Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

38. tydzień ciąży

08.08.2016 | 108
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty siódmy tydzień ciąży
fot. Piękna

38. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.

Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są  też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
 
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...

38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
 
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
 
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
 
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
  •     usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
  •     wypij trochę wody albo skrop nią twarz
  •     zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
 
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.

38. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

38. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

38. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
 

Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
 
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

38. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze badanie KTG

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.

Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.

Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.

Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:

  • zgłasza skurcze macicy
  • słabiej odczuwa ruchy płodu
  • martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.

lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

separator Wyślij e-mailem separator 108 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (108)
avatar

abc
abc | 2016-10-22 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w 38 tygodniu ciąży a moje maleństwo waży zaledwie 2255g. ale lekarz mówi ze wszystko jest w porzadku i łatwiej mi bedzie urodzić. Mam nadzieje, ze jeszcze przybierze na wadze.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-10-05 12:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 38 tc. Od paru dni zmagam sie ze strasznym przeziębieniem, które w połączeniu z bólem pleców i skurczami przepowiadającymi jest koszmarem. Mam wiele obaw, ponieważ córcia nie obróciła się i mam mało wód. Lekarz stwierdził że poczekamy do 39 tc i dostanę skierowanie na cc. Czy jeżeli zacznie się wcześniej akcja porodowa, to będzie typowa jak przy ułożeniu główkowym? Brzuch wiadomo nie opuścił się.. A ja nie wiem czego oczekiwać. Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Justyna
Justyna | Kasia | 2016-10-08 08:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć Kasia, na kiedy masz termin? Ja też zaczęłam 38 tydz, data porodu 29.10. 2 tygodnie temu złapałam infekcje zatok, ledwo żyłam, najlepiej zgłosić się do lekarza, pomógł mi Marimer, Argentin -T, syrop. Córka również nie obróciła się główka w dół i dopiero 18.10w 39 tug, mam zgłosić się do lekarza po skierowanie na cesarkę. Szybkiego powrotu do zdrowia! Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna
Justyna | Justyna | 2016-10-12 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej Justyna:) ja tez jestem Justyna, mam termin na 28.10:) i wczoraj dopadło mnie przeziębienie...:(
czuję się strasznie..., chciałabym już urodzić za tydzień!

Odpowiedz

Justyna
Justyna | Kasia | 2016-10-08 08:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Również szukam informacji, co w sytuacji, kiedy poród zacznie się wcześniej. Zawsze jest szansa, że dziecko się jeszcze obróci, moze nawet tuż przed porodem. Jeśli nie, zrobią cesarke. Są szpitale, które zalecają poczekanie na skurcze i wykonuja cesarke, zawsze to sygnał, ze maleństwo jest gotowe do przyjścia na świat.

Odpowiedz

Marta
Marta | Kasia | 2016-10-12 14:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kasiu jeśli jesteś przeciwniczką CC, możesz sama dopomóc dziecku odpowiednio się ułożyć. Mieszkam w UK, gdzie edukuje się przyszłe Mamy w tym kierunku. Niebezpieczna jest pozycja półsiedząca, wtedy prawo grawitacji nie pozwala na przemieszczenie się malucha. Lekki podskoki na piłce, siedzenie prosto, czy klęczenie chociaż przez kilka min w pozycji "na pieska" może bardzo pomóc maluchowi.

Odpowiedz

różyczka
różyczka | 2016-10-05 10:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam termin na 25 października, ale lekarz powiedział że ze względu na starzejące się łożysko urodzę w tym tygodniu. No i czekamy.. Już chciałabym przytulić maleństwo..

Odpowiedz

Aneczka
Aneczka | 2016-10-04 16:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaczelam 38 tydzien. Termin mam na 24 pazdziernik ale kto wie moze urodze wczesniej wsumie to juz ciaza donoszona, wsumie na dziecko czekalam 7 lat i nazyam to cudem :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mlenka
mlenka | Aneczka | 2016-10-04 23:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podaje reke , termin na 23 pazdziernika.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-09-23 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Również zaczynam 37 tydzień ciazy. Bardzo się boję porodu ponieważ mam bardzo dużo żylaków w brzuchu na wargach sromowych w pochwie na nogach dosłownie wszędzie ....cc nie mogę mieć ze względu właśnie na żylaki sn tylko i wyłącznie bez nacinania krocza ale czy się uda ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Karo
Karo | Kasia | 2016-10-03 20:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy zylakach jest wskazana cesarka moja znajoma miała cesarkę aby wyeliminować komplikacje

Odpowiedz

Patka
Patka | 2016-09-23 10:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam termin na 14 października. Już nie mogę się doczekać, jest to moja 2 ciąża ale dlatego też się bardziej boję niż za pierwszym porodem ponieważ wiem co mnie czeka na porodowce.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lolka
lolka | Patka | 2016-09-23 16:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też mam termin na 14 października 😊

Odpowiedz

Edyta
Edyta | 2016-09-19 11:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam zaczełam 38 tydzien :) Termin mam na 9 pazdziernika jednak lekarz mowi ze powinnam urodzic do 6 , gdyby nie to polozy mnie na wywolanie twierdzi ze mam troche za malo wod plodowych :(:(:( oczywiscie martwie sie :( mam nadzieje ze wszystko bedzie ok i nasza mala Lenuszka przyjdzie na swiat zdrowiutka :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aaaaagata
aaaaagata | Edyta | 2016-09-21 22:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez termin mam na 9 października. Boje się i z jednej strony chce juz być po a z drugiej nie wiem czy jestem przygotowana psychicznie i czy dam radę choć to mój drugi poród. Lek mój przed porodem jest straszny. Cały czas mam nadzieje ze będzie lepiej jak z pierwszym. Dam rade. Trzymam kciuki i życzę wszystkim mama oby było wszystko dobrze

Odpowiedz

Monika
Monika | 2016-09-10 23:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam termin na 24 września. Mam nadzieję ze wszystko pójdzie zgodnie z planem i urodzę naturalnie.to moj pierwszy poród i bardzo się boję. Mama urodziła nas czwórkę naturalnie wiec dodaje mi otuchy:-) nie mogę sue juz doczekać kiedy ujze swojego syneczka <3 pozdrawiam wrześniowe mamy

Odpowiedz

Nina
Nina | 2016-09-04 12:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, ja za dwa tygodnie będę mieć 3 cc i już się nie mogę doczekać aż zobaczę synka. Ma już 4 kilo. Brzuch mam duży, ciężko sie śpi i wstaje. Odpoczynku za dużo nie mam bo w domu córka 8 lat i syn 4. Mąż dużo pracuje ja od połowy ciąży na zwolnieniu lekarskim. Jeszcz troszkę.

Odpowiedz

Cukiereczek_99
Cukiereczek_99 | 2016-08-31 19:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam termin na 7 września. Straszny strach bardzo się boję najbardziej bólu. Ale polecam pić herbatkę z liści malin bardzo sprawdzony sposób na skurcze i rozluźnione mięśnie macicy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja
Ja | Cukiereczek_99 | 2016-09-01 09:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Liscie malin pije sie by wywolac porod...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?