Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz tydzień ciąży:

separator Wyślij e-mailem
5 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, zdjęcie ciąży, zdjęcie płodu
fot. Piękna

5. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dla dziecka przychodzi teraz wyjątkowo ważny czas. W ostatnich 2 tygodniach przed wszelkimi bodźcami, które mogłyby zakłócić jego rozwój, chroniła go szczelna bariera. Nawet jeśli wypiłaś kilka drinków czy paliłaś papierosy, dziecku nie powinno było się stać nic złego. Teraz ta bariera przestaje działać – ty musisz uważać, aby dziecko było bezpieczne w twoim ciele.

A przez najbliższe kilka tygodni zarodek będzie szalenie delikatny i wrażliwy, ponieważ formują się u niego podstawowe organy, np. mózg. Właśnie dlatego okres ten nazywa się organogenezą.

Zarodek prawdopodobnie już się zadomowił w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od mamy z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12. tygodnia ciąży). Nie dość, że już zaczyna pracować jego mózg (chociaż wciąż bardzo daleko mu do doskonałości), to głowa stanowi teraz połowę całego ciała dziecka. Dziecko ma też już twarz – uwypuklają się nawet gałki oczne pod wciąż zamkniętymi powiekami, widać zarys nosa (z dziurkami!), formują się język i szczęka, w której są zawiązki mlecznych zębów. Uszy dziecka również są wykształcone, jednak jeszcze nie na swoim miejscu – na razie umiejscowione są nisko, blisko szyi.

 

5. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Zmiany w samopoczuciu i objawy, jakie zauważyłaś w poprzednich tygodniach, będą się utrzymywać. Szczególnie dokuczliwe dla wielu przyszłych mam są ciążowe nudności. Co jest przyczyną tego, że niektóre kobiety w ciąży borykają się z uciążliwymi mdłościami, a inne nie?

Nudności zazwyczaj pojawiają się około 5.-6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru ciąży. Odpowiadają za nie prawdopodobnie:

  • podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i estrogenu),
  • rozciąganie mięśniówki macicy,
  • rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (co powoduje pogorszenie trawienia),
  • nadmiar kwasu żołądkowego
  • oraz wyostrzony zmysł powonienia.
Zazwyczaj jest tak, że im większa ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty (kobiety z chorobą lokomocyjną bardziej narażone są na nudności w ciąży). Natomiast twoje marne samopoczucie w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu szczęśliwie w ogóle nie przekłada się na samopoczucie dziecka. Cóż możesz zrobić, żeby poczuć ulgę? Przede wszystkim staraj się jadać często, aby nie miewać pustego żołądka.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać na początku 2. miesiąca ciąży?

    •    Odstaw używki: papierosy i alkohol. Są bezwzględnie zakazane, bo po prostu szkodzą dziecku.  
    •    Ogranicz ryzyko infekcji. Czyli nie spotykaj się z przeziębionymi, zakatarzonymi czy kaszlącymi ludźmi.
    •    Nie lecz się na własną rękę. Wiele leków jest zakazanych dla kobiet w ciąży. O wszystko pytaj lekarza lub farmaceutę.
    •    Bierz regularnie kwas foliowy.
    •    Dbaj o siebie. To znaczy wysypiaj się, spaceruj, dobrze odżywiaj.

5. tydzień ciąży - Film

Olej kokosowy w ciąży – zobacz jego zastosowania:

5. tydzień ciąży - Sprawdź teraz

5 rodzajów ciążowego USG
Ból brzucha w ciąży - co trzeba wiedzieć
9 znaczeń snów w ciąży
Kalendarz badań w ciąży - do druku
Jakie badania są konieczne w ciąży - FILM
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na Polki.pl

5. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Senność w ciąży

Organizm kobiety w ciąży wie, czego mu teraz potrzeba, i twardo to egzekwuje. Senność to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi w ciąży. Jest ono teraz sporo niższe niż przed ciążą. Spadek ten to efekt działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Warto więc spać, ile się da.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

5. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Alkohol w ciąży

Będąc w ciąży, nie powinno się pić ani wina, ani innych napojów alkoholowych. Nie jest znana bezpieczna dawka alkoholu, dlatego każda ilość może być szkodliwa. Trzeba pamiętać, że alkohol przedostaje się do krwi dziecka poprzez łożysko i to w takim samym stężeniu, jakie występuje we krwi matki. Jednocześnie eliminacja alkoholu z krwi dziecka trwa dwa razy dłużej niż u jego matki.

