Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

38. tydzień ciąży

20.01.2016 | 24
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty siódmy tydzień ciąży
fot. Piękna

38. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.

Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są  też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
 
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...

38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
 
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
 
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
 
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
  •     usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
  •     wypij trochę wody albo skrop nią twarz
  •     zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
 
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.

38. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

38. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

38. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
 

Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
 
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

38. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze badanie KTG

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.

Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.

Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.

Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:

  • zgłasza skurcze macicy
  • słabiej odczuwa ruchy płodu
  • martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.

lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

separator Wyślij e-mailem separator 24 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (24)
avatar

Basia K
Basia K | 2016-05-26 08:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 16 czerwca. Synek waży 2700 g i już nie możemy się z mężem doczekań jak się spotkamy po praz pierwszy :)

Odpowiedz

Aga B
Aga B | 2016-05-25 15:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin 13 czerwca. Synek rozpycha się non stop, szczególnie jak ja lub mąż głaszczemy brzuszek to aż się nadstawia do pieszczot 😃

Odpowiedz

la
la | 2016-05-25 11:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 14.06. Będzie corka

Odpowiedz

karola
karola | 2016-05-24 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

termin mam na 12 czerwca. Będzie synek :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | karola | 2016-05-24 15:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Także mam termin na 12 czerwca i też będzie synek :)

Odpowiedz

Agata
Agata | 2016-05-23 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin 10.06 :-)będzie córka :-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

anka78
anka78 | Agata | 2016-05-24 04:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I mnie tez:)

Odpowiedz

Marta
Marta | 2016-05-18 11:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 3 czerwca :-) zastanawiam sie nad porodem-dziewczyny, jakie znieczulenie wybierzecie?

Odpowiedz

Asica
Asica | 2016-05-15 11:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synuś do dziś (38 tydzień i 1 dzień) nie przestał mnie kopać, do kopania doszło rozpychanie :)

Odpowiedz

Kicia
Kicia | 2016-05-13 09:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

38 tc i moj syn waży 3600 kg :)

Odpowiedz

Syndyk masy upadłościowej
Syndyk masy upadłościowej | 2016-04-05 15:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Robert Małota nr dowodu NIP, Telefon, dłużnika: Weksel Adres Miasto: Sosnowiec Ulica: Nakaz sądowy ID oferty: 89585 Wartość wierzytelności brutto: 2 532.00 zł Przeterminowanie: powyżej 2 lat Dane wystawcy: kredycik.com.pl woj. ślaskie Witczaka 42 41-902 Bytom NIP: 4980115397 Sprzedam za brutto: 2 532.00 zł dług, wierzytelność, sąd weksel nakaz wyrok pożyczka kredyt komornik eksmisja kraków egzekucja wieliczka nieruchomości.

Odpowiedz

ania
ania | 2016-02-14 11:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

38 tc i moja coreczka wazy 3100 kg :) czekamy!:^*

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gal anonim
gal anonim | ania | 2016-03-13 21:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

o k.u.r.w.a ponad 3 tony, jak dajesz radę ??

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?