Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

37. tydzień ciąży

01.12.2016 | 51
separator Wyślij e-mailem
37 tydzień ciąży, usg w ciąży, film z usg

37. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Pod skórą dziecka gromadzi się warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej  będzie utrzymać ciepło po drugiej stronie brzucha. Jego waga zbliża się już do 3 kg i nadal rośnie – mniej więcej 220 g na tydzień.

 
W 37. tygodniu ciąży zmniejsza się aktywność dziecka. Czasami będzie tak spokojne, że aż będziesz się bała, czy wszystko z nim jest w porządku. W takim wypadku warto robić test aktywności dziecka, czyli na leżąco albo w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć jego ruchy. Dla wygody, wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka i tam wpisuj wyniki swoich obserwacji. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, być może maleństwo śpi. Wstań, zjedz coś niewielkiego (np. ciastko ze szklanką ciepłego mleka) i zrób test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę nadal nie będziesz czuła ruchów dziecka, zadzwoń do swojego lekarza albo jedź na oddział porodowy.
 
Jeżeli do tej pory dziecko nie ustawiło się odpowiednio do porodu (sprawdź, jak wygląda prawidłowe ułożenie dziecka do porodu), ginekolog po 38. tygodniu może spróbować mu pomóc i obrócić je w brzuchu mamy. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Standardowo, po obróceniu dziecka, wywołuje się poród.
 
W 37. tygodniu życia płodowego, u chłopców mogła się jeszcze nie zakończyć wędrówka jąder do moszny. Jądra wciąż mogą być gdzieś w jamie brzusznej. Takie chłopięce problemy, jak brak jąderka w mosznie u noworodka nie są niczym niepokojącym, ale jeżeli nie będzie ich wciąż na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka, lekarz zacznie to obserwować.

37. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Pamiętasz te cudowne czasy, kiedy mogłaś spać i na plecach, i na brzuchu, i na dokładkę swobodnie przekręcać się z boku na bok? Cóż, po porodzie na pewno one powrócą… – na razie najpewniej najwygodniejszą pozycją będzie pozycja na boku. 

Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, nie rezygnuj nawet w 9. miesiącu ciąży z tej sfery życia. Zbliżenia nie są tak namiętne, jak przed ciążą? Nadal są szalenie ważne dla utrzymania między wami bliskości.

Jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u matki, a przez to ryzyko kiły u dziecka.


W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jeśli ono wykaże, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

Podczas najbliższego badania ginekolog może stwierdzić już początkowe rozwarcie szyjki macicy (zwykle na jeden palec). W takim wypadku zmniejszyć aktywność, a już na pewno zrezygnować z forsownych zajęć.

Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.

Co jeszcze kupić? Sprawdź, jakie rzeczy w wyprawce ułatwią opiekę nad dzieckiem.

37. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

37. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Supergadżety dla młodej mamy
Pięć pozycji do karmienia piersią
Wniosek o urlop ojcowski – do druku
Oznaki porodu – film
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

37. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Delikatne plamienie po seksie w ciąży

Niewielkie, krótkotrwałe plamienie po stosunku najpewniej jest wynikiem obtarcia szyjki macicy i raczej nie świadczy o niczym groźnym. Warto o nim jednak powiedzieć położnej albo lekarzowi przy najbliższej wizycie.

Jeżeli krwawienie jest obfitsze i ma barwę jasnoczerwoną, jedź jak najszybciej do szpitala.

Nie zwlekaj z wyjazdem do szpitala także wtedy, kiedy krwawieniu czy plamieniu będą towarzyszyć:

  • skurcze (to może być objaw porodu)
  • ból brzucha (czasem  ból i krwawienie świadczą o odklejeniu się łożyska.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

37. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Za mała lub za duża ilość wód płodowych

Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówimy o małowodziu. Przyczyną małowodzia jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca matki. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży. W nielicznych przypadkach powoduje zahamowanie wzrostu płodu.

Wielowodzie to sytuacja, kiedy w macicy jest za dużo wód płodowych. Dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, matka może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie realne zagrożenie dla ciąży, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.

Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawia się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

dr Piotr Raczyński, ginekolog-położnik

37. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy jeszcze przed porodem mogę zmniejszyć ryzyko alergii u mojego dziecka?
Boję się, że nie poradzę sobie podczas porodu? Czy mogę poprosić lekarza o cesarskie cięcie?
Na udach pojawiły mi się wielkie, czerwone rozstępy. Jak mogę je usunąć?
Jak uniknąć zapalenia piersi?
Kto jest najbardziej narażony na poród przed terminem?

separator Wyślij e-mailem separator 51 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (51)
avatar

Magda
Magda | 2017-02-20 13:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My dzisiaj zaczęliśmy 37 tc. Do lekarza idziemy pojutrze i dosłowny się jaka jest waga mojej coreczki. Jak narazie boli mnie dół brzucha i krzyż, czuję się już źle. Teraz to już wszyscy w domu czekają na malutką i tylko słyszę no kiedy już będzie ? ☺

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Miki
Miki | Magda | 2017-02-21 07:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Daj znać ile waży, nie zapomnij się pochwalić. Mój synek w 35 tc ważył już 3500 g, w ogóle wymiary wyglądają na większe, jakby ciąża była już donoszona. Jak to mówi Pani doktor, ojj będzie duży chłopak. Współczuje dolegliwości, ale pamiętaj że zawsze mogło być gorzej 😋. Ja miewam od niedawna bezbolesne skurcze i bóle spojenia łonowego, ale nie zawsze, także też mam szczęście i to przez całą ciążę.

