Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

37. tydzień ciąży

20.01.2016 | 24
separator Wyślij e-mailem
37 tydzień ciąży, usg w ciąży, film z usg

37. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Od 37. tygodnia ciąży dziecko nie jest już określane jako wcześniak! Urodzony po 37. tygodniu ciąży noworodek w książeczce zdrowia ma już wpisaną informację: ciąża donoszona.

Pod skórą dziecka gromadzi się warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej  będzie utrzymać ciepło po drugiej stronie brzucha. Jego waga zbliża się już do 3 kg i nadal rośnie – mniej więcej 220 g na tydzień.

 
W 37. tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka. Czasami będzie tak spokojne, że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim jest w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Dla wygody, wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka i tam wpisuj wyniki swoich obserwacji. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, być może maleństwo śpi. Wstań, zjedz coś niewielkiego (np. ciastko ze szklanką ciepłego mleka) i zrób test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę nadal nie będziesz czuła ruchów dziecka, zadzwoń do swojego lekarza albo jedź na oddział porodowy.
 
Jeżeli do tej pory dziecko nie ustawiło się odpowiednio do porodu (sprawdź, jak wygląda prawidłowe ułożenie dziecka do porodu), ginekolog może spróbować mu pomóc, obrócić dziecko w brzuchu mamy. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Zabieg ten niesie jednak ze sobą ryzyko wzniecenia porodu. Jest możliwy jedynie w 37. albo 38. tygodniu ciąży, a jego skuteczność to ok. 50 procent. Zdarza się niestety, że nawet po próbie przekręcenia, dziecko wraca do poprzedniej pozycji.
 
W 37. tygodniu życia płodowego, u chłopców mogła się jeszcze nie zakończyć wędrówka jąder do moszny. Jądra wciąż mogą być gdzieś w jamie brzusznej. Takie chłopięce problemy, jak brak jąderka w mosznie u noworodka nie są niczym niepokojącym, ale jeżeli nie będzie ich wciąż na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka, lekarz zacznie to obserwować.

37. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Pamiętasz te cudowne czasy, kiedy mogłaś spać i na plecach, i na brzuchu, i na dokładkę swobodnie przekręcać się z boku na bok? Cóż, po porodzie na pewno one powrócą – ale na razie najlepszym wyjściem jest spanie na lewym boku. W takiej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, odżywienie płodu. Spanie na plecach nie jest polecane ze względu na to, że nasila bóle kręgosłupa i zgagę oraz nie służy dziecku.

Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, nie rezygnuj nawet w dziewiątym miesiącu ciąży z tej sfery życia. Zbliżenia nie są tak namiętne, jak przed ciążą? Nadal są szalenie ważne dla utrzymania między wami bliskości.

Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają zapobiec kile wrodzonej, która u noworodka wywołuje nieuleczalne zmiany. W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

Podczas najbliższego badania ginekolog może stwierdzić już początkowe rozwarcie szyjki macicy (zwykle na jeden palec). W takim wypadku zmniejszyć aktywność, a nawet polegiwać, czyli po prostu spędzać całe dnie na leżąco, nie licząc przerw na wizytę w toalecie czy zrobienie sobie kanapki.

Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.

37. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

37. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Supergadżety dla młodej mamy
Pięć pozycji do karmienia piersią
Wniosek o urlop ojcowski – do druku
Oznaki porodu – film
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

37. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Delikatne plamienie po seksie w ciąży

Niewielkie, krótkotrwałe plamienie po stosunku najpewniej jest wynikiem obtarcia szyjki macicy i raczej nie świadczy o niczym groźnym. Warto o nim jednak powiedzieć położnej albo lekarzowi przy najbliższej wizycie.

Jeżeli krwawienie jest obfitsze i ma barwę jasnoczerwoną, jedź jak najszybciej do szpitala.

Nie zwlekaj z wyjazdem do szpitala także wtedy, kiedy krwawieniu czy plamieniu będą towarzyszyć:

  • skurcze (to może być objaw porodu)
  • ból brzucha (czasem  ból i krwawienie świadczą o odklejeniu się łożyska.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

37. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Za mała lub za duża ilość wód płodowych

Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówimy o małowodziu. Przyczyną małowodzia jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca matki. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży. W nielicznych przypadkach powoduje zahamowanie wzrostu płodu.

Wielowodzie to sytuacja, kiedy w macicy jest za dużo wód płodowych. Dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, matka może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie realne zagrożenie dla ciąży, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.

Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

dr Piotr Raczyński, ginekolog-położnik

37. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy jeszcze przed porodem mogę zmniejszyć ryzyko alergii u mojego dziecka?
Boję się, że nie poradzę sobie podczas porodu? Czy mogę poprosić lekarza o cesarskie cięcie?
Na udach pojawiły mi się wielkie, czerwone rozstępy. Jak mogę je usunąć?
Jak uniknąć zapalenia piersi?
Kto jest najbardziej narażony na poród przed terminem?

separator Wyślij e-mailem separator 24 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (24)
avatar

Lili
Lili | 2016-05-21 22:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 36tygodniu i 5dniu mój synek waży 2,8kg :)

Odpowiedz

Kamis
Kamis | 2016-04-27 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Teraz jestem przeszlo w 37tyg a w 36 tyg moj synek wazyl 3.200 gram , ciekawi mnie ike jeszcze przybierze

Odpowiedz

Syndyk masy upadłościowej
Syndyk masy upadłościowej | 2016-04-05 15:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Robert Małota nr dowodu NIP, Telefon, dłużnika: Weksel Adres Miasto: Sosnowiec Ulica: Nakaz sądowy ID oferty: 89585 Wartość wierzytelności brutto: 2 532.00 zł Przeterminowanie: powyżej 2 lat Dane wystawcy: kredycik.com.pl woj. ślaskie Witczaka 42 41-902 Bytom NIP: 4980115397 Sprzedam za brutto: 2 532.00 zł dług, wierzytelność, sąd weksel nakaz wyrok pożyczka kredyt komornik eksmisja kraków egzekucja wieliczka nieruchomości.

Odpowiedz

Mira
Mira | 2016-02-13 13:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To forum " 37 tydzień niemowlaka" czyli o 8 miesięcznym dziecku.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Misz
Misz | Mira | 2016-03-14 08:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdyby tak było to chyba nie czytałabym o 37 tyg ciąży?

Odpowiedz

Moniaczek
Moniaczek | 2016-02-02 20:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Syn 37w2d, waga 2700 g. Ciekawe kiedy się zacznie?... niefajne jest takie oczekiwanie no ale trzeba być cierpliwym ;) powodzenia życzę mamuśki! :)

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | 2015-12-21 14:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Juleczka w 36 tygodniu ciąży ważyła 3035g:)

Odpowiedz

beti
beti | 2015-12-19 09:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Ola w 32 tyg ważyła 1800g, pod koniec 36 tyg wazyla 2600g. Ja trochę się martwię czy córcia będzie tyła odpowiednio, bo mam cukrzycę ciążową, ale lekarz mowi ze na tym etapie ciazy dzieci rosna bardzo zróżnicowanie i nie ma co porównywać z innymi - jedynie trzeba słuchać lekarza podczas usg, czy wg niego waga dziecka mieści się w normie :)

Odpowiedz

pattt
pattt | 2015-12-15 16:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć , jestem w 37 tyg. maluch waży 2300 g , w 32 ważył 1700 g , tyje 100 g na tydzień boje sie że to za mało :(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aga_pr
aga_pr | pattt | 2015-12-23 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja 1 córa ur. 36t6d 2420 więc nie jest tak źle :)

Odpowiedz

Karolina
Karolina | 2015-12-03 10:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam wszystkie mamusie.U mne 37 tydzien zacznie sie za 4 dni.Jak na razie mala wazy 3100 wszystko jest wporzadku.Troche sie martwie ze przekroczy 4kg.To moja trzecia ciaza i druga dziewczynka.Bo pierwszy byl syn.Martwie sie bo moja corcia wazyla 4100 jak sie urodzila takze podejzewam ze i ta dziewczynka bedzie duza.Ale najwazniejsze zeby byla zdrowa.Pozrawiam wszystkie obece mamy i przyszle trzymajcie sie kobietki.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Milena
Milena | Karolina | 2016-05-18 19:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oliwierek urodzony w 37 tyg waga 3450g

Odpowiedz

zuza
zuza | 2015-11-21 12:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

37 tydz i synus wazy 3200g.. wiercenie kopanie rozciaganie - to odczuwam najbardziej gdy odpoczywam.. pierwsza ciaza wiec coraz bardziej juz bym chciala miec to wszystko za soba ;) przewidywany porod naturalny.. ogulnie przez cala ciaze nic mi nie dolegalo oprocz po polowie bole bioder ..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?