Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

37. tydzień ciąży

22.11.2017 | 94
separator Wyślij e-mailem
37 tydzień ciąży, usg w ciąży, film z usg

37. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Pod skórą dziecka gromadzi się warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej  będzie utrzymać ciepło po drugiej stronie brzucha. Jego waga zbliża się już do 3 kg i nadal rośnie – mniej więcej 220 g na tydzień.

 
W 37. tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka. Czasami będzie tak spokojne, że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim jest w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Dla wygody, wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka i tam wpisuj wyniki swoich obserwacji. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, być może maleństwo śpi. Wstań, zjedz coś niewielkiego (np. ciastko ze szklanką ciepłego mleka) i zrób test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę nadal nie będziesz czuła ruchów dziecka, zadzwoń do swojego lekarza albo jedź na oddział porodowy.
 
Jeżeli do tej pory dziecko nie ustawiło się odpowiednio do porodu (sprawdź, jak wygląda prawidłowe ułożenie dziecka do porodu), ginekolog po 38. tygodniu może spróbować mu pomóc i obrócić je w brzuchu mamy. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Standardowo, po obróceniu dziecka, wywołuje się poród.
 
W 37. tygodniu życia płodowego, u chłopców mogła się jeszcze nie zakończyć wędrówka jąder do moszny. Jądra wciąż mogą być gdzieś w jamie brzusznej. Takie chłopięce problemy, jak brak jąderka w mosznie u noworodka nie są niczym niepokojącym, ale jeżeli nie będzie ich wciąż na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka, lekarz zacznie to obserwować.

37. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Pamiętasz te cudowne czasy, kiedy mogłaś spać i na plecach, i na brzuchu, i na dokładkę swobodnie przekręcać się z boku na bok? Cóż, po porodzie na pewno one powrócą… – na razie najpewniej najwygodniejszą pozycją będzie pozycja na boku. 

Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, nie rezygnuj nawet w 9. miesiącu ciąży z tej sfery życia. Zbliżenia nie są tak namiętne, jak przed ciążą? Nadal są szalenie ważne dla utrzymania między wami bliskości.

Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u matki, a przez to ryzyko kiły u dziecka.


W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

Podczas najbliższego badania ginekolog może stwierdzić już początkowe rozwarcie szyjki macicy (zwykle na jeden palec). W takim wypadku zmniejszyć aktywność, a już na pewno zrezygnować z forsownych zajęć.

Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.

37. tydzień ciąży - Film

Poznaj skuteczne sposoby na łatwiejszy poród:

37. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Supergadżety dla młodej mamy
Pięć pozycji do karmienia piersią
Wniosek o urlop ojcowski – do druku
Oznaki porodu – film
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

37. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Delikatne plamienie po seksie w ciąży

Niewielkie, krótkotrwałe plamienie po stosunku najpewniej jest wynikiem obtarcia szyjki macicy i raczej nie świadczy o niczym groźnym. Warto o nim jednak powiedzieć położnej albo lekarzowi przy najbliższej wizycie.

Jeżeli krwawienie jest obfitsze i ma barwę jasnoczerwoną, jedź jak najszybciej do szpitala.

Nie zwlekaj z wyjazdem do szpitala także wtedy, kiedy krwawieniu czy plamieniu będą towarzyszyć:

  • skurcze (to może być objaw porodu)
  • ból brzucha (czasem  ból i krwawienie świadczą o odklejeniu się łożyska.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

37. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Za mała lub za duża ilość wód płodowych

Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówimy o małowodziu. Przyczyną małowodzia jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca matki. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży. W nielicznych przypadkach powoduje zahamowanie wzrostu płodu.

Wielowodzie to sytuacja, kiedy w macicy jest za dużo wód płodowych. Dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, matka może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie realne zagrożenie dla ciąży, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.

Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

dr Piotr Raczyński, ginekolog-położnik

37. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy jeszcze przed porodem mogę zmniejszyć ryzyko alergii u mojego dziecka?
Boję się, że nie poradzę sobie podczas porodu? Czy mogę poprosić lekarza o cesarskie cięcie?
Na udach pojawiły mi się wielkie, czerwone rozstępy. Jak mogę je usunąć?
Jak uniknąć zapalenia piersi?
Kto jest najbardziej narażony na poród przed terminem?

separator Wyślij e-mailem separator 94 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (94)
avatar

Ewuta
Ewuta | 2017-09-02 15:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaczęłam 37,moja Helenka wazy 3 kg,porodu się NIE boję bo to 1raz i niewiem co mnierobisz czeka:)Ale ciagnie juz w dole brzucha,i czesto się napina,czy macie podobne doświadczenia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | Ewuta | 2017-09-02 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też 37 tydzień i również czuje ból w podbrzuszu, jak podczas miesiączki oraz napinanie się brzucha. Położna mówiła żeby tym się nie denerwować a lekarz zalecił magnez:)

Odpowiedz

igła
igła | 2017-07-18 09:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

37 tydzień za nami. W 35 moj smyk ważył ok 3650g. To drugi bobas i znów ponad 4 kg się szykuje. Pierwszy poród siłami natury i teraz mam nadzieję że również tak będzie. Dziewczyny nie panikujcie, nad bólem trzeba zapanować we wlasnej głowie. Nie jest taki straszny, zwłaszcza że na koniec prosto w wasze ramiona trafia najcenniejsza nagroda 😘

