Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

38. tydzień ciąży

20.01.2016 | 56
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty siódmy tydzień ciąży
fot. Piękna

38. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.

Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są  też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
 
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...

38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
 
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
 
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
 
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
  •     usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
  •     wypij trochę wody albo skrop nią twarz
  •     zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
 
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.

38. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

38. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

38. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
 

Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
 
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

38. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze badanie KTG

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.

Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.

Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.

Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:

  • zgłasza skurcze macicy
  • słabiej odczuwa ruchy płodu
  • martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.

lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

separator Wyślij e-mailem separator 56 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (56)
avatar

Kasia88
Kasia88 | 2016-06-23 17:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja 7.07 mam zaplanowane CC.Senność, zgaga wieczorna, opuchnieta. Tak wygląda końcówka :)

Odpowiedz

Kika
Kika | 2016-06-21 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 8.06.2016 strach coraz wiekszy

Odpowiedz

kasia
kasia | 2016-06-16 19:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

termin na 9.07 i tylko bym spała :) nie mam żadnych dolegliwości typu zgaga, kręgosłup itp.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

fifi
fifi | kasia | 2016-06-18 23:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez na 9 lipca :) trochę skurcze juz zaczynam czuć :) pozdrawiam

Odpowiedz

nat
nat | kasia | 2016-06-19 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hej tez mam termin na 9 lipiec:)

Odpowiedz

Kika
Kika | kasia | 2016-06-21 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zycze powodzenia

Odpowiedz

szmoni
szmoni | 2016-06-12 07:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 4 lipca córcia ale niestety dopadło mnie rozejscie spojenia łonowego a więc skierowanie na cc 22 czerwca.Mam nadzieję że wszystko będzie ok.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anuska
Anuska | szmoni | 2016-06-14 08:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ooo ja tez 04.07 ale w 37 tyg.mam delikatne rozwarcie i lekarz wskazuje na mozliwosc wczesniejszego porodu.. 16.06.2016 brzmi niezle, prawda Mamuski??

Odpowiedz

tahiti
tahiti | 2016-06-08 23:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja tez dużo śpię, nic mi się nie chce.kłopoty z żołądkiem tez miałam.teraz jest ok.odpoczywam i czekam.stresuję się już bo może mnie chwycić w każdej chwili

Odpowiedz

kama
kama | 2016-06-06 18:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 16... A ja czuje się jak gówno ... Ciągle bym spała, a od wczoraj mam kłopoty z żołądkiem...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kkaka
kkaka | kama | 2016-06-07 10:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam termin na 20.06 , śpię cały czas, na nic nie mam siły , co bym nir chciała zrobić odrazu jestem zmęczona i mi się odechciewa.. Do tego ciągła zgaga :-(

Odpowiedz

Ja tez spodziewam sie dziecka
Ja tez spodziewam sie dziecka | 2016-06-05 19:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po co piszecie na kiedy macie termin i jakiej płci bedzie dziecko? Z chęcią przeczytałabym o dolegliwościach czy ciekawych przypadkach pod koniec ciąży, a tymczasem muszę przedzierać się przez milion komentarzy kiedy i co... Zapewniam was drogie mamy - nikogo to nie obchodzi.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Ja tez spodziewam sie dziecka | 2016-06-07 19:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

popieram :-) ja jestem aktualnie w 38 tc i dolegliwości, które mnie zaskoczyły to bóle bioder w nocy. Zgagi, bólu pleców itp. się spodziewałam, ale nie bólu bioder. Nie pozwala mi to spać. Dzisiaj przeczytałam, że to normalne i dzieje się tak za sprawą hormonów. Ciało przygotowuje się do porodu i ból potęguje się im bliżej porodu.

Odpowiedz

Lidzia 123
Lidzia 123 | Ja tez spodziewam sie dziecka | 2016-06-08 22:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W zupełności się zgadzam 😃 jestem juz prawie na końcu. Przez ostatnie tygodnie mam już na dość. Zgaga coraz silniejsza, bóle w dole brzucha (tj przed miesiączką) bóle pleców nie do zniesienia i brak snu. I od kilku dni biegunka i cała spuchnięta jestem. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy i trzymam za Was kciuki. Damy radę dla naszych maluszków bo przecież od pierwszych chwil kochamy je bezgranicznie i żadne dolegliwości nam nie straszne 😊

Odpowiedz

Viola077
Viola077 | 2016-06-05 01:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin 27 czerwca i będzie syn :-) :-) :-) :-) już nie mozemy sie doczekać :-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewelcia
Ewelcia | Viola077 | 2016-06-07 21:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ta sama data i tez synuś 😊

Odpowiedz

Justyna
Justyna | Ewelcia | 2016-06-13 00:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez czekam na syna 27 czerwca 😁

Odpowiedz

Maja
Maja | 2016-06-03 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin 30 czerwca będzie synek😃

Odpowiedz

edyta91
edyta91 | 2016-06-03 14:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin mam na 24 czerwca :) zostały równie 3tyg. Będzie synek :) juz nie mozemy sie doczekac...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?