Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień

40. tydzień ciąży

21.03.2017 | 33
separator Wyślij e-mailem
czterdziesty tydzień ciąży
fot. Piękna

40. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 40. tygodniu ciąży dziecko nadal imponująco przybiera na wadze. Rośnie też obwód jego głowy. Te dwa wymiary dziecka po 40. tygodniu ciąży, jeśli mają wysokie wartości, mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak nie jest to regułą.

Twoje dziecko w 40. tygodniu ciąży leży już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. Zna świetnie już twój głos, a w ciągu pierwszych godzin życia nauczy się na pamięć twojego zapachu. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe – taki intensywny rozwój mózgu będzie trwał jeszcze przez rok po narodzinach.

Płód dostał już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebował na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzony „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssał. Pamiętaj, że każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 procent masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.

40. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 40. tygodniu ciąży lekarz poprosi cię, abyś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu. Może też skierować cię na tekst oksytocynowy. Podczas niego za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeżeli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest określany jako negatywny (to dobrze!). Jeżeli wyjdzie jednak pozytywnie (co oznacza, że podczas skurczu tętno spada), trzeba będzie rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

Bardziej jednak jest prawdopodobne, że poród rozpocznie się sam. Mniej więcej dobę wcześniej może pojawić się lekka biegunka. To znaczy, że twój organizm zaczyna się samoistnie oczyszczać.

O rozpoczęciu akcji porodowej świadczą najwyraźniej trzy objawy:

  • Skurcze są regularne, powtarzają się co 10–15 minut (albo jeszcze częściej).
  • Odchodzą wody płodowe. Nawet jeśli przy tym nie odczuwasz jeszcze żadnych skurczów, powinien cię zbadać lekarz. Jedź jak najszybciej do szpitala, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.
  • Pojawia się lekkie plamienie, które świadczy o skracaniu się szyjki macicy. Gdy plamienie jest silne, wezwij karetkę lub szybko jedź do najbliższego szpitala.
Jeżeli wciąż nic się nie dzieje, zwiększ trochę swoją aktywność fizyczną. Idź na spacer, pokołysz się w rytm muzyki albo, jeżeli masz siłę, weź się za porządki w domu (ale bez osławionego wieszania firanek – mogłabyś stracić równowagę i upaść). Taka większa ilość ruchu w 40. tygodniu ciąży może przyśpieszyć poród.

Nie wszystkie jednak sposoby na przyśpieszenie porodu są polecane. Nie daj się namówić na „rozluźniający kieliszek wina”. Owszem, może i zadziałałby relaksująco, ale zawarty w nim alkohol przedostałby się przez pępowinę do organizmu dziecka. Alkohol w ciąży? Każda ilość szkodzi dziecku.

40. tydzień ciąży - Film

Poród indukowany – kiedy może do niego dojść? Obejrzyj:

40. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Fakty i mity o porodzie
Kalendarz szczepień zalecanych – do druku
Czy trzeba bać się kolki noworodka?
Bezpieczne sposoby na przyśpieszenie porodu
Początki karmienia piersią
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

40. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Ciąża przenoszona

Nadal nie masz żadnych objawów porodu? Przenoszona ciąża wcale nie trafia się rzadko: według niektórych badań nawet co dziesiąta kobieta rodzi dziecko po 40. tygodniu ciąży. Zwłaszcza dotyczy to pierwszego dziecka.

Warto pamiętać, że wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni po planowanym terminie.

Najpewniej do końca 41. tygodnia ciąży lekarze będą czekać na samoistne rozpoczęcie porodu. Po 41. tygodniu zostaniesz skierowana do szpitala. Tam, dwa razy dziennie będzie sprawdzane tętno dziecka i wykonywane będą testy oksytocynowe. Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki naskurczowe (najczęściej oksytocynę) i ma przebijany pęcherz płodowy (to często przyspiesza poród). Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

40. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Wielkość blizny po cięciu cesarskim

To, jak bardzo będzie wyraźna blizna po cesarskim cięciu, zależy nie tylko od precyzji lekarza, ale także od siły mięśni brzucha przyszłej mamy i ilości zgromadzonego w tej strefie tłuszczu (im go więcej, tym blizna może być większa i bardziej nieregularna).

