Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

poprzedni tydzień

40. tydzień ciąży

20.01.2016 | 17
separator Wyślij e-mailem
czterdziesty tydzień ciąży
fot. Piękna

40. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 40. tygodniu ciąży dziecko nadal imponująco przybiera na wadze. Rośnie też obwód jego głowy. Te dwa wymiary dziecka po 40. tygodniu ciąży, jeśli mają wysokie wartości, mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak nie jest to regułą.

Twoje dziecko w 40. tygodniu ciąży leży już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. Zna świetnie już twój głos, a w ciągu pierwszych godzin życia nauczy się na pamięć twojego zapachu. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe – taki intensywny rozwój mózgu będzie trwał jeszcze przez rok po narodzinach.

Płód dostał już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebował na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzony „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssał. Pamiętaj, że każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 procent masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.

40. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 40. tygodniu ciąży lekarz poprosi cię, abyś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu. Może też skierować cię na tekst oksytocynowy. Podczas niego za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeżeli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest określany jako negatywny (to dobrze!). Jeżeli wyjdzie jednak pozytywnie (co oznacza, że podczas skurczu tętno spada), trzeba będzie rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

Bardziej jednak jest prawdopodobne, że poród rozpocznie się sam. Mniej więcej dobę wcześniej może pojawić się lekka biegunka. To znaczy, że twój organizm zaczyna się samoistnie oczyszczać.

O rozpoczęciu akcji porodowej świadczą najwyraźniej trzy objawy:

  • Skurcze są regularne, powtarzają się co 10–15 minut (albo jeszcze częściej).
  • Odchodzą wody płodowe. Nawet jeśli przy tym nie odczuwasz jeszcze żadnych skurczów, powinien cię zbadać lekarz. Jedź jak najszybciej do szpitala, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.
  • Pojawia się lekkie plamienie, które świadczy o skracaniu się szyjki macicy. Gdy plamienie jest silne, wezwij karetkę lub szybko jedź do najbliższego szpitala.
Jeżeli wciąż nic się nie dzieje, zwiększ trochę swoją aktywność fizyczną. Idź na spacer, pokołysz się w rytm muzyki albo, jeżeli masz siłę, weź się za porządki w domu (ale bez osławionego wieszania firanek – mogłabyś stracić równowagę i upaść). Taka większa ilość ruchu w 40. tygodniu ciąży może przyśpieszyć poród.

Nie wszystkie jednak sposoby na przyśpieszenie porodu są polecane. Nie daj się namówić na „rozluźniający kieliszek wina”. Owszem, może i zadziałałby relaksująco, ale zawarty w nim alkohol przedostałby się przez pępowinę do organizmu dziecka. Alkohol w ciąży? Każda ilość szkodzi dziecku.

40. tydzień ciąży - Film

Zobacz, jak wygląda poród w wodzie:

40. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

Fakty i mity o porodzie
Kalendarz szczepień zalecanych – do druku
Czy trzeba bać się kolki noworodka?
Bezpieczne sposoby na przyśpieszenie porodu
Początki karmienia piersią
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

40. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Ciąża przenoszona

Nadal nie masz żadnych objawów porodu? Przenoszona ciąża wcale nie trafia się rzadko: według niektórych badań nawet co dziesiąta kobieta rodzi dziecko po 40. tygodniu ciąży. Zwłaszcza dotyczy to pierwszego dziecka.

Warto pamiętać, że wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni po planowanym terminie.

Najpewniej do końca 41. tygodnia ciąży lekarze będą czekać na samoistne rozpoczęcie porodu. Po 41. tygodniu zostaniesz skierowana do szpitala. Tam, dwa razy dziennie będzie sprawdzane tętno dziecka i wykonywane będą testy oksytocynowe. Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki naskurczowe (najczęściej oksytocynę) i ma przebijany pęcherz płodowy (to często przyspiesza poród). Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

40. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Wielkość blizny po cięciu cesarskim

To, jak bardzo będzie wyraźna blizna po cesarskim cięciu, zależy nie tylko od precyzji lekarza, ale także od siły mięśni brzucha przyszłej mamy i ilości zgromadzonego w tej strefie tłuszczu (im go więcej, tym blizna może być większa i bardziej nieregularna).

Najczęściej stosuje się tzw. cięcie poprzeczne. Skórę nacina się na około 10-15 cm poprzecznie, w taki sposób, że blizna chowa się nawet pod najbardziej skąpą bieliznę.