Ryzyko poronienia u ciężarnej pijącej alkohol wzrasta nawet dwu-, czterokrotnie. Wiadomo również, że picie alkoholu w początkowej fazie ciąży może negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka, a picie alkoholu przez całą ciążę doprowadza do uszkodzenia mózgu dziecka i opóźnia jego rozwój, alkohol może prowadzić do niedotlenienia i niedożywienia dziecka poprzez zakłócenie zdolności łożyska do przenoszenia tlenu i substancji odżywczych.

Dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży, częściej rodzą się przedwcześnie, z wyraźnymi wadami rozwojowymi. W wieku starszym dzieci takie mają trudności z nauką, koncentracją, zapamiętywaniem; często są również nadpobudliwe i mogą stwarzać problemy wychowawcze. Natomiast nałogowe picie alkoholu i jego nadużywanie w czasie ciąży może doprowadzić do tak zwanego Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS - Fetal Alcohol Syndrome). Dzieci takie rodzą się z niską masą urodzeniową, z licznymi wadami rozwojowymi, takimi jak deformacja twarzy, jak również z zaburzeniami rozwoju umysłowego.

5. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Gdy jeszcze nie wiedziałam o ciąży, wypiłam piwo. Czy to mogło zaszkodzić dziecku?
Czy powinnam brać jakieś suplementy diety w ciąży?
To początek mojej ciąży. Czy mogę brać nospę na ból brzucha?
Jestem w ciąży, czy mogę iść na solarium?
Jestem w ciąży, czy mogę wciąż pić kawę?


 Konsultacja: dr Mariusz Sadowski, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

separator Wyślij e-mailem separator 192 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (192)
avatar

Basia
Basia | 2017-11-03 00:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy antybiotyk Doxycyclinum 100 mg w 5-6 tygodniu może być niebezpieczny? Mój internista zapewniał mnie, że na tym etapie ciąży nie szkodzi.

Odpowiedz

Gojka
Gojka | 2017-07-09 18:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie też 5 tydzień ale mam lekkie obawy . Rano podczas oddawania moczu zauważyłam trochę krwi , mam podwyższona temperaturę 37.1 i lekkie bóle pleców. 2 lata temu poronilam i trochę się boję że teraz też tak będzie. Od rana więcej nue plamilam .

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

roxi26
roxi26 | Gojka | 2017-07-25 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To może oznaczać ze zarodek zagniezdzil się w macicy

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-06-07 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam pytanie dotyczące tz wyliczenie wieku płodu. Dzis bylam u lekarza,potwierdza 5 tydz., a kalkulator internetowy pokazuje 13 tydz. Jak może być taka rozbieżność?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

hm...
hm... | Kasia | 2017-06-08 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie chce Cie martwic, ale u mnie taka rozbiezosc okazala sie poronieniem. Dopiero przy kolejnym usg okaze sie czy plod sie rozwija.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | hm... | 2017-06-09 13:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | Kasia | 2017-06-09 13:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zrobiłam kolejne badanie beta hcg....wyniki dostalam...jest wieksze 38690, a było 1200....moze nie trzeba się martwić za czasu.

Odpowiedz

Jak
Jak | 2017-05-25 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ogranicz infekcje...Haha wy tak poważnie ???? Czyli siedzieć w domu przez całą ciąże

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-03-20 19:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny,po raz pierwszy mam coś takiego 13.02 troszeczkę nas poniosło, 20,02 miałam przez 2 h przezroczysty śluz z krwią (nie kropelka czy dwie, trochę więcej). Nigdy czegoś takiego nie miałam,trwało to z 2 h i koniec. Okres dostałam 3,03 (wyjątkowo bez skrzepów które zawsze mam). Od 4 dni mam mdłości, głównie rano i koło wczesnego popołudnia, pobolewa mnie też całe podbrzusze podobnie jak na okres-czasami czuję jakby skurcze czasem mocniejsze czasem trochę słabsze,jest też trochę twarde. W pracy gdy muszę coś podnieść lub szybko się po coś obrócić momentalnie robi mi się słabo lub "ciemno przed oczami"...zmęczenie pomijam bo ostatnio dużo mam pracy. Czy to może być ciąża? Test robiony dwa dni temu niby negatywny, ale ciągle mnie trzyma i niepokoi mnie ten ból podbrzusza,a moja lekarka jest obecnie na l4...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

