Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień

40. tydzień ciąży

10.10.2017 | 61
separator Wyślij e-mailem
czterdziesty tydzień ciąży
fot. Piękna

40. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 40. tygodniu ciąży dziecko nadal imponująco przybiera na wadze. Rośnie też obwód jego głowy. Te dwa wymiary dziecka po 40. tygodniu ciąży, jeśli mają wysokie wartości, mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak nie jest to regułą.

Twoje dziecko w 40. tygodniu ciąży leży już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. Zna świetnie już twój głos, a w ciągu pierwszych godzin życia nauczy się na pamięć twojego zapachu. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe – taki intensywny rozwój mózgu będzie trwał jeszcze przez rok po narodzinach.

Płód dostał już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebował na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzony „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssał. Pamiętaj, że każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 procent masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.

40. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 40. tygodniu ciąży lekarz poprosi cię, abyś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu. Może też skierować cię na tekst oksytocynowy. Podczas niego za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeżeli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest określany jako negatywny (to dobrze!). Jeżeli wyjdzie jednak pozytywnie (co oznacza, że podczas skurczu tętno spada), trzeba będzie rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

Bardziej jednak jest prawdopodobne, że poród rozpocznie się sam. Mniej więcej dobę wcześniej może pojawić się lekka biegunka. To znaczy, że twój organizm zaczyna się samoistnie oczyszczać.

O rozpoczęciu akcji porodowej świadczą najwyraźniej trzy objawy:

  • Skurcze są regularne, powtarzają się co 10–15 minut (albo jeszcze częściej).
  • Odchodzą wody płodowe. Nawet jeśli przy tym nie odczuwasz jeszcze żadnych skurczów, powinien cię zbadać lekarz. Jedź jak najszybciej do szpitala, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.
  • Pojawia się lekkie plamienie, które świadczy o skracaniu się szyjki macicy. Gdy plamienie jest silne, wezwij karetkę lub szybko jedź do najbliższego szpitala.
Jeżeli wciąż nic się nie dzieje, zwiększ trochę swoją aktywność fizyczną. Idź na spacer, pokołysz się w rytm muzyki albo, jeżeli masz siłę, weź się za porządki w domu (ale bez osławionego wieszania firanek – mogłabyś stracić równowagę i upaść). Taka większa ilość ruchu w 40. tygodniu ciąży może przyśpieszyć poród.

Nie wszystkie jednak sposoby na przyśpieszenie porodu są polecane. Nie daj się namówić na „rozluźniający kieliszek wina”. Owszem, może i zadziałałby relaksująco, ale zawarty w nim alkohol przedostałby się przez pępowinę do organizmu dziecka. Alkohol w ciąży? Każda ilość szkodzi dziecku.

40. tydzień ciąży - Film

Poród indukowany – kiedy może do niego dojść? Obejrzyj:

40. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Fakty i mity o porodzie
Kalendarz szczepień zalecanych – do druku
Czy trzeba bać się kolki noworodka?
Bezpieczne sposoby na przyśpieszenie porodu
Początki karmienia piersią
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

40. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Ciąża przenoszona

Nadal nie masz żadnych objawów porodu? Przenoszona ciąża wcale nie trafia się rzadko: według niektórych badań nawet co dziesiąta kobieta rodzi dziecko po 40. tygodniu ciąży. Zwłaszcza dotyczy to pierwszego dziecka.

Warto pamiętać, że wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni po planowanym terminie.

Najpewniej do końca 41. tygodnia ciąży lekarze będą czekać na samoistne rozpoczęcie porodu. Po 41. tygodniu zostaniesz skierowana do szpitala. Tam, dwa razy dziennie będzie sprawdzane tętno dziecka i wykonywane będą testy oksytocynowe. Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki naskurczowe (najczęściej oksytocynę) i ma przebijany pęcherz płodowy (to często przyspiesza poród). Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

40. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Wielkość blizny po cięciu cesarskim

To, jak bardzo będzie wyraźna blizna po cesarskim cięciu, zależy nie tylko od precyzji lekarza, ale także od siły mięśni brzucha przyszłej mamy i ilości zgromadzonego w tej strefie tłuszczu (im go więcej, tym blizna może być większa i bardziej nieregularna).

