Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Uczulenie na pleśnie

| aktualizacja: 03.06.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
dziecko, kwiatek, ogród, podlewać
W naszych domach i ogrodach rozwijają się z łatwością, a pozbyć się ich jest bardzo trudno. Pleśnie to najczęstsze po roztoczach i pyłkach powody alergii.
Dzieci są znacznie bardziej niż dorośli wrażliwe na alergizujące i toksyczne działanie grzybów pleśniowych. A stykają się z nimi niemal wszędzie. Pleśnie lubią temperaturę 18–25 C i wilgotność powietrza powyżej 70 proc., wtedy szybko się rozmnażają. Dlatego szczególnie dużo ich alergizujących zarodników jest w powietrzu w okresie ciepłego, wilgotnego lata i  jesienią. Radzimy więc, jak ustrzec przed nimi swoje dziecko i jak go leczyć, gdy pojawi się alergia.

Gdzie dziecko może zetknąć się z zarodnikami pleśni?

Są one i w naszych domach (nie tylko w zalanych podczas powodzi, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza), i w ogromnych ilościach na dworze: w glebie, na roślinach rosnących na polach, w ogrodach, na łąkach, w lasach i parkach. Rozwijają się też w miejscach wytwarzania kompostu i wszędzie tam, gdzie znajduje się nawóz, a więc w chlewniach, oborach i stajniach.

Czy pleśń jest w domach?

To mit, że pleśnie rozwijają się tylko w starych budynkach, domkach kempingowych i na poddaszach, one są po prostu w naszych domach przez cały rok. Stanowią 5–20 proc. kurzu domowego. Poza tym ich ulubione miejsca to kuchnie, łazienki, toalety, łóżka (są w kołdrach, poduszkach, materacach), tapicerki mebli, doniczki z kwiatami, a także źle lub niedostatecznie czyszczone nawilżacze i urządzenia klimatyzacyjne. Grzyby pleśniowe chociaż lubią ciepło i wilgoć, łatwo przystosowują się również do innych warunków i rozwijają się w lodówkach.

Jakie są objawy uczulenia na pleśnie?

Alergenami są zarodniki, dzięki którym pleśnie się rozmnażają. Są one dużo mniejsze niż pyłki roślin, dlatego łatwiej i głębiej wnikają do dróg oddechowych. Mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa, astmę, wyprysk kontaktowy, mają swój udział także w powstawaniu atopowego zapalenia skóry, pogarszają przebieg pieluszkowego zapalenia skóry, bowiem pod pieluchą są idealne warunki do ich rozwoju. Uczulenie na pleśnie nasila inne objawy alergii, zwłaszcza u dzieci, które są jednocześnie uczulone na roztocza. Zarodniki pleśni trafiają do organizmu nie tylko drogą wziewną, ale także pokarmową i przez skórę lub błonę śluzową, wywołując różne objawy alergii, np. pokrzywkę, lub inne zmiany skórne.

Zobacz też: Uczulenie na pyłki: grzyby Alternaria

Po czym poznać alergię na pleśnie?

Oczywiście lekarz musi zbadać dziecko, zrobić szczegółowy wywiad, dowiedzieć się od rodziców, w jakich sytuacjach nastąpiło nasilenie dolegliwości, np. dziecko dostało ataku duszności na wakacjach, po wejściu do zawilgoconej łazienki lub podczas zabawy wśród opadłych liści. Tak jak w przypadku alergii na pyłki, roztocza lub pokarmy lekarz może zlecić wykonanie testów na grzyby pleśniowe. Możliwe jest też odczulanie, bywa, że dzięki niemu dolegliwości ustępują na wiele lat.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Artur
Artur | 2017-09-14 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli macie problem z alergią na pleśnie to świetne będą samoprzylepne filtry na nos. Można stosować nawet u dzieci bo żadnej chemii się do organizmu nie wprowadza a efekt jest bardzo szybki. Polecam bo sami przetestowaliśmy i działają.

Odpowiedz

Iza30
Iza30 | 2010-09-23 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przez to, że jest ciepło i wilgotno pleśnie strasznie atakują. Moja Dorotka kolejny raz mocno kaszle i ma chrypkę, a dopiero co została odczulona na 2 rodzaje pleśni. Widocznie kolejna pleśń zaczęła pylić :(

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?