Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia na wiosnę - gdy pylą pyłki

| aktualizacja: 24.03.2015 | 1

Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki drzew. Mogą nawet przez cały czas mieć nieprzyjemnie objawy, głównie alergiczny katar.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
alergia, wiosna, pyłki

Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki

Nie każda roślina może być przyczyną alergii. Uczula tylko ten pyłek, który zawiera substancje uczulające, jest lekki, a jego ziarna mają odpowiedni kształt, by unosić się w powietrzu przez dłuższy czas. Ziarna takich roślin mają średnicę 15–50 mikronów i nie są widzialne gołym okiem. Alergia na pyłki ujawnia się zazwyczaj w drugim, trzecim roku życia dziecka, choć zdarza się także u niemowląt. Uczulone dziecko szczególnie źle się czuje na dworze, gdzie jest narażone na wdychanie groźnych dla niego pyłków.

Niebezpieczny czas dla alergika

Niektóre rośliny zaczynają pylić już w zimie (np.: leszczyna, olcha). Natomiast między majem a lipcem najgorsze są trawy i zboża, bardzo często powodujące uczulenie. Gdy one skończą pylić, zacznie bylica – na nią również dużo osób ma alergię. Dziecko, jeśli jest uczulone na kilka pyłków roślin – a tak często się zdarza – może źle się czuć nawet przez kilka miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że pylenie zależy od okresów wegetacji roślin.

Uczulenie na pyłki - nie tylko katar

Uczulenie na pyłki łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem u dziecka. Typowe objawy tej postaci alergii to:
  • Katar sienny. Maluszkowi wydzielina wciąż kapie z noska. Jest jej bardzo dużo. Utrudnia to dziecku jedzenie, sen, zabawę. Nieżyt nosa może też objawiać się w inny sposób – wydzieliny nie ma, za to nosek jest niemal całkowicie „zablokowany”, co znacznie utrudnia oddychanie.
  • Uporczywe kichanie. Zwykle są to nawet ataki kichania. Maluszek „zużywa” ogromne ilości chusteczek.
  • Upośledzenie węchu. Jest spowodowane „zablokowaniem” nosa.
  • Zapalenie spojówek. występuje przy katarze siennym. Małe oczka pieką, łzawią, swędzą. Występuje przekrwienie, obrzęk powiek, światłowstręt. Objawy wyraźnie nasilają się po wyjściu na spacer.
  • Gorączka sienna. Maluszek może mieć stany podgorączkowe lub gorączkę (nawet do 38°C).
  • Stany pseudogrypowe. U niektórych dzieci występują bóle stawów, mięśni, uczucie ogólnego rozbicia – podobnie jak przy prawdziwej grypie.
  • Kaszel. Może on świadczyć o rozwijaniu się astmy oskrzelowej.
O tym, że tego typu objawy są spowodowane alergią, a nie infekcją, świadczy ich powtarzalność. Jeżeli dziecko zawsze na wiosnę źle się czuje, ma katar i wciąż leci mu z noska, można podejrzewać uczulenie.

Alergia na pyłki - zagrożenia

Alergia na pyłki powoduje uszkodzenie błony śluzowej dróg oddechowych. Przez to staje się ona bardziej przepuszczalna dla wirusów i bakterii. To dlatego uczulony maluszek częściej łapie infekcje dróg oddechowych. Niestety z kolei każda choroba również powoduje, że błona śluzowa staje się bardziej przepuszczalna dla alergenów. W ten sposób tworzy się błędne koło: alergia sprzyja infekcjom, a infekcje – napędzają alergię. To błędne koło trzeba jak najszybciej przerwać. Ale w jaki sposób?

Zobacz też: Co pyli w kwietniu?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Dominika
Dominika | 2010-05-24 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też gorąco polecam odczulanie, tym bardziej, że to bardzo skuteczna metoda polecana zwłaszcza przy alergii na pyłki. Warto podkreślić, że jest to jedyna metoda przyczynowego leczenia alergii. Terapię odczulającą można zastosować u dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Dużo przydatnych informacji na temat alergii na pyłki i sposobów jej leczenia można znaleźć na alergianapylki.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?