Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

37. tydzień ciąży

20.03.2017 | 58
separator Wyślij e-mailem
37 tydzień ciąży, usg w ciąży, film z usg

37. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Pod skórą dziecka gromadzi się warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej  będzie utrzymać ciepło po drugiej stronie brzucha. Jego waga zbliża się już do 3 kg i nadal rośnie – mniej więcej 220 g na tydzień.

 
W 37. tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka. Czasami będzie tak spokojne, że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim jest w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Dla wygody, wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka i tam wpisuj wyniki swoich obserwacji. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, być może maleństwo śpi. Wstań, zjedz coś niewielkiego (np. ciastko ze szklanką ciepłego mleka) i zrób test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę nadal nie będziesz czuła ruchów dziecka, zadzwoń do swojego lekarza albo jedź na oddział porodowy.
 
Jeżeli do tej pory dziecko nie ustawiło się odpowiednio do porodu (sprawdź, jak wygląda prawidłowe ułożenie dziecka do porodu), ginekolog po 38. tygodniu może spróbować mu pomóc i obrócić je w brzuchu mamy. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Standardowo, po obróceniu dziecka, wywołuje się poród.
 
W 37. tygodniu życia płodowego, u chłopców mogła się jeszcze nie zakończyć wędrówka jąder do moszny. Jądra wciąż mogą być gdzieś w jamie brzusznej. Takie chłopięce problemy, jak brak jąderka w mosznie u noworodka nie są niczym niepokojącym, ale jeżeli nie będzie ich wciąż na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka, lekarz zacznie to obserwować.

37. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Pamiętasz te cudowne czasy, kiedy mogłaś spać i na plecach, i na brzuchu, i na dokładkę swobodnie przekręcać się z boku na bok? Cóż, po porodzie na pewno one powrócą… – na razie najpewniej najwygodniejszą pozycją będzie pozycja na boku. 

Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, nie rezygnuj nawet w 9. miesiącu ciąży z tej sfery życia. Zbliżenia nie są tak namiętne, jak przed ciążą? Nadal są szalenie ważne dla utrzymania między wami bliskości.

Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u matki, a przez to ryzyko kiły u dziecka.


W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

Podczas najbliższego badania ginekolog może stwierdzić już początkowe rozwarcie szyjki macicy (zwykle na jeden palec). W takim wypadku zmniejszyć aktywność, a już na pewno zrezygnować z forsownych zajęć.

Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.

Co jeszcze kupić? Sprawdź, jakie rzeczy w wyprawce ułatwią opiekę nad dzieckiem.

37. tydzień ciąży - Film

Poznaj skuteczne sposoby na łatwiejszy poród:

37. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Supergadżety dla młodej mamy
Pięć pozycji do karmienia piersią
Wniosek o urlop ojcowski – do druku
Oznaki porodu – film
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

37. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Delikatne plamienie po seksie w ciąży

Niewielkie, krótkotrwałe plamienie po stosunku najpewniej jest wynikiem obtarcia szyjki macicy i raczej nie świadczy o niczym groźnym. Warto o nim jednak powiedzieć położnej albo lekarzowi przy najbliższej wizycie.

Jeżeli krwawienie jest obfitsze i ma barwę jasnoczerwoną, jedź jak najszybciej do szpitala.

Nie zwlekaj z wyjazdem do szpitala także wtedy, kiedy krwawieniu czy plamieniu będą towarzyszyć:

  • skurcze (to może być objaw porodu)
  • ból brzucha (czasem  ból i krwawienie świadczą o odklejeniu się łożyska.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

37. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Za mała lub za duża ilość wód płodowych

Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówimy o małowodziu. Przyczyną małowodzia jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca matki. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży. W nielicznych przypadkach powoduje zahamowanie wzrostu płodu.

Wielowodzie to sytuacja, kiedy w macicy jest za dużo wód płodowych. Dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, matka może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie realne zagrożenie dla ciąży, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.

Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

dr Piotr Raczyński, ginekolog-położnik

37. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy jeszcze przed porodem mogę zmniejszyć ryzyko alergii u mojego dziecka?
Boję się, że nie poradzę sobie podczas porodu? Czy mogę poprosić lekarza o cesarskie cięcie?
Na udach pojawiły mi się wielkie, czerwone rozstępy. Jak mogę je usunąć?
Jak uniknąć zapalenia piersi?
Kto jest najbardziej narażony na poród przed terminem?

separator Wyślij e-mailem separator 58 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (58)
avatar

mama
mama | 2017-03-20 19:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas dzisiaj 37+3, termin na 7kwietnia. Byliśmy u lekarza, waga córci 3100g i na ostatniej prostej odwróciła się główką w dol. Bardzo się cieszę, bo nie chciałam cesarki. Coś czuję, że szybciej się zobaczymy, bo ciąża już uznana przez lekarza za donoszoną 😊

Odpowiedz

King.
King. | 2017-03-16 15:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas wszystko ok, 37+2, już się nie mogę doczekać maleństwa :) a termin mam na 5 kwietnia... Strasznie boje się porodu...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Miska
Miska | King. | 2017-03-17 23:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też mam termin na 5 kwietnia i tez się strasznie boje :-( ale to moje 2 dziecko wiec wiem co mnie czeka

Odpowiedz

Tabi
Tabi | 2017-03-07 16:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

36+3 do tej pory wszystko okej. Mała czasem ostro daje w kość. Jestem teraz cały czas zmęczona..czasem pojawiają się skurcze i ból w spojeniu ale szyjka.zamknieta i się nie skraca więc trzeba bedzie wytrzymać pewnie do końca. Termin mam na 2 kwietnia

Odpowiedz

Angela
Angela | 2017-02-23 08:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 36+4 tc
Maluszek wazy 2950
Lekarz mowi żebym wytrzymała jeszcze 3 dni i kochany szkrab moze przychodzić na świat...:-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kasia
kasia | Angela | 2017-02-26 14:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To u nas podobnie :) dziś 36+5 :) ja to muszę jeszcze torba spakować więc niech chwilę zaczeka :)

Odpowiedz

Magda
Magda | 2017-02-20 13:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My dzisiaj zaczęliśmy 37 tc. Do lekarza idziemy pojutrze i dosłowny się jaka jest waga mojej coreczki. Jak narazie boli mnie dół brzucha i krzyż, czuję się już źle. Teraz to już wszyscy w domu czekają na malutką i tylko słyszę no kiedy już będzie ? ☺

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Miki
Miki | Magda | 2017-02-21 07:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Daj znać ile waży, nie zapomnij się pochwalić. Mój synek w 35 tc ważył już 3500 g, w ogóle wymiary wyglądają na większe, jakby ciąża była już donoszona. Jak to mówi Pani doktor, ojj będzie duży chłopak. Współczuje dolegliwości, ale pamiętaj że zawsze mogło być gorzej 😋. Ja miewam od niedawna bezbolesne skurcze i bóle spojenia łonowego, ale nie zawsze, także też mam szczęście i to przez całą ciążę.

Odpowiedz

aga
aga | 2016-12-31 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek urodził sie 3010g a przez pierwszy miesiąc na piersi przytyl 1,2 kg :) teraz jako dwulatek jest w 90 centylu wiec przerosl większość rówieśników, takze niska waga urodzeniowa nie warunkuje późniejszego rozwoju. Teraz 37 tydzień czekamy na córeczkę, 2850 wyszlo z usg... I będzie druga cesarka bo pierwszy syn byl ulozony miednicowo, a ja boje sie bo tak krótkim czasie rodzic naturalnie ze względu na możliwe powiklania. Cesarka wcale nie jest taka super jak niektórzy uważają... Choc zdarzają sie tez ciężkie porodu sn wiec po prostu nie można porównywać... Życzę przyszłym mamom lekkiego porodu i cierpliwosci na końcówce ;)

Odpowiedz

Domi
Domi | 2016-12-21 17:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziś zaczęłam 37 tydz i moja córeczka waży 3150 :) u nas planowana cesarka ze względu na krótki okres między porodami. Ciąża będzie rozwiązana w 39 tyg :)
Do mam które martwią się niską waga... pierwsza córka urodziła się w 40 tyg z wagą 2750 :) świetnie sobie poradziła a teraz niczym nie odbiega od rowieśnikow :)

Odpowiedz

Vita
Vita | 2016-12-15 23:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 37 Tygodniu Ciąży Malutki waży 2.250 a Usg wskazuje że to waga na 34 Tydzień Ciąży a Maleństwo nie przybiera na wadze W dniu jutrzejszym mam Skierowanie do Szpitatka Bardzo się Martwie Czego moge się spodziewać ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aga
aga | Vita | 2016-12-26 17:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mnie bylo podobnie dostałam skierowanie do szpitala i podczas badania okazalo sie ze dziecko z dnia nadzien "przytylo" z 2400 na 2700. Polezalam kilka dni bez sensu, z sensownych badan zrobiono mi tylko przeplywy pepowinowe i okazalo sie ze jest ok. 2 tyg później synek urodził sie z waga 3010. :)

Odpowiedz

Renia
Renia | aga | 2017-03-07 20:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hej ja jestem w 36+5 dzis bylam na wizycie w szpitalu ze wzgledu na to ze pomiary brzucha wskazuja na to ze dziecko jest male nie rosnie prawidlowo. tez sie obawiam bo wagowo jest niewiele ponad 2 kg i na usg wypatrzyli ze nozki sa cos za krotkie i ponadto jeszcze nie obrocone..ale wszystko w rekach Boga i mam nadzieje ze wszystko sie dobrze rozwiaze

Odpowiedz

donia
donia | 2016-12-14 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas 37 tydzień i waga 3990g 😊

Odpowiedz

Daria
Daria | 2016-11-28 11:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Juz jutro będzie 1 dzień 37 tyg :) malutka waży 3300g <3 rośnie i nie daje spać w nocy wierceniem <3 nie mogę się doczekać 21 grudnia :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lolitka
Lolitka | Daria | 2016-12-01 09:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My też termin na 21 grudzień :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?