Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

38. tydzień ciąży

10.10.2017 | 203
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty siódmy tydzień ciąży
fot. Piękna

38. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Od 38. tygodnia ciąży dziecko nie jest już określane jako wcześniak! Urodzony noworodek w książeczce zdrowia ma już wpisaną informację: ciąża donoszona.

Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.

Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są  też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
 
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...

38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
 
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
 
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
 
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
  •     usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
  •     wypij trochę wody albo skrop nią twarz
  •     zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
 
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.

38. tydzień ciąży - Film

Znieczulenie do porodu: poznaj plusy i minusy znieczulenia zewnątrzoponowego:

38. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

38. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
 

Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
 
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

38. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze badanie KTG

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.

Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.

Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.

Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:

  • zgłasza skurcze macicy
  • słabiej odczuwa ruchy płodu
  • martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.

lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

separator Wyślij e-mailem separator 203 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (203)
avatar

aga
aga | 2017-09-19 11:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzisiaj zaczynam 38 tydz, przytyłam juz 14 kg, mam nadzieje,ze wiecej mnie nie przybedzie :P Nieprzyjemnych objawow jako takich nie mam, poza tym, że ciężko mi wstać kiedy długo leże. No i rozstepy od 2 tyg na brzuszku :/ To chyba jest najgorsze....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

anullka199
anullka199 | aga | 2017-09-19 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też dziś zaczęłam 38 tc. Na plusie na 30.08. miałam 9 kg, jutro wizyta u lekarza to się dowiem więcej :) Malutka na ostatnim USG w 35 tc ważyła 3 kg, czyli dość sporo, zobaczymy ile przybrała teraz :)
Pozdrawiam serdecznie i szczęśliwego rozwiązania !

Odpowiedz

Jagoda
Jagoda | 2017-09-14 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam mam takie pytanie od 3 dni boli mnie brzuch coraz mocniej dzidzia się rusza ale mam takie uczucie jak by chciała mi tam wszystko rozerwać i jeszcze dochodzi dziwne samo poczucie czuje się jak bym była przeziębiona rozdrażniona wszystko mnie denerwuje😢 jestem w prawie 30 tygodniu ciąży może ktoś też tak miał i mi coś poradzi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jagoda
Jagoda | Jagoda | 2017-09-14 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przepraszam w 39 tygodniu

Odpowiedz

Anek
Anek | Jagoda | 2017-10-06 14:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam tak samo. Nie wiem co się ze mną dzieje- jestem rozdrażniona, łatwo się irytuję i denerwuję... Jakaś tragedia...sama ze sobą nie mogę wytrzymać 😭

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | 2017-09-11 17:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam mamusia; ) u nas 38tydzien i 1 dzien. Mój misio ma niecałe 3200g ;) jutro mam mieć wyciągania krążek i lekarz kazał mi się spakować bo czasem moze się zrobić taki rozwarcie, że odrazu pójdę ma oddział. Juz nie mogę się doczekać aż wezmę moja kruszynke na ręce.

Odpowiedz

hanka
hanka | 2017-08-10 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 28 sierpnia z upałów puchne ciśnienie skacze a tak to ok. Już nie mogę się doczekać porodu

Odpowiedz

anula21
anula21 | 2017-08-05 08:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 38 tygodniu na wyniku USG mam wpisane warga górnaciągłość-trudna do oceny spotkał sę ktś z takim określeniem i było wszystko dobrze? wcześniej nic nie było takiego.

Odpowiedz

Mamunia
Mamunia | 2017-07-09 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 20.07. Na ktg żadnych skurczow, musimy czekać, córcia się jeszcze nigdzie nie wybiera. Nogi puchną niesamowicie co ogranicza mi to moja aktywność a poza tym wszystko ok. Także czekamy na ten dzień 😊

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jm
jm | Mamunia | 2017-07-09 22:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

proponuję metodę3S (spacer, schody, sex), u mnie przy dwóch porodach sprawdziła się, a przy trzecim tez na pewno skorzystam- termin 31.07

Odpowiedz

juju
juju | 2017-06-16 21:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

juju-sklep.pl ***WYPRAWKA*** wyprawka dla noworodka; artykuły HANDMADE: pościele, kocyki, sensorki, poduszki motyki, drewniane zawieszki do smoczków, smoczki LOVI, Szumisie i wiele wiele innych w atrakcyjnych cenach; polub nasz funpage JUJU na facebooku: facebook.com/juju.sklep

Odpowiedz

riri
riri | 2017-06-06 21:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy warto zrobic USG w 38 t.c ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lm
lm | riri | 2017-06-29 14:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Usg zawsze warto robić. W 38 tyg lekarz powinien kontrolować np. przepływy pepowinowe, prace serca, ilość wód płosowycH.

Odpowiedz

Marzena
Marzena | 2017-06-05 12:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A my termin mamy na 21.06. Do dzisiaj byłam pewna ze będzie drugi syn, a tu dwa tygodnie przed rozwiązaniem okazuje się że jednak córcia. Mały brzuszek, mała istotka- zaledwie 2790g

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nikkk
Nikkk | Marzena | 2017-06-13 21:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A lekarz do tej pory za każdym raziem na usg widział chłopca? Pytam z ciekawości bo chcę wiedzieć jak często zdarzają się takie pomyłki

Odpowiedz

lili
lili | 2017-05-26 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaczynam 38 tc, czuję się tak rewelacyjnie, że nie chce mi się jeszcze rodzić, po nieprzyjemnościach 1 trymestru oraz stresie i leżeniu w 2 trymestrze z powodu krwawień i skurczów, od początku 7 miesiąca czuję się świetnie, cały czas aktywna, brzuch nie za duży, przesypiam całe noce bez chodzenia na siku, nie puchnę, od 3 tyg przestałam tyć. Leżenie idzie mi najgorzej, bo mi duszno, boli kręgosłup i miednica... dlatego nie leżę.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja
Ja | lili | 2017-05-26 15:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja też 38 tydz i jeszcze rowerem jeżdżę😃

Odpowiedz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13 Następna >
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?