Odpowiedz

aga
aga | 2016-12-31 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek urodził sie 3010g a przez pierwszy miesiąc na piersi przytyl 1,2 kg :) teraz jako dwulatek jest w 90 centylu wiec przerosl większość rówieśników, takze niska waga urodzeniowa nie warunkuje późniejszego rozwoju. Teraz 37 tydzień czekamy na córeczkę, 2850 wyszlo z usg... I będzie druga cesarka bo pierwszy syn byl ulozony miednicowo, a ja boje sie bo tak krótkim czasie rodzic naturalnie ze względu na możliwe powiklania. Cesarka wcale nie jest taka super jak niektórzy uważają... Choc zdarzają sie tez ciężkie porodu sn wiec po prostu nie można porównywać... Życzę przyszłym mamom lekkiego porodu i cierpliwosci na końcówce ;)

Odpowiedz

Domi
Domi | 2016-12-21 17:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziś zaczęłam 37 tydz i moja córeczka waży 3150 :) u nas planowana cesarka ze względu na krótki okres między porodami. Ciąża będzie rozwiązana w 39 tyg :)
Do mam które martwią się niską waga... pierwsza córka urodziła się w 40 tyg z wagą 2750 :) świetnie sobie poradziła a teraz niczym nie odbiega od rowieśnikow :)

Odpowiedz

Vita
Vita | 2016-12-15 23:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 37 Tygodniu Ciąży Malutki waży 2.250 a Usg wskazuje że to waga na 34 Tydzień Ciąży a Maleństwo nie przybiera na wadze W dniu jutrzejszym mam Skierowanie do Szpitatka Bardzo się Martwie Czego moge się spodziewać ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aga
aga | Vita | 2016-12-26 17:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mnie bylo podobnie dostałam skierowanie do szpitala i podczas badania okazalo sie ze dziecko z dnia nadzien "przytylo" z 2400 na 2700. Polezalam kilka dni bez sensu, z sensownych badan zrobiono mi tylko przeplywy pepowinowe i okazalo sie ze jest ok. 2 tyg później synek urodził sie z waga 3010. :)

Odpowiedz

donia
donia | 2016-12-14 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas 37 tydzień i waga 3990g 😊

Odpowiedz

Daria
Daria | 2016-11-28 11:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Juz jutro będzie 1 dzień 37 tyg :) malutka waży 3300g <3 rośnie i nie daje spać w nocy wierceniem <3 nie mogę się doczekać 21 grudnia :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lolitka
Lolitka | Daria | 2016-12-01 09:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My też termin na 21 grudzień :)

Odpowiedz

Ala
Ala | 2016-11-25 15:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

37 tc i 2600g,córcia niesamowicie się wierci i daje mamusi w kość szczególnie nocą ból pleców i rwa kulszowa lecz jeszcze troche i się zobaczymy:-).

Odpowiedz

Dareczka
Dareczka | 2016-10-16 18:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od jutro wchodzimy w 37 tydzien i mała wazy2700 a rozpycha sie niesamowicie do tego częste bóle plecow

Odpowiedz

Alcia
Alcia | 2016-10-15 18:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja rowniez dzisiaj besten w 37 tygodniu. Mam za duzo plynu owodniowego,niby z poiwodu cukrzycy ciazowej... dlatego tez mala ma pole do popisu i przekreca sie i wierci. Ostatnio byla skierowana nogami w dol i przekrecono mi ja w szpitalu, ale ona i taki robi co jej sie podoba I obecnie lezy w poprzek... Nie moge nic planowac w tej sytuacji... Najgorsze przy tej cukrzycy, ze nie möge sobie pozwolic na slodkosci... Slodycze,zbyt duza ilosc owocow, soki to wykluczone... I z powodu duzej ilosci plynow musialam zrezygnowasc zupelnie ze sportu, ale czego sie nie robi dla dzieci ,na ktore sie tak dlugo czekalo... :)

Odpowiedz

Dariaa
Dariaa | 2016-10-15 17:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

37 tydzień rozpoczęty! Coraz to bliżej spotkania z moim malenstwem! Chciałabym już żeby było po. Chciałabym Wycalowac, powachac i przytulić już swojego synka.. Nie wiem ile ma maluszek. Wizytę mamy za 6 dni. Ale strasznie rozpycha się w brzuszku. ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?