Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

32. tydzień ciąży

20.01.2016 | 48
separator Wyślij e-mailem
dwudziesty tydzień ciąży
fot. Piękna

32. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W pierwszym tygodniu 8. miesiąca ciąży dziecko waży już niemal 1.8 kg i ma 48 cm długości. Ale dziecko nie tylko rośnie, zaczęło również przygotowania do przyjścia na świat.

W 32. tygodniu ciąży twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka.

W tym tygodniu skóra dziecka staje się też coraz mniej przejrzysta, ponieważ w miarę, jak gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa, zmienia się na matową. Skóra dziecka coraz bardziej wygląda jak twoja skóra.

Jeśli u twojego dziecka stwierdzono jakieś wady, być może można je już operować. Medycyna opracowała naprawdę skuteczne metody leczenia płodu! Lekarze potrafią leczyć u dziecka w łonie mamy m.in. choroby utrudniające odpływ moczu, guzy w klatce piersiowej, przepuklinę przeponową, guzy okolicy krzyżowo-guzicznej, wodogłowie czy wrodzone wady serca.

Coraz bardziej zmienia się sposób poruszania dziecka - ruchy są jakby słabsze, w każdym razie mniej... skoczne. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na fikołki. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu, gotowe do porodu. Gdyby dziecko teraz przyszło na świat, szansa na jego przeżycie jest olbrzymia.

32. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 8. miesiącu ciąży będziesz zapewne cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka, ale jednocześnie możesz być ogromnie zmęczona i zła z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. To, jak rośnie brzuch w ciąży, jest sprawą indywidualną, ale w 32. tygodniu nie ma już mam z małym brzuszkiem...

Większość kobiet na tym etapie pragnie jak najszybszego szczęśliwego finału. Tym bardziej że ogromna macica, której pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie, wypełnia już niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami.

Jeżeli męczą cię nocne napady głodu, a po nich z kolei zgaga, przyrządzaj sobie na kolacje potrawy bogate w węglowodany: pieczywo, makaron, ryż, płatki zbożowe z mlekiem. Zapewni ci to wysoki poziom glukozy we krwi i pozwoli przetrwać całą noc bez podjadania.

Możesz zauważyć, że w 32. tygodniu ciąży z twoich piersi wycieka siara - gęsty żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. Nie ma się czym martwić, wręcz przeciwnie. To znak, że twój organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Jeśli jednak nie masz teraz siary, nie przejmuj się. Nie u wszystkich kobiet pojawia się przed porodem. Nasza rada: kup sobie wkładki laktacyjne i włóż je do stanika, aby chronić ubranie przed poplamieniem.

32. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

32. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Cesarka - czy naprawdę to zabieg ratujący życie
Jak znaleźć dobrego pediatrę dla dziecka?
Tata w ciąży i przy porodzie
Brak oddechu i zadyszka w ciąży
Jak obliczyć ryzyko alergii u dziecka
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

32. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Poród z użyciem próżnociągu

Próżnociąg składa się z urządzenia wytwarzającego podciśnienie i z plastikowej lub metalowej płaskiej przyssawki. Stosuje się go, podobnie jak kleszcze położnicze, w stanach zagrożenia płodu, gdy lekarz musi szybko wydobyć dziecko.

To, czy użyje vacuum czy kleszczy zależy tylko od prowadzącego poród (doświadczonego lekarza, a nie położnej).

Jak działa próżnociąg? Używa się go tylko podczas skurczów partych. Lekarz przykłada przyssawkę do główki dziecka i ciągnie. Na głowie maluszka może pojawić się obrzęk, który wchłonie się po dwóch, trzech dniach.

Użycie próżniociągu, podobnie jak kleszczy, nie należy do najprzyjemniejszych. Mama może narzekać na urazy fizyczne oraz przeżyć duży stres.
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

32. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Kształt brzucha w ciąży a wielkość dziecka

W ósmym miesiącu ciąży wielkość i kształt brzucha przyszłej mamy to sprawa bardzo indywidualna, a jego wielkość zależy od kilku czynników.

Co ciekawe, kształt brzucha w ciąży tak naprawdę ma niewiele wspólnego z wielkością dziecka. To, że mama dużo przytyła w ciąży też nie musi wcale oznaczać, że urodzi większe dziecko.