Po cięciu poprzecznym rana zwykle dobrze się goi, a blizna jest mniej widoczna niż przy cięciu klasycznym, czyli pionowym (od pępka do spojenia łonowego). Cięcie pionowe obecnie wykonuje się bardzo rzadko, zazwyczaj tylko wtedy, gdy trzeba jak najszybciej wyjąć dziecko lub gdy poprzeczne nacięcie nie jest możliwe np. z powodu mięśniaków lub innej wady anatomicznej.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

40. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Co to jest amnioskopia? Dostałam skierowanie na to badanie.
Dlaczego ospa wietrzna jest niebezpieczna dla mnie i dziecka?
Czy powinnam pić napar z liści malin, aby przyśpieszyć poród?
Dlaczego nie powinno się mieć pomalowanych paznokci podczas porodu?
Jak to jest z seksem przed porodem – można się kochać czy nie?

separator Wyślij e-mailem separator 17 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (17)
avatar

paula
paula | 2016-05-23 23:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie już 40 tydzień i lekkie bóle na dole brzucha jak przy miesiączce. Dzisiaj doszły nudności, plamienia zaprzestały. Więc czekamy z niecierpliwością aż synkowi zachce się wyjść. Mam nadzieję że już nie długo to nastąpi bo kopniaki i wygibasy jego są bardzo bolesne.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2016-05-18 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja juz 41 tc i nic :( od wczoraj w szpitalu jestem bo dostalam skierowanie od dr . A dzis skurcze co 10 min moze sie cos dzieje powoli .

Odpowiedz

Anna
Anna | 2016-05-10 08:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie termin jest na 20.05.2016 to już trzecia ciąża, dziś mam ważenie małej. Wierci się, kręci, spać nie daje. Czekam z utęsknieniem na moje małe szczęście. Patrząc na ten film i na szczęśliwe zakończenie wzruszam się ogromnie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gosia
Gosia | Anna | 2016-05-21 00:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aniu ja też mam na 20go tzn dziś a tu nic się nie dzieje. Jak tam Twoje maleństwo? Pozdrawiam

Odpowiedz

julka
julka | 2016-05-10 07:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Juz sama nie wiem co jest grane... moja mała spieszyła sie w 32 tyg na świat a teraz w 40 nie ma najmniejszego zamiaru.... ;[
koncerty wieczorem bolesnie oddaje i na tym koniec ... czekam czekam i kiedy sie doczekam to nie wiem .... juz probowałam wszystkich sposobów i nic ...

Odpowiedz

Syndyk masy upadłościowej
Syndyk masy upadłościowej | 2016-04-05 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Robert Małota nr dowodu NIP, Telefon, dłużnika: Weksel Adres Miasto: Sosnowiec Ulica: Nakaz sądowy ID oferty: 89585 Wartość wierzytelności brutto: 2 532.00 zł Przeterminowanie: powyżej 2 lat Dane wystawcy: kredycik.com.pl woj. ślaskie Witczaka 42 41-902 Bytom NIP: 4980115397 Sprzedam za brutto: 2 532.00 zł dług, wierzytelność, sąd weksel nakaz wyrok pożyczka kredyt komornik eksmisja kraków egzekucja wieliczka nieruchomości.

Odpowiedz

evel
evel | 2016-02-17 17:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

40tydzień w trakcie..a małej nie spieszy się,choć straszył dr,że nie donoszę..ehh opinie lekarskie czasem dobrze,że są nie trafione:) a córeczka niech jeszcze siedzi,widocznie dobrze jej w brzuszku:)

Odpowiedz

symek
symek | 2015-12-31 12:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Komentarz do 41 tygodnia życia dziecka (tam nie można komentować): Piszą, że dziecko już niej powinno pić z piersi i że to świetna okazja do zakończenia karmienia piersią.
A ja się pytam co z rekomendacją WHO o kontynuacji karmienia dzieci piersią aż do 2 roku życia?

Odpowiedz

Ania
Ania | 2015-11-21 01:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy wypowiadające się tutaj panie naprawdę nie rozróżniają stron przeznaczonych dla dzieci już urodzonych, od stron dla kobiet w ciąży???

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ada
Ada | Ania | 2015-12-07 02:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hm... Jest to strona mowiaca o ostatnich tygodniach ciazy i pologu i takie tez sa ponizsze komentarze, 40-41 tydzien ciazy. Twoj komentarz jest raczej niezrozumialy, wlg Ciebie czego mialyby dotyczyc komentarze?

Odpowiedz

Kasia
Kasia | Ania | 2015-12-13 05:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aniu....A nie zauwazyłaś panienko że ten portal generuje ten problem? Komentujący piszą w odpowiednich działach tylko coś jest nie tak z serwerem. Lepiej sprawdz czy zgasilas swiatlow lodówce....

Odpowiedz

symek
symek | Kasia | 2015-12-31 12:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kasiulu, nie wszyscy muszą wiedzieć że to serwer a raczej oprogramowanie na nim powodują błąd. I nie powtarzaj tekstów, które słyszysz od męża ;)

Odpowiedz

Asia
Asia | 2015-10-31 10:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziś rozpoczęłam 40 tydzień mojej drugiej ciąży :) piękny ten film z porodu zamieszczony na tej stronie, mimo, że przeżywam to drugi raz to z utęsknieniem czekam na to by przytulić synka i pokazać mu, że życie jest warte przeżycia :)

Odpowiedz

iinka
iinka | 2015-10-26 19:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wczoraj rozpoczęliśmy 40tc mam niewielkie rozwarcie, skurcze dłuższe lecz nieregularne, także czekamy z niecierpliwością!
pozdrawiam mamusie:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?