Najczęściej stosuje się tzw. cięcie poprzeczne. Skórę nacina się na około 10-15 cm poprzecznie, w taki sposób, że blizna chowa się nawet pod najbardziej skąpą bieliznę.

Po cięciu poprzecznym rana zwykle dobrze się goi, a blizna jest mniej widoczna niż przy cięciu klasycznym, czyli pionowym (od pępka do spojenia łonowego). Cięcie pionowe obecnie wykonuje się bardzo rzadko, zazwyczaj tylko wtedy, gdy trzeba jak najszybciej wyjąć dziecko lub gdy poprzeczne nacięcie nie jest możliwe np. z powodu mięśniaków lub innej wady anatomicznej.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

40. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Co to jest amnioskopia? Dostałam skierowanie na to badanie.
Dlaczego ospa wietrzna jest niebezpieczna dla mnie i dziecka?
Czy powinnam pić napar z liści malin, aby przyśpieszyć poród?
Co się przyda po porodzie mamie i dziecku?
Dlaczego nie powinno się mieć pomalowanych paznokci podczas porodu?
Jak to jest z seksem przed porodem – można się kochać czy nie?

separator Wyślij e-mailem separator 33 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (33)
avatar

Paulapa
Paulapa | 2017-04-30 15:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A my termin mamy na dzisiaj to moja 3 ciaza 3porod boje sie ze beda.mi wywolywac porod czego bym nie chciala

Odpowiedz

Iza31
Iza31 | 2017-04-21 15:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem 3dni po terminie,miewam czasem bolesne skurcze i nicpoza tym,rozwarcie na 1palec...jutro jade do szpitala,trzymajcie kciuki:-)

Odpowiedz

mama
mama | 2017-04-07 13:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie termin porodu mija właśnie dziś. Trochę zaczynam się martwić ale to chyba głównie dlatego, że rodzina i przyjaciele wciąż zadają to samo pytanie: "kiedy koniec?". Strasznie to irytujące... Czop odszedł mi wczoraj rano i liczyłam, że dzisiaj w nocy akcja się rozkręci, a tu cisza. Miewam bolesne skurcze ale jeden góra dwa i spokój. Chciałabym żeby już było po wszystkim. Pozdrawiam wszystkie zaniepokojone przyszłe mamy 😉

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Martyna92
Martyna92 | mama | 2017-04-11 06:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To tak jak i u mnie, termin minął 9 a do dzisiaj nie urodziłam.Ale coś zaczyna się chyba dziać bo zaczęlam plamic i kilkanaście skurczy przez noc się pojawiło. Muszę skontaktować się że swoją położna bo lekko się przestraszyłam tego plamienia. Również chciałabym być już po bo telefony od rodziny "już?urodziłas" są straszne :-P pozdrawiam

Odpowiedz

Fff
Fff | 2017-04-05 08:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tygodnie się na babyonline skończyły a u nas nic😭

Odpowiedz

Clo
Clo | 2017-04-04 05:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jutro zaczynam 40 tydzień, narazie jedyne co odczuwam, to że mała cię nie mocniej na pęcherz i krocze, musi być już niżej jakoś. Wy też tak kiepsko spicie dziewczyny? (Masakra)...trochę się służy już,ale byle finał był szczęśliwy...Powodzenia!

