Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

| 18.05.2011, aktualizacja: 20.02.2014 | 0

Stwierdzono u ciebie tyłozgięcie macicy? Martwisz się, czy taka budowa anatomiczna nie utrudni zajścia w ciążę? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, usg narządu rodnego, tyłozgięcie macicy, macica, badanie, ginekolog
fot. Fotolia

Tyłozgięcie macicy ma wiele kobiet na świecie. Oto, co trzeba o nim wiedzieć.

Co to jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie to po prostu nietypowe położenie macicy. Jej trzon, czyli główna, większa część, jest wygięty ku tyłowi w stronę kręgosłupa w stosunku do szyjki macicy, a nie ku przodowi, jak to bywa zazwyczaj (przy przodozgięciu). Anomalię może stwierdzić wyłącznie lekarz podczas badania ginekologicznego lub USG narządów rodnych.

Poznaj 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Zabiegi korekcyjne tyłozgięcia macicy, zwłaszcza operacyjne, wykonywane są bardzo rzadko i tylko w ściśle określonych przypadkach. Na przykład, gdy tyłozgięciu macicy towarzyszy wypadanie macicy, do czego może dochodzić np. po wielu porodach.

Czy tyłozgięcie macicy się leczy?

Nie, bo tyłozgięcie macicy to nie jest ani choroba, ani poważna wada. Po prostu taką „urodę” ma ok. 25 proc. kobiet. Nietypowa budowa macicy nie wywołuje bezpłodności ani kłopotów w ciąży i podczas porodu. U ciężarnych kobiet macica wraz z rozwojem płodu zaczyna się powoli prostować, a po porodzie powraca do poprzedniej budowy.

Zobacz najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu

Jakie są przyczyny tyłozgięcia macicy?

Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną tyłozgięcia macicy. W niektórych przypadkach macica może się niewłaściwie ustawiać po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym we wczesnym okresie po porodzie. Niekiedy bywa to następstwem schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy. Zwykle tyłozgięcie nie jest związane z żadnymi dolegliwościami. Choć niektóre pacjentki narzekają czasem na nieco bardziej bolesne miesiączki, bóle w dole brzucha lub w okolicy krzyża.

Sprawdź, co może oznaczać ból brzucha przed miesiączką.

W takim przypadku najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Czasem zdarza się, że tyłozgięcie daje dolegliwości przy współżyciu. Wówczas najlepiej poszukać „bezbolesnej” pozycji.

Poznaj 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?