Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

36. tydzień ciąży

20.03.2017 | 69
separator Wyślij e-mailem
36 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

36. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Twoje dziecko w 36. tygodniu ciąży Kto waży już ok. 2700-2800 g i robi się coraz ładniejsze. Powoli zanika mu meszek na twarzy oraz biaława maź płodowa pokrywająca do tej pory całe jego ciało (widać ją u wcześniaków). Jeżeli po porodzie zauważysz na ciele noworodka resztki mazi, wetrzyj ją w jego ciało. Ma działanie odżywcze i ochronne. Ze względu na dobroczynne właściwości mazi płodowej nie zaleca się kąpać noworodka przez pierwszą dobę życia (wg wielu lekarzy – nawet przez trzy pierwsze doby).

Najpóźniej do końca 36. tygodnia płód powinien ostatecznie obrócić się główką do dołu. Już w następnym tygodniu dziecko najpewniej będzie już za duże – albo inaczej: to macica stanie się za ciasna – na taki obrót. Jeśli masz pytania o ułożenie dziecka do porodu, zadaj je jak najszybciej lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę.

Jeżeli w twoim brzuchu mieszkają bliźnięta, to najpewniej urodzisz je właśnie w 36. albo 37. tygodniu ciąży. W większości przypadków mama bliźniąt dostaje skierowanie na cesarskie cięcie, zwykle ze względu na nieprawidłowe ułożenie dzieci w macicy. Jedynie w nielicznych wypadkach lekarz decyduje o porodzie bliźniąt drogami natury. Nie obawiaj się przedwczesnego zakończenia ciąży. Maluchy są już na tyle ukształtowane, że ryzyko komplikacji poporodowych jest właściwie minimalne – podobne do tego, co w przypadku porodu o czasie. Nie zamartwiaj się też, jak przebiega cesarskie cięcie i czy jest konieczne, tylko spytaj o to swojego lekarza.

36. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

To już ostatnia prosta – w 36. tygodniu rozpoczynasz ostatni miesiąc ciąży. Warto zacząć już planowanie porodu. Przede wszystkim upewnij się u swojego ginekologa, że nie masz przeciwwskazań do porodu naturalnego, spytaj go też, jak wygląda poród naturalny. Jeżeli wszystko jest w porządku i lekarz nie planuje cesarskiego cięcia, codziennie aż do dnia porodu wzmacniaj mięśnie Kegla. Możesz też masować krocze – to, tak samo jak ćwiczenia mięśni Kegla, pozwala uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu.

Od tego tygodnia będziesz odwiedzała swojego ginekologa co siedem dni. Lekarz będzie sprawdzał tętno dziecka, wysokość dna macicy i ewentualnie twoją szyjkę macicy (stopień rozwarcia i miękkość).

Twoja waga od powinna wzrosnąć o 12-13 kg od początku ciąży. W ostatnim miesiącu zwykle nie ulega już zmianie. To nie znaczy, że maluch przestaje już rosnąć – rośnie nadal, ale za to od 36. tygodnia w macicy zaczyna się zmniejszać ilość płynu owodniowego.

W ostatnich tygodniach ciąży twoje zapotrzebowanie na kalorie wynosi mniej więcej 2600 kcal. Jedz małe porcje, ale za to często, co dwie, trzy godziny. Aby nie przytyć zbyt dużo, ogranicz puste kalorie: słodycze i gotowe dania w proszku czy fastfood. Te dwa ostatnie rodzaje jedzenia mogą już teraz przyczyniać się do pojawienia się alergii u dziecka po narodzinach.

Czy zauważyłaś, że z dnia na dzień znowu możesz głębiej odetchnąć? To oznacza, że dziecko już przesunęło się do miednicy i przestało naciskać na twoją przeponę (może za to naciskać na dno miednicy, czego objawem będzie kłucie w okolicy krocza). Maleństwo może przemieścić się w dół już w 36. tygodniu, ale nie zdziw się, jeżeli poczeka z tym do 37. a nawet 38. tygodnia (tak się zwykle dzieje u kobiet, które rodzą już po raz kolejny).