Najczęściej stosuje się tzw. cięcie poprzeczne. Skórę nacina się na około 10-15 cm poprzecznie, w taki sposób, że blizna chowa się nawet pod najbardziej skąpą bieliznę.

Po cięciu poprzecznym rana zwykle dobrze się goi, a blizna jest mniej widoczna niż przy cięciu klasycznym, czyli pionowym (od pępka do spojenia łonowego). Cięcie pionowe obecnie wykonuje się bardzo rzadko, zazwyczaj tylko wtedy, gdy trzeba jak najszybciej wyjąć dziecko lub gdy poprzeczne nacięcie nie jest możliwe np. z powodu mięśniaków lub innej wady anatomicznej.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

40. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Co to jest amnioskopia? Dostałam skierowanie na to badanie.
Dlaczego ospa wietrzna jest niebezpieczna dla mnie i dziecka?
Czy powinnam pić napar z liści malin, aby przyśpieszyć poród?
Dlaczego nie powinno się mieć pomalowanych paznokci podczas porodu?
Jak to jest z seksem przed porodem – można się kochać czy nie?

separator Wyślij e-mailem separator 61 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (61)
avatar

Ewelina
Ewelina | 2017-08-28 07:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Byłam z wami tydzień po tygodniu od poczęcia malutkiej :-) super stronka :-) dziś mała jest juz z nami - przewidywany termin porodu był na 18.08.2017 i tego dnia malutką siłami natury przywitała nas a my ją :-) pozdrawiam wszystkich którzy korzystają tak jak my z tej strony a przede wszystkim osoby które ja dla nas stworzyły ❤❤❤

Odpowiedz

Mileena
Mileena | 2017-06-21 06:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej. Dziewczyny co powiecie na seks w 40 tygodniu ciąży? Ostatnio koleżanką powiedziała ze jej bardzo pomog i przyspieszył poród. Czy jeśli ja teraz bym spróbowała to by cos dało skoro od polowy ciąży z mężem nic nie było☺

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ag@
Ag@ | Mileena | 2017-06-22 06:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli nie masz przeciwwskazań od lekarza to czemu nie :d Ja niestety czuje dyskomfort ponieważ mój malec jest bardzo nisko ginekolog przy badaniu stwierdził ze glowka jest tak nisko ze wystarczy pol palca by ja wyczuc :p:p a mialam pessar który mi zdjeli w 36 tygodniu i myslalam ze w koncu bedziemy mogli miec z mężem troche intymności ale niestety :-) :-)

Odpowiedz

Mileena
Mileena | Ag@ | 2017-06-22 14:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lekarz nic nie mówił tylko po badaniu we wtorek powiedział ze on nic nie widzi żebym zaczęła rodzic w najbliższym czasie. Ja juz bym chciała żeby było po wszystkim ale nie wiem czy takie rzeczy faktycznie pomogą☺ tym bardziej ze wczesniej nic nie było☺ może trzeba tak co wieczór to faktycznie cos przyspieszy ale ja pewnie po jednym razie będę miała dosyć bo i tak ledwo chodze😀

Odpowiedz

Ag@
Ag@ | Mileena | 2017-06-22 15:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiesz na pewno nie zaszkodzi :p tak na zdrowy rozum to cos w tym jest w koncu to jakis masaz szyjki hehe i ponoc nasienie faceta ma jakis wplyw :p Kochana wiem co czujesz ja mam na dzis termin i tez ledwo chodze a moj synek sobie siedzi zadowolony i nie spieszy sie do wyjscia . Ale jest jeszcze nadzieja bo dzien sie jeszcze nie skonczyl :D

Odpowiedz

Mileena
Mileena | Ag@ | 2017-06-23 06:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wczoraj pytalam położnej powiedziała ze to prawda najlepiej zacząć się seksowac z mężem i nie kupować żadnych kremów po 300 400 zl co lekarze zalecają bo to nic innego jak baza nasienia meskiego. Osobiście mi lekarz nic o kremie nie mówił ani nawet nigdy nie slyszalam☺ ja mam termin na niedziele skurcze na ktg się piszą i to spore a ja nic nie czuje. Tylko wieczorem jakieś naprawdę delikatne bóle brzucha ale chwila i przechodzi nic zobaczymy czy to seksowanie jak to położna ujęła pomoże😀

