a oznacza to jedynie tyle, że nerki pracują teraz ciężej niż przed zajściem w ciążę.

Ponieważ może to oznaczać też lekką infekcję, lekarz przekazuje mocz do dalszej analizy, w celu określenia, czy ma do czynienia z infekcją też nie. Jeśli badanie to da wynik pozytywny, przepisane zostaną antybiotyki. Konieczne są kolejne badania moczu i krwi, by wykluczyć stan przedrzucawkowy.

dr Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

31. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy na pewno mam dobrze wyliczony termin porodu?
Jak mądrze wybrać imię dla synka?

separator Wyślij e-mailem separator 19 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (19)
avatar

wiolcia
wiolcia | 2015-03-28 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam . 31 TYDZ. bede rodzic w Slovacji bo tu mieszkam . Tym razem ze znieczuleniem . 21 wiek , nie musimy cierpiec / ja tak uwazam/ Dziecko jest glowkowo polozone , ma ponad 2 kg juz , dokucza mi jego nozka , ktora spoczywa w okolicach zoladka :/ zgag nie mam , ale skurcze przepowiadajace zdarzaja sie coraz czesciej , jestem ociezala , najgorsze sa dla mnie wieczory , sapie nawet kladac sie do lozka , ale coz .... przezyjemy :)

Odpowiedz

Si si
Si si | 2014-12-16 10:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też 31 tydzień, wszystko byłoby dobrze gdyby nie ta cukrzyca ciążowa. Już nie wiem jak jeść-raz jest dobrze raz jest źle. Pierwsza ciąża była łatwiejsza...bo bez cukrzycy- więcej wtedy przybrałam na wadze. Teraz waga praktycznie mi stoi, tylko brzuszek rośnie, więc jestem taki chudy patyczak z brzuszkiem.......ale jeszcze troszkę. I już niedługo przytule mojego małego aniołka.

Odpowiedz

iga......
iga...... | 2014-12-13 22:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Masz prawo do znieczulenia... U nas w szpitalu (Mława) to nawet nie wiedza co to znieczulenie zewnatrzoponowe ! Najblizej w Warszawie hmm 120 km...
prawo do znieczulenia...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mamaPawła
mamaPawła | iga...... | 2015-03-06 12:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na Śląsku praktycznie nigdzie nie mozna liczyc na znieczulenie..

Odpowiedz

ankaj
ankaj | 2014-11-19 21:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witajcie, to moja 3 ciąża. Każda była inna. Piersza okropna, druga super, a ta średnia. Ciągle jestem zmęczona, zgaga praktycznie non-stop. Trochę medycznych problemów, słaba szyjka, morfologia do kitu. Poród planowany ok 25 stycznia mam nadzieje ze dzidzia wytrzyma w środku jeszcze tyle tygodni. Pocieszam się ze poprzednie porody miałam lekkie może ten też się uda... Pozdrawiam wszystkie mamy i życzę wytrwałości!

Odpowiedz

Nati
Nati | 2014-11-03 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mnie niekiedy męcza zgagi i podobnie jak wszystkie panie, szybciej sie mecze. Lubie spacerowac, ale coraz czesciej robie przerwy, zeby nogi mi odpoczywaly. Poza tym czuje ruchy Oliwki i to jest nalepsze uczucie na swiecie. Teraz jestem na etapie wyboru szkoly rodzenia bo powoli trzeba myslec o porodzie. Rodze juz w Nowym Roku i troche sie boje tego nowego zycia, pozdrawiam wszystkie przyszle Mamusie :)

Odpowiedz

MoKo
MoKo | 2014-10-28 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie z kolei dopadają szybkie zmiany nastroju. Staram się odszukać w pamięci, jak to było 12 lat temu, gdy byłam w pierwszej ciąży. Niestety o szczegóły trudno. Cieszę się, że nawet raz nie wymiotowałam, natomiast do dzisiaj nie mam za sobą choćby jednej przespanej nocy (WC). Do tego jest mi trochę ciężko z uwagi na dodatkowe 20 kg :) Powodzenia i cierpliwości dla wszystkich przyszłych mam.

Odpowiedz

anabelle
anabelle | 2014-10-23 10:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja w 31 tygodniu ciąży czuję się lepiej, niż kiedykolwiek przedtem od początku ciąży! Nareszcie nie wymiotuję, przytyłam dotąd b. niewiele i odczuwam wreszcie ten przypływ energii, który podobno powinien był wystąpić w 2 trymestrze (ale ja wtedy jeszcze głównie wisiałam z głową nad sedesem). Żadnych bóli, żadnego wstawania w nocy do toalety - aż boję się, że to zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe :-) Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie :-)

Odpowiedz

Malka
Malka | 2014-10-02 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja również 31 tydzień, od kilku dni ból żeber z prawej strony (chwilami nie do zniesienia) tylko leżenie na lewym boku pomaga, poza tym ból pachwin, podbrzusza, bakterie w moczu, delikatne skurcze, poza tym niedobór żelaza, duphaston 2x1, cukrzyca ciążowa... !!! Ale cierpię i uśmiecham się, bo zostało tak niewiele... :) córcia zdrowa, ma już 1,3 kg! Pozdrawiam!

Odpowiedz

ANIA
ANIA | 2014-10-01 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam Przyszle Mamusie :) rowniez jestem w 31 tygodniu ciazy i odczuwam juz wszelkie bole w roznych czesciach ciala oraz zmeczenie, byc moze takze dlatego ze jestem osoba szczupla i niewysoka a moja Coreczka jest dosyc duza i mocno mi sie rozpycha w brzuszku ;) doskwiera mi rowniez czesto zgaga i pojawiaja sie delikatne skurcze, noce sa ciezkie do przespania i czesto sikam ale bardzo lubie okraglutki poruszajacy sie brzuszek poprzez fikolki Mojej Niuni :) Narazie nie mysle o porodzie choc nie moge sie doczekac rozwiazania zeby moc przytulic Moje Malenstwo :)

Odpowiedz

SANDRA
SANDRA | 2014-09-29 19:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak urodze to sie wam pochwale jak rodzilam i wg:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?