Odpowiedz

Ja też rodziłam po terminie
Ja też rodziłam po terminie | 2017-04-03 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W 41tc. Wydaje mi się,że brzuch do konca mi się nie obniżył dlatego myslalam że z tym terminem lekarz się pomylił,ale dwa dni pózniej rzeczywiscie coś się zaczęło dziać.
Z tym że po kilkudziesięciu godzinach niemożności urodzenia drogą naturalną musiałam ostatecznie mieć cesarkę. Bardzo żałowałam bo po tylu godzinach męczenia się,gdzie było pełne rozwarcie i w zasadzie żadnych przeszkód ostatecznie tak to się skończyło.
Ale najważniejsze że jesteśmy cali i zdrowi.
Głowa do góry mamusie,będzie dobrze i wnet te męczarnie dobiegną końca. Trzymam za was kciuki

Odpowiedz

Ana
Ana | 2016-09-18 21:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Termin minął 17 a my nadal dwie w jednej.Corka nie spieszy sie na świat.Wczoraj umylam okna,posprzatalam ,zrobiłam ciasto do kawy na dziś.Zaczynam juz czuc ogromne zmeczenie i ciezar,tym bardziej,ze jestem mocno spichnieta i rece i nogi .Myslalam ze wysilek coś przyspieszy a tu nic.Owszem wszystko co robilam to w granicach rozsadku,powoli i spokojnie ,zeby nie skrzywdzic ani siebie ani tym bardziej maleństwa ale to czekanie jest okropne.

Odpowiedz

Violetta
Violetta | 2016-08-26 19:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam wlasnie termin porodu Na jutro a Tu nic :/ juz od paru l dni chodze znerwicowana jak niewiem. Macie jakies rady?

Odpowiedz

kunegunda
kunegunda | 2016-07-24 01:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziś 40 tydzień minął i nic. Wierci się strasznie w nocy, parę dni temu miałam bóle delikatne w pachwinie to chyba znak rozchodzacych się kości. A teraz nic się nie dzieje. Cisza

Odpowiedz

Asia
Asia | 2016-06-25 07:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzis 40 tydzien. 2 dni temu bylam na 4 godzinnym spacerze i 35 stopniowym upale wczoraj umylam 4 okna i wysprzatalam pokoj i..... Nic!!! Jestem zrospaczona i mam juz chyba jakas depresje. Chce zeby to sie juz skonczylo...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | Asia | 2016-10-12 08:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam termin na 14.09.2016. To moje drogie dziecko. Pierwsze urodziłam idealnie w dniu terminu. Filmowo się zaczeło odejsciem wód ale akcja nie postępowała wiec dostałam oksytocyne. Ból po niej niemiłosierny.
Mialam nadzieje ze tym razemnurodze troszkę szybciej bo byłam dosć aktywna całą ciąże. Miałam już dawno bóle przepowiadające. Bóle miednicy,nóg i co jakiś czas takie jak na okres to mam juz od 2 miesięcy. 2 tyg temu nawet bylam w szpitalu z krwawieniem i bólami ale się uspokoilo i odeslali mnie do domu 😞. Seks z orgazmem, męczenie sutkow,skakanie na pilce to prawie codziennie. Do tego spacery jak sie da (choc ledwo chodze) i nawet lewatywa głeboka😓. Nie pomaga nic. Kompletnie nic. Co sie klade do łóżka to czuje jak bym byla w trakcie okresu i myślę może to już ale niestety dalej nic. Jestem już taka sfrustrowana, załamałna, zła i smutna😢. Jak mam wyjść do ludzi w tych rozciagnietych dresach bo wszystko już gniecie to czuje się upokorzona. Nie chce z nikim rozmawiać bo nie jestem już w stanie znieść pytań o ciążę. Siedzę wiec w domu jak w więzieniu (z resztą ciągle pada) i żadne rady o czytaniu książek czy malowaniu paznokci nie działają. Wszystko już doprowadza mnie do szału. Nie wiem czy mając taki depresyjny stan powinnam mieć to dziecko jeszcze w sobie. Waży już 4 kg wiec jest absolutnie gotowa. Już tak bardzo chce ja przytulić. 😭😭😭

Odpowiedz

Aga
Aga | Aga | 2016-10-12 08:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Źle napisalam. Oczywiście termin na 14.10.2016. To tylko pokazuje jak bardzo chce być po.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?