Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

31. tydzień ciąży

11.08.2016 | 63
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty pierwszy tydzień ciąży
fot. Piękna

31. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko waży już ok. 1,6 kilograma, ma około 45 cm długości (plus lub minus kilka centymetrów — na tym etapie mogą być już oczywiście różnice).

W 31. tygodniu ciąży dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób jednak nie tylko urozmaica swoją dietę i ćwiczy przewód pokarmowy – naukowcy twierdzą, że to również metoda... radzenia sobie ze stresem. Zauważono, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu. Inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt.

Czy wiesz, że w na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli? To dlatego, że w 31. tygodniu nastąpi bardzo ważny etap jego rozwoju: pojawi się sieć połączeń między neuronami w mózgu.

Ukształtował się temperament dziecka. Jeśli nieustannie wierci się w brzuchu, możesz się spodziewać, że będzie energicznym i żywiołowym człowiekiem. Maluch spokojny w brzuszku będzie się zachowywał podobnie po przyjściu na świat.

Ciało dziecka jest już uformowane. Teraz trwa budowa systemu odpornościowego. Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób.

Dziecko przygotowuje się już do opuszczenia swojego dotychczasowego mieszkanka. Prawdopodobnie ułożyło się główką do dołu i od tej pory aż do narodzin będzie pozostawało w tej pozycji. Ułożenie dziecka do porodu to szalenie ważna rzecz - jeśli nie będzie główkowe, być potrzebna będzie cesarka.

31. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz, masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często (i pozornie bez powodu) czujesz się najszczęśliwsza na świecie. Uczucia przed porodem to mieszanka wybuchowa. Czy uspokoi cię świadomość, że gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet?
 
Zapewne wstajesz też kilkakrotnie w ciągu nocy do toalety, bolą cię żebra od wiercenia się dziecka, a może dokucza ci zgaga? Cóż, końcówka ciąży rzadko bywa przyjemna... Możesz teraz przybierać na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. 
 
Prawdopodobnie w 31. tygodniu ciąży odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. To nic niepokojącego.
 
Kiedy dopadnie cię gorszy nastrój, dolegliwości stają się naprawdę nieprzyjemne i czujesz się po prostu zmęczona, pamiętaj, jak blisko do rozwiązania! Masz teraz wiele do zrobienia, zajmij się przygotowaniami do porodu!

Nie zostawiaj kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę – rozważne zakupy zajmują sporo czasu? Co kupić do wyprawki? Sprawdź!

31. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

31. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Co robić, by dobrze przygotować się do porodu
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

31. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Strach przed bólem porodowym

Poród to ciężka praca, która trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i zazwyczaj bardzo boli. Twój strach przed bólem porodowym jest zupełnie naturalną i normalną rzeczą. Warto zrozumieć, skąd się bierze ból i dlaczego tak boli - twój poród nie musi boleć, masz prawo do znieczulenia!
 
Dlaczego boli: W czasie porodu macica wykonuje regularne, potężne skurcze, by wypchnąć całkiem spore dziecko przez całkiem mały przesmyk (szyjkę macicy), a potem przez jeszcze mniejszy otwór (pochwę, która kiedyś wydawała się zbyt wąska, by włożyć tampon). Taka "operacja" ma prawo boleć. 
 
Sposoby łagodzenia bólu: Jest ich bardzo, bardzo wiele. Od tych medycznych przez związane z medycyną alternatywną, bezlekową (akupunktura, hydroterapia) po masaże i inne. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych pamiętaj, że wybór metody łagodzenia bólu należy do ciebie. Ty rodzisz, ty decydujesz. 
 
Znieczulenie zewnątrzoponowe: Podaje się je bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej otaczającej rdzeń kręgowy matki.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe krok po kroku?
  • Dolna i środkowa część pleców mamy zostaje umyta środkiem anyseptycznym, po czym podaje się znieczulenie miejscowe - chodzi o znieczulenie miejsca wkłucia igły punkcyjnej.
  • Następnie - zazwyczaj kiedy rodząca siedzi w pozycji wyprostowanej lub leży na lewym boku - przez znieczulone miejsce wprowadza się do przestrzeni międzykręgowej długą igłę. W czasie wprowadzania tej igły niektóre kobiety czują niewielkie napięcie, inne lekkie mrowienie lub lekki ból. W porównaniu z bólem, jaki wywołują skurcze, dyskomfort wywołany ukłuciem igły jest drobnostką. 
  • Po wyjęciu igły pozostaje w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa cienki, elastyczny cewnik - przymocowywany następnie plastrem do pleców, dzięki czemu rodząca może się poruszać z boku na bok. 
  • Po upływie trzech do pięciu minut od podania początkowej dawki znieczulenia następuje brak czucia w nerwach. Pełny efekt znieczulenia (pełna ulga) jest odczuwalny zwykle po 10 minutach.
  • Środek znieczula nerwy w całej dolnej części ciała, sprawiając, że odczuwanie skurczów jest znacznie mniejsze, na pewno bezbolesne.
Znieczulenie to uważa się za bezpieczniejsze dla dziecka od innych środków przeciwbólowych. Dla mamy jest bardzo skuteczne, bezpieczne a skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko: niektóre kobiety mogą odczuwać odrętwienie jednej strony ciała.

31. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Badania krwi i moczu w ciąży

Regularne badanie krwi i moczu w ciąży jest niezwykle ważne. Obecność białka w moczu informuje o jakości funkcjonowania nerek. Dość często stwierdza się jego niewielką zawartość w moczu kobiety ciężarnej, a oznacza to jedynie tyle, że nerki pracują teraz ciężej niż przed zajściem w ciążę.

Ponieważ może to oznaczać też lekką infekcję, lekarz przekazuje mocz do dalszej analizy, w celu określenia, czy ma do czynienia z infekcją też nie. Jeśli badanie to da wynik pozytywny, przepisane zostaną antybiotyki. Konieczne są kolejne badania moczu i krwi, by wykluczyć stan przedrzucawkowy.

dr Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

31. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy na pewno mam dobrze wyliczony termin porodu?
Jak mądrze wybrać imię dla synka?

separator Wyślij e-mailem separator 63 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (63)
avatar

Justyna
Justyna | 2016-10-03 10:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydzień, syn rośnie szybko ja też. To moja czwarta ciąża i napewno też cesarka. Ale się cieszę wraz z mężem. 😁

Odpowiedz

Aga
Aga | 2016-09-22 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 31 tygodniu ciąży . Córcia waży ok. 1,4 kg. To moja 3 ciąża . Mam cukrzycę ciążową i nic nie przytyłam wręcz brakuje mi 1 kg . do wagi z przed zajścia w ciążę .

Odpowiedz

Monka
Monka | 2016-09-05 12:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć Dziewczyny :)
Ja jestem już w 32 tygodniu ciąży, a moja Malutka waży ok 1,5 kg, ja natomiast + 10 do przodu :) będzie co zrzucać.

Odpowiedz

Aga Aga
Aga Aga | 2016-09-04 09:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja jestem w 31 tygodniu :) i mój synuś waży już 2250kg " sporo" faktem jest ze i ja przytylam już 20 kg. Pozdrawiam wszystkie przyszle mamusie :*

Odpowiedz

Iwina
Iwina | 2016-08-29 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam wszystkie mamusie. U mnie już 32 tydzień ciąży, mała waży 2000 g. Tylko nie wiem jaka jest długa. A u mnie na wadze +10. Jest troszkę ciężko (remont jeszcze 3 tygodnie) ale dam radę. Już niedługo przywitamy na świecie małą Zochę... ;)

Odpowiedz

Karola
Karola | 2016-07-31 17:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

1ciąża blizniacza, maluchy ważą już każde po 1500, a ja mam 18kg na plusie jutro kładę się do szpitala w celu podania zastrzyków na przyśpieszenie porostu płucek szyjka ma chwile obecną 3,7. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy

Odpowiedz

ola24
ola24 | 2016-07-25 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja ostatnią wizytę miałam w 30 tygodniu, mały ważył 1300g trochę się martwię że za mało waży lekarz powiedział że nie będzie duży. A ja przytyłam już 16kg z rozmiaru xs przeskoczyłam na m

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sylwia25
Sylwia25 | ola24 | 2016-10-26 10:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ola24
To identycznie jak ja. Dzidziuś malutki, a ja 16 kg do przodu w 31 tygodniu.. Mały waży 1400g. Nie wiem skąd ta waga, uważam na to co jem, dużo się ruszam, badania wporzadku.

Odpowiedz

Zmeczona
Zmeczona | 2016-07-11 17:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja 31 tydz ciazy i corcia wazy okolo 1400g, przytylam 2kg od poczatku ciazy i w ogole prawie nie widac mi brzuszka, ale ogolnie mam lekka nadwage i duzy biust to inaczej sie to rozklada. Za to cale dnie mam mdlosci od poczatku ciazy i podobno tak moze zostac az do rozwiazania :(

Odpowiedz

Aneta
Aneta | 2016-07-04 23:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja 31tydz a nasz synus wazy juz 2400 szybko rosnie ...

Odpowiedz

Magdalena
Magdalena | 2016-06-15 10:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydz. ciazy. Malutka wazy 1.4 kg ja na plusie mam 9 kg. :) pozdrawiam wszystkie mamy! :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?