Na wygląd i kształt brzucha ma natomiast wpływ sylwetka i budowa ciała kobiety (np. to czy jesteś grubej czy drobnej kości). Brzuch kobiety drobnej może się wydawać mniejszy, położony bardziej z przodu i niżej niż brzuch kobiety wysokiej. Jednak również niektóre tęgie kobiety sprawiają wrażenie, że mają mały brzuch (przyczyną jest fakt, że ich dzieci mają sporo miejsca do rośnięcia).

Nie bez znaczenia jest też ułożenie dziecka. Proste – to, co się dzieje w twoim brzuchu, wpływa na to, jak wygląda na zewnątrz.

Jedyną oceną wielkości dziecka w brzuchu, której można zaufać to ocena dokonana przez lekarza ginekologa, a nie opinia wygłoszona przez sąsiadkę czy znajomą. Lekarz nie ocenia rozwoju i wielkości dziecka jedynie na podstawie brzucha, lecz zawsze mierzy np. wysokość dna macicy. Wielkość płodu można też dość dokładnie określić w czasie badania USG.

Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

32. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy obracanie dziecka w brzuchu mamy jest bezpieczne?
Jak uniknąć nacinania krocza?
Czy muszę oddać psa i dwa koty, które mieszkają od nas od dawna (ale nigdy nie miały kontaktu z dziećmi i nie wiem, jak zareagują na pojawienie się dziecka)?
Czy na tym etapie ciąży mogę jechać na wakacje?
Opalanie w solarium od koniec ciąży jest bezpieczne?

separator Wyślij e-mailem separator 48 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (48)
avatar

slodka mama
slodka mama | 2016-05-26 10:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

32 tydz i moja kruszynka ma 2300 ;-)
Mam cukrzyce ciążowa wiec mala juz jest duza....
A ja narazie 6 kg

Odpowiedz

Roz
Roz | 2016-05-24 23:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hejka moja 3 ciaza I 3 cesarka I 32 tydz. Maly 2 tyg temu wazyl 1950 g

Odpowiedz

Magdalena K.
Magdalena K. | 2016-05-23 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja również rozpoczynam 32 tydzień. Stres zaczyna brać górę, chociaż jest to 2 ciąża. Widoczne wahania nastroju.... Obecnie nie znam wagi. Wizytę u lekarza mam w przyszłym tygodniu. .. Pozdrawiam wszystkie przyszłe i obecne mamy...

Odpowiedz

kl
kl | 2016-05-20 22:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

32 tydzień, dziecko waży 2kg,200g
wyjsciowa waga 64kg,aktualnie 72kg przy 173cm

Odpowiedz

Monika
Monika | 2016-05-17 20:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam jestem w połowie 32 tc mały waży 2000 g ja przytyłam 8 kg przy wzroście 180 pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzynka
Katarzynka | 2016-05-17 16:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaczynam 32 tydzien, mala dwa tygodnie temu wazyla 1800 gram, lekarze mowia,ze troche duzo. Ale to dobrze, bo mam ciaze zagrozona przedwczesnym porodem,wiec lepiej zeby mala byla troche wieksza

Odpowiedz

miki
miki | 2016-05-16 17:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój syn wazy 1750i przytylam 3 kg

Odpowiedz

pola
pola | 2016-05-05 03:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, ja jestem w 32 tyg ciąży dziecko waży 1660 g, lekarz mówi ze to mało i każe co 2 tygodnie monitorować tempo wzrastania płodu. Martwię się.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aisha
Aisha | pola | 2016-05-09 21:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dziwne ja również 32 tydzień malutka 1650 i według lekarza waga prawidłowa.

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | pola | 2016-05-14 21:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie jest 1700 i powiedzial ze nie za duza nie za mala ale tez sie martwie

Odpowiedz

mami ;)
mami ;) | 2016-04-29 20:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje malenstwo wazy 1245 g i ma 43 cm ;)

Odpowiedz

Mamuska
Mamuska | 2016-04-27 13:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety nie wiem ile dziecko wazy ,ale ja przytyłam prawie 7.5 kg

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?