M
M | Aga | 2017-03-21 10:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pewnie masz anamie

Odpowiedz

Aga
Aga | M | 2017-03-21 17:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Raczej nie,2 miesiące temu miałam badania krwi robione i były bardzo dobre,mam dietę od dietetyczki bogatą w warzywa,owoce,chude mięso i ciemne ryże/makarony więc raczej nie powinnam dostać anemii przy takim odżywianiu...

Odpowiedz

Mwmz
Mwmz | Aga | 2017-03-21 19:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam podobna sytuacje. Okres bez skrzepow. Kolor zywo czerwony. Okolo 3 dni. Dzien przed okresem i 3 dni po plamienie brązowe. Bol brzucha w okres dosyc dziwny i gorączka. Umowilam sie na wizyte do ginekologa na piątek. Czekam z niecierpliwoscia. Mam nadzieje ze to dzidziuś. Jutro chyba zeobie bete. Daj znac jak to sie rozwiazalo u Ciebie

Odpowiedz

Aga
Aga | Mwmz | 2017-03-21 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam jeszcze planowo 11 dni do okresu, ale jeśli byłaby to ciąża to mógłby być to 5-6 tydz...mdłości mam ale w moim przypadku to nie jest wiarygodny objaw przez powikłania po dawnej chorobie, ale dziwny jest ten ból podbrzusza,nie miałam takiego i trwa w sumie już 5 dni(nie ciągle, tak falowo). Moja lekarka teraz ma l4 a do nowego lekarza zaś są terminy...ale jutro chyba zrobię betę i będzie jasne :) Życzę Ci powodzenia i też czekam na wieści ;)

Odpowiedz

mwmz
mwmz | Aga | 2017-03-22 14:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Beta HCG poniżej 1,2 więc niestety działamy z partnerem dalej :D jednak sygnały jakie wysyła mi ciało są dość dziwne - w piatek USG i wizyta u gin.

Odpowiedz

Natalia
Natalia | Aga | 2017-04-20 11:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdybyś zaszła w ciąży w lutym, to test na 100% by wyszedł, mamy kwiecień... więc nie masz się czym martwić, chyba że później też się nie zabezpieczaliście.

Odpowiedz

Ja
Ja | Aga | 2017-03-25 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zapisz sie do innej gin. To moze tez byc ciąża pozamaciczna. Nie lekceważ tego. Najwyzej wyjdzie ze wszystko ok.

Odpowiedz

ona
ona | 2017-03-20 13:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W grudniu miałam ostatnia miesiączkę.13-14 robiłam testy raz dziennie wyszly negatywy.23luty bylam u ginekologa nie wykryl ciąży ani nic kazal zażywać witaminy i luteine 2razy dziennie pod język i okres ma mi sie pojawić,ale po odstawieniu tabletek czekałam 2tyg.i nic poszłam do następnego lekarza a ten stwierdził ze mam cyste i tak ze jestem w 5-6 tyg.ciazy:) tamten nie wykryl bo bylo za wcześnie.Dodam ze powinnam na zdrowe obliczenie byc ok.12tydz.a tak nie jest dziwne ale takie przypadki sie zdążają.Nie zażywam żadnych anty od ok.1,5 roku ani nie miałam problemow z okresu.Za 2tyg.ide znow na konsultacje z innymi badaniami zeby mi wyliczyli dokladnie w którym jestem tygodniu.Narazie mnie cale dnie mdli i wymiotuje.Jestem na wszystkie zapachy anty i na jedzenie :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ona
ona | ona | 2017-03-20 13:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodam ze słyszałam serduszko a lekarz powiedzial ze to dopiero 5 moze 6tydzien.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-02-20 17:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam mam pytanie jakiej wielkosci powinien miec plod w 5 tygodniu? ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

marta32\
marta32\ | Aga | 2017-03-29 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój ma 6mm

