Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Udręka i ekstaza - najpiękniejszy ból świata! Intymne zdjęcia rodzących

| aktualizacja: 03.11.2017 | 1

Wykrzywiona w bólu twarz rodzącej może być piękna. Zobacz oszołamiającą serię czarno-białych zdjęć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Seria fotografii Moa Karlberg "Sto razy różnice" pokazuje twarze kobiet w końcowej fazie porodu. Znajdziesz na nich szereg emocji: grys bólu i zmysłowość, lęk i oczekiwanie, bólu i uniesienie. Te intymne fotografie łączy jedno wspólne doświadczenie – skupienie na swoim wnętrzu i determinacja kobiet w ostatniej fazie porodu, chwili, gdy stają się matkami

Karlberg pochodząca ze Szwecji udała się do Tanzanii w czerwcu, przy wsparciu Międzynarodowej Fundacji Kobiet Media. Na zdjęciach pokazuje różnice między scenami, jakich była świadkiem w dwóch miejscach.

  • W swojej ojczyźnie: "Kobieta rodzi na leżącego na białej pościeli szpitala publicznego. , , , Obok niej jest jej mąż, głaszcze ją po plecach, mówi do niej wspomagająco, pomaga jej skupić się na oddychaniu. Cicha muzyka płynie z głośników. Woda i sok są na stole obok łóżka o regulowanej wysokości. Kobieta ma swój własny pokój i własną łazienką z wanną. Środki przeciwbólowe dostępne są na życzenie. 
  • W Tanzanii: " Kobieta rodząca leży na gołej, zardzewiały koi, pokrytej tkaninami, które przyniosła ze sobą. Zawór wody nie działa, a nawet jeśli jest sprawny, woda nie nadaje się do picia. Wiadro na mocz stoi na podłodze. Nie ma członka rodziny u jej boku, ale trzy inne kobiety, na podobnych kojach i na różnych etapach porodu. Gdy jęczą, pielęgniarki każą im być cicho. Ponieważ nie istnieją żadne środki przeciwbólowe, kobiety muszą oszczędzać swoje siły do parcia w końcu porodu."
W wyniku tych ekstremalnych różnic, zdolność do radzenia sobie z powikłaniami i ryzyko śmierci podczas porodu w Tanzanii jest sto razy wyższe niż w Szwecji.

Mimo tych różnic kobiety pokazane na surowych zdjęciach Karlberg wydają się triumfować, niezależnie od ich otoczenia, i niezależnie od przeszkód, które rozciągają się w poprzek linii rasowych, etnicznych i narodowych. Co ciekawe na wielu zdjęciach kobiety z Tanzanii wyglądają na spokojniejsze i bardziej zrelaksowane niż Szwedki.

Zobacz też: Podczas porodu zawodzą lekarze i położne – wynika z raportu akcji Lepszy poród

 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?