Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

32. tydzień ciąży

19.09.2016 | 107
separator Wyślij e-mailem
dwudziesty tydzień ciąży
fot. Piękna

32. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W pierwszym tygodniu 8. miesiąca ciąży dziecko waży już niemal 1.8 kg i ma 48 cm długości. Ale dziecko nie tylko rośnie, zaczęło również przygotowania do przyjścia na świat.

W 32. tygodniu ciąży twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka.

W tym tygodniu skóra dziecka staje się też coraz mniej przejrzysta, ponieważ w miarę, jak gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa, zmienia się na matową. Skóra dziecka coraz bardziej wygląda jak twoja skóra.

Jeśli u twojego dziecka stwierdzono jakieś wady, być może można je już operować. Medycyna opracowała naprawdę skuteczne metody leczenia płodu! Lekarze potrafią leczyć u dziecka w łonie mamy m.in. choroby utrudniające odpływ moczu, guzy w klatce piersiowej, przepuklinę przeponową, guzy okolicy krzyżowo-guzicznej, wodogłowie czy wrodzone wady serca.

Coraz bardziej zmienia się sposób poruszania dziecka - ruchy są jakby słabsze, w każdym razie mniej... skoczne. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na fikołki. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu, gotowe do porodu. Gdyby dziecko teraz przyszło na świat, szansa na jego przeżycie jest olbrzymia.

32. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 8. miesiącu ciąży będziesz zapewne cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka, ale jednocześnie możesz być ogromnie zmęczona i zła z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. To, jak rośnie brzuch w ciąży, jest sprawą indywidualną, ale w 32. tygodniu nie ma już mam z małym brzuszkiem...

Większość kobiet na tym etapie pragnie jak najszybszego szczęśliwego finału. Tym bardziej że ogromna macica, której pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie, wypełnia już niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami.

Jeżeli męczą cię nocne napady głodu, a po nich z kolei zgaga, przyrządzaj sobie na kolacje potrawy bogate w węglowodany: pieczywo, makaron, ryż, płatki zbożowe z mlekiem. Zapewni ci to wysoki poziom glukozy we krwi i pozwoli przetrwać całą noc bez podjadania.

Możesz zauważyć, że w 32. tygodniu ciąży z twoich piersi wycieka siara - gęsty żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. Nie ma się czym martwić, wręcz przeciwnie. To znak, że twój organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Jeśli jednak nie masz teraz siary, nie przejmuj się. Nie u wszystkich kobiet pojawia się przed porodem. Nasza rada: kup sobie wkładki laktacyjne i włóż je do stanika, aby chronić ubranie przed poplamieniem.

32. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

32. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Cesarka - czy naprawdę to zabieg ratujący życie
Jak znaleźć dobrego pediatrę dla dziecka?
Wyprawka dla dziecka – 10 hitów
Tata w ciąży i przy porodzie
Brak oddechu i zadyszka w ciąży
Jak obliczyć ryzyko alergii u dziecka
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

32. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Kształt brzucha w ciąży a wielkość dziecka

W ósmym miesiącu ciąży wielkość i kształt brzucha przyszłej mamy to sprawa bardzo indywidualna, a jego wielkość zależy od kilku czynników.

Co ciekawe, kształt brzucha w ciąży tak naprawdę ma niewiele wspólnego z wielkością dziecka. To, że mama dużo przytyła w ciąży też nie musi wcale oznaczać, że urodzi większe dziecko.

Na wygląd i kształt brzucha ma natomiast wpływ sylwetka i budowa ciała kobiety (np. to czy jesteś grubej czy drobnej kości). Brzuch kobiety drobnej może się wydawać mniejszy, położony bardziej z przodu i niżej niż brzuch kobiety wysokiej. Jednak również niektóre tęgie kobiety sprawiają wrażenie, że mają mały brzuch (przyczyną jest fakt, że ich dzieci mają sporo miejsca do rośnięcia).

Nie bez znaczenia jest też ułożenie dziecka. Proste – to, co się dzieje w twoim brzuchu, wpływa na to, jak wygląda na zewnątrz.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

32. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Usłyszałaś od znajomej, że będziesz miała duże dziecko, bo masz duży brzuch? Spokojnie. Jedyną oceną wielkości dziecka w brzuchu, której można zaufać to ocena dokonana przez lekarza ginekologa, a nie opinia wygłoszona przez sąsiadkę czy znajomą. Lekarz nie ocenia rozwoju i wielkości dziecka jedynie na podstawie brzucha, lecz zawsze mierzy np. wysokość dna macicy. Wielkość płodu można też dość dokładnie określić w czasie badania USG.

Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

32. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy obracanie dziecka w brzuchu mamy jest bezpieczne?
Jak uniknąć nacinania krocza?
Czy muszę oddać psa i dwa koty, które mieszkają od nas od dawna (ale nigdy nie miały kontaktu z dziećmi i nie wiem, jak zareagują na pojawienie się dziecka)?
Czy na tym etapie ciąży mogę jechać na wakacje?
Opalanie w solarium od koniec ciąży jest bezpieczne?

separator Wyślij e-mailem separator 107 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (107)
avatar

Kasis
Kasis | 2017-01-23 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mamy 32 tydzień i ułożenie pośladkowe dzidziusia :( czy to może sie jeszcze zmienić?

Odpowiedz

Kotek
Kotek | 2017-01-18 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myśląca ty lepiej nie myśl ,a kobiety lubią porównywać różne rzeczy nie chcesz to nie pisz nic.

Odpowiedz

Pola
Pola | 2017-01-14 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

32 tc mały 2300 a ja 8 kg do przodu...😳😳😳

Odpowiedz

paula
paula | 2017-01-01 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mała w 30 tyg wazyla 1800 kg ;) a u mnie az 17 kg na plusie :[

Odpowiedz

agnes
agnes | 2016-12-28 12:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

32tydz., dziecko 1700g., ja nadal 3kg na minusie..:-)

Odpowiedz

Myśląca
Myśląca | 2016-12-20 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może mi ktoś wytlumaczyć kogo obchodzi ile kto przytył w ciąży? To nieco infantylne

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Beata
Beata | Myśląca | 2017-01-16 14:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak cie to nie interesuje to nie czytaj komentarzy i nie krytykuj i tyle.. są kobiety które chętnie poczytaja na temat innych mam ..

Odpowiedz

Aska
Aska | 2016-12-19 11:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Teraz zaczynamy 32 tydzień, w 31 tygodniu dziecko 1800 gr ja 6 kg

Odpowiedz

alex
alex | 2016-12-18 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

32 tydzień dziecko 1750 gr ja - 2 kg

Odpowiedz

madzia
madzia | 2016-12-14 13:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

32 tydzień od 4 dni:) jeszcze trochę i zobaczę swojego przecudnego bobaska. Na przełomie 31/32 ważył 1830 gr. no i 9 kg do przodu.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-12-14 00:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

32. tydz., Okolo 1.8 kg maluszka,ja 13 kg do przodu i to na pewno jeszcze nie koniec. Zaczelam mocno przybierac w drugim trymestrze,ale w pierwszej ciąży tez tak mialam,a potem wszystko spadlo,wiec nie przezywam :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?