Odpowiedz

kateee
kateee | 2017-01-20 22:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ania .. nie martw się, im mniejsza różnica tym lepiej, na samym początku może być ciężej ale potem dzieci zajma się same sobą.. będą się razem bawić a Ty bedziesz miała chwilę dla siebie :)

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-11-25 17:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej ja chyba w 5-6 tyg lekarz za tydz gdyż bylam w zeszlym tyg z bolem brzucha i powiedziano mi ze jest jeszcze za wszesnie na usg ( jestem w Uk ) wiec czekam do nastepnego tyg i walcze dalej o usg . Mam dosc spory torbiel na jajniku i to mnie martwi i do tego lekkie bole brzucha .. zaczynaja sie mdlosci ale piersi wcale mnie nie bola ani nawet nie nabrzmialy to normalne ? Dodam ze mam roczna coreczke i teraz 2 w drodze miala tak ktoras z was .. 2 dziecko w tak krotkim czasie jestem troche przerazona ale bardzo sie ciesze .. o pierwsza coreczke staralismy sie 9 lat a teraz po roku drugie .. 😊

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | Ania | 2016-11-28 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja corka ma półtora roku a z moich obliczeń wynika że jestem w 5 tygodniu ciąży, pojutrze idę na badania. Też się trochę boję, bo pierwszą ciążę miałam zagrożoną,Jestem dobrej myśli. Piersi mam takie jak wcześniej, na nich "nie znać" że jestem w ciąży :)

Odpowiedz

Olala
Olala | Ania | 2016-12-07 10:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciesz się!!!! U nas jest podobnie będzie mała różnica i dzieci będą się przyjaźnić. Po co się martwić za wczasu?

Odpowiedz

Aga
Aga | Ania | 2016-12-16 17:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej ja też jestem w UK i w 5miesiącu ciąży zaczęłam krwawic. Zadzwoniłam do lekarza aby iść sprawdzić czy wszystko jest w porządku to dostałam odpowiedź ze wizyta dopiero w poniedziałek.

Odpowiedz

Róża
Róża | Ania | 2017-03-25 22:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam 2 lata roznicy a teraz trzecia ciaza. Jedtem na poczatku ciazy a mlodszy syn ma roczek. To jest dopiero masakra Aniy. Nie martw sie bedzie dobrze. Dzieci sie lepiej dogadają przy małej roznicy wieku

Odpowiedz

Agnes
Agnes | 2016-08-04 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej jestem w 5 tygodniu zglosilam się do lekarza bo mam krwawienie cały czas na usg było widać tylko pęcherzyk ciążowy dostałam leki na podtrzymanie i mam zgłosić się za tydzień ale się martwię czy nie poronie . Nie mam żadnych objawów ciąży nie wiem co myśleć boję się , że poronie . Czy któraś z wam już tak miała ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | Agnes | 2016-08-23 19:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do spitala powina pani iść tam na pare dni pobędziesz ale dadzą kroplówki na podtrzymanie i będziesz pod stałą opieką

Odpowiedz

hania
hania | Agnes | 2016-09-06 14:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć :) przede wszystkim nie martw się. Jja też w pierwszej ciąży strasznie się bałam żeby nic złego się nie stało. Powiedziałam to swojej położnej a ona mi na to odpowiedziała że "jak ma być dziecko to będzie, Ty nie masz na to wpływu. Nie denerwować się i pozytywnie myśleć". Tak też zrobiłam a teraz mam 11 miesiecznego, synka. Zyczę powodzenia :)

Odpowiedz

moncia
moncia | Agnes | 2016-09-16 16:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja miałam takie długie krwawienia i nie stety nie udało się poronienie zatrzymane w 5 tygodniu

Odpowiedz

Kin
Kin | Agnes | 2017-07-06 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Agnies poronienie w tym okresie ciąży może być naturalna funkcja organizmu jesli dziecko ma na przykład wady genetyczne bo taka konfiguracja sie może każdemu przytrafić . Nie martw sie i wypoczywaj. Poronienia w tak wczesnym stadium nie powodują ze nie będziesz miec dzieci. Nie wykluczają tez dzieci z tum partnerem. Zaufaj naturze. Bedzie dobrze.

Odpowiedz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12 Następna >
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?