Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

38. tydzień ciąży

01.12.2016 | 126
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty siódmy tydzień ciąży
fot. Piękna

38. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Od 38. tygodnia ciąży dziecko nie jest już określane jako wcześniak! Urodzony noworodek w książeczce zdrowia ma już wpisaną informację: ciąża donoszona.

Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.

Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są  też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
 
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...

38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
 
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
 
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
 
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
  •     usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
  •     wypij trochę wody albo skrop nią twarz
  •     zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
 
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.

38. tydzień ciąży - Film

Zobacz, co widać na USG:

38. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

38. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
 

Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
 
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

38. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze badanie KTG

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.

Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.

Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.

Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:

  • zgłasza skurcze macicy
  • słabiej odczuwa ruchy płodu
  • martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.

lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

separator Wyślij e-mailem separator 126 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (126)
avatar

agniesza
agniesza | 2016-12-14 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam robione usg świetnym aparatem, bardzo dokładnie zmierzył mojego dzidziusia a na dodatek mogłam wszystko widzieć w swoim telefonie i rozesłać do rodziny :)

Odpowiedz

Asi
Asi | 2016-11-09 13:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jutro zaczynam 38tc,a skurcze przepowiadajace daja sie baaardzo we znaki a Misiu jeszcze wysoko... Gin dopiero na 16 a na 25 termin :( nawet nie wiem jaki Mały już duży...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Esa
Esa | Asi | 2016-11-11 19:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tez mam taki termin. Mały waży już 3500g , szyjka długa ale miękka. Skurcze też już są, we wtorek ktg , mam nadzieję że na dniach urodze. Powodzenia i szybkiego porodu :-)

Odpowiedz

Agata
Agata | 2016-11-04 23:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaczęłam 38 tydzień, są nieregularne skurcze przepowiadające potwierdzone badaniem ktg, odchodzi czop śluzowy, szyjka skrócona wszystko wskazuje na to że będziemy się rodzić w najbliższym czasie. Dziwna sprawa 2 tygodnie temu byłam u gina i obliczył masę płodu na 3500g, później inny lekarz ocenił wagę maleństwa między 2700 a 3000g, więc jak to jest z tą wagą bo już sama zgłupiałam?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MarBo
MarBo | Agata | 2016-11-07 14:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 37 tyg i mi powiedziano ze każde usg waży inaczej ale chyba tak dużych różnic nie powinno być. Jutro mam ginekologa a w sobotę byłam na Izbie i tam mi mówiła ze ok 3200 zobaczymy jutro.

Odpowiedz

Magda
Magda | Agata | 2016-11-07 16:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja miałam podobnie. Z tego co mówiła moja ginekolog bardzo dużo zależy od sprzętu na jakim było wykonywane badanie, gdyż oprogramowania w w różnych aparatach mogą się minimalnie różnić w sposobie obliczania wagi.

Odpowiedz

Agata
Agata | Agata | 2016-11-08 01:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzięki dziewczyny za odp. W czwartek Idę do gina zobaczymy co i jak. Zdrówka życzę Wam i waszym maluszkom i szczesliwego rozwiązania :)

Odpowiedz

mama
mama | Agata | 2016-11-16 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lekarz nigdy nie poda Ci dokładnej wagi dziecka. Podając wagę musisz liczyć +, - 10% czyli jesli wyliczył Ci na 3,500g to waga może byc kolo 3000g albo kolo 4000g 😊

Odpowiedz

Wiola
Wiola | Agata | 2017-01-28 22:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zważenie dzidziusia w brzuchu mamy jest niemożliwe. Co to oznacza? Waga dziecka obliczana jest na podstawie pomiarów części ciała, np. nóg, głowy. Lekarz wprowadza pomiary do komputera, który wylicza średnią i na tej podstawie oblicza wagę. Każdy komputer USG posiada wgrane dane dzieci urodzonych w danym tygodniu ciąży (również wczesniaków) i jaką wagę miały.

Odpowiedz

Magda
Magda | 2016-11-04 21:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No i ja zaczynam 38 tydzień :) w poniedziałek badania to zobaczymy jak się maluszek ma i czy juz się szykuje. Pozdrowienia dla wszystkich mam listopadowym. Dużo sił :)

Odpowiedz

Aniula
Aniula | 2016-11-03 19:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam u mnie tez 38tc oznak porodu brak brzuch wysoko mały wazy 3.1kg teraz tylko czekac :)

Odpowiedz

zuzia
zuzia | 2016-11-03 14:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej a ja zaczelam 38tydz;)skurczów brak...termin na 14 listopada i nic sie nie dzieje...Już bym chciała zobaczyć moje maleństwo pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2016-11-02 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja jestem w połowie 38 tygodnia i od tygodnia mam rozwarcia 1 cm. Skurcze przepowiadajace, a oprócz tego zaczęła mi naprawdę doskwierac zgaga i mdłości. Dzisiaj nawet słabo zaczęło mi się robić. Czuje się okropnie. Zastanawiam się nad wizytą w szpitalu. Synuś się rusza jak zwykle :-). Do tego odczuwam niepokój. Czy to może juz ten czas? Może nareszcie zobaczę moje maleństwo, które dało mi tak popalić :-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

magda
magda | Marta | 2016-11-04 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podobno z kilku centymetrów rozwarcie można chodzić nawet 2 tygodnie. Wszystko zależy od Twojego organizmu. Niepokoj to normalny objaw. Bedzie dobrze :) Powodzenia :)

Odpowiedz

OlaAlex
OlaAlex | 2016-10-29 19:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam! Jestem w 38 tc i moja mała nadal leży główka do góry, ustalony mam termin na cc 3 listopada myślicie ze może się jeszcze zmienić położenie dziecka ?? Pozdrawiam

Odpowiedz

aleksandra22
aleksandra22 | 2016-10-25 22:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Jestem w 38tc. Termin mam na 9 listopada. Mój maluszek wazy 3300g. Duzy chlopaczek. Tylko niestety urodzony będzie bez jednej nerki (lewej) a w prawej powiększony moczowod. Mam nadzieje ze będzie wszystko w porządku. W poniedziałek musze zgłosić się do szpitala na badania i wywołanie porodu. Trzymajcie kciuki.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Miło
Miło | aleksandra22 | 2016-10-29 20:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam mamy podobna date terminu poródu u mnie jest 10 listopada a moj maluszek miał w 38tc 3.800 niech pani sie nie martwi wszystko będzie dobrze :-)

Odpowiedz

abc
abc | 2016-10-22 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w 38 tygodniu ciąży a moje maleństwo waży zaledwie 2255g. ale lekarz mówi ze wszystko jest w porzadku i łatwiej mi bedzie urodzić. Mam nadzieje, ze jeszcze przybierze na wadze.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?