Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Uczulenie na ryby

| aktualizacja: 06.12.2013 | 1

Według najnowszego kalendarza rozszerzania diety rybę podajemy w siódmym miesiącu życia dziecka. Czy ryba może uczulać dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
flądra, ryba, kuchnia
fot. Kowalewscy
Moją starsza córka (10 lat) pierwsze rybne danie zjadła jako dwulatka. Teraz po raz drugi zostałam mamą i przeczytałam w kalendarzu rozszerzania diety, że obecnie ryby podaje się już siedmiomiesięcznym dzieciom. Wydawało mi się, że ryby uczulają. A może jednak tak nie jest? Justyna z Grudziądza

Rzeczywiście, według najnowszego kalendarza rozszerzania diety rybę podajemy w siódmym miesiącu życia dziecka. To dlatego, że zawiera ona wyjątkowo cenne składniki, które trudno znaleźć w innych pokarmach. Są to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3 (dobrze działające na serce, mózg, układ nerwowy i odporność dziecka).

Jako pierwsze danie rybne najlepsza jest ryba ugotowana na parze, dodana np. do zupy jarzynowej. Pod koniec pierwszego roku malec może zjeść rybę pieczoną w folii (polecam ryby morskie: dorsza, halibuta, makrelę, solę, śledzia, tuńczyka, łososia, morszczuka i mintaja). Popularna w naszych sklepach panga jest hodowana w zanieczyszczonych wodach, dlatego jej mięso może zawierać toksyny. Powinna jej unikać cała rodzina, a nie tylko dziecko. Starszemu maluchowi od czasu do czasu można zaproponować rybkę z puszki, najlepiej szprotkę albo sardynkę (zjada się je z kręgosłupem, w którym jest dużo wapnia). Lepiej nie podawać dziecku ryb smażonych ani wędzonych – te pierwsze są ciężkostrawne, te drugie mogą zawierać szkodliwe związki powstałe podczas wędzenia.

Alergia na ryby zdarza się, ale rzadko. Czasem objawy uczulenia są bardzo silne (np. astma), dlatego proszę wprowadzać rybę do diety dziecka bardzo powoli.

td_dopisek.gif

 
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

uczulony na ryby
uczulony na ryby | 2017-08-29 21:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Alergia na ryby jest dość często, to raz, dwa to zwykle ciężka alergia, podawanie ryb tak małemu dziecku może mieć fatalne skutki

kiedyś lekarze zawzięcie zalecali mąkę jako mieszankę dla małych dzieci, aż skończyło się to dla wielu dzieci celiakią, a teraz dla odmiany ryby...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?