Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

36. tydzień życia niemowlaka

21.03.2017 | 4
separator Wyślij e-mailem
dziecko, jabłko, owoc, kuchnia, karmienie

36. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

To już nie przypadek. Nie „jakoś to wyszło”, tylko twoje 36. tygodniowe dziecko zaczyna samodzielnie i świadomie siadać. Mięśnie grzbietu 36. tygodniowego dziecka są już na tyle silne, że potrafią utrzymać małe ciałko w pozycji siedzącej. A sposób osiągnięcia nowej pozycji może być różny. Jedne dzieci podczas raczkowania, podpierają się rączkami i wypychają ciałko w górę. Inne kombinują przez obrót na bok.

A inne... nie robią nic. Nie wszystkim dzieciom bowiem do samodzielnego siadania się spieszy. Niektórym może wystarczyć opieranie się o poduszkę. W taki sposób też przecież można swobodnie trzymać zabawki w obu rączkach.

Nie ponaglaj dziecka. Samo zdecyduje, kiedy nadejdzie jego pora. Pamiętaj tylko, że im częściej ćwiczy siedzenie, tym szybciej doceni zalety tej pozycji i będzie chciało samo ją osiągnąć. Weź również pod uwagę, że początki bywają trudne. Nie zawsze łatwo jest utrzymać równowagę małemu gimnastykowi, także bądź w pobliżu, gdyby się zachwiał.

Zobacz też: Od siedzenia do siadania >>

Dziecko zajęte zabawkami może nawet nie zauważyć, że siedzi samo. Dlatego możesz podeprzeć malucha poduszką, a po chwili, kiedy będzie zajęty kotkiem czy żabką, powoli wysunąć podparcie. Czujnie jednak obserwuj, czy nie stracił równowagi i się nie przewraca.

36. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Gdzie jest dziecko? To prawdopodobnie ulubiona zabawa 36. tygodniowych dzieci.
Zakrywasz dziecko pieluszką, którą ono z pasją ściąga. Słyszy wtedy radosne „akuku”. I wszyscy są zadowoleni. Zwłaszcza dziecko, które coraz więcej dowiaduje się o sobie. Ja to ktoś inny niż mama czy tata. Mój pokój i moje zabawki są odmienne od wszystkich innych. Jeśli dziecko zobaczy swoje zabawki u znajomych czy u lekarza, może zacząć się nimi bawić, odrzucając inne.

36. tygodniowe dziecko coraz lepiej też zna swoje ciało. Umie wykorzystywać jego poszczególne części do osiągania swoich celów, np. jeśli nie lubi jakiejś potrawy może zasłonić buzię rączką. Potrafi też naśladować ruchy różnych części ciała innych domowników. Kto w waszym domu, tak często łapie się za głowę?

Inną formą zabawy w „akuku” jest włożenie dziecka do dużego tekturowego pudła i zakrycie pieluszką. Dziecko powinno znaleźć sposób, by dać ci znać, że jest w środku.

Zobacz też: 9 prostych zabaw rozwijających zmysły dziecka >>

Zaczynałaś już tracić pomysły na nowe zabawki dla malucha? Chowałaś część zabawek, by po kilku dniach wyjąć i udawać, że są nowe?

Spokojnie, teraz będzie łatwiej. Dziecko nie będzie tak szybko nudziło się poszczególnymi przedmiotami. Poprawia się jego zdolność koncentracji, dzięki czemu będzie mogło dłużej zajmować się każdą zabawką. Pod warunkiem, że będzie interesująca.

36. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Twoje 36. tygodniowe dziecko szybko nudzi się każdą zabawką?

Jeśli widzisz, że dziecko zaczyna się nudzić i marudzi, pokaż mu nowy sposób, w jaki może wykorzystać dany przedmiot.

Nie chce słuchać i oglądać wierszyków w książeczkach? To może zbudujecie z nich wieżę? Burzenie jest takie pasjonujące!

Zadbaj, by dziecko miało zawsze przy sobie ciekawe rzeczy do zabawy. Możesz też poćwiczyć z dzieckiem wydłużanie okresu koncentracji. Bawcie się w spokojnym miejscu. Za każdym razem wydłużaj znane mu wierszyki czy piosenki albo dodawaj do nich nowy element, gest, grymas. Z czasem dziecko powinno bawić się w ten sposób coraz dłużej.

Zobacz też: 10 pomysłów na prezent dla dziecka 0-2 lata >>

36. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Uczulenie na smoczek
Wokół ust dziecka pojawiły się krostki: czerwone, na końcu białe. Czy to może być uczulenie od smoczka?

Uczulenia kontaktowe na lateks zdarzają się coraz częściej, ale u dzieci alergia kontaktowa występuje rzadko. Takie zmiany wyglądają raczej na podrażnienia, zwłaszcza gdy smoczek przetrzymywany jest w ustach przez długi czas, a dodatkowo tę okolicę drażni ślina. Najlepiej zmienić smoczek na inny typ, by porównać czy nie jest to problem smoczka konkretnej firmy, a najlepiej od razu całkowicie zrezygnować ze stosowania smoczków. W przypadku znacznych zmian skórnych może być konieczna wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednie leki miejscowe.

prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

36. tydzień życia niemowlaka - Film

Żywienie a rozwój dziecka

36. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Gorączka może być groźna - jak ją zbijać, co podawać?
Źle karmimy dzieci - szokujący raport
Kiedy przestać karmić piersią
15 rad dla taty, który zostaje sam z dzieckiem

36. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Pneumokoki i ospa wietrzna..
Katar i wszystko co z nim związane
Objawy i leczenie cukrzycy u dzieci

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

separator Wyślij e-mailem separator 4 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (4)
avatar

AngelaMyga
AngelaMyga | 2017-12-14 23:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Skarbek (8 miesięcy) już z 4 tygodnie siada, zaczął sam się przekładać na brzuch, podnosić do raczkowania i usiadł, tak poprostu, nie wiadomo kiedy stało się to jego ulubioną zabawą. A teraz raczkuje, wstaje i zabiera się za stawianie kroków 😊 ale tego wszystkiego dokonał sam. Nie radzę przyspieszać tego procesu poduszkami itp, bo szkoda krzywic kręgosłup malca jak nie jest gotowy...

Odpowiedz

chmielek4442
chmielek4442 | 2017-11-28 00:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Kacper [obecnie 8 miesięcy i tydxień) już od miesiąca umie sam siadać ale wciąż nie umie raczkować

Odpowiedz

reh
reh | 2014-08-20 00:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"...Pamiętaj tylko, że im częściej ćwiczy siedzenie, tym szybciej doceni zalety tej pozycji i będzie chciało samo ją osiągnąć..." dziecka nie wolno sadzać!!! a tym bardziej podpierać go poduszką żeby było mu wygodniej. dzięki takim radom dziecko w przyszłości może mieć wiele problemów

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lola
lola | reh | 2017-04-15 20:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi szczęka opadła jak przeczytałam ten artykuł. Sadzanie dziecka? Kto to pisze? Takimi radami można zrobić dziecku krzywdę! !!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?