Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

38. tydzień ciąży

20.03.2017 | 197
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty siódmy tydzień ciąży
fot. Piękna

38. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Od 38. tygodnia ciąży dziecko nie jest już określane jako wcześniak! Urodzony noworodek w książeczce zdrowia ma już wpisaną informację: ciąża donoszona.

Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.

Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są  też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
 
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...

38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
 
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
 
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
 
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
  •     usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
  •     wypij trochę wody albo skrop nią twarz
  •     zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
 
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.

38. tydzień ciąży - Film

Znieczulenie do porodu: poznaj plusy i minusy znieczulenia zewnątrzoponowego:

38. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

38. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
 

Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
 
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

38. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze badanie KTG

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.

Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.

Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.

Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:

  • zgłasza skurcze macicy
  • słabiej odczuwa ruchy płodu
  • martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.

lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

separator Wyślij e-mailem separator 197 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (197)
avatar

hanka
hanka | 2017-08-10 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 28 sierpnia z upałów puchne ciśnienie skacze a tak to ok. Już nie mogę się doczekać porodu

Odpowiedz

anula21
anula21 | 2017-08-05 08:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 38 tygodniu na wyniku USG mam wpisane warga górnaciągłość-trudna do oceny spotkał sę ktś z takim określeniem i było wszystko dobrze? wcześniej nic nie było takiego.

Odpowiedz

Mamunia
Mamunia | 2017-07-09 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 20.07. Na ktg żadnych skurczow, musimy czekać, córcia się jeszcze nigdzie nie wybiera. Nogi puchną niesamowicie co ogranicza mi to moja aktywność a poza tym wszystko ok. Także czekamy na ten dzień 😊

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jm
jm | Mamunia | 2017-07-09 22:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

proponuję metodę3S (spacer, schody, sex), u mnie przy dwóch porodach sprawdziła się, a przy trzecim tez na pewno skorzystam- termin 31.07

Odpowiedz

juju
juju | 2017-06-16 21:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

juju-sklep.pl ***WYPRAWKA*** wyprawka dla noworodka; artykuły HANDMADE: pościele, kocyki, sensorki, poduszki motyki, drewniane zawieszki do smoczków, smoczki LOVI, Szumisie i wiele wiele innych w atrakcyjnych cenach; polub nasz funpage JUJU na facebooku: facebook.com/juju.sklep

Odpowiedz

riri
riri | 2017-06-06 21:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy warto zrobic USG w 38 t.c ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lm
lm | riri | 2017-06-29 14:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Usg zawsze warto robić. W 38 tyg lekarz powinien kontrolować np. przepływy pepowinowe, prace serca, ilość wód płosowycH.

Odpowiedz

Marzena
Marzena | 2017-06-05 12:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A my termin mamy na 21.06. Do dzisiaj byłam pewna ze będzie drugi syn, a tu dwa tygodnie przed rozwiązaniem okazuje się że jednak córcia. Mały brzuszek, mała istotka- zaledwie 2790g

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nikkk
Nikkk | Marzena | 2017-06-13 21:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A lekarz do tej pory za każdym raziem na usg widział chłopca? Pytam z ciekawości bo chcę wiedzieć jak często zdarzają się takie pomyłki

Odpowiedz

lili
lili | 2017-05-26 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaczynam 38 tc, czuję się tak rewelacyjnie, że nie chce mi się jeszcze rodzić, po nieprzyjemnościach 1 trymestru oraz stresie i leżeniu w 2 trymestrze z powodu krwawień i skurczów, od początku 7 miesiąca czuję się świetnie, cały czas aktywna, brzuch nie za duży, przesypiam całe noce bez chodzenia na siku, nie puchnę, od 3 tyg przestałam tyć. Leżenie idzie mi najgorzej, bo mi duszno, boli kręgosłup i miednica... dlatego nie leżę.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja
Ja | lili | 2017-05-26 15:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja też 38 tydz i jeszcze rowerem jeżdżę😃

Odpowiedz

GOSIA
GOSIA | 2017-05-25 14:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 9.06, niunia się rozpycha, brzuch wysoko, noce nie przespane, ciągle siku, mam już dosyć.. 😘

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Joanna
Joanna | GOSIA | 2017-05-30 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witaj w klubie 38 tc i chce rodzić, spać, nie puchnąć, widzieć stopy😠😠😠

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-05-16 15:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

38tc + 2dni..duzy doplyw energii ponownie..wieczorami bol w pachwinach I odbytu..tak jakby sie zaczelo wszystko rozluzniac...termin mam na 29maja..synek juz nie kopie tylko sie rozpycha...chcialabym urodzic w terminie I niby jak sie zacznie spacerowac to mozna to przyspieszyc..jak uwazacie mamusie..???

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anik
Anik | Kasia | 2017-06-20 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trudno powiedziec. Pewnie zalezy to od ciezarnej. Ja w puerwszej ciazy spacerowalam codziennie po pare kilometrow. Szlam spacerkiem do mamy ok 6 km a potem wracalam rowniez pieszo i przenosilam synka dwa tygodnie. Mialam naprawde duzo ruchu i nic to nie pomoglo .

Odpowiedz

Tamara
Tamara | 2017-05-13 16:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 23.06. Ból spojenia lonowego uniemożliwia chodzenie. Nie chodzę, nie śpię. Mała ciągle się wierci. Przestawia mi zebra. Zgrabiale i opuchnięte ręce. Chce już nie być w ciazy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Katka14
Katka14 | Tamara | 2017-05-26 15:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Och ja też mam rozstęp spojenia łonowego. Wiem co to znaczy. Przez 9 miesięcy z bólem. Najpierw 3 miesiące z migrena a później 6 miesięcy z bólem spojenia. Nie mogę się ruszać wszystko mnie boli i sikam jak oszalała. Żadnych ćwiczeń, chodzenia i siedzenia tylko leżenie chociaż i tak boli jak leżę. Termin cesarki 06.06. Trzymajcie się wszystkie cieplutko

Odpowiedz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12 Następna >
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?