Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

31. tydzień ciąży

10.10.2017 | 124
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty pierwszy tydzień ciąży
fot. Piękna

31. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko waży już ok. 1,6 kilograma, ma około 45 cm długości (plus lub minus kilka centymetrów — na tym etapie mogą być już oczywiście różnice).

W 31. tygodniu ciąży dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób jednak nie tylko urozmaica swoją dietę i ćwiczy przewód pokarmowy – naukowcy twierdzą, że to również metoda... radzenia sobie ze stresem. Zauważono, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu. Inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt.

Czy wiesz, że w na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli? To dlatego, że w 31. tygodniu nastąpi bardzo ważny etap jego rozwoju: pojawi się sieć połączeń między neuronami w mózgu.

Ukształtował się temperament dziecka. Jeśli nieustannie wierci się w brzuchu, możesz się spodziewać, że będzie energicznym i żywiołowym człowiekiem. Maluch spokojny w brzuszku będzie się zachowywał podobnie po przyjściu na świat.

Ciało dziecka jest już uformowane. Teraz trwa budowa systemu odpornościowego. Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób.

Dziecko przygotowuje się już do opuszczenia swojego dotychczasowego mieszkanka. Prawdopodobnie ułożyło się główką do dołu i od tej pory aż do narodzin będzie pozostawało w tej pozycji. Ułożenie dziecka do porodu to szalenie ważna rzecz - jeśli nie będzie główkowe, być potrzebna będzie cesarka.

31. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz, masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często (i pozornie bez powodu) czujesz się najszczęśliwsza na świecie. Uczucia przed porodem to mieszanka wybuchowa. Czy uspokoi cię świadomość, że gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet?
 
Zapewne wstajesz też kilkakrotnie w ciągu nocy do toalety, bolą cię żebra od wiercenia się dziecka, a może dokucza ci zgaga? Cóż, końcówka ciąży rzadko bywa przyjemna... Możesz teraz przybierać na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. 
 
Prawdopodobnie w 31. tygodniu ciąży odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. To nic niepokojącego.
 
Kiedy dopadnie cię gorszy nastrój, dolegliwości stają się naprawdę nieprzyjemne i czujesz się po prostu zmęczona, pamiętaj, jak blisko do rozwiązania! Masz teraz wiele do zrobienia, zajmij się przygotowaniami do porodu!

Nie zostawiaj kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę – rozważne zakupy zajmują sporo czasu? Co kupić do wyprawki? Sprawdź!

31. tydzień ciąży - Film

Zobacz, jaki sprzęt na porodówce ułatwia poród:

31. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Co robić, by dobrze przygotować się do porodu
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

31. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Strach przed bólem porodowym

Poród to ciężka praca, która trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i zazwyczaj bardzo boli. Twój strach przed bólem porodowym jest zupełnie naturalną i normalną rzeczą. Warto zrozumieć, skąd się bierze ból i dlaczego tak boli - twój poród nie musi boleć, masz prawo do znieczulenia!
 
Dlaczego boli: W czasie porodu macica wykonuje regularne, potężne skurcze, by wypchnąć całkiem spore dziecko przez całkiem mały przesmyk (szyjkę macicy), a potem przez jeszcze mniejszy otwór (pochwę, która kiedyś wydawała się zbyt wąska, by włożyć tampon). Taka "operacja" ma prawo boleć. 
 
Sposoby łagodzenia bólu: Jest ich bardzo, bardzo wiele. Od tych medycznych przez związane z medycyną alternatywną, bezlekową (akupunktura, hydroterapia) po masaże i inne. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych pamiętaj, że wybór metody łagodzenia bólu należy do ciebie. Ty rodzisz, ty decydujesz. 
 
Znieczulenie zewnątrzoponowe: Podaje się je bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej otaczającej rdzeń kręgowy matki.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe krok po kroku?
  • Dolna i środkowa część pleców mamy zostaje umyta środkiem anyseptycznym, po czym podaje się znieczulenie miejscowe - chodzi o znieczulenie miejsca wkłucia igły punkcyjnej.
  • Następnie - zazwyczaj kiedy rodząca siedzi w pozycji wyprostowanej lub leży na lewym boku - przez znieczulone miejsce wprowadza się do przestrzeni międzykręgowej długą igłę. W czasie wprowadzania tej igły niektóre kobiety czują niewielkie napięcie, inne lekkie mrowienie lub lekki ból. W porównaniu z bólem, jaki wywołują skurcze, dyskomfort wywołany ukłuciem igły jest drobnostką. 
  • Po wyjęciu igły pozostaje w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa cienki, elastyczny cewnik - przymocowywany następnie plastrem do pleców, dzięki czemu rodząca może się poruszać z boku na bok. 
  • Po upływie trzech do pięciu minut od podania początkowej dawki znieczulenia następuje brak czucia w nerwach. Pełny efekt znieczulenia (pełna ulga) jest odczuwalny zwykle po 10 minutach.
  • Środek znieczula nerwy w całej dolnej części ciała, sprawiając, że odczuwanie skurczów jest znacznie mniejsze, na pewno bezbolesne.
Znieczulenie to uważa się za bezpieczniejsze dla dziecka od innych środków przeciwbólowych. Dla mamy jest bardzo skuteczne, bezpieczne a skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko: niektóre kobiety mogą odczuwać odrętwienie jednej strony ciała.

31. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Badania krwi i moczu w ciąży

Regularne badanie krwi i moczu w ciąży jest niezwykle ważne. Obecność białka w moczu informuje o jakości funkcjonowania nerek. Dość często stwierdza się jego niewielką zawartość w moczu kobiety ciężarnej, a oznacza to jedynie tyle, że nerki pracują teraz ciężej niż przed zajściem w ciążę.

Ponieważ może to oznaczać też lekką infekcję, lekarz przekazuje mocz do dalszej analizy, w celu określenia, czy ma do czynienia z infekcją też nie. Jeśli badanie to da wynik pozytywny, przepisane zostaną antybiotyki. Konieczne są kolejne badania moczu i krwi, by wykluczyć stan przedrzucawkowy.

dr Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

31. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy na pewno mam dobrze wyliczony termin porodu?
Jak mądrze wybrać imię dla synka?

separator Wyślij e-mailem separator 124 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (124)
avatar

Puluś90
Puluś90 | 2017-11-09 23:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witajcie, jestem w 31 tc i niunia ma 2110 😀 i strasznie się wierci. To moja pierwsza ciąża (27 lat). +7 kg, a prawie nic nie widać. Póki co mam nadzieję że wyjdzie w terminie tak jak lekarz stwierdził 😁 pozdra

Odpowiedz

Aga99
Aga99 | 2017-11-08 15:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej :) mam juz 30 tydzień, maly waży ponad 2kg:) ja przytyłam tylko ponad 4 kg

Odpowiedz

aga
aga | 2017-10-14 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zaczynam 31 tydz synek ważyl w 30 tyg 2200.głowę ma nisko i uciska mi na szyjkę miałam lekkie skurcze więc lekarz przepisał mi duphaston 3*1 i magnez 3*2 no i oczywiście dużo odpoczynku bo przy 2 dzieci to jest trochę trudne...

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-09-29 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaczynamy 31 tydzień, maluch jest ułożony główką do dołu, na plusie 9kg, ale dolegliwości ciazowych żadnych, oprocz tego, ze co chwila odwiedzam toalete ;) to moja pierwsza ciąża i bardziej od porodu stresuje mnie połóg! Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego i jak najmniej bolesnego rozwiazania :)

Odpowiedz

Kate
Kate | 2017-09-09 15:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydzień, gościu waży prawie 2 kg :o, a ja nie przytyłam nic. Obawiam się, ze poród może być po prostu rzeźnią, tak jak była za pierwszymrazem :(

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-08-16 22:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej😉u mnie wlasnie jest 31 tydzien ciazy i malutki ma 1,8kg a ja przytylam 9kg wiec zastanawiam sie gdzir dziecko sie miesci?😮

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

😉
😉 | Anna | 2017-09-08 20:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydzień, malutki waży 1900 a ja przytyłam 7,5 kg więc jakoś się mieści

Odpowiedz

Meg 84
Meg 84 | 2017-07-26 14:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ☺ U mnie 31 tydz. Maly wazy 1650 g . Na + 7 kg. Doskwieraja mi straszne bole plecow I okropna zgaga. ☺ na szczescie juz blizej niz dalej .

Odpowiedz

Takamama
Takamama | 2017-07-24 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej, ja właśnie zaczynam 31 t.c., pierwsza ciąża, 27 lat. ja 13 kg na plusie, mały 1.5.
Nie przejmuje się, jak dużo utylam ponieważ przed ciążą byłam bardzo szczupła i nadal od tyłu nie widać ze jestem w ciąży (pisze to ku pokrzepieniu tych, które się martwią czytając ze ktoś przytyl tylko 4 kg :)).
Mały się sporo wierci, miałam dużo skurczów, wiec jestem na zwolnieniu. Ale planujemy rodzic w terminie :) pozdrawiam!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mamma
mamma | Takamama | 2017-09-15 18:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skoro byłaś szczuplutka to bardzo dobrze, że tyle przytyłaś, to i tak naprawdę niewiele. Twoje ciało musi utrzymać ciebie i dziecko. Grubsze kobiety tyją mniej. Jak ktoś jest szczupły i nie przytył w ciąży to nie ma się czym chwalić, bo to odbije się na jego zdrowiu w późniejszym czasie. Ty wrócisz do siebie szybko. Pozdrawiam

Odpowiedz

jagoda
jagoda | 2017-06-16 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

juju-sklep.pl ***WYPRAWKA*** wyprawka dla noworodka; artykuły HANDMADE: pościele, kocyki, sensorki, poduszki motyki, drewniane zawieszki do smoczków, smoczki LOVI, Szumisie i wiele wiele innych w atrakcyjnych cenach; polub nasz funpage JUJU na facebooku: facebook.com/juju.sklep

Odpowiedz

mamawcześniaka
mamawcześniaka | 2017-05-22 07:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja urodziłam w 31 tygodniu. Synek miał 1800 g i 43 cm. Na całe szczęście przed cc leżałam kilka dni w szpitalu i dostałam sterydy na rozwój płuc małego. Dzięki temu oddychał bez respiratora. Miał tylko nieinwazyjne wspomaganie oddechu.
Teraz synek ma 16 miesięcy (skorygowane 14) - ładnie chodzi, mówi po swojemu, ale już idzie zrozumieć ;) Większych wcześniaczych dolegliwości nie ma, więc jesteśmy dobrej myśli. Trzymajcie się dziewczyny i pamiętajcie, że zawsze jest nadzieja i trzeba walczyć do końca.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?