Odpowiedz

Ag@
Ag@ | Mileena | 2017-06-23 12:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja właśnie wróciłam od lekarza i dokładnie to samo mi zalecil :D jeżeli nie pomoże to w poniedziałek mam sie zgłosić sama do szpitala bo to juz bedzie 4 dzien po terminie :) tak wiec oby sie ruszyło :) zycze powodzenia !! :)

Odpowiedz

Ag@
Ag@ | Ag@ | 2017-06-23 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A u mnie na ktg zero skurczy :( rozwarcia tez bark wiec oby to cale seksownie pomoglo hehe :)

Odpowiedz

Mileena
Mileena | Ag@ | 2017-06-23 17:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja dopiero 5 lipca mam się zgłosić do szpitala także jeszcze mam czas na zabawy z mężem ale mogę juz powiedzieć ze jak po jednym razie to u mnie nic się nie dzieje☺ zobaczymy jak dalej może zadziała po kilku razach😀

Odpowiedz

NormaLogika
NormaLogika | Mileena | 2017-10-23 22:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z mężem noc nie było? A ż kim?

Odpowiedz

Ps
Ps | Mileena | 2017-10-20 23:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Biedny mąż ;) ... my staramy się przynajmniej 2 x w tyg uprawiać sex :)

Odpowiedz

Ag@
Ag@ | 2017-06-20 19:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin mam na 22.06.17 .
Skurcze sa ale lekkie do tego bardzo zle samopoczucie nudności czuje sie jakby zatruta czy wy tez tak mialyscie ??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

2211
2211 | Ag@ | 2017-06-24 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam termin na 26.06.17 i mam podobne objawy.Skurcze te krótkie mam codziennie wieczorem tak przez ok godzinę.Mam też mdłości,i strasznie mi duszno....

Odpowiedz

juju
juju | 2017-06-16 21:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

juju-sklep.pl ***WYPRAWKA*** wyprawka dla noworodka; artykuły HANDMADE: pościele, kocyki, sensorki, poduszki motyki, drewniane zawieszki do smoczków, smoczki LOVI, Szumisie i wiele wiele innych w atrakcyjnych cenach; polub nasz funpage JUJU na facebooku: facebook.com/juju.sklep

Odpowiedz

Malina
Malina | 2017-06-11 22:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam termin na 16/06. Nic sie nie dzieje. Czy wy tez macie takie nagle, bardzo silne bole nad pośladkiem? Ja mam kilka razy dziennie i nie wiem co to moze byc..

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Asia
Asia | Malina | 2017-06-15 07:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myślę, że dziecko może uciskać na rwę kulszową, stąd ból nad pośladkiem
Pozdrawiam

Odpowiedz

Zmęczona
Zmęczona | 2017-06-10 00:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też rodzę w Anglii. Mam się zgłosić do szpitala za tydz. w celu wywołania porodu (ze względu na wiek i przenoszenie), Mam jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie, i poród sam się zacznie.

Odpowiedz

Nela
Nela | 2017-06-08 17:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 11 czerwca, poki co nic się nie dzieje, troche pobolewa mnie brzuch jak na okres , Mala kreci sie bardzo ale wyjsc nie chce , a ja z kazdym dniem stresuje sie coraz bardziej :((

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-06-01 17:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

5 dzień po terminie i nic .córeczka nie spieszy sie na świat.Jutro ma wizytę u lekarza i chyba dostane bilet lotniczy na wywołanie.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-05-27 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam termin na dziś,ale narazie cisza.Bobolewa mnie trochę brzuch na dole ,więc kto wie może...Bardzo bym chciała, zeby juz sie urodziła ta moja księżniczka:-)😊

Odpowiedz

NK
NK | 2017-05-06 22:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin na 8 maj w tu nadal cisza. Nogi, stopy, dłonie, a nawet twarz z szyją pachną. Buty ledwo zakładam 😊. Chętnie już bym urodziła 😳.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | NK | 2017-05-09 20:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My mamy na jutro i tez nic i tylko czekanie a tak jak ty najchętniej juz bym chciała być po😞

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?