Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień następny tydzień

38. tydzień ciąży

20.03.2017 | 137
separator Wyślij e-mailem
trzydziesty siódmy tydzień ciąży
fot. Piękna

38. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Od 38. tygodnia ciąży dziecko nie jest już określane jako wcześniak! Urodzony noworodek w książeczce zdrowia ma już wpisaną informację: ciąża donoszona.

Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.

Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są  też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
 
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...

38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
 
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
 
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
 
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
  •     usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
  •     wypij trochę wody albo skrop nią twarz
  •     zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
 
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.

38. tydzień ciąży - Film

Znieczulenie do porodu: poznaj plusy i minusy znieczulenia zewnątrzoponowego:

38. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

38. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
 

Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
 
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

38. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze badanie KTG

W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.

Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.

Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.

Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:

  • zgłasza skurcze macicy
  • słabiej odczuwa ruchy płodu
  • martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.

lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik

38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

separator Wyślij e-mailem separator 137 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (137)
avatar

mama
mama | 2017-03-24 18:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Już dziś zaczynamy 38tc. Brzuch dalej jest wysoko i coraz gorzej złapać pełen oddech, bo córa cały czas rośnie. Termin na 7 kwietnia mam nadzieję, że jednak zobaczymy się nieco szybciej. Przez ostatnie dwa tygodnie strasznie puchnę i wyglądam jak pączek. Z drugiej strony przejeżdżając kolo porodówki serce podchodzi mi do gardła, to już moja druga ciąża i wiem, co mnie czeka... Może tym razem uda mi się załapać na znieczulenie. Pozdrawiam przyszłe mamy😊

Odpowiedz

agusia89
agusia89 | 2017-03-24 16:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaczynam jutro 38 tydzien i mam 2cm rozwarcia czasmi mam skurcze ale krotkie.termin na 8 kwietnia.pozdrawiam

Odpowiedz

Fatima
Fatima | 2017-03-14 02:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mu również termin na 26 marca 😊💗pozdrawiamy marcowe mamy

Odpowiedz

Ula
Ula | 2017-03-12 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I my we wtorek zaczynamy 38 tydz :-) brzuszek juz nisko,ale poki co czuje sie dobrze :-) zadnych skurczy przepowiadajacych ani twardnienia brzuszka :-) termin mam na 23 marca a wizyte na 16 i sie okaze,kiedy wykonaja mi cc 😊

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mika
Mika | Ula | 2017-03-13 16:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U Nas termin na 26 marca, ale 16 też mam wizytę po której się okaże kiedy cesarka. Myślałam, że już coś nie tak i moja pani doktor specjalnie trzyma mnie w niepewności, bo zazwyczaj jeśli chodzi o CC to wcześniej wszyscy mają umówiony konkretny termin. Brzuszek też mam bardzo nisko, mały się wierci, miewam twardnienia a czasem pobolewania w dole brzucha, ale nic się z tego nie rozwija. Daj znać jaki termin Ci wyznaczy i powodzenia.

Odpowiedz

Kaja
Kaja | 2017-03-10 21:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My we wtorek zaczniemy 38tydz planowane cięcie 21 marca,mówią że maluch powinien przestać tak bardzo się wiercic no to u mnie jest odwrotnie kopię jak szalony,mam nadzieję ze wytrzymam jeszcze troszke😊

Odpowiedz

Kasis
Kasis | 2017-03-08 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej i my zaczynamy 38tc. Mały waży 3200, brzuch mam bardzo nisko ale w sumie miałam tak od początku ciąży.. Był obwiśnięty. Żadnych skurczy ani innych objawow przepowiadających. W sumie czasem odczuwam jakby kucia w macicy. Czy to właśnie skurcze? To moja pierwsza ciąża tak więc nie do konca wiem jak rozróżniać pewne rzeczy.

Odpowiedz

Angela
Angela | 2017-03-06 10:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jetem w 38 tc
Jeszcze 4 dni i idę na wywołanie :)
Maluszek wazy 3300 :)

Odpowiedz

R
R | 2017-03-03 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I ja 38 tc. Odliczamy dni :-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

beti
beti | R | 2017-03-03 16:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też 38 tydz. termin mam na 17 marca :) jak narazie nic się nie dzieje...

Odpowiedz

marta475
marta475 | 2017-03-02 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 38 tygodniu a jeszcze dobrze pamiętam jak byłam w 8 ;) Jeszcze dwa tygodnie do wyznaczonego terminu. Czuję, że to będzie dla mnie cała wieczność :):) Pozdrawiam wszystkie marcowe mamusie :):) Na pewno damy radę!!!! Jakikolwiek to będzie ból myślę, że spojrzenie w te małe oczka będzie bezcenne.....

Odpowiedz

agniesza
agniesza | 2016-12-14 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam robione usg świetnym aparatem, bardzo dokładnie zmierzył mojego dzidziusia a na dodatek mogłam wszystko widzieć w swoim telefonie i rozesłać do rodziny :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?