36. tydzień ciąży - Film

Znieczulenie do porodu – plusy i minusy znieczulenia zewnątrzoponowego wylicza ginekolog:

36. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Ciąża bez rozstępów
Jak dziecko układa się przed porodem
Poznajemy porodówkę – FILM
Twoje prawa na porodówce
Co się przyda w połogu
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

36. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Brak mleka w piersiach

Słyszałaś tyle o przedwczesnych wyciekach mleka z piersi, a tymczasem twoje nadal robią wrażenie pustych? Spokojnie, wcześniej czy później pokarm na pewno się w nich pojawi, pod wpływem hormonów i ssania noworodka.

W pierwszych dniach po narodzinach dziecko potrzebuje bardzo mało pokarmu (jedna porcja ma objętość łyżeczki do herbaty). Najpierw pojawi się siara, czyli gęsta, żółta wydzielina, tak bogata w przeciwciała i substancje odżywcze, że lekarze mówią o niej, jako o naturalnej szczepionce. Ze względu na jej dobroczynne właściwości, nawet jeżeli nie planujesz karmić piersią, rozważ, czy jednak nie warto przynajmniej przez pierwsze dni przystawiać dziecka do piersi.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

36. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Dlaczego w ciąży nie powinnaś się denerwować?

Hormony stresu, np. kortyzol i adrenalina, które wydzielają się pod wpływem zdenerwowania w organizmie przyszłej mamy, przenikają przez łożysko i oddziałują na dziecko, wprawiając jego układ nerwowy w stan pobudzenia. Pod wpływem hormonów w organizmie mamy dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i zmniejszenia przepływu krwi. Tym samym dziecko może otrzymywać mniej tlenu i substancji odżywczych, które gwarantują jego prawidłowy rozwój. Jest to szczególnie niekorzystne przy silnym i długotrwałym stresie. Może też warunkować temperament dziecka. Po narodzinach maluszki, których mamy przeżywały w ciąży silny i długotrwały stres, mogą więcej płakać, mieć problemy ze snem.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

36. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Moja mama rodziła grubo po terminie. Czy mnie też to czeka?
Jak poznam, że zaczął się poród?
Jak dobrze przystawić noworodka do piersi?
Rozważam poród w domu. Czy to dobry pomysł?
Już teraz się martwię, jak schudnąć po porodzie?

separator Wyślij e-mailem separator 69 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (69)
avatar

redzina
redzina | 2017-04-27 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 36 tygodniu ciąży mój synek waży 3600 czy to możliwe

Odpowiedz

redzina
redzina | 2017-04-27 20:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 36 tygodniu ciąży dzisiaj czuje się taka slaba i mam mdłości i mniejszy apetyt dlaczego tak się dzieje

Odpowiedz

Angela
Angela | 2017-04-26 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

35 tyg córka wazy 2200 :)

Odpowiedz

Angel
Angel | 2017-03-30 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

34+1 dzien coreczka 2200 :-)

Odpowiedz

mamao
mamao | 2017-03-16 20:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córeczka urodziła się w 36tc+1 i ważyła 2050gr

Odpowiedz

izunia31
izunia31 | 2017-03-16 18:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My też czekamy,brzuch opada 36+4 i zaczęły się wczoraj bolesne skórcze.Chodzę jak pingwinek,córka jest duża jak na mój niewielki brzuch.

Odpowiedz

mama
mama | 2017-03-12 21:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas 36+2 za tydzień dowiem się jak dużo córa przybrała od ostatniej wizyty. Najważniejsze jest jednak to żeby obróciła się główką w dol. Moja pierwsza ciąża przebiegła bez jakichkolwiek komplikacji, mam nadzieję, że i tym razem dzidzia nie będzie się buntować, bo inaczej skończymy cesarką...

Odpowiedz

Ygy
Ygy | 2017-02-02 17:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas synek 36+4 2700kg...;))

Odpowiedz

zxcvbn
zxcvbn | 2017-01-25 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój mały 34+6 i 3200 będzie duży chłop :) 3 tygodnie wcześniej miał 1970....

Odpowiedz

Monia
Monia | 2017-01-15 09:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

36 tydz. Corka 2600 kg i juz mamusia ma skurcze od tygodnia. Nie mozemy sie juz jej doczekac ☺

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?