Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

31. tydzień ciąży

11.08.2016 | 91
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty pierwszy tydzień ciąży
fot. Piękna

31. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko waży już ok. 1,6 kilograma, ma około 45 cm długości (plus lub minus kilka centymetrów — na tym etapie mogą być już oczywiście różnice).

W 31. tygodniu ciąży dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób jednak nie tylko urozmaica swoją dietę i ćwiczy przewód pokarmowy – naukowcy twierdzą, że to również metoda... radzenia sobie ze stresem. Zauważono, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu. Inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt.

Czy wiesz, że w na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli? To dlatego, że w 31. tygodniu nastąpi bardzo ważny etap jego rozwoju: pojawi się sieć połączeń między neuronami w mózgu.

Ukształtował się temperament dziecka. Jeśli nieustannie wierci się w brzuchu, możesz się spodziewać, że będzie energicznym i żywiołowym człowiekiem. Maluch spokojny w brzuszku będzie się zachowywał podobnie po przyjściu na świat.

Ciało dziecka jest już uformowane. Teraz trwa budowa systemu odpornościowego. Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób.

Dziecko przygotowuje się już do opuszczenia swojego dotychczasowego mieszkanka. Prawdopodobnie ułożyło się główką do dołu i od tej pory aż do narodzin będzie pozostawało w tej pozycji. Ułożenie dziecka do porodu to szalenie ważna rzecz - jeśli nie będzie główkowe, być potrzebna będzie cesarka.

31. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz, masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często (i pozornie bez powodu) czujesz się najszczęśliwsza na świecie. Uczucia przed porodem to mieszanka wybuchowa. Czy uspokoi cię świadomość, że gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet?
 
Zapewne wstajesz też kilkakrotnie w ciągu nocy do toalety, bolą cię żebra od wiercenia się dziecka, a może dokucza ci zgaga? Cóż, końcówka ciąży rzadko bywa przyjemna... Możesz teraz przybierać na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. 
 
Prawdopodobnie w 31. tygodniu ciąży odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. To nic niepokojącego.
 
Kiedy dopadnie cię gorszy nastrój, dolegliwości stają się naprawdę nieprzyjemne i czujesz się po prostu zmęczona, pamiętaj, jak blisko do rozwiązania! Masz teraz wiele do zrobienia, zajmij się przygotowaniami do porodu!

Nie zostawiaj kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę – rozważne zakupy zajmują sporo czasu? Co kupić do wyprawki? Sprawdź!

31. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

31. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Co robić, by dobrze przygotować się do porodu
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

31. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Strach przed bólem porodowym

Poród to ciężka praca, która trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i zazwyczaj bardzo boli. Twój strach przed bólem porodowym jest zupełnie naturalną i normalną rzeczą. Warto zrozumieć, skąd się bierze ból i dlaczego tak boli - twój poród nie musi boleć, masz prawo do znieczulenia!
 
Dlaczego boli: W czasie porodu macica wykonuje regularne, potężne skurcze, by wypchnąć całkiem spore dziecko przez całkiem mały przesmyk (szyjkę macicy), a potem przez jeszcze mniejszy otwór (pochwę, która kiedyś wydawała się zbyt wąska, by włożyć tampon). Taka "operacja" ma prawo boleć. 
 
Sposoby łagodzenia bólu: Jest ich bardzo, bardzo wiele. Od tych medycznych przez związane z medycyną alternatywną, bezlekową (akupunktura, hydroterapia) po masaże i inne. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych pamiętaj, że wybór metody łagodzenia bólu należy do ciebie. Ty rodzisz, ty decydujesz. 
 
Znieczulenie zewnątrzoponowe: Podaje się je bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej otaczającej rdzeń kręgowy matki.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe krok po kroku?
  • Dolna i środkowa część pleców mamy zostaje umyta środkiem anyseptycznym, po czym podaje się znieczulenie miejscowe - chodzi o znieczulenie miejsca wkłucia igły punkcyjnej.
  • Następnie - zazwyczaj kiedy rodząca siedzi w pozycji wyprostowanej lub leży na lewym boku - przez znieczulone miejsce wprowadza się do przestrzeni międzykręgowej długą igłę. W czasie wprowadzania tej igły niektóre kobiety czują niewielkie napięcie, inne lekkie mrowienie lub lekki ból. W porównaniu z bólem, jaki wywołują skurcze, dyskomfort wywołany ukłuciem igły jest drobnostką. 
  • Po wyjęciu igły pozostaje w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa cienki, elastyczny cewnik - przymocowywany następnie plastrem do pleców, dzięki czemu rodząca może się poruszać z boku na bok. 
  • Po upływie trzech do pięciu minut od podania początkowej dawki znieczulenia następuje brak czucia w nerwach. Pełny efekt znieczulenia (pełna ulga) jest odczuwalny zwykle po 10 minutach.
  • Środek znieczula nerwy w całej dolnej części ciała, sprawiając, że odczuwanie skurczów jest znacznie mniejsze, na pewno bezbolesne.
Znieczulenie to uważa się za bezpieczniejsze dla dziecka od innych środków przeciwbólowych. Dla mamy jest bardzo skuteczne, bezpieczne a skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko: niektóre kobiety mogą odczuwać odrętwienie jednej strony ciała.

31. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Badania krwi i moczu w ciąży

Regularne badanie krwi i moczu w ciąży jest niezwykle ważne. Obecność białka w moczu informuje o jakości funkcjonowania nerek. Dość często stwierdza się jego niewielką zawartość w moczu kobiety ciężarnej, a oznacza to jedynie tyle, że nerki pracują teraz ciężej niż przed zajściem w ciążę.

Ponieważ może to oznaczać też lekką infekcję, lekarz przekazuje mocz do dalszej analizy, w celu określenia, czy ma do czynienia z infekcją też nie. Jeśli badanie to da wynik pozytywny, przepisane zostaną antybiotyki. Konieczne są kolejne badania moczu i krwi, by wykluczyć stan przedrzucawkowy.

dr Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

31. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy na pewno mam dobrze wyliczony termin porodu?
Jak mądrze wybrać imię dla synka?

separator Wyślij e-mailem separator 91 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (91)
avatar

Angela
Angela | 2017-01-11 22:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj maluszek wazy 1700
Ja w 31 tc mam na wadze 6,5 kg wiecej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Pola
Pola | Angela | 2017-01-12 17:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No niestety ta waga mnie też załamuje.
7 kg do przodu a jeszcze 2 mce....

Odpowiedz

Pola
Pola | 2017-01-09 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No niestety to nie ciekawie.
Ja niestety jestem na chorobowym
Pierwszego synka urodzilam w 35 tc i teraz z uwagi na ryzyko wczesnego porodu nie pracuje.
Od 27 tc mam skróconą szyjke biore leki na podtrzymanie i duzo leżę....
Z pierwszym lezalam ponad dwa mce w szpitalu a i tak szybciej urodzilam

Odpowiedz

Monika
Monika | 2017-01-08 23:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31tyg i nadal pracuje w ruchliwej kawiarni po 45h tygodniowo. Mam nadzieję ze nie zaszkodzi to maluszkowi, w każdym razie położna stwierdziła ze o ile nie dzwigam to mogę zasuwac... martwi mnie jedynie brak badań usg na tym etapie w UK. Plus pożal się Boże macierzyńskie które od 3 do 9 miesiąca będzie wynosiło około 40% wypłaty... I 3 ostatnie miesiące bezpłatne. Jaka Polska służba zdrowia by nie była i prawo pracy to trzeba przyznać ze kobiety w ciąży mają luksus w porównaniu z Anglią

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Hania
Hania | Monika | 2017-01-18 05:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Monika, tez jestem w UK i chwałę naszą wspaniałą polską ałużbę zdrowia. Tutaj przychodnia ma więcej wspólnego z chatą afrykańską i dżunglą niż z opieką i profesjonalnością.
Ja obecnie 31tc i też śmigam do pracy. Macierzyńskie tutaj jest bardzo niskie

Odpowiedz

Majka
Majka | Monika | 2017-01-22 09:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety w Stanach jest jeszcze gorzej pod tym wzgledem. Macierzynski wynosi w niektorych firmach tylko 3 tygodnie np. Boeing.
Za to warunki w szpitalu sa duzo lepsze niz w Polsce.

Odpowiedz

Pola
Pola | 2017-01-05 17:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja jestem w 31 tyg i synek ma 2100
Zapowiada się ciężki poród 😒😉

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Endzi
Endzi | Pola | 2017-01-06 21:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek tez tyle wazy a ja biedna. .. 155cm wzrostu nie wiem jak wydam taki klocek na świat 😁

Odpowiedz

Monia
Monia | 2017-01-02 22:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja jestem w 31tc i moj
Synuś ostatnio
Ważył 1,800. Już się stresuje bo przy pierwszej ciąży miałam cesarkę a teraz jej mieć nie powinnam bo mam chorobę reumatologiczna i jestem na lekach sterydowych. Szykowana jestem do porodu naturalnego niewiem jak to będzie i skąd wezmę na to siły ....

Odpowiedz

ewa
ewa | 2016-12-24 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydzień, druga ciąża, synio waży 1660g i super szaleje w brzuszku :) przytyłam do tej pory 2.5kg :)

Odpowiedz

Wiola
Wiola | 2016-12-08 21:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31tc a waga syncia 1800.. No i 8kg na plusie 😊 .. Dodam ze to moja 3 ciąża w pierwszej 30kg do przodu a drugą 25kg 😄.. Mój gin mówi ze nasza waga nie wpływa na wagę dziecka. Możemy ważyć 100kg i przybyć 30kg. Dziecko jak ma ważyć 3kg to tak będzie wazyl niezależnie od naszej wagi 😊.. Pocieszająca informacja 😊

Odpowiedz

Wrocia
Wrocia | 2016-12-07 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie dzidzia w 28 tygodniu wazyla ok 1600. Aktualnie 31tc a, wizyta dopiero za tydzien.ciekawe ile teraz pokaze ;>. Chyba najwyzszy czas przygotowac sie psychicznie do drugiej cc :/

Odpowiedz

Monia
Monia | 2016-11-13 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydzien ciazy, dzidzia wazy ok 1600g, u mnie 6 kg do przodu

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2016-11-09 12:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 31 tygodniu i usg mam na każdej wizycie,badanie krwi to podstawa No i mocz ale nie zawsze.I dodatkowe badania jak krzywa cukrowa,tsh,przeciwciała jest tego trochę.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?