Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

32. tydzień ciąży

29.01.2014 | 13
separator Wyślij e-mailem
dwudziesty tydzień ciąży
fot. Piękna

32. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W pierwszym tygodniu 8. miesiąca ciąży dziecko waży już niemal 1800 g i ma 48 cm długości. Ale dziecko nie tylko rośnie, zaczęło również przygotowania do przyjścia na świat.

W 32. tygodniu ciąży twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka.

W tym tygodniu skóra dziecka staje się też coraz mniej przejrzysta, ponieważ w miarę, jak gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa, zmienia się na matową. Skóra dziecka coraz bardziej wygląda jak twoja skóra.

Jeśli u twojego dziecka stwierdzono jakieś wady, być może można je już operować. Medycyna opracowała naprawdę skuteczne metody leczenia płodu! Lekarze potrafią leczyć u dziecka w łonie mamy m.in. choroby utrudniające odpływ moczu, guzy w klatce piersiowej, przepuklinę przeponową, guzy okolicy krzyżowo-guzicznej, wodogłowie czy wrodzone wady serca.

Coraz bardziej zmienia się sposób poruszania dziecka - ruchy są jakby słabsze, w każdym razie mniej... skoczne. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na fikołki. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu, gotowe do porodu. Gdyby dziecko teraz przyszło na świat, szansa na jego przeżycie jest olbrzymia.

32. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 8. miesiącu ciąży będziesz zapewne cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka, ale jednocześnie możesz być ogromnie zmęczona i zła z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. To, jak rośnie brzuch w ciąży, jest sprawą indywidualną, ale w 32. tygodniu nie ma już mam z małym brzuszkiem...

Większość kobiet na tym etapie pragnie jak najszybszego szczęśliwego finału. Tym bardziej że ogromna macica, której pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie, wypełnia już niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami.

Jeżeli męczą cię nocne napady głodu, a po nich z kolei zgaga, przyrządzaj sobie na kolacje potrawy bogate w węglowodany: pieczywo, makaron, ryż, płatki zbożowe z mlekiem. Zapewni ci to wysoki poziom glukozy we krwi i pozwoli przetrwać całą noc bez podjadania.

Możesz zauważyć, że w 32. tygodniu ciąży z twoich piersi wycieka siara - gęsty żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. Nie ma się czym martwić, wręcz przeciwnie. To znak, że twój organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Jeśli jednak nie masz teraz siary, nie przejmuj się. Nie u wszystkich kobiet pojawia się przed porodem. Nasza rada: kup sobie wkładki laktacyjne i włóż je do stanika, aby chronić ubranie przed poplamieniem.

32. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:


32. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Cesarka - czy naprawdę to zabieg ratujący życie
Jak znaleźć dobrego pediatrę dla dziecka?
Tata w ciąży i przy porodzie
Brak oddechu i zadyszka w ciąży
Jak obliczyć ryzyko alergii u dziecka
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

32. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Poród z użyciem próżnociągu

Próżnociąg składa się z urządzenia wytwarzającego podciśnienie i z plastikowej lub metalowej płaskiej przyssawki. Stosuje się go, podobnie jak kleszcze położnicze, w stanach zagrożenia płodu, gdy lekarz musi szybko wydobyć dziecko.

To, czy użyje vacuum czy kleszczy zależy tylko od prowadzącego poród (doświadczonego lekarza, a nie położnej).

Jak działa próżnociąg? Używa się go tylko podczas skurczów partych. Lekarz przykłada przyssawkę do główki dziecka i ciągnie. Na głowie maluszka może pojawić się obrzęk, który wchłonie się po dwóch, trzech dniach.

Użycie próżniociągu, podobnie jak kleszczy, nie należy do najprzyjemniejszych. Mama może narzekać na urazy fizyczne oraz przeżyć duży stres.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

32. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Kształt brzucha w ciąży a wielkość dziecka

W ósmym miesiącu ciąży wielkość i kształt brzucha przyszłej mamy to sprawa bardzo indywidualna, a jego wielkość zależy od kilku czynników.

Co ciekawe, kształt brzucha tak naprawdę ma niewiele wspólnego z wielkością dziecka. To, że mama dużo przytyła w ciąży też nie musi wcale oznaczać, że urodzi większe dziecko.

Na wygląd i kształt brzucha ma natomiast wpływ sylwetka i budowa ciała kobiety (np. to czy jesteś grubej czy drobnej kości). Brzuch kobiety drobnej może się wydawać mniejszy, położony bardziej z przodu i niżej niż brzuch kobiety wysokiej. Jednak również niektóre tęgie kobiety sprawiają wrażenie, że mają mały brzuch (przyczyną jest fakt, że ich dzieci mają sporo miejsca do rośnięcia).

Nie bez znaczenia jest też ułożenie dziecka. Proste - to, co się dzieje w twoim brzuchu, wpływa na to, jak wygląda na zewnątrz.

Jedyną oceną wielkości dziecka w brzuchu, której można zaufać to ocena dokonana przez lekarza ginekologa, a nie opinia wygłoszona przez sąsiadkę czy znajomą. Lekarz nie ocenia rozwoju i wielkości dziecka jedynie na podstawie brzucha, lecz zawsze mierzy np. wysokość dna macicy. Wielkość płodu można też dość dokładnie określić w czasie badania USG.

Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

32. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy obracanie dziecka w brzuchu mamy jest bezpieczne?
Jak uniknąć nacinania krocza?
Czy muszę oddać psa i dwa koty, które mieszkają od nas od dawna (ale nigdy nie miały kontaktu z dziećmi i nie wiem, jak zareagują na pojawienie się dziecka)?
Czy na tym etapie ciąży mogę jechać na wakacje?
Opalanie w solarium od koniec ciąży jest bezpieczne?

separator Wyślij e-mailem separator 13 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (13)
avatar

Anet
Anet | 2015-09-30 16:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Mam pytanie. Jestem w 32 tygodniu ciąży. Na wizycie kontrolnej dostałam od ginekologa skierowanie na badania, ale je zgubiłam. Czy lekarz wystawi mi drugie skierowanie??

Odpowiedz

Meg
Meg | 2015-09-29 18:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam
U nas 32 tydzień zaczał się od założenia krązka ale już jest ok...dzidzia ma już 1900gram a mamusia 10kg więcej :-)

Odpowiedz

Justyna
Justyna | 2015-09-16 18:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, 32 tydz. się rozpoczął, moja malutka waży już 1700 gram a ja przytyłam w sumie 10 kg. jestem na diecie bo mam cukrzycę ciążową ale z małą wszystko w porządku:) rośnie i rozwija się jak należy :) już nie mogę doczekać się kiedy z nami będzie :) Pozdrawiam wszystkie mamusie :)

Odpowiedz

anettka
anettka | 2015-09-16 18:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. U nas 2 dni temu zaczął się 32 tydzień :) Waga małej to 1910 gram ja jestem 8 kg do przodu. Lekarz śmieje się , że będzie szczupła dzidzia :) Pozdrawiam wszystkie mamusie. :)

Odpowiedz

daga
daga | 2015-08-21 14:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, u mnie 32 tydzień się zaczął. Moja waga to 4kg do przodu, Młody tydzień temu ważył około 1200. Zgaga daje o sobie znać, zmienne nastroje również...

Odpowiedz

gaga
gaga | 2015-07-30 00:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam, u mnie 32 tydzien,przytylam 14 kg a dziecko juz wazy 3 kg ,do porodu jeszczxe troche

Odpowiedz

iza
iza | 2015-06-28 16:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam u mnie za 2 dni 32 tydzień dziecko waży 2100 a ja przytyłam 10 kg .Trochę zaczęła mnie palić zgaga od 2 dni dziecko kopie bardzo mocno ale zazwyczaj na wieczór i do 23.wieczorami strasznie mnie boli krzyż że nie mogę się przekręcić w łóżku.Niedługo finał i bardzo się z tego powodu cieszę bo już za długo.

Odpowiedz

Monika
Monika | 2015-06-15 14:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie połowa 32 tc, jakieś 18-19 kg do przodu (waga się nieznacznie zmienia w obie strony) mimo, że się nie objadam i nie przepadam za słodyczami (pewnie to uroki tarczycy). Z dolegliwości uczucie zmęczenia, czasem bóle głowy, oczywiste trudności z oddychaniem, schylaniem i spaniem - i ze 100 razy na dobę w toalecie :) Ale nie narzekam, to minie, a ruchy synka w brzuszku - bezcenne!

Odpowiedz

Laura
Laura | 2015-05-01 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia waży 2 kg (1 968 g), mamusia 10 kg więcej od początku ciąży. Szkoda, że Mała jest tak mało ruchliwa. Na razie się nie odwróciła, ale trzymam kciuki, ze jeszcze to zrobi.

Odpowiedz

Basia
Basia | 2015-04-16 12:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kasiu...ja nigdzie nie widzę informacji, żeby się objadać. Jest tylko rada dot. podjadania...a właściwie jak mu zapobiegać. Nigdzie nie jest napisane, żeby się objadać czy jeść więcej....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?