Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień życia dziecka:

poprzedni tydzień następny tydzień

4. tydzień życia niemowlaka

separator Wyślij e-mailem
niemowlę, noworodek, mierzenie noworodka, siatki centylowe, mierzenie obwodu głowy dziecka
fot. RB-Pictures - Fotolia.com

4. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Postępy, jakie poczyniło twoje dziecko przez pierwszy miesiąc życia, są ogromne. Jego wygląd znacznie się zmienił od pierwszego dnia po porodzie. Główka stała się kształtna, zniknęły obrzęki i zaczerwienienia. Dziecku przybyło ok. 700 gram oraz 2 cm wzrostu.

Na pewno zauważysz też postęp w rozwoju psychoruchowym dziecka. Niemowlę skupia wzrok na twojej twarzy, czasem próbuje świadomie się do ciebie uśmiechnąć.

Choć 4-tygodniowe dziecko nadal przesypia większą część dnia, to w porównaniu z pierwszymi dniami życia długość okresów czuwania się wydłuża. Okresy takie powtarzają się kilka razy w ciągu dnia i trwają średnio od 30 do 60 min.

Pod koniec pierwszego miesiąca twoje dziecko powinno podnieść na krótko głowę, leżąc w pozycji na brzuchu (niektóre dzieci potrafią ją utrzymać przez 1-2 minuty). Powinno też zareagować na ostry dźwięk, np. dzwonka, płaczem, wstrząśnięciem ciała lub uciszeniem się.

4-tygodniowe niemowlę zaczyna odkrywać swoje ciało, a zwłaszcza rączki - stara się nimi poruszać, bardzo chętnie wkłada je do buzi.

Po ukończeniu 4 tygodni życia dzieci karmione piersią mogą oddawać stolec nawet raz na dwa dni i jeśli nie towarzyszy temu znaczny wysiłek lub dyskomfort (sprawdź: zaparcia u dzieci), jest to sytuacja jak najbardziej naturalna.

4. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

W miarę jak twoje dziecko poznaje świat, wykształca się u niego pamięć. 4-tygodniowe niemowlę bez trudu potrafi rozpoznać widziany wcześniej przedmiot, jeśli pojawi się ponownie po 2-3 sekundach (jest to tzw. pamięć świeża).

Twój niemowlak wprost uwielbia dźwięki kołysanek i łatwych melodii z powtarzającym się rytmem (zwłaszcza tych śpiewanych przez mamę - naprawdę nie szkodzi, jeśli czasem trochę fałszujesz). Badania wykazały, że dzieci, którym się regularnie śpiewa lub włącza odpowiednią muzykę, znacznie łatwiej i szybciej uczą się mówić i czytać.

Niemowlę już wykształca sobie pewien dobowy rytm, a z nim określone nawyki:

  • karmienia w regularnych odstępach czasu,
  • czuwania,
  • spania o tych samych porach.
To znacznie ułatwia rodzicom zaplanowanie sobie rozkładu dnia.

4-tygodniowe dziecko doskonali sztukę kontaktu wzrokowego, zaczyna rozróżniać poszczególne części twojej twarzy, szczególnie interesują je twoje oczy. Pod koniec 4. miesiąca u dziecka rozwija się uczucie empatii (potrafi zrozumieć i współodczuwać twoje emocje): jest radosne, kiedy ty się cieszysz, jest smutne, a nawet potrafi wybuchnąć płaczem, kiedy jego mama płacze lub ma smutną minę.

Oprócz twojej twarzy niemowlę zaczyna interesować się zabawkami w jaskrawych kolorach oraz lusterkami wiszącym nad łóżeczkiem.

Zapewne nauczyliście się już rozpoznawać różne rodzaje płaczu niemowlęcia. Jeśli dziecko płacze pomimo tego, że jest najedzone, zdrowe, jest mu ciepło i wygodnie, może to oznaczać, że po prostu potrzebuje waszej uwagi.

4. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Jak reagować na płacz dziecka?

Gdy dziecko płacze, podejdź do niego jak najprędzej, przytul, pogłaszcz, przemów pieszczotliwie: w ten sposób upewniasz je, że zawsze może na ciebie liczyć. W tym okresie trudno jest je rozpieścić, a dzieci, których płacz jest ignorowany, z czasem płaczą częściej i dłużej.

Sprawdź: Dlaczego dziecko płacze? - przewodnik dla mam

4. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Czkawka u noworodka

Gdy u dziecka pojawia się czkawka, można mieć wrażenie, że niemowlę męczy się tak samo jak dorosły. Na szczęście jest inaczej. Malutkie dziecko radzi sobie z czkawką znacznie lepiej.

Niektóre dzieci rodzą się nawet ze skłonnością do czkawki. Miewają czkawkę już nawet w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej jest podatne na czkawkę (najbardziej wrażliwe są wcześniaki).

Uporczywa czkawka to wynik fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle problem ustępuje około 3. miesiąca życia dziecka, ale czasem trwa dłużej.

Przyczyną czkawki może być:

  • oziębienie ciała,
  • przepełnienie brzuszka wypitym właśnie pokarmem,
  • połknięte powietrze,
  • a nawet głośny śmiech.
Aby przerwać czkawkę wywołaną ochłodzeniem organizmu, proszę podać dziecku pierś, a karmionemu butelką – ciepłą herbatkę. Czasem oziębienie spowodowane jest mokrą pieluszką – wtedy wystarczy przewinięcie oraz ogrzanie brzuszka. Kiedy powodem czkawki u noworodka lub niemowlaka jest przepełniony brzuch, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż część pokarmu przejdzie z żołądka do jelit. Wtedy czkawka sama ustąpi.

prof. Ewa Helwich, neonatolog

4. tydzień życia niemowlaka - Film

Zobacz, jak ubierać niemowlę:

4. tydzień życia niemowlaka - Sprawdź teraz

Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Przeziębienie u niemowlaka - jak nie dopuścić do komplikacji?
Napięcie mięśniowe - po czym poznać, że dziecko ma kłopoty?
Co pomoże na potówki?
Co potrafi niemowlę - 1.-6. miesiąc życia
Kupki noworodka

4. tydzień życia niemowlaka - Dołącz do forum

Smoczek - tak czy nie?
Kolczyki u niemowlaka?
Śmierć łóżeczkowa niemowląt a palenie papierosów


Źródło:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

separator Wyślij e-mailem separator 0 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?