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja
Ja | igła | 2017-11-01 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każda przeżywa ból inaczej. Nie można wmawiać że to kwestia psychiki. Jedne nie odczuwają tego tak okropnie inne tracą oddech przy skurczach. Czekam na trzecie dzieciątko i nie myślę zbyt wiele o porodzie. Wiem że na pewne rzeczy nie mam wielkiego wpływu. Ten ból trzeba po prostu przetrwać. Na szczęście ma on swój koniec. Oby dla wszystkuch szczęśliwy :-)

Odpowiedz

Nartaaaaa
Nartaaaaa | 2017-07-10 22:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak tak czytam wagi Waszych pociech w 37 tyg to az sie martwie.. moj szkrab w 36tyg tylko 2300g wazyl

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Natiii
Natiii | Nartaaaaa | 2017-07-20 10:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas w 35tyg było 2100-2200 także sama Pani nie jest....

Odpowiedz

Gocha
Gocha | Nartaaaaa | 2017-07-21 16:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja dzidzia po 36 tc wazy 2400 - i nawet mnie to cieszy, byc moze porod bedzie lzejszy i bez pekniecia czy naciecia ;)

Odpowiedz

Karolina
Karolina | Nartaaaaa | 2017-07-26 11:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój też 2330, lekarz powiedział, że to nic złego i lepiej dla mnie, gdyż łatwiejszy będzie poród

Odpowiedz

misia
misia | Nartaaaaa | 2017-08-22 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj 34 tydzien waży 2165..córke urodziłam w 34 ważyła 2300 a syn z 36 ważył 2700

Odpowiedz

Marta
Marta | Nartaaaaa | 2017-08-25 15:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

37tydz. Ciaza blizniacza. Waga chlopcow 3400 i 3200..

Odpowiedz

Sandra
Sandra | Nartaaaaa | 2017-08-29 12:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja kruszynka w 36 2100g

Odpowiedz

Lilla
Lilla | Nartaaaaa | 2017-10-17 10:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie to samo :-) nareszcie spotykam wpis, który nie wskazuje na 36tc i ponad 3kg..
Moje Malenstwo w 36tc dokładnie 2300g.
Kruszynka mamusi <3

Odpowiedz

Kreolka
Kreolka | 2017-06-26 07:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaczynam 37 tydzień i panicznie boję się bólu porodowego!!....to moje pierwsze dziecko. Miałam endometrioze i każdy okres był dla mnie katorgą! Z bólu aż mdlałam gdy nie wzięłam na czas środków przeciwbólowych....nie wiem jak to przeżyje. Nie wyobrażam sobie tego....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nina O
Nina O | Kreolka | 2017-09-11 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 36 tyg. Ciąży i to także moje pierwsze dziecko. Tak samo jak Ty mam endometrioze i nie do opisania ból okresowy który zawsze kończył się wyladowaniem w szpitalu. Jednak nie boję się porodu... właśnie dlatego ze uwazam, że skoro ten ból przezylam to nie bedzie tak zle. I powiedz jak Twój poród?

Odpowiedz

Mm
Mm | Kreolka | 2017-10-18 16:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też miałam takie okresy. Brzuch już bardziej boleć nie może.. Ale krzyże tak

Odpowiedz

gosia1992
gosia1992 | 2017-06-23 12:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziś zaczęłam 37 tc. Synek rośnie jak na drożdżach (w 35 tygodniu ważył 2800g). To moja 6 ciąża. (Jedna donoszona i 4 poronienia). Bardzo się boję. Mam różne myśli. Poronienia pozostawiły piętno w mojej psychice.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ficjanna
Ficjanna | gosia1992 | 2017-06-24 11:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Będzie dobrze! Musi byc głowa do góry!!!

Odpowiedz

Dziamelia
Dziamelia | 2017-06-20 07:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

37 tc synek waży 3,5 kg nie mogę się doczekać a zarazem mam obawy co do porodu...

Odpowiedz

jagoda
jagoda | 2017-06-16 21:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

juju-sklep.pl ***WYPRAWKA*** wyprawka dla noworodka; artykuły HANDMADE: pościele, kocyki, sensorki, poduszki motyki, drewniane zawieszki do smoczków, smoczki LOVI, Szumisie i wiele wiele innych w atrakcyjnych cenach; polub nasz funpage JUJU na facebooku: facebook.com/juju.sklep

Odpowiedz

Ilona
Ilona | 2017-06-08 22:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W środe zaczęłam 37 tydzień,to moje drugie dziecko,o porodzie nie myślę...co będzie to będzie... :) Amelcia waży ponad 3 kg...nie mogę się już doczekać...:) Pozdrawiam wszystkie mamuśki..:D

Odpowiedz

Ewa28
Ewa28 | 2017-06-03 09:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W poniedziałek zaczynam 37t.Pierwsza ciąża.Okropnie się boję.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agnes
Agnes | Ewa28 | 2017-06-11 09:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też w poniedziałek zaczynam 37 tydzień i też
pierwsza ciąża ☺️ damy radę 😄

Odpowiedz

Patrycja
Patrycja | 2017-06-02 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie 36 t moja Lenka 2900 i wszystko jest ok

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?