Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

31. tydzień ciąży

11.08.2016 | 80
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty pierwszy tydzień ciąży
fot. Piękna

31. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko waży już ok. 1,6 kilograma, ma około 45 cm długości (plus lub minus kilka centymetrów — na tym etapie mogą być już oczywiście różnice).

W 31. tygodniu ciąży dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób jednak nie tylko urozmaica swoją dietę i ćwiczy przewód pokarmowy – naukowcy twierdzą, że to również metoda... radzenia sobie ze stresem. Zauważono, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu. Inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt.

Czy wiesz, że w na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli? To dlatego, że w 31. tygodniu nastąpi bardzo ważny etap jego rozwoju: pojawi się sieć połączeń między neuronami w mózgu.

Ukształtował się temperament dziecka. Jeśli nieustannie wierci się w brzuchu, możesz się spodziewać, że będzie energicznym i żywiołowym człowiekiem. Maluch spokojny w brzuszku będzie się zachowywał podobnie po przyjściu na świat.

Ciało dziecka jest już uformowane. Teraz trwa budowa systemu odpornościowego. Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób.

Dziecko przygotowuje się już do opuszczenia swojego dotychczasowego mieszkanka. Prawdopodobnie ułożyło się główką do dołu i od tej pory aż do narodzin będzie pozostawało w tej pozycji. Ułożenie dziecka do porodu to szalenie ważna rzecz - jeśli nie będzie główkowe, być potrzebna będzie cesarka.

31. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz, masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często (i pozornie bez powodu) czujesz się najszczęśliwsza na świecie. Uczucia przed porodem to mieszanka wybuchowa. Czy uspokoi cię świadomość, że gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet?
 
Zapewne wstajesz też kilkakrotnie w ciągu nocy do toalety, bolą cię żebra od wiercenia się dziecka, a może dokucza ci zgaga? Cóż, końcówka ciąży rzadko bywa przyjemna... Możesz teraz przybierać na wadze jeszcze szybciej niż do tej pory. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnich tygodniach ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. 
 
Prawdopodobnie w 31. tygodniu ciąży odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. To nic niepokojącego.
 
Kiedy dopadnie cię gorszy nastrój, dolegliwości stają się naprawdę nieprzyjemne i czujesz się po prostu zmęczona, pamiętaj, jak blisko do rozwiązania! Masz teraz wiele do zrobienia, zajmij się przygotowaniami do porodu!

Nie zostawiaj kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę – rozważne zakupy zajmują sporo czasu? Co kupić do wyprawki? Sprawdź!

31. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

31. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Co robić, by dobrze przygotować się do porodu
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

31. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Strach przed bólem porodowym

Poród to ciężka praca, która trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i zazwyczaj bardzo boli. Twój strach przed bólem porodowym jest zupełnie naturalną i normalną rzeczą. Warto zrozumieć, skąd się bierze ból i dlaczego tak boli - twój poród nie musi boleć, masz prawo do znieczulenia!
 
Dlaczego boli: W czasie porodu macica wykonuje regularne, potężne skurcze, by wypchnąć całkiem spore dziecko przez całkiem mały przesmyk (szyjkę macicy), a potem przez jeszcze mniejszy otwór (pochwę, która kiedyś wydawała się zbyt wąska, by włożyć tampon). Taka "operacja" ma prawo boleć. 
 
Sposoby łagodzenia bólu: Jest ich bardzo, bardzo wiele. Od tych medycznych przez związane z medycyną alternatywną, bezlekową (akupunktura, hydroterapia) po masaże i inne. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych pamiętaj, że wybór metody łagodzenia bólu należy do ciebie. Ty rodzisz, ty decydujesz. 
 
Znieczulenie zewnątrzoponowe: Podaje się je bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej otaczającej rdzeń kręgowy matki.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe krok po kroku?
  • Dolna i środkowa część pleców mamy zostaje umyta środkiem anyseptycznym, po czym podaje się znieczulenie miejscowe - chodzi o znieczulenie miejsca wkłucia igły punkcyjnej.
  • Następnie - zazwyczaj kiedy rodząca siedzi w pozycji wyprostowanej lub leży na lewym boku - przez znieczulone miejsce wprowadza się do przestrzeni międzykręgowej długą igłę. W czasie wprowadzania tej igły niektóre kobiety czują niewielkie napięcie, inne lekkie mrowienie lub lekki ból. W porównaniu z bólem, jaki wywołują skurcze, dyskomfort wywołany ukłuciem igły jest drobnostką. 
  • Po wyjęciu igły pozostaje w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa cienki, elastyczny cewnik - przymocowywany następnie plastrem do pleców, dzięki czemu rodząca może się poruszać z boku na bok. 
  • Po upływie trzech do pięciu minut od podania początkowej dawki znieczulenia następuje brak czucia w nerwach. Pełny efekt znieczulenia (pełna ulga) jest odczuwalny zwykle po 10 minutach.
  • Środek znieczula nerwy w całej dolnej części ciała, sprawiając, że odczuwanie skurczów jest znacznie mniejsze, na pewno bezbolesne.
Znieczulenie to uważa się za bezpieczniejsze dla dziecka od innych środków przeciwbólowych. Dla mamy jest bardzo skuteczne, bezpieczne a skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko: niektóre kobiety mogą odczuwać odrętwienie jednej strony ciała.

31. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Badania krwi i moczu w ciąży

Regularne badanie krwi i moczu w ciąży jest niezwykle ważne. Obecność białka w moczu informuje o jakości funkcjonowania nerek. Dość często stwierdza się jego niewielką zawartość w moczu kobiety ciężarnej, a oznacza to jedynie tyle, że nerki pracują teraz ciężej niż przed zajściem w ciążę.

Ponieważ może to oznaczać też lekką infekcję, lekarz przekazuje mocz do dalszej analizy, w celu określenia, czy ma do czynienia z infekcją też nie. Jeśli badanie to da wynik pozytywny, przepisane zostaną antybiotyki. Konieczne są kolejne badania moczu i krwi, by wykluczyć stan przedrzucawkowy.

dr Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

31. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy na pewno mam dobrze wyliczony termin porodu?
Jak mądrze wybrać imię dla synka?

separator Wyślij e-mailem separator 80 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (80)
avatar

Wiola
Wiola | 2016-12-08 21:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31tc a waga syncia 1800.. No i 8kg na plusie 😊 .. Dodam ze to moja 3 ciąża w pierwszej 30kg do przodu a drugą 25kg 😄.. Mój gin mówi ze nasza waga nie wpływa na wagę dziecka. Możemy ważyć 100kg i przybyć 30kg. Dziecko jak ma ważyć 3kg to tak będzie wazyl niezależnie od naszej wagi 😊.. Pocieszająca informacja 😊

Odpowiedz

Wrocia
Wrocia | 2016-12-07 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie dzidzia w 28 tygodniu wazyla ok 1600. Aktualnie 31tc a, wizyta dopiero za tydzien.ciekawe ile teraz pokaze ;>. Chyba najwyzszy czas przygotowac sie psychicznie do drugiej cc :/

Odpowiedz

Monia
Monia | 2016-11-13 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydzien ciazy, dzidzia wazy ok 1600g, u mnie 6 kg do przodu

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2016-11-09 12:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 31 tygodniu i usg mam na każdej wizycie,badanie krwi to podstawa No i mocz ale nie zawsze.I dodatkowe badania jak krzywa cukrowa,tsh,przeciwciała jest tego trochę.

Odpowiedz

Ola
Ola | 2016-11-06 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja jestem w 31 tygodniu ciąży i USG miałam tylko 2 razy w 14 tyg i 21. Mieszkam w Irlandii i tutaj tak na prawdę to tylko mocz badają i macają po brzuchu i pytają czy puchną nogi. Tyle. Jak często w Polsce robi się USG? Bo widzę że tu wszystkie dziewczyny piszą jak duże jest dziecko i ile waży a ja nie wiem nic. Podczas ostatniego skanu to mi tylko powiedzieli, że wszystko dobrze i ze paracetamol jest ok (typowe dla Irlandzkich lekarzy). Ja wiem że młody żyje i ma sie jako tako po tym że rano miewa czkawki i huśta się na moich żebrach.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Ola | 2016-11-06 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 31 tc i mieszkam w Anglii i jest dokladnie to samo
Z partnerem jezdzimy od czasu do czasu do prywatnej polskiej przychodni gdzie wiecej sie dowiadujemy i to nas uspokaja,takze polecam udac sie prywantnie.

Odpowiedz

Nika
Nika | Ola | 2016-12-01 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ola ja mieszkam w Niemczech. Tutaj też praktykuje się 3 usg na całą ciążę w każdym trymestrze po jednym. Jeśli są medyczne wskazania zrobią dodatkowe jeśli nie ma nie robią. Możesz sobie zazyczyc ale już za odpłatnościa i musze przyznać że nawet w tych przypadkach gdy chce się zapłacić lekarze odmawiają. Nie wiem jak wygląda kwestia opieki prywatnej tj.czy każda wizyta ma usg i jak wygląda odpłatność.
Nam szacowana wagę Dzidziusia powiedział lekarz dopiero teraz przy usg 3.trymestru w 31 tc. Co do długości stwierdził że na tym etapie ciężko ustalić. Z pomiarów kości udowej, nóżki i główki dziecko odpowiada rozwojowi do tyg w którym się znajduje. Monitoruje zaś ruchy bo pierwszy Synek urodził się w 26.tc cesarka że względu na brak przepływów w pepowinie w wyniku czego przestał się ruszać. Bądź czujka, ja jak tylko coś się dzieje jadę do szpitala, po śmierci pierwszego synka już nie daje się tak łatwo zbyć lekarzom i nie zważając na sugestie nadwrażliwości oczekuję badań. Gdyby za pierwszym razem lekarze zareagowali na moje obawy o czasie być może mój synek byłby z nami. Dlatego sugeruje Olu słuchać głosu serca i w razie wątpliwości lub jakiś dolegliwości udaj się do szpitala zbadać cie muszą łaski ci nie robią. Pozdrawiam

Odpowiedz

 mimi
mimi | Ola | 2016-11-22 14:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie martw się :) moja dobra przyjaciółka jest ginekologiem i chodzę do niej prywatnie i na NFZ. Okazuje się ze tez miałam do tej pory 2-3 badania usg w ciąży. Na samym początku dwa na potwierdzenie ciąży bo zgłosiłam się bardzo szybko, później kolo 21 tygodnia i teraz po 32 będę mieć kolejne. Jeśli wszystko jest dobrze to nie ma potrzeby robienia dodatkowych. Prywatnie zawsze możesz iść. Nic zresztą w tym dziwnego, że jak chodzi się prywatnie to przy każdej wizycie robią usg... Jak Marta mi to tłumaczy to czysty biznes, wizyta u niej 100 zł + usg 50zł i taka kobieta chodzi co miesiąc i zostawia 150 zł... A mówi się jej ze to dla bezpieczenstwa, a my kobiety lubimy w to wierzyć. Mam 31 tydzień. Miałam robione tylko podstawowe badania plus na własną rękę prenatalne. Jak kogoś stać to robi co miesiąc ale mi wystarczy to co wiem i jak się czuje! Buziaki i powodzenia przy rozwiązaniu

Odpowiedz

Paulina
Paulina | Ola | 2016-11-06 15:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 31 tygodniu ciąży i dziecko waży 1460g. W moim przypadku badanie usg robione mam co wizytę czyli co miesiąc. Co miesiąc lekarz zaleca wykonanie badania moczu oraz morfologii. Na każdej wizycie pyta jak się czuję czy puchną nogi i informuje co dzieje sie z dzieckiem a także przypomina ze gdyby coś się działo mam dzwonić i przyjechać tego samego dnia. Na szczęście synek zdrowo się rozwija i ze mną też wszystko ok.

Odpowiedz

Ica
Ica | Ola | 2016-11-07 11:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

od 7tygodnia mam wizytę co miesiąc i za każdym razem badanie USG, sprawdzenie tętna oraz wygląd szyjki-czy przypadkiem się nie skraca. Regularnie co m-c mocz i krew plus testy na obciążenia glukozą w 24 tygodniu. Zaczęłam 31 tydz i 2 tyg temu mała ważyła już 1,5kg :) ważna to liczyć sobie ruchy 2 razy dziennie czy wszystko jest w normie-taka samokontrola dla przyszłej mamy :) Powodzenia Ola

Odpowiedz

Ela
Ela | Ola | 2016-11-07 11:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ola witaj w klubie! Też mieszkam w IE i też jestem w 31tc. Dokładnie w ten sam sposób mnie badali, tylko 2 bezpłatne badania usg w szpitalu, raz badanie krwi w szpitalu i mocz 2 razy na wizycie u poloznej. Gdyby nie płatne wizyty u mojego ginekologa, na których miałam dodatkowe badania usg i raz badanie szyjki długości macicy nie wiedziałabym nic :/ A te darmowe wizyty u GP to trochę śmiech na sali, bo przecież ciśnienie krwi mogę zbadać sobie sama w domu... jak dla mnie opieka w IE jest dosyć uboga

Odpowiedz

Ola
Ola | Ela | 2016-11-12 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no właśnie się pozmieniało. widzisz, byłam na rutynowej kontroli i okazało się że ciśnienie za wysokie, białko w moczu i już ze szpitala nie wyszłam i nie wyjde i będą mnie tu trzymać do końca. I jak było dobrze to miałam wrażenie że jest totalna olewka a jak jest coś nie tak to nawet pospać nie dają bo co chwile badanie, leki albo coś innego. nie przespalam w ciągu dłużej jak 4 godziny bo tak tu nademną latają. ALe nie powiem, wolałabym jednak być w domu i nie martwić się przedwczesnym porodem.

Odpowiedz

marta
marta | 2016-11-03 12:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 31 tygodniu, syn waży ok 1700g. W święta trzecia cesarka :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

pati
pati | marta | 2016-11-04 19:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez jestem w 31 tyg i cesarka na 6 styczen od czego to zalezy

Odpowiedz

Lola
Lola | marta | 2016-11-06 14:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 30 tc juz masz umówiony termin na cc?z jak dużym wyprzedzeniem trzeba go umówić. Mam wskazanie do ccal lekarz prowadzący nic nie mówi ze mam umówić termin

Odpowiedz

Justyna
Justyna | 2016-10-03 10:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31 tydzień, syn rośnie szybko ja też. To moja czwarta ciąża i napewno też cesarka. Ale się cieszę wraz z mężem. 😁

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewe
Ewe | Justyna | 2016-11-29 13:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie boi się Pani 4 cesarki?

Odpowiedz

Aga
Aga | 2016-09-22 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 31 tygodniu ciąży . Córcia waży ok. 1,4 kg. To moja 3 ciąża . Mam cukrzycę ciążową i nic nie przytyłam wręcz brakuje mi 1 kg . do wagi z przed zajścia w ciążę .

Odpowiedz

Monka
Monka | 2016-09-05 12:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć Dziewczyny :)
Ja jestem już w 32 tygodniu ciąży, a moja Malutka waży ok 1,5 kg, ja natomiast + 10 do przodu :) będzie co zrzucać.

Odpowiedz

Aga Aga
Aga Aga | 2016-09-04 09:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja jestem w 31 tygodniu :) i mój synuś waży już 2250kg " sporo" faktem jest ze i ja przytylam już 20 kg. Pozdrawiam wszystkie przyszle